Suche i swędzące powieki wcale nie są rzadkością, bo i typowych czynników drażniących jest całe mnóstwo. Dyskomfort powoduje m. in. nadmierna ekspozycja na niebieskie światło. Ten typ fal świetlnych emitują nasze telefony, smartfony, laptopy i inne urządzenia elektroniczne. To również przez ten typ światła często narażamy się na bezsenność.
Wpatrywanie się w ekran tuż przed zaśnięciem sprawia, że zaburza się produkcja melatoniny. To właśnie ten hormon jest odpowiedzialny za regulowanie cyklu dobowego. Niebieskie światło wprawia nasz organizm w błąd. Ciało myli je ze światłem dziennym i nie pozwala na dostateczne podwyższenie poziomu melatoniny, aby zapaść w spokojny sen. Nasze oczy nie mogą odpocząć, a kolejne godziny bezsenności sprawiają, że świąd powiek staje się coraz bardziej dotkliwy.
Jakie jeszcze są przyczyny swędzenia powiek? Zdarza się, że jest to mechanizm obronny naszego ciała po długotrwałej ekspozycji na słońce. Posiadaczkom bardzo jasnej, porcelanowej wręcz cery (fototyp I i II) nie potrzeba wcale kilkugodzinnych spacerów lub sesji opalania, żeby ich skóra zareagowała alergią w postaci czerwonych powiek. Żeby uniknąć poparzeń i bólu, warto zabezpieczyć skórę – np. nosząc okulary przeciwsłoneczne.
Na swędzenie powiek górnych i dolnych uskarżają się zwłaszcza te osoby, które na co dzień używają soczewek kontaktowych. Może się zdarzyć, że substancje zawarte w soczewkach lub płynach do czyszczenia soczewek wywołają podrażnienie. Zaczerwienione powieki i skóra wokół oczu będzie wtedy znakiem ostrzegawczym. Jeśli na chwilę przed wystąpieniem takiej reakcji zmieniłaś coś w swojej rutynie, wróć do okularów lub do sprawdzonego modelu soczewek.