Jak przycinać brodę?

Jak przycinać brodę?

Włosy na głowie nie układają się same z siebie, prawda? Żeby wyglądały dokładnie tak, jak chcesz, co jakiś czas musisz je podcinać. Nie inaczej jest z brodą. Zobacz, jak przycinać brodę samodzielnie, bez pomocy barbera!

Strzyżenie brody – zacznij od oczyszczania

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać przed goleniem, jest dokładne oczyszczenie skóry twarzy. A przed strzyżeniem brody? W końcu będziesz tylko skracać włoski, bez kontaktu ze skórą. Owszem, mycie twarzy i zarostu przed jego strzyżeniem nie jest aż tak ważne z higienicznego punktu widzenia. Jest za to ważne ze względu na wygodę pracy, ma też wpływ na efekt końcowy. Ponownie możemy odwołać się do analogicznej sytuacji z włosami na głowie. Świeżo umyte, rozczesane i w wersji maksymalnie saute dają się łatwiej i precyzyjniej obcinać. Na sucho, gdy pokrywają je sebum i resztki kosmetyków do stylizacji, są sztywniejsze, mogą być odkształcone i nienaturalnie się układać. Po cięciu takich włosów może się okazać, że efekt jest inny od zamierzonego. Po umyciu, rozczesaniu i wysuszeniu włosów mogą ujawnić się nawet zauważalne gołym okiem nierówności!

Jak to wszystko ma się do brody? Wprost proporcjonalnie! Umyte, wilgotne włoski możesz ułożyć w pożądanym kierunku i zaobserwować naturalny kształt swojego zarostu. To ważne zarówno podczas większego przedsięwzięcia, typu całkowita zmiana stylu brody, jak i przy mniejszych zabiegach, takich jak podcinanie samych końcówek.

Staranne umycie twarzy przed złapaniem za nożyczki to także jedna z odpowiedzi na pytanie, jak pielęgnować i przycinać brodę w tym samym czasie. Oczyszczona skóra to skóra zdrowsza, a dobra kondycja skóry przekłada się na lepszą formę włosków zarostu. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego żelu do mycia twarzy dla mężczyzn – np. Żelu do mycia twarzy i zarostu NIVEA MEN Deep – zarost stanie się miększy, co istotnie wpłynie na komfort strzyżenia.

Jak samemu przycinać brodę?

Chodzenie do fryzjera brody jest dzisiaj bardzo modne, ale niestety również nie zawsze możliwe. Co zrobisz, jeśli Twój salon akurat się zamknie? Zbytnio się tym nie przejmiesz, jeśli tylko będziesz potrafił zająć się swoją brodą we własnym zakresie! Bez względu na to, czy definiujesz kształt swojej brody po raz pierwszy, czy tylko delikatnie skracasz odrastające włoski, zacznij od umycia twarzy, a następie osuszenia brody. Użyj czystego ręcznika (a najlepiej ręcznika papierowego) i jedynie odciśnij wodę z włosków. Pocieranie sprawiłoby nadmierne rozchylenie łusek włosów i trudniejsze ich układanie podczas przeczesywania grzebieniem.

Na tym etapie powinieneś już dobrze wiedzieć, czego oczekujesz i jak powinieneś przeprowadzić cięcie. Jednak nie wiesz…? Cóż, broda zdąży sobie spokojnie wyschnąć, bo ustalenie kilku kluczowych szczegółów zajmie Ci dłuższą chwilę. Czym podcinać włoski? W jakim kierunku i czy na jednakową długość na każdym obszarze twarzy? Odpowiedzmy sobie na te pytania krok po kroku. Zaczniemy od pytania o kształt.

Strzyżenie brody – zacznij od oczyszczania

Jak przyciąć brodę? Ustal jej kształt

Broda jak jednorodna bryła, czy może precyzyjnie przycięty, krótki zarost z bokobrodami i wąsem rewolwerowca? To podstawowe pytanie o styl. Odpowiedź może być trudna, ale plus jest taki, że jak raz poświęcisz czas i dobierzesz kształt, w którym dobrze się czujesz, nie będziesz musiał więcej przechodzić przez ten proces. Przy kolejnych strzyżeniach pozostanie Ci tak podcinać zarost, by utrzymać jego styl. Nie wiesz, spośród jakich stylów brody wybierać? Zapoznaj się z nimi w artykule Stylizacje brody - jak modnie nosić zarost? i wybierz coś dla siebie! Na pewno pomoże obserwacja swojej twarzy – jej kształtu, rysów, a także samego charakteru brody. Jeśli masz stosunkowo delikatne, chłopięce rysy, to czy broda drwala na pewno będzie do Ciebie pasowała? Podobnie przy rzadkiej brodzie o licznych prześwitach np. na policzkach. Czy mając taki zarost, warto upierać się przy pełnej brodzie, czy może lepiej ograniczyć się do brody wokół ust?

