Swędzące powieki – co oznaczają?

Swędzące powieki – co oznaczają?

Długie godziny spędzane przed ekranami laptopów, tabletów, smartfonów i telewizorów to już nasza codzienność. Najbardziej cierpią na tym oczy. Swędzenie powiek to problem coraz większej liczby osób. Sprawdź, o czym informuje Twoje ciało i jak ukoić pieczenie.

Swędzenie powiek – co warto o tym wiedzieć?

Za swędzeniem powiek i oczu może stać całe mnóstwo powodów: alergie, infekcje, a nawet brak snu czy wiele innych. Dyskomfort i suchość oczu są często związane z innymi objawami, takimi jak zaczerwienienie, obrzęk, uczucie piasku w oku, podrażnienie cery czy łzawienie. Jeśli doskwiera Ci pieczenie i suchość, pamiętaj aby nie dać się pokusie drapania. W ten sposób tylko podrażnisz czuły obszar. Żeby rozprawić się z tym nieprzyjemnym problemem, najpierw określ jego przyczynę.

Swędzące powieki – co oznaczają?

Swędzenie powiek – przyczyny

Suche i swędzące powieki wcale nie są rzadkością, bo i typowych czynników drażniących jest całe mnóstwo. Dyskomfort powoduje m. in. nadmierna ekspozycja na niebieskie światło. Ten typ fal świetlnych emitują nasze telefony, smartfony, laptopy i inne urządzenia elektroniczne. To również przez ten typ światła często narażamy się na bezsenność.

Wpatrywanie się w ekran tuż przed zaśnięciem sprawia, że zaburza się produkcja melatoniny. To właśnie ten hormon jest odpowiedzialny za regulowanie cyklu dobowego. Niebieskie światło wprawia nasz organizm w błąd. Ciało myli je ze światłem dziennym i nie pozwala na dostateczne podwyższenie poziomu melatoniny, aby zapaść w spokojny sen. Nasze oczy nie mogą odpocząć, a kolejne godziny bezsenności sprawiają, że świąd powiek staje się coraz bardziej dotkliwy.

Jakie jeszcze są przyczyny swędzenia powiek? Zdarza się, że jest to mechanizm obronny naszego ciała po długotrwałej ekspozycji na słońce. Posiadaczkom bardzo jasnej, porcelanowej wręcz cery (fototyp I i II) nie potrzeba wcale kilkugodzinnych spacerów lub sesji opalania, żeby ich skóra zareagowała alergią w postaci czerwonych powiek. Żeby uniknąć poparzeń i bólu, warto zabezpieczyć skórę – np. nosząc okulary przeciwsłoneczne.

Na swędzenie powiek górnych i dolnych uskarżają się zwłaszcza te osoby, które na co dzień używają soczewek kontaktowych. Może się zdarzyć, że substancje zawarte w soczewkach lub płynach do czyszczenia soczewek wywołają podrażnienie. Zaczerwienione powieki i skóra wokół oczu będzie wtedy znakiem ostrzegawczym. Jeśli na chwilę przed wystąpieniem takiej reakcji zmieniłaś coś w swojej rutynie, wróć do okularów lub do sprawdzonego modelu soczewek.

Swędzące powieki – co oznaczają?

Zaczerwienione powieki – co mogą oznaczać?

Jeśli zauważyłaś, że zaczerwienienie powiek pojawia się u Ciebie po kontakcie ze słońcem, nie powinnaś rozstawać się z okularami z filtrem UV i polaryzacją. I wcale nie mówimy tu tylko o lecie. Również zimą osoby o bardzo wrażliwej skórze wokół oczu mogą zmagać się ze swędzeniem i pieczeniem powiek oczu.

Opuchnięte, zaczerwione, swędzące powieki nie wyglądają estetycznie. Nie chodzi jednak tylko o wygląd! Każde podrażnienie ma swoją konkretną przyczynę. Możesz mieć do czynienia z alergią, odwodnieniem lub uczuleniem na określony składnik kosmetyczny. A co w przypadku, jeśli nie zmieniłaś niczego w swojej pielęgnacyjnej rutynie?

 

Swędzące powieki – co oznaczają?

