Jakie ćwiczenia na boczki? 10 najlepszych
Boczki, czyli nadmiar tkanki tłuszczowej po bokach brzucha, odznaczają się pod bluzką czy sukienką, sprawiając, że nie czujemy się pewnie. Jak się ich pozbyć? Przedstawiamy Ci plan treningowy i inne wskazówki, dzięki którym uda Ci się wyszczuplić te partie ciała!
Boczki – skąd się biorą i jak z nimi walczyć?
Boczki – jak sama nazwa wskazuje – to nadmiarowa tkanka tłuszczowa zgromadzona po bokach, a dokładniej rzecz ujmując, pomiędzy biodrami a talią. To te fałdki tłuszczu na biodrach, które po zapięciu spodni zwisają nieestetycznie nad paskiem i odznaczają się pod koszulką. Nie każda z nas ma problem z boczkami, wszystko zależy bowiem od typu figury i tym samym sposobu rozkładania się tkanki tłuszczowej. Tłuszcz na boczkach gromadzi się przede wszystkim u kobiet z figurą jabłka.
10 ćwiczeń na boczki w domu i na siłowni
Ćwiczenie nr 1 – przyciąganie kolan do łokci
Ćwiczenia na płaski brzuch i boczki zaczniemy z przytupem, od ćwiczenia, które od razu rozpali mięśnie Twojego brzucha. Przyjmij pozycję stojącą, stopy na szerokość barków, dłonie za głową, łokcie szeroko rozstawione. Na przemian przyciągaj kolana do łokci, prowadząc je bokiem, równolegle do tułowia. Prawe kolano do prawego łokcia, lewe kolano do lewego łokcia. Unoś kolana wysoko, łokcie obniżaj tylko nieznacznie. Powinnaś czuć napięcie i pracę mięśni po bokach brzucha, w talii i w biodrach. Ćwicz dynamicznie przez 45 sekund, np. w rytm energicznej muzyki. Przed kolejnym ćwiczeniem odpocznij 15 sekund.
Bezpośrednio po tym ćwiczeniu możesz przejść do jego zmodyfikowanej wersji. To reprezentant ćwiczeń na oponkę, bo oprócz mięśni skośnych, angażuje także dolne partie mięśni prostych brzucha. Zamiast prowadzić kolana bokiem, przyciągaj je po skosie – prawe do lewego łokcia i lewe do prawego łokcia. Jak pozbyć się boczków za pomocą tego ćwiczenia? Przez cały czas utrzymuj mocno napięte mięśnie brzucha, nie garb się i pamiętaj, że masz pracować przede wszystkim nogą, nie łokciem.
Ćwiczenie nr 2 – skręty tułowia
Kontynuujemy ćwiczenia na boczki i brzuch w pozycji stojącej. Chwyć hantel, talerz od sztangi, kettla bądź dowolne inne obciążenie (może być to litrowa butelka z wodą, czy też gruba książka, jeśli nie masz pod ręką sprzętu) i trzymaj je blisko ciała przed klatką piersiową. Skacz w miejscu, skręcając ciało w biodrach, raz w prawo, raz w lewo. Przy skrętach tułowia górę ciała skręć w przeciwnym kierunku. A zatem: kiedy biodra kierują się w prawo, ramiona z ciężarkiem kierują się w lewo. Po czym poznać skuteczność tego ćwiczenia na brzuch? Jeśli czujesz mocny skręt w talii, to wiedz, że robisz to dobrze! To ćwiczenie na brzuch i boczki daje szybki efekt, bo ma charakter aerobowy, przyspiesza tętno i spalanie kalorii. Wykonuj je przez 45 sekund i odpocznij 15 sekund.