W porządku, patrzysz na zdjęcia znanych osób i wiesz już, jaki styl Ci się podoba. Jak teraz przenieść to na własną twarz? Posłużą Ci do tego linie brody, czyli jej granice w postaci linii na szyi, linii bocznych oraz linii na policzkach. Jak wyznaczyć linie brody?

  • Linia szyi przebiega od zewnętrznego brzegu ucha, przez podbródek aż do brzegu drugiego ucha.
  • Linie boczne to linie biegnące pionowo wzdłuż wewnętrznych krawędzi uszu (od skroni do żuchwy).
  • Linie policzków oddzielają brodę od gładkiej skóry na policzkach. W zależności od wybranego stylu brody należy podgalać włoski tak, by linia policzków była gładka, w innych pozostawia się ją naturalnie postrzępioną. Jeśli masz rzadki zarost na policzkach, wyznaczaj tę linię nisko, tzn. poniżej kącików ust.

Jak przeprowadzić konturowanie brody w praktyce? Pożycz od ukochanej kredkę do oczu i wyrysuj poszczególne linie na swojej brodzie! Uzyskany efekt Cię nie satysfakcjonuje? To znak, że należy zmienić proporcje. Spróbuj np. obniżyć linię szyi albo złagodzić łuk linii bocznych (również kąt w miejscu łączenia się linii bocznej z linią szyi). Weź też pod uwagę kształt twarzy. Jeśli masz twarz kwadratową, a tym samym mocno zarysowaną szczękę, zadbaj o jak najłagodniejsze linie boczne i szyi. Przy okrągłej twarzy odwrotnie – przyda się nieco więcej geometrii. Jeśli masz zbyt pociągłą twarz, nie wyznaczaj linii policzkowych zbyt nisko, raczej nie pozostawiaj też włosków nisko na szyi, bo to wszystko jeszcze bardziej wydłuży Twoją twarz.

Od czego jeszcze zależy formowanie brody? Oczywiście od długości włosków! Bujne brody lepiej wyglądają w wersji maxi, to znaczy od ucha do ucha i z wysoko wyznaczoną linią policzków. Jeśli podobają Ci się brody z nisko wyznaczonymi liniami na policzkach, powinieneś przycinać włoski na krótko. Przy bardzo pociągłej twarzy lepszy będzie krótki zarost, im krótsza natomiast twarz, tym lepiej prezentuje się w dłuższej brodzie.

Jak przyciąć brodę? Ustal jej kształt

Jak przystrzyc zarost – z włosem czy pod włos?

Myślałeś, że ten dylemat dotyczy tylko tych, którzy golą zarost? W przypadku brody jest to niejako pytanie o technikę, czyli jak prowadzić trymer albo nożyczki, czy podgalać włoski z góry na dół, czy z dołu do góry, czy nożyczki ustawiać bokiem czy pionowo? Tak naprawdę wiele zależy od narzędzia, którym się posłużysz.

Z trymerem warto zacząć od szyi i poruszać się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Stopniowo przesuwaj się ku górze, przez brodę, po policzki i baki. Bądź uważny na podbródku i linii żuchwy, bo tu włoski często układają się w różnych kierunkach. Zawsze dostosowuj kierunek prowadzenia urządzenia do kierunku wzrostu. Podczas strzyżenia brody na jej konturach, warto pomagać sobie grzebieniem, który przyłożony płasko do policzka, będzie wyznaczać idealnie prostą linię brody i zabezpieczać przed nierównym zgoleniem włosków. Ustawiaj ostrze pod różnymi kątami, najpierw z dołu do góry, następnie wygładź linie poziomymi ruchami od i do ucha.

