Styl mężczyzny. Jak go stworzyć i się z nim utożsamić

Styl mężczyzny. Jak go stworzyć i się z nim utożsamić

„Ten, to potrafi się ubrać!” „On ma naprawdę świetny styl!” Chciałbyś, by ktoś powiedział coś takiego o Tobie? Jeśli tak, to zapomnij o poradnikach, zawierających uniwersalne porady dotyczące stylu. By zbudować swój styl i utożsamić się z nim, należy stworzyć go na własnych zasadach.

Męski styl – podstawy

Zawsze sądziłeś, że dobrze ubrany facet, to facet w koszuli, a jedynym słusznym sposobem na budowanie swojego wizerunku jest codzienne noszenie garnituru? Nic bardziej mylnego! Jednak bez obaw – nie Ty jeden tak myślisz. Zanim podejmiesz wyzwanie i zechcesz wykreować swój własny męski styl, zapamiętaj, że moda została stworzona po to, by sprawiała ludziom przyjemność. Nie Ty zatem powinieneś dopasowywać się do ubrań, ale one do Ciebie. Twój ubiór natomiast powinien być dopasowany do Twojego stylu życia.

Ale zaraz, skoro każdego dnia do pracy nosisz garnitur, nie powinieneś budować własnego wizerunku w oparciu o styl klasyczny? Niekoniecznie – w końcu w garniturze możesz wyglądać niesamowicie, ale nigdy nie poczujesz się w nim w pełni swobodnie. Poza tym styl życia to nie tylko praca, ale także sposób, w jaki spędzasz czas wolny. Tworząc wizerunek, warto więc podzielić sposób ubierania na codzienny, półelegancki oraz elegancki. Jeśli lubisz garnitury, świetnie się w nich czujesz i są one najbliższe Twojemu stylowi życia, nic nie stoi na przeszkodzie, by to właśnie one stały się bazą Twojego wizerunku. Jeżeli jednak eleganckie zestawy zakładasz wyłącznie na specjalne okazje, dobry styl z powodzeniem zbudujesz również w oparciu o stroje casualowe czy nawet sportowe.


Typy sylwetki męskiej

Zacznijmy jednak od podstaw, czyli typów sylwetki męskiej, które determinują, w czym będziesz prezentował się najkorzystniej. U mężczyzn wyróżniamy 4 podstawowe typy sylwetki:

  • sylwetka typu A, zwana też gruszką,
  • sylwetka typu I, zwana też ołówkiem,
  • sylwetka typu O, zwana też jabłkiem,
  • sylwetka typu V, zwana też trójkątem.
Styl mężczyzny. Jak go stworzyć i się z nim utożsamić

Czym charakteryzuje się każdy z nich? Mężczyzna o typie budowy A ma powody do radości – to niemal idealna sylwetka męska z drobnym mankamentem w postaci mniej lub bardziej wystającego brzucha. Poza tym jego ciało jest raczej dość wysportowane i umięśnione, więc jedyne, o czym warto pamiętać, to odwracanie uwagi od okolic pasa. Jakie stroje pasują do pana o typie sylwetki A? W jego garderobie sprawdzą się gładkie marynarki z taliowaniem o lekko poszerzonych ramionach, które wysmuklają posturę. Zawsze dobrym wyborem są ponadto gładkie lub delikatnie prążkowane koszule oraz spodnie z podwyższoną talią bez mankietów. Mężczyzna gruszka powinien unikać obcisłych strojów, zwłaszcza w okolicach brzucha, oraz dużych kontrastów kolorystycznych między górą a dołem.

Mężczyzna o typie budowy I ma sylwetkę wiecznego chłopca. Dla niektórych to zaleta, dla innych wada – w wielu rzeczach wygląda się bowiem za chudo. Pan ołówek powinien postarać się skompletować garderobę, która doda mu powagi i… kilku dodatkowych kilogramów. Przykładami takich ubrań są dwurzędowa marynarka lub płaszcz, pikowana kurtka czy koszule noszone rozpięte pod szyją. Warto przy tym stawiać na jasne barwy, kolory ziemi, desenie oraz wzory. Wystrzegaj się natomiast zaprasowanych w kant spodni, rurek i golfów, które optycznie wydłużają sylwetkę, oraz ciemnych, wysmuklających kolorów.

