Jak się pozbyć czerwonych oczu? Możesz pomóc sobie nawilżającymi kroplami, które są dostępne bez recepty. Takie specyfiki łagodzą podrażnienia i zmywają alergeny (pyłki, kurz) z powierzchni oka. Możesz sięgnąć również po krople przeciwhistaminowe, zwłaszcza jeśli masz skłonność do sezonowych alergii.
Kilka razy dziennie nakładaj chłodne kompresy na zamknięte oczy. Unikaj wszelkich czynników drażniących. Mowa tu nawet o perfumach, dymie, oparach, kurzu czy sierści zwierząt domowych. Zrezygnuj na chwilę również z wizyt na basenie lub pływaj w specjalnych goglach. Chlor potrafi zaostrzyć podrażnienia.
Prostym sposobem na czerwone oczy jest również… regularna zmiana soczewek. Jeśli cierpisz na chroniczne zaczerwienienie i zamieniłaś okulary na soczewki, problem może dotyczyć właśnie ich! Materiały znajdujące się wewnątrz niektórych soczewek mogą zwiększać prawdopodobieństwo infekcji lub podrażnienia. Jeśli niedawno wymieniłaś soczewki na inny model, porozmawiaj ze swoim okulistą i wróć na chwilę do okularów. Kiedy masz pewność, że za podrażnienia nie odpowiadają soczewki, może być to winą płynu do soczewek. Zdarza się, że niektóre składniki takiego roztworu wchodzą w reakcje z niektórymi materiałami soczewek i gałką oczną.
Jeśli zmiana nawyków oraz domowe i szybkie sposoby na czerwone oczy (a zwłaszcza kompresy) nie pomogą po około tygodniu, możesz borykać się z infekcją oka. Zaróżowienie gałki ocznej może również oznaczać zapalenie spojówek o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Dlatego tak ważne jest, żeby zasięgnąć porady lekarza, kiedy domowe sposoby nie zdają egzaminu.