Ćwiczenie nr 3 – przyciągnie kolan do łokci w planku
W treningu na płaski brzuch czas na zejście do parteru. Przyjmij pozycję deski (pozycja wyjściowa jak do pompki) i wykonaj ćwiczenie podobne do ćwiczenia nr 1. Naprzemiennie przyciągaj bokiem kolana do łokci – prawe do prawego łokcia, następnie lewe do lewego łokcia. Dłonie i ramiona pozostają nieruchomo przez cały czas trwania tego ćwiczenia na płaski brzuch. Staraj się także utrzymywać biodra cały czas na tym samym poziomie – nie wypychaj ich w górę! Podczas przyciągania kolana nie powinnaś też wypychać bioder do boku w przeciwnym kierunku. Wzorcowo podczas tego ćwiczenia pracujesz wyłącznie nogami, reszta ciała pozostaje względnie bez ruchu! Żeby Ci się to udało, musisz z całych sił napinać brzuch!
Jak spalić tłuszcz z brzucha i boczków jeszcze skuteczniej? Po 45 sekundach podstawowej wersji wykonaj modyfikację ćwiczenia, prowadząc kolana po skosie do przeciwległych łokci. Jak zgubić boczki dzięki tym ćwiczeniom? Wykonuj je rytmicznie, ale przy tym dokładnie. Lepiej, byś ćwiczyła wolniej, ale precyzyjniej, niż szybciej i niedbale.
Ćwiczenie nr 4 – deska bokiem
Jakie ćwiczenia na płaski brzuch możesz wykonać, pozostając w tej samej pozycji? Już samo ćwiczenie deski wystarczy do tego, by skutecznie zaktywizować mięśnie poprzeczne. Musisz tylko przyjąć pozycję deski bokiem (w oparciu na przedramieniu i ze stopami założonymi jedna na drugiej) i wytrzymać w niej przez 30 sekund! Potem oczywiście zmień strony. Chcesz sprawdzić, czy to ćwiczenie działa? Dotknij boku brzucha, który znajduje się bliżej podłogi. Czujesz, jak mocno napinają się mięśnie? Właśnie w tej chwili pracują nad tym, by spalić tłuszcz na Twoim brzuchu!
Ćwiczenie nr 5 – brzuszki-motylki
Czas na ćwiczenia na boczki na plecach. Weź dostosowany do swoich możliwości ciężarek, połóż się na plecach a stopy połącz ze sobą podeszwami (Twoje nogi powinny utworzyć figurę na kształt rombu). Przez 30 sekund wykonuj brzuszki, starając się utrzymać złączone nogi i stopy na podłodze. Sposobem na boczki w tym ćwiczeniu są właśnie szeroko rozstawione kolana. Dzięki takiemu układowi nie ćwiczysz wyłącznie mięśni prostych zlokalizowanych bezpośrednio pod żebrami, ale także mięśnie po bokach brzucha.
Ćwiczenie nr 6 – russian twist
Jak się pozbyć boczków, siedząc wygodnie na macie? Wykonując tzw. russian twist! Nie odkładaj hantla, bo w tym ćwiczeniu wciąż będziesz go potrzebować. Nogi wyciągnij przed siebie, ugnij je lekko w kolanach, stopy oprzyj na piętach bądź na całych podeszwach. Ciężar trzymaj przed klatką piersiową, jednak bez opierania go na ciele. Odchyl górę ciała, trzymając proste plecy. Skręcaj się w talii raz w prawo, raz w lewo, ciągle utrzymując odchylenie i proste plecy.
Jak zrzucić boczki za pomocą tego ćwiczenia? Zwróć uwagę, czy aby na pewno skręcasz się w talii i czy przypadkiem nie pracujesz ramionami. Obręcz barkowa powinna pozostawać nieruchomo, a hantel cały czas przed piersią. Aby mieć chudy brzuch, trzeba pracować brzuchem! Pilnuj techniki przez cały czas, bo zmęczone ciało będzie dążyć do odpoczynku, wspomagając się pracą nie tych mięśni, na których nam zależy.
Ćwiczenie nr 7 - scyzoryki
Trening na boczki nie może obyć się bez brzuszków, jednak jak już wspominaliśmy, nie są to klasyczne brzuszki. Inne spięcia brzucha – zwłaszcza skośne – są jak najbardziej wskazane. Ćwiczenie nr 7 to tzw. scyzoryk. Połóż się na plecach z prostymi nogami i ramionami wyciągniętymi za głową. Twoje ciało w pozycji wyjściowej powinno przypominać literę X. Całość polega na unoszeniu przeciwległej nogi i ramienia z wykonaniem spięcia brzucha. Kiedy unosisz prawe ramię i lewą nogę, przeciwne kończyny spoczywają na podłodze. To bardzo dobre ćwiczenie na dolne partie brzucha i oczywiście mięśnie skośne. Staraj się, by podczas ćwiczenia odcinek lędźwiowy kręgosłupa cały czas spoczywał na podłodze. Ćwicz przez 30-45 sekund.