Mężczyzna o sylwetce O nie ma łatwego zadania – ten typ budowy charakteryzuje wystający brzuch oraz masywne ręce i nogi. Panowie jabłka powinni wybierać przede wszystkim nieco luźniejsze kroje, które jednocześnie nie powinny być zbyt obszerne. Dobrze prezentują się oni w klasycznych fasonach, bez zbędnych ozdobników i przeszyć. Świetną propozycją dla mężczyzny o sylwetce typu O jest marynarka o szerszych ramionach. W jego szafie powinny królować gładkie, nie za sztywne materiały. Nie sprawdzą się z kolei wyraziste wzory czy swetry z grubymi splotami.


Jeśli sylwetka A była bliska doskonałości, o budowie typu V można powiedzieć już tylko jedno: prawdziwy ideał. Mężczyzna trójkąt ma atletyczne i smukłe ciało, którego cechami charakterystycznymi są szeroki tors, szczupłe biodra oraz zgrabne ręce i nogi. Pan o sylwetce V może niemal dowolnie eksperymentować z modą – może przebierać zarówno wśród fasonów czy krojów, jak i kolorów czy wzorów. Czego powinien unikać? Z pewnością zbyt luźnych strojów oraz ubrań za bardzo podkreślających umięśnione partie ciała.

Style ubioru mężczyzny

Męskie style ubioru, podobnie jak damskie, też ulegają trendom, czasem zanikają, a na ich miejsce pojawiają się nowe. Istnieje jednak kilka stylów, które są z nami już od lat i nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Podstawowe style ubioru mężczyzny to:

  • white tie – odznacza się najwyższym stopniem formalności. Na wydarzeniach, na których obowiązuje ubiór w stylu white tie, należy włożyć czarny frak, ewentualnie smoking zapinany na jeden guzik;
  • black tie – styl o wysokim stopniu formalności, który składa się z ciemnego smokingu, najlepiej czarnego lub ciemnogranatowego, z aksamitnymi, jedwabnymi lub satynowymi klapami. Do spodni nie należy zakładać paska, tylko szelki lub pas smokingowy;
  • black tie optional – w tym przypadku masz możliwość wyboru między smokingiem a ciemnym, formalnym zestawem garniturowym;
  • business formal – charakterystyczne dla tego stylu są ciemne garnitury wykonane z gładkiej tkaniny, koszule w jasnych kolorach, pozbawione wyrazistych wzorów, oraz jedwabne krawaty. Najczęściej jest on stosowany na szczeblu biznesowym;
  • business casual – to styl ubierania podobny do business formal, ale dopuszczające lżejsze czy jaśniejsze tkaniny, co sprawdza się zwłaszcza latem;
Styl mężczyzny. Jak go stworzyć i się z nim utożsamić
  • casual – to, co nie mieści się w granicach wymienionych wyżej stylów, często określane jest właśnie jako casual.
  • smart casual – często określany mianem luźnej elegancji lub złotego środka między strojem formalnym a casualowym. Łączy eleganckie elementy garderoby z tymi o casualowym lub sportowym charakterze;
Styl mężczyzny. Jak go stworzyć i się z nim utożsamić

Styl casual męski

W dużym skrócie styl casual męski to styl codzienny, który nie stawia żadnych granic ani wymogów. Na casualową garderobę składają się przede wszystkim jeansy, codzienne koszule, T-shirty z dekoltem klasycznym lub w serek, koszulki polo, swetry, zapinane i wkładane przez głowę, czy sportowe marynarki – stanowią one bazę wielu ponadczasowych i funkcjonalnych zestawień. Strój casual z jednej strony zapewnia pożądaną na co dzień wygodę, zaś z drugiej – stylowo się prezentuje. Styl casual daje też sporą dowolność w zakresie doboru kolorów i wzorów – warto więc podejść do tej kwestii indywidualnie.

Styl mężczyzny. Jak go stworzyć i się z nim utożsamić
Styl smart casual natomiast pozwala stworzyć szykowne i profesjonalne zestawienia bez perfekcyjnie dopasowanego garnituru i sztywnej koszuli zapiętej pod szyję. Styl smart casual, zwany także sportową elegancją, łączy klasyczną elegancję z elementami o charakterze sportowym i casualowym. Smart casual sprawdza się na biurowych korytarzach – oczywiście jeśli nie obowiązuje Cię formalny dress code, na rodzinnych uroczystościach, randkach, wieczornych spotkaniach ze znajomymi czy wyjściach do kina, teatru lub opery. Absolutną bazą smart casualowej garderoby jest sportowa, półformalna marynarka, spodnie chinosy, bawełniane i lniane koszule, koszulki polo, proste swetry z dekoltem w serek oraz golfy.