Jeśli chodzi o nożyczki – generalnie je również lepiej jest prowadzić zgodnie z kierunkiem układania się włosów. Taka technika nie zaburzy kształtu zarostu, poza tym łatwiej jest kontrolować wygląd przycinanej body, kiedy włoski przylegają do skóry w swoim naturalnym ułożeniu. Oczywiście nie warto zawsze na siłę stosować się do określonych zasad – w niektórych miejscach może być Ci trudno manewrować nożyczkami, wówczas możesz podważyć pasemko brody i dopiero w takim odmiennym od naturalnego ułożeniu je przyciąć.

Jak samemu przycinać brodę?

Strzyżenie zarostu – pamiętaj o przeczesywaniu

Kiedy przycinasz brodę nożyczkami, musisz samodzielnie pilnować długości włosków. Przycinanie z tzw. wolnej ręki, czyli po prostu przykładając nożyczki do włosów i ścinając końcówki fragment po fragmencie, lepiej pozostaw bardziej wprawionym mężczyznom. Bez obaw, Ty kiedyś też dojdziesz do takiej wprawy, jednak do tego czasu pomagaj sobie grzebieniem.

Grzebień jest potrzebny na różnych etapach strzyżenia zarostu, także, gdy używasz trymera. Przy jego pomocy rozczeszesz włoski, wyprostujesz je i wygładzisz, układając w naturalnej dla nich pozycji. Sięgaj po niego także wielokrotnie w trakcie samego zabiegu, np. każdorazowo po podgoleniu całości nasadkami o różnych stopniach długości, by skontrolować długość i sprawdzić, czy konieczne jest zastosowanie kolejnej, jeszcze krótszej nasadki.

A jak strzyc brodę z nożyczkami i grzebieniem? Przeczesuj brodę z góry do dołu i zatrzymuj grzebień w momencie, w którym ponad jego zęby wystaje dokładnie taka długość brody, jaką chcesz ściąć. Grzebień pełni tu rolę „strażnika”, dzięki któremu nie posuniesz się choćby o milimetr za wysoko, o co łatwo przy przycinaniu włosków z wolnej ręki. Poza tym na tle grzebienia łatwiej jest każdorazowo ocenić, czy wyznaczyłeś dokładnie taką samą długość włosków do ścięcia.

Jak przycinać brodę wzdłuż linii szyjnej?

Jak przycinać brodę wzdłuż linii szyjnej?

O wyznaczaniu linii szyjnej pisaliśmy już wcześniej. W tym miejscu warto natomiast dodać, że linia ta powinna wypadać na takiej wysokości, by pomiędzy nią a grdyką (tzw. jabłkiem Adama) mieściły się dwa przyłożone poziomo palce (to ta sama miara, którą sprawdza się grubość pianki na piwie!). To klasyczna zasada, jeśli będziesz jej przestrzegał, na pewno będziesz wyglądać dobrze. Z czasem jednak, gdy nabierzesz większego doświadczenia, będziesz mógł poeksperymentować i np. wypróbować nieco bardziej obfitą, sięgającą niżej brodę.

Jak przycinać brodę na szyi? Uważaj, by nie robić tego zbyt krótko. Absolutnie nie należy wyznaczać linii szyi na czy tuż pod linią żuchwy. W ten sposób optycznie skrócisz i poszerzysz swoją twarz. Taka krótka broda niepotrzebnie wyeksponuje także drugi podbródek, jeśli go masz.

Włosy na samej linii możesz podciąć małymi nożyczkami przeznaczonymi właśnie do brody. Włosy powyżej najlepiej jest skrócić do jednakowej długości trymerem, włosy poniżej należy natomiast dokładnie wygolić. Świetnie sprawdza się tutaj brzytwa, ale jeśli jesteś zwolennikiem nowoczesnych narzędzi, poradzisz też sobie z ostrą maszynką do golenia.

Trymowanie brody

Trymowanie brody

Trymowanie brody to najprostszy sposób na wyrównywanie jej długości, dlatego poleca się go początkującym. Jak przycinać brodę trymerem? W zależności od tego, jaki styl preferujesz, możesz przycinać całą brodę na jednakową długość bądź wydzielić kilka stref długości. Najdłuższe włosy najlepiej jest pozostawić w centralnej części twarzy i wokół ust, krócej przycinać je po bokach policzków, na baczkach oraz na szyi. Taka technika to także najlepsza odpowiedź na pytanie, jak trymować brodę, by optycznie wysmuklić twarz. Jeśli potrzebujesz też wyznaczyć linię brody, mimo wszystko zacznij od skrócenia całości trymerem, a dopiero potem przejdź do konturowania.