Czerwone powieki to też znak od naszego organizmu i miernik naszej ogólnej kondycji zdrowotnej. W ten sposób ciało daje znać, że nie dostarczamy mu wszystkich składników odżywczych, które są mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Zdrowe oczy zaczynają się już na talerzu.

Składniki odżywcze, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3, luteina, cynk oraz witaminy C i E, mogą pomóc w zwalczaniu związanych z wiekiem problemów ze wzrokiem. Włącz do swojego jadłospisu zielone warzywa liściaste (szpinak, jarmuż), ryby (łososia, tuńczyka), jajka, orzechy i pomarańcze lub inne cytrusy. W ten sposób zadbasz nie tylko o ciało, ale również o zdrowe oczy. Jak jeszcze możesz wzmocnić swój wzrok? Przeczytaj nasz artykuł Jak dbać o oczy i wzrok? 15 wskazówek i zacznij już dziś!

Swędzące powieki – co oznaczają?

Zwróć uwagę na technikę usuwania makijażu. Często przyczyną swędzenia powiek przy rzęsach jest nadmierne tarcie wacikiem do demakijażu o delikatną skórę. W efekcie nie zmywamy zabrudzeń z naszej cery, ale rozprowadzamy je po oku. Dodaj do tego mechaniczne podrażnienie myjką czy płatkiem kosmetycznym, a otrzymasz idealny przepis na suche i swędzące powieki. 

Jeśli skóra wokół Twoich oczu jest ekstremalnie wrażliwa, spróbuj kosmetyków do demakijażu, które dodatkowo ją nawilżą i zabezpieczą przed przesuszeniami. Mowa tu zwłaszcza o dwufazowych płynach do demakijażu oczu. Formuły tego typu rozpuszczają makijaż, gdy tylko przyłożysz nasączony nimi płatek do powieki. Zapomnij o energicznym pocieraniu we wszystkie strony. Olejki zawarte w kosmetyku nie pozostawiają tłustej warstwy, ale dbają o uelastycznienie cienkiej skóry oraz wzmacniają i pielęgnują rzęsy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowych sposobach skutecznego oczyszczania twarzy i radzeniu sobie z wrażliwą skórą wokół oczu, przeczytaj nasz artykuł Swędzenie oczu – wina makijażu czy demakijażu?.

Swędzące powieki – co oznaczają?

Czerwone, opuchnięte powieki a alergia

Zauważyłaś, że w określonych miesiącach w roku pojawiają się zaczerwienienia na powiekach? A może nagle czujesz dyskomfort i pieczenie? Przyczyną suchej powieki mogą być alergie związane z pyleniem i kwitnieniem roślin oraz alergie pokarmowe.

Alergeny mogą podrażniać oczy i nawet powodować ból. Dzieje się tak dlatego, ponieważ pyłki, kurz, sierść zwierząt i inne czynniki środowiskowe wyzwalają nieprawidłową reakcję układu odpornościowego. Twoje ciało uwalnia histaminę w odpowiedzi na czynniki, które tak naprawdę mu nie zagrażają. Możesz więc skarżyć się na zaczerwienienie powieki dolnej i górnej, uczucie palenia i pieczenia, obrzęk, i suchą skórę powieki. Zazwyczaj wszystkie te objawy ustępują, gdy ograniczysz ekspozycję na alergen.

Możesz również sięgnąć po krople do oczu czy leki przeciwhistaminowe, które zapisał Ci lekarz. Nie musisz jednak czekać na wizytę u specjalisty, żeby ukoić pieczenie i pozbyć się zaczerwienionych powiek. Domowe sposoby radzenia sobie z objawami alergii są bardzo proste. Na początek, pamiętaj o noszeniu okularów przeciwsłonecznych, kiedy tylko wybierasz się na dwór. W ten sposób ograniczysz ilość pyłków i czynników drażniących, które docierają do powierzchni Twojego oka.

Swędzące powieki – co oznaczają?