Styl alternatywny mężczyzny

Czym jest styl alternatywny? Nie sposób nadać mu sztywne ramy. Dla niektórych będzie to styl męski przeciwstawiający się wszystkiemu, co tradycyjne i oficjalnie uznane. Dla innych modny facet noszący się w stylu alternatywnym to nic innego jak hipster – indywidualista, gardzący wszystkim, co komercyjne i bojkotujący modę kreowaną przez wielkie marki, dla którego jest ona zbyt mainstreamowa.


Męskie stylizacje – na co zwracać w nich uwagę?

Obecnie moda męska to nie tylko spodnie w kant i koszule. Tworząc stylizacje męskie, do wyboru masz rozmaite fasony i kroje, co daje Ci naprawdę spore pole do popisu. Na co jednak powinieneś zwrócić uwagę? Przede wszystkim dowiedz się, w czym dobrze wyglądasz i w czym dobrze się czujesz. Możesz choćby kierować się wymienionymi wcześniej typami sylwetek i dobierać stroje, które pozwolą Ci podkreślić atuty oraz ukryć ewentualne mankamenty.

Zacznij też baczniej przyglądać się materiałom, z jakich zostały wykonane Twoje ubrania. Wiemy, jak łatwo dać się ponieść zakupowej gorączce, zwłaszcza w czasie wyprzedaży. Czasem jednak lepiej zainwestować w jedną rzecz, ale lepszej jakości, która przyda Ci się przez kolejnych kilka sezonów. Co ważne, dotyczy to nie tylko odzieży, ale i obuwia. Dobrej jakości buty zapewnią Ci wygodę i świetny wygląd, a przy tym będą Ci służyć o wiele dłużej.

Styl mężczyzny – co jeszcze się na niego składa?

Powinieneś jednak pamiętać o tym, że styl mężczyzny to nie tylko strój. Elegancki facet jest zarówno odpowiednio ubrany, jak i zadbany. Wie, jak pielęgnować twarz, ciało i włosy, oraz po jakie kosmetyki dla mężczyzn najlepiej w tym celu sięgać. W łazience stylowego faceta znajdziesz przede wszystkim żele pod prysznic męskie, które delikatnie oczyszczają ciało, a jednocześnie nawilżają skórę, pozostawiając ją gładką i przyjemnie pachnącą. W tej roli świetnie sprawdzają się między innymi NIVEA MEN ACTIVE CLEAN Żel pod prysznic z formułą z aktywnym węglem, który skutecznie myje i jednocześnie pielęgnuje ciało, twarz i włosy. Natomiast NIVEA MEN PROTECT & CARE Żel pod prysznic z wyciągiem z aloesu o męskim zapachu dba o skórę ciała i twarzy, nie wysuszając jej, oraz pielęgnuje włosy. 
Styl mężczyzny. Jak go stworzyć i się z nim utożsamić
Styl mężczyzny. Jak go stworzyć i się z nim utożsamić

By ograniczyć ryzyko powstania przykrego zapachu, szczególnie w gorące, letnie dni, facet mający klasę i styl regularnie stosuje antyperspiranty dla mężczyzn, które chronią przed potem i plamami na ubraniach oraz zapewniają długotrwałe uczucie suchości. Szukasz sprawdzonych, polecanych produktów? Twoje oczekiwania spełni NIVEA MEN BLACK & WHITE INVISIBLE FRESH Antyperspirant w sprayu o świeżym męskim zapachu, który jest łagodny dla skóry, a przy tym zapewnia kompleksową ochronę. Kosmetyk chroni przed nadmiernym poceniem nawet przez 48 godzin, a ponadto przed przykrym zapachem, podrażnieniami, żółtymi plamami oraz białymi śladami na ubraniach.

Jeśli zastanawiasz się, jak mieć klasę i styl, musisz zapamiętać, że ważnym elementem Twojego wizerunku są także włosy. W Twojej łazience stałe miejsce powinny zatem zajmować kosmetyki do włosów dla mężczyzn – a podstawa pielęgnacji kosmyków to ich właściwe oczyszczanie. Pomogą Ci w tym szampony dla mężczyzn, które skutecznie usuwają wszelkie zanieczyszczenia, dzięki czemu włosy odzyskują miękkość, świeżość i fantastyczny wygląd. Na jaki kosmetyk się zdecydować? Wybór masz naprawdę spory! NIVEA MEN Szampon STRONG POWER z odżywczymi minerałami morskimi idealnie sprawdzi się przy codziennej pielęgnacji słabych włosów, którym brakuje energii i objętości. Kosmetyk wzmacnia kosmyki od nasady aż po same końce, przywraca gęstość i sprawia, że wyglądają na zdrowe, mocne i zadbane.

