Eko moda – czym jest i jak stać się jej częścią?

Eko moda – czym jest i jak stać się jej częścią?

Eko moda jest teraz na topie. To trend przyjazny środowisku, któremu warto przyjrzeć się bliżej. Naturalne tkaniny i ubrania od zrównoważonych marek to tylko niektóre z oblicz mody ekologicznej! Przekonaj się, co zrobić, aby pomóc planecie poprzez dobór ubrań.

Czym jest eko moda?

Moda eko, zwana również modą zrównoważoną, to stosunkowo nowy trend wpisujący się w filozofię designu i zrównoważonego rozwoju. Dąży do zbudowania systemu zgodnego z zasadami ochrony środowiska, a także odpowiedzialności społecznej. Celem mody eko jest minimalizacja lub całkowite wykluczenie jej negatywnego oddziaływania na organizmy żywe oraz planetę. Jak widać, powiązania między modą a ekologią istnieją. A przy tym nieustannie się rozwijają!

Moda w stylu eko

Moda zrównoważona – podstawowe założenia

Moda zrównoważona opiera się na kilku zasadach, które konsumenci mogą stopniowo wprowadzać w życie. Oto one:

● Ograniczenie kupowania nowych ubrań – naprawdę nie potrzebujesz całkowicie nowej garderoby co sezon! Najlepsze, co możesz zrobić dla środowiska, to korzystanie z rzeczy, które masz już w szafie. W ten sposób nie napędzasz przemysłu i nie generujesz nowych odpadów.

● Aby jak najdłużej korzystać z posiadanych rzeczy, wprowadź dwa kolejne kroki ważne dla zrównoważonej mody. Mowa tu o pielęgnacji oraz naprawie ubrań. Im lepiej dbasz o swoje ubrania tym dłużej będą Ci służyć.

● A co, gdy naprawdę czegoś potrzebujesz? Wybieraj ubrania z second-handu lub alternatywnych źródeł (np. urządzane w wielu miastach wydarzenia-„swapy”). Dzięki temu rzeczy pozostaną w obiegu, zamiast trafić na wysypisko. Ponadto zakup rzeczy używanych zmniejsza zapotrzebowanie na produkcję nowych tkanin.


Eko moda – czym jest i jak stać się jej częścią?

● Jeśli zależy Ci na ubraniu prosto od producenta, staraj się wybierać eko odzież od marek zrównoważonych. Poszukuj firm, które korzystają z naturalnych materiałów, nie niszczą środowiska i postępują etycznie. Wybieraj ubrania wysokiej jakości, które pozostaną z Tobą przez lata. Poza tym warto stawiać na firmy lokalne. Dzięki temu ograniczysz ryzyko zanieczyszczenia środowiska związane z długim transportem odzieży. Jeśli nie masz takiej możliwości, zwróć uwagę na pochodzenie produktu. Kupuj ubrania pochodzące z Unii Europejskiej, ewentualnie USA lub Kanady.

● Kolejne z założeń zrównoważonej mody to pożyczanie ubrań. Przed ważną okazją zastanów się, czy dane ubranie jeszcze kiedykolwiek Ci się przyda. Jeśli nie, rozważ pożyczenie go od znajomej lub z wypożyczalni. Oszczędzisz nie tylko środowisko, ale i pieniądze!

● Zrównoważona moda uwzględnia rezygnację z nowych produktów odzwierzęcych w postaci rzeczy futrzanych lub obuwia. Ich wytworzenie pozostawia znaczące ślady w środowisku. Ponadto rezygnując ze skór i futer, nie przyczyniasz się do niepotrzebnej krzywdy zwierząt.



Eko moda – czym jest i jak stać się jej częścią?

Jak działają etyczne marki odzieżowe?

Kiedy używane ubranie nie wchodzi w grę, postaw na rzeczy produkowane przez etyczne marki odzieżowe. Na czym polega etyczna moda w tym wypadku? Przede wszystkim na odpowiedzialności za swoje działania na każdym etapie produkcji. Etyczne marki często nie powierzają wytwarzania swoich kolekcji oddzielnym podmiotom, lecz zajmują się tym same. Ewentualnie prowadzą bardzo restrykcyjne kontrole warunków pracy w firmach dostawców. Etyczne firmy odzieżowe, którym udało się stworzyć maksymalnie zrównoważony model biznesowy, działają lokalnie. Rezygnując z transportu towaru, ograniczają ślad węglowy.

Etyczne ubrania szyje się z przyjaznych środowisku materiałów. To tkaniny z naturalnych włókien, takich jak organiczna bawełna i len. Są one biodegradowalne, dlatego nie będą zalegać na ziemi przez setki lat po zużyciu. Aby jednak można było je określić mianem organicznych, muszą powstać bez szkody dla środowiska. Uprawia się je bez wykorzystania szkodliwej chemii czy pestycydów. Ciekawą alternatywą dla bawełny i lnu są włókna pozyskiwane z odpadów drewnianych, czyli celulozy. To tencel, lyocell, bambus oraz wiskoza (sztuczny jedwab). Przy ich produkcji powstaje minimum odpadów. Ponadto etyczne ubrania coraz częściej powstają z poszanowaniem praw i dobra zwierząt. W ich produkcji nie wykorzystuje się materiałów odzwierzęcych, czyli skór, futer czy wełny.

Co więcej, etyczne firmy odzieżowe coraz częściej tworzą materiały z już istniejących surowców sztucznych. Wszystko za sprawą technologii pozwalających na produkcję tkanin ze starych sieci rybackich, plastikowych butelek PET czy nawet skórek bananów i cytrusów. Chętnie korzystają z nich zwłaszcza firmy produkujące odzież sportową. Wykorzystanie tego, co znajduje się w obiegu, zapobiega trafieniu danej rzeczy na wysypisko lub co gorsza, na dno oceanu.