Ćwiczenie nr 8 - spięcia do boku w leżeniu
Czas na nieco bardziej statyczne ćwiczenia na oponkę i boczki. Połóż się na plecach, nogi ugnij w kolanach, stopy oprzyj podeszwami na podłożu. Ramiona wyciągnij wzdłuż tułowia. Unieś łopatki, broda wysoko. Wykonuj spięcia brzucha, sięgając raz do prawej stopy, raz do lewej. W tym ćwiczeniu na boczki nie pracujesz mięśniami prostymi brzucha, lecz skośnymi.
Chcesz wrzucić swój trening na boczki na wyższy poziom? Po 45 sekundach spięć do boku zatrzymaj ruch na środku i przez 30 sekund wykonuj ruch pulsacyjny wyprostowanymi do przodu ramionami. Rytmicznie pulsuj góra-dół, zakres ruchu powinien być nieduży. Przez cały czas mocno spinaj brzuch. To ćwiczenie na talię angażuje także mięśnie proste i głębokie, poprawiając Twoją postawę.
Ćwiczenie nr 9 – odwrócone brzuszki
Jakie ćwiczenia na boczki możesz jeszcze włączyć w swój trening? Np. odwrócone brzuszki! To bardzo ciekawe i nieoklepane ćwiczenie, które mimochodem wspomoże spalanie boczków. Połóż się na plecach, proste nogi unieś do góry (w biodrach powinnaś mieć kąt prosty). Ręce na podłodze wzdłuż tułowia. Ćwiczenie polega na unoszeniu bioder nad ziemię poprzez krótkie spięcia brzucha. Spinasz mięśnie, robisz mały ruch biodrami w górę, po czym wracasz do startu. Całe ćwiczenie wydaje się proste, jednak jeśli będziesz je robić precyzyjnie, stale utrzymując napięcie mięśni, szybko poczujesz silną pracę brzucha! Wykonaj jak najwięcej poprawnych powtórzeń w ciągu 30 sekund. Nie machaj nadmiernie nogami za siebie i do przodu, ruch zawsze inicjuj spięciem brzucha.
Ćwiczenie nr 10 – wznosy bioder w desce bokiem
Na koniec treningu na brzuch i boczki raz jeszcze przyjmij pozycję deski bokiem. Nogi skrzyżuj w taki sposób, byś obie stopy mogła oprzeć na podłodze (jedna przed drugą). W tym ćwiczeniu na odchudzanie brzucha i boczków wpływasz poprzez opuszczanie bioder nad podłogę i ponowne ich unoszenie do planku. Ćwiczenie jest wymagające, więc jeśli jest Ci za trudno, przejdź ze stóp na kolana.
Jak zrzucić brzuch i boczki u mężczyzn? Najważniejsze różnice
Jak utrwalić efekty ćwiczeń? Nie tylko balsam ujędrniający!
Treningi na spalanie tłuszczu z boczków możesz oczywiście wspomagać od zewnątrz. Właściwie to nie ma znaczenia, jaką partię próbujesz wyszczuplić. Balsam do ciała wspiera walkę o lepszy wygląd nie tylko brzucha i boczków, ale też pośladków, ud czy ramion. Najlepsze efekty osiągniesz, jeśli po każdej kąpieli będziesz używała balsamów ujędrniających, a przy okazji aplikacji wykonywała masaż brzucha. Nie masz tyle czasu lub motywacji? Wybierz więc jedno z dwóch. Albo smaruj się szybko, ale dobrym balsamem do ciała o właściwościach ujędrniających, albo używaj podstawowego balsamu nawilżającego, ale nakładaj go poprzez dokładny, kilkuminutowy masaż.