Styl mężczyzny. Jak go stworzyć i się z nim utożsamić

Lubisz, gdy Twoje włosy układają się w określony sposób? Postaw też na dobre kosmetyki do stylizacji włosów dla mężczyzn, które pomogą Ci wymodelować fryzurę i cieszyć się perfekcyjnym uczesaniem przez długi czas. NIVEA MEN CRAFT STYLERS Spray modelujący do włosów zawiera innowacyjną formułę bez alkoholu. Kosmetyk wydłuża czas schnięcia kosmyków, ułatwiając kreowanie fryzury. Ponadto zapewnia on elastyczne utrwalenie i nadaje włosom naturalny połysk. Natomiast NIVEA MEN CRAFT STYLERS Definiujący żel do włosów z witaminą E umożliwia modelowanie idealnej fryzury, zapewniając naturalny, matowy efekt, długotrwałe utrwalenie oraz zdrowy wygląd kosmyków.

Styl mężczyzny. Jak go stworzyć i się z nim utożsamić

Elegancki mężczyzna troszczy się również o skórę twarzy. Tak, tak, wbrew pozorom ten element codziennej pielęgnacji nie dotyczy wyłącznie pań! Kosmetyki do twarzy dla mężczyzn pozwalają utrzymać cerę w dobrej kondycji, dbają o jej nawilżenie oraz chronią przed niedoskonałościami czy szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Modny mężczyzna – pewność siebie i świadomość swojego stylu

Modny mężczyzna ma stylowe ubrania oraz wie, jakie znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja twarzy, ciała i włosów. Dzięki temu staje się pewny siebie i ma świadomość własnego stylu, z którym się utożsamia i który staje się jego wizytówką. Wykreowany samodzielnie, na własnych zasadach i dopasowany do stylu życia wizerunek podkreśla tym samym jego charakter i usposobienie.


Elegancki pan zwraca uwagę na szczegóły

Nie bez powodu mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach – mają one bowiem znaczenie zarówno w modzie, jak i w codziennej pielęgnacji. Elegancki mężczyzna starannie dobiera materiały, z jakich wykonano jego ubrania, a także wie, jak prawidłowo o nie dbać, by służyły mu przez długi czas. Zdaje sobie również sprawę, jak istotne są potrzeby jego skóry. Wie, jak dobierać kosmetyki męskie do ciała i twarzy, by sprostać jej wymaganiom, jakie kosmetyki do golenia ułatwią usuwanie zarostu, a który krem do twarzy dla mężczyzn sprawi, że skóra będzie zdrowa i pełna witalności.

Dobór fryzury

Istotnym elementem Twojego wizerunku są włosy. Ważna jest jednak nie tylko kondycja kosmyków, ale i odpowiednio dobrana fryzura. Jak znaleźć swój styl i pasujące do niego uczesanie? Fryzurę należy dopasowywać, biorąc pod uwagę kształt twarzy oraz styl życia – idealne uczesanie powinno w końcu zapewniać Ci pełną wygodę, gdy mierzysz się z kolejnymi wyzwaniami dnia codziennego. Nie wiesz, w jakiej fryzurze będziesz korzystnie się prezentował? W takiej sytuacji warto poradzić się fryzjera stylisty, który pomoże Ci dobrać uczesanie najlepsze dla Ciebie.

Jeśli szukasz inspiracji do sposobu uczesania, zajrzyj do naszego artykułu: Undercut i inne najmodniejsze męskie fryzury.

Styl mężczyzny. Jak go stworzyć i się z nim utożsamić

Pielęgnacja brody

Jeśli nosisz brodę, pamiętaj, że nie powinieneś pozostawiać jej samej sobie. Zwróć uwagę na odpowiednią pielęgnację brody – oczyszczanie zarówno włosków, jak i znajdującej się pod nimi skóry, nawilżanie, a także przycinanie, kształtowanie i szczotkowanie. Dobrym pomysłem jest też korzystanie z usług barbera, który dobierze kształt brody do twarzy, wypielęgnuje ją i właściwie ją przystrzyże.

Styl mężczyzny. Jak go stworzyć i się z nim utożsamić

Jak znaleźć swój styl?

No dobrze, a zatem jak znaleźć