Skutecznym sposobem na swędzenie powiek oczu oraz na ich opuchnięcia są bez wątpienia zimne kompresy. Wystarczy, że zmoczysz czysty ręcznik, odciśniesz z niego nadmiar wody i przyłożysz na 10 minut do zamkniętych oczu. Jeśli czerwone powieki i obrzęk doskwierają Ci rano, możesz również wykorzystać bardzo prosty trik: przechowuj swój ulubiony krem przeciwzmarszczkowy pod oczy w lodówce. Nie tylko wydłużysz w ten sposób jego trwałość, ale też zafundujesz sobie zimny, kojący okład. Poranna pielęgnacja stanie się okazją do szybkiego spa!

Swędzące powieki – co oznaczają?

Suche powieki – przyczyny

Masz pewność, że za suche powieki nie odpowiada alergia pokarmowa albo katar sienny? Pieczenie i suchość oznaczają, że Twój organizm produkuje mniej substancji nawilżających oczy. Jest wiele przyczyn, które mogą powodować tę przypadłość.

Nie tylko reakcja immunologiczna może być przyczyną suchych powiek. Często odpowiedzalne są czynniki środowiskowe lub zewnętrzne oraz różnego rodzaju schorzenia gałki ocznej. Pracujesz w klimatyzowanym pomieszczeniu? Duże wahania temperatur oraz zmieniająca się wilgotność powietrza potrafią silnie podrażnić, a nawet doprowadzić do łzawienia. Zadbaj wtedy przede wszystkim o odpowiednie nawilżenie gałki ocznej oraz noś okulary, jeśli znajdujesz się w pobliżu klimatyzatora.

Istnieje również olbrzymia zależność między poziomem nawodnienia organizmu a suchymi powiekami. Dlatego też staraj się ograniczać lub unikać alkoholu i innych napojów, które mogą powodować odwodnienie (kawy, a nawet mocnej herbaty). Odwodnienie może powodować opuchliznę oczu, dlatego najlepiej jest wypić szklankę wody, kiedy tylko czujesz suchość pod powiekami.

To właśnie po skórze pod oczami najszybciej widać oznaki starzenia i odwodnienia. Wszystko dlatego, że ten obszar na naszej twarzy ma stosunkowo mało gruczołów łojowych, które nawilżają i uelastyczniają cerę. Od braku nawilżenia już bardzo blisko do dyskomfortu związanego z suchą powieką. Nie bagatelizuj przedłużającego się uczucia suchości. Zdarza się, że ta przypadłość może prowadzić nawet do ścierania rogówki, ponieważ na powierzchni oka nie ma wystarczającej ilości łez, aby pozostała wilgotna.

Swędzące powieki – co oznaczają?

Sposoby na suche powieki

Jak zadbać o właściwe nawilżenie powierzchni oka? Możesz pozbyć się suchych, swędzących powiek w zaskakująco łatwy sposób. Wystarczy Ci… gorąca woda i ręcznik - to właśnie ciepły kompres może przynieść ukojenie. Ciepły okład to tradycyjny, domowy środek na wiele łagodnych dolegliwości. Kompresy są również zalecane przez lekarzy i pracowników służby zdrowia w leczeniu niektórych schorzeń. Doprowadzenie ciepła i wilgoci do okolic oczu może pomóc złagodzić ból i stany zapalne. Ciepłe kompresy mogą również pomóc w łagodnych stanach zapalnych oczu: zwłaszcza w przypadku odczuwanej suchości powiek. Kompresy tego typu wspomagają pracę gruczołów łzowych. Rozgrzany ręcznik przyłożony do powiek pomaga w rozpuszczeniu i upłynnieniu zastygniętych w powiekach substancji nawilżających.

Jeśli chcesz wykorzystać pełen potencjał ciepłych kompresów, możesz użyć ekstraktów ziołowych i herbat do nasączenia czystego ręcznika. Upewnij się tylko, że dokładnie odcedziłaś zioła od naparu przed nałożeniem kompresu. Tak jak w przypadku każdego ciepłego okładu, ręcznik nakładaj na zamknięte oczy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przyczynach podrażnień oczu oraz wciąż szukasz sposobów na złagodzenie zaczerwienień, przeczytaj nasz artykuł Czerwone oczy - jak się pozbyć tego problemu?

Swędzące powieki – co oznaczają?