
Kalistenika w domu – trening bez wychodzenia na siłownię!
Dobry trening ma wiele imion – crossfit, TRX, standardowe „wyciskanie” ciężarów… ale jeśli chodzi o trening, który nie wymaga dużej ilości sprzętu robi się już trudniej! Rozwiązaniem może być zyskująca na popularności kalistenika! Jest idealnym treningiem całego ciała, który bez problemu wykonasz w mieszkaniu!
Kalistenika – co to takiego?
Kalistenika (nie „kalenistyka” ani „kalinistyka”, jak bywa niekiedy błędnie nazywana) nie jest żadną nową dziedziną w sporcie. Wręcz przeciwnie – to jedna z najstarszych dyscyplin, można śmiało powiedzieć, że tworząca podwaliny pod współcześnie rozumiany fitness i obecny wygląd siłowni. Samo słowo kalistenika pochodzi z greki i wzięło się z połączenia „kallos” oznaczającego piękno oraz „sthenos”, czyli siłę. Grecja była też kolebką kalisteniki – trenowali ją starożytni greccy żołnierze, równolegle także wojownicy rzymscy. Kallos sthenos, piękno i siła to dwie wartości, które dla starożytnych stanowiły jedność, ich zdaniem jedno miało naturalnie wypływać z drugiego. Ideałem męskiego ciała dla dawnych Greków i Rzymian była sylwetka umięśniona, silne ciało z rozbudowanym torsem i charakterystycznymi plecami na kształt litery V.
Jeśli trenujesz siłowo i starasz się wyrzeźbić swoje mięśnie, to wygląd idealnej według starożytnych sylwetki jest Ci z pewnością dobrze znany. Też stawiasz sobie za cel osiągnięcie ciała greckiego wojownika? Kalistenika z pewnością przybliży Cię do realizacji tego celu!
Kalistenika – jak zacząć przygodę w domu?
Kalistenika w domu to tak naprawdę najłatwiejsza forma treningu, na jaki możesz się zdecydować. „Najłatwiejsza” w tym znaczeniu, że nie potrzebujesz prawie żadnych przygotowań, by zacząć ćwiczyć. Bez karnetów, bez specjalnego stroju i nowoczesnych akcesoriów. Wystarczy Ci tylko drążek zamontowany w futrynie drzwi, a nawet bez tego można się obejść.
Kalistenika – trening dla osób zaawansowanych
Co zrobić, jeśli jesteś na zaawansowanym poziomie treningu kalistenicznego, ale z pewnych względów nie możesz wychodzić z domu na treningi? Czy w domowych warunkach możesz robić postępy w treningu albo przynajmniej utrzymać dotychczasową formę? Jasne, że tak! Jak wspominaliśmy wcześniej, istnieją mniej i bardziej zaawansowane ćwiczenia w kalistenice, jeśli więc jesteś „zawodnikiem pro”, nie musisz ograniczać się do pompek, podciągnięć i dipów, które masz już w jednym paluszku. Zacznij uczyć się trudniejszych figur i ćwiczeń, jak wycieraczki, pompki w staniu na rękach, pompki w oparciu na samych palcach rąk. Do tego wszystkiego potrzebna jest nauka szeregu innych pozycji i ćwiczeń, których nie uczyłeś się na wcześniejszych etapach treningu. Są to np. stanie na rękach, stanie na głowie, nauka balansu i wszelkich ćwiczeń izometrycznych (polegających na utrzymaniu napięcia mięśni w danej pozycji przez określony czas).