Zrównoważona moda w Twojej szafie. Jak to zrobić?

Przede wszystkim stosuj się do opisanych wyżej zasad. Wybieraj przyjazne środowisku materiały, kupuj rzeczy używane lub od etycznych marek. A przede wszystkim noś to, co już masz! Aby ubrania służyły Ci jak najdłużej, zatroszcz się o nie! Jak dbać o ubrania? Oto kilka wskazówek.

Pranie

Pewnie Cię to zaskoczy, ale zapewne wykonujesz pranie zbyt często. I o ile bawełniane bluzki noszone blisko ciała rzeczywiście najlepiej prać po 1-2 użyciach, o tyle okrycia wierzchnie czy piżamy już znacznie rzadziej. Gdy nie mają plam, wystarczy je wywietrzyć. Z kolei luźne ubrania z lnu pierze się po kilku założeniach. Pomiędzy kolejnymi praniami najlepiej je wietrzyć. Dobrze zrobi im również potraktowanie parownicą. Para usunie bakterie, a przy tym rozprostuje tkaninę. Ubrania skórzane wymagają jedynie przetarcia wilgotną ściereczką oraz regularnego woskowania i natłuszczania. Odzież sportową pierz natychmiast po treningu, aby nieprzyjemne zapachy nie zdążyły zadomowić się we włóknach na stałe.

Zawsze stosuj się do zaleceń z metki! Znajdziesz tam informacje dotyczące temperatury prania, prasowania oraz suszenia. Pamiętaj też, że czarne rzeczy dłużej zachowują intensywny kolor, gdy pierze się je w detergentach do ciemnych tkanin. Sprawa ma się podobnie z białymi ubraniami.

Pierz eko

Zabezpieczenie przed potem oraz plamami po antyperspirancie

Spore znaczenie ma codzienna pielęgnacja skóry, a zwłaszcza okolic pach. Kosmetyki wpływają na stan koszulek noszonych blisko ciała. Dzieje się tak, ponieważ pot w połączeniu z solami aluminium wchodzącymi w skład niektórych antyperspirantów oraz resztkami środków do prania może pozostawić widoczne przebarwienia na tkaninie. To charakterystyczne żółte plamy na białych bluzkach.

Aby im zapobiegać, możesz postawić na specjalne produkty, które stworzono, aby nie plamiły ubrań. Tutaj z pomocą przychodzi linia antyperspirantów NIVEA Black & White Invisible. Znajdziesz wśród nich zarówno antyperspiranty dla mężczyzn jak i kobiet, stworzonych z myślą, aby zapewnić Ci skuteczną, 48-godzinną ochronę przed potem oraz przeciw plamom na ubraniach. To m.in. NIVEA Black&White Invisible Fresh Antyperspirant Roll On, który zapewnia długotrwałą ochronę przed potem, a także białymi śladami na czarnych i żółtymi na białych ubraniach. Zawsze wybieraj antyperspiranty i dezodoranty, które najbardziej odpowiadają Twoim potrzebom. Pamiętaj, że istnieje różnica między antyperspirantem a dezodorantem. Pierwszy z nich blokuje wytwarzanie potu, dlatego sprawdzi się u osób, które pocą się dość intensywnie. Gdy Twój organizm produkuje niewiele potu, dezodorant okaże się wystarczający.

Stosuj antyperspiranty NIVEA

Przechowywanie

Marynarki, płaszcze i koszule wieszaj na drewnianych wieszakach, które najlepiej naśladują kształt ludzkich ramion. Tak unikniesz brzydkich odkształceń. Torby, akcesoria i obuwie chroń przed kurzem, np. umieszczając je w workach. Torby warto wypchać papierem, aby nie powstały na nich zagięcia. Pozostałe rzeczy starannie składaj oraz chroń przed słońcem i kurzem.

Potencjał ubrań vintage

Moda vintage to jeden z filarów mody zrównoważonej. Zarówno ubrania z drugiej ręki, jak i te z babcinego strychu, mają spory potencjał. Wystarczy odpowiednio je potraktować, aby przywrócić im dawny blask lub dopasować do swoich potrzeb. Mamy na to sprawdzone sposoby. Ubrania vintage (ale i te, które regularnie nosisz) bywają zmechacone. Na szczęście kulki szybko usuniesz za pomocą golarki do ubrań lub zwykłej maszynki do golenia. Po zakupie warto je wyprać – jeśli nie ma instrukcji na metce, pranie ręczne to bezpieczna opcja. Płaszcze i kurtki najlepiej oddać do pralni.

Wiemy, że rozmiary vintage ubrań nie zawsze są idealne. W takim wypadku nie rezygnuj od razu z danej rzeczy, a zastanów się, czy da się ją zmniejszyć lub poprawić. Jeśli potrafisz, zrób to samodzielnie, a jeśli nie, udaj się do krawcowej. Pamiętaj, że styl vintage w modzie kocha wszelkie przeróbki, dlatego eksperymentuj do woli. Zamień sukienkę w dwuczęściowy komplet, doszywaj lub odpruwaj falbany, cekiny i co tylko zechcesz!

Wierzymy, że dzięki naszym poradom, pewnie wkroczysz w świat eko mody. Nie musisz wprowadzać wszystkich opisanych rad jednocześnie. Zmiana nawyków to proces, który u każdego przebiega w innym tempie i co absolutnie naturalne! Życzymy miłych przeżyć i doświadczeń w modowym świecie, który ma na uwadze naszą planetę.

Przerabiaj ubrania i bądź eko

Porady dla Ciebie