Najpierw przytnij całą brodę na równą długość, a jeśli jest taka potrzeba, powtórz zabieg z krótszą nakładką. Następnie załóż najkrótszą nakładkę i przytnij te miejsca, które mają być najkrótsze. Na sam koniec obejrzyj dokładnie cały zarost i oceń, czy nie ma na nim pojedynczych, odstających w nieregularnych kierunkach włosków. Zamiast z nimi walczyć, po prostu usuń je nożyczkami. 

Jaki trymer do brody wybrać? Najważniejsze jest to, by miał kilka nakładek bądź stopni przycinania włosków. To, że dziś preferujesz długą i gęstą brodę, nie oznacza wcale, że za jakiś czas nie zapragniesz zmiany i nie będziesz chciał przycinać brody krótko. Dobrze więc, jeśli trymer pozwala przycinać zarost nawet na długość 1 milimetra.

Jak przystrzyc zarost – z włosem czy pod włos?

Jak przycinać brodę maszynką?

W tym miejscu należy wyjaśnić pewne nieścisłości. Maszynka do strzyżenia brody nie ma nic wspólnego z maszynką do golenia. To po prostu inna nazwa dla trymera, czyli sprzętu służącego do skracania włosków. Jeśli chodzi zaś o typową maszynkę do golenia – ona też potrzebna jest do stylizowania zarostu, służy do wygalania wszystkich tych miejsc, w których nie chcesz mieć włosków. W zależności od wybranego stylu mogą to być tylko niewielkie fragmenty na szyi, ponad linią policzków i za liniami bocznymi albo duże obszary, jak całe policzki (przy koziej bródce albo zaroście a la Van Dyke).

Strzyżenie i stylizowanie zarostu może Ci się wydawać czasochłonnym zajęciem, ale nie próbuj dróg na skróty, by zaoszczędzić czas. Nawet jeśli golisz tylko niewielkie fragmenty twarzy, zawsze sięgaj po odpowiednie kosmetyki dla mężczyzn. Umyj twarz, a następnie zaaplikuj wybrany kosmetyk do golenia. Wybierz ten, który najlepiej się u Ciebie sprawdza. Do golenia większych obszarów możesz użyć pianki do golenia, do bardziej precyzyjnych manewrów (np. golenia drobnych włosków nad linią policzków) prawdopodobnie lepiej sprawdzi się żel do golenia (bo stopień jego spienienia możesz kontrolować we własnym zakresie i nadmiar piany nie będzie przesłaniał Ci konturów brody).

Jak przystrzyc brodę nożyczkami?

Jak przystrzyc brodę nożyczkami?

Jeśli nie jesteś bardzo wprawiony w samodzielnym podcinaniu brody, nożyczki wykorzystuj jedynie do drobnych poprawek albo skracania tylko najpilniej wymagających tego miejsc (np. wąsów czy gęstej kępki włosów na podbródku). Takie zabiegi należy przeprowadzać na brodzie dokładnie wysuszonej, wówczas będziesz widzieć, na ile cięcia możesz sobie pozwolić i gdzie rzeczywiście konieczne jest skrócenie lub przerzedzenie zarostu. Jeśli chodzi o same nożyczki do brody, zwykle mają one dokładnie takie właściwości, jak nożyczki do włosów, jednak są znacznie mniejsze, a tym samym bardziej precyzyjne. Jeśli nie chcesz szybko zniechęcić się do skracania zarostu nożyczkami, od razu zaopatrz się w profesjonalne nożyczki barberskie, które są wystarczająco ostre i nie miażdżą włosów podczas obcinania.

Strzyżenie zarostu – pamiętaj o przeczesywaniu

Jak strzyc brodę krótką?

Przy strzyżeniu krótkiej brody trzeba zachować większą regularność. Jeśli lubisz się polenić w temacie pielęgnacji, krótka broda może nie być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Chyba, że nie masz nic przeciwko, by w swojej brodzie wyglądać kiepsko, śmiesznie, dziwnie…

Dlaczego regularność jest taka ważna? Warto tu znów odwołać się do porównania z włosami na głowie. Im są dłuższe, tym mniej widać po nich, że rosną, a przyrost długości nie wpływa aż tak istotnie na kształt fryzury. Podobnie jest z brodą. Długa wybaczy mniejszą regularność, natomiast na krótkim zaroście odrost szybko się ujawnia, zaburzając proporcje i estetykę całości.         

Jak przycinać krótką brodę? Skup się głownie na wąsie oraz tych partiach, na których włosy rosną zbyt rzadko albo które wygalasz na gładko ze względu na określony styl brody. Przydługie wąsy nie tylko są nieestetyczne, ale też sprawiają dyskomfort, zachodząc na usta. Pozostałe z wymienionych obszarów nie wymagają raczej komentarza – wygalanie ich na gładko trzeba powtarzać nawet co kilka dni, w zależności od tego, w jakim tempie rośnie i jak ciemny jest Twój zarost.

W przycinaniu brody krótkiej najlepiej sprawdza się trymer. Urządzenie zapewnia najbardziej równy efekt na całej powierzchni brody. To bardzo ważne, bo na krótkiej brodzie dużo wyraźniej widać nierówności w długości włosków.

Jak podcinać brodę długą?
 

Jak podcinać brodę długą?

Jak wspomnieliśmy już w kilku miejscach, nożyczkami najbezpieczniej pracuje się na długiej brodzie. Nie oznacza to jednak, że przy długiej brodzie nie możesz używać też trymera! Przy podcinaniu brody długiej warto też pamiętać o jej przerzedzaniu i cieniowaniu. Pozwoli to zdjąć ciężar zarostu i sprawić, że będzie wyglądał miej „dziko”. Jeśli pracujesz z nożyczkami, uważaj na pokusę kolejnych poprawek. Często jest tak, że po przycięciu jednego obszaru zaczyna Ci się wydawać, że poprawy wymaga także kolejny i kolejny. W efekcie może się okazać, że obciąłeś brodę znacznie krócej, niż zakładałeś. Zachowaj umiar i działaj powoli, by mieć czas na prawidłową ocenę efektów po każdym ruchu nożyczek!

Przycinanie brody – jak często?

Przycinanie brody – jak często?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, jak często przycinać brodę. Wszystko zależy od indywidualnego tempa wzrostu włosów. Na pewno częściej będziesz musiał przycinać wąs oraz pozbywać się owłosienia, które wykracza poza wyznaczone ramy zarostu. Gdy nosisz krótką brodę, mniej więcej do 3 cm, możesz ją poprawiać nawet co tydzień, u niektórych panów sprawdzą się nawet dwutygodniowe przerwy. Przy dłuższej brodzie po prostu ją obserwuj i przycinaj wtedy, gdy uznasz to za konieczne. Nie musisz jej przycinać na całej powierzchni – użyj nożyczek tylko tam, gdzie włoski tracą kształt, podwijają się bądź zaburzają proporcje całego zarostu. Często jest tak, że np. na policzkach broda dłużej zachowuje właściwy wygląd, natomiast wokół ust i na żuchwie trzeba ją częściej korygować.

Jak przycinać brodę maszynką?

Jak przycinać brodę podczas zapuszczania?

Chcesz nosić dłuższą niż dotychczas brodę, więc postanowiłeś ją zapuszczać? Świetnie, pamiętaj tylko, że nie jest to wcale czas, w którym przybory do strzyżenia i golenia chowasz na tyły łazienkowej szafki. Podcinanie podczas zapuszczania jest konieczne, bo broda (tak samo jak włosy na głowie) z czasem zaczyna się rozdwajać. To problem z kilku powodów. Po pierwsze, rozdwajanie sprawia, że broda wygląda na zaniedbaną. Po drugie, rozdwajanie postępuje, czyli im dłużej nosisz rozdwajające się włoski, tym zniszczenia obejmują je coraz wyżej i wyżej. Ostatecznie będziesz musiał podciąć brodę bardzo wysoko, by pozbyć się wszystkich zniszczeń. Jak często przycinać więc brodę podczas zapuszczania? Najlepiej zawsze wtedy, gdy zauważysz, że końcówki zaczynają się wywijać, stały się cieńsze i jakby zaniedbane. Nawet kilka milimetrów podcięcia może sprawić, że broda zyska świeżość!

Czy samodzielne strzyżenie brody jest trudne? Na pewno jawi Ci się w ten sposób, jeśli nigdy jeszcze tego nie robiłeś. Nie martw się! Takie odczucia są przecież typowe dla każdej nowej sytuacji i umiejętności, którą masz dopiero posiąść. Nawet jeśli w procesie nauki zdarzy Ci się popełnić jakieś błędy, satysfakcja z samodzielnie przystrzyżonego zarostu będzie ogromna!

Przycinanie brody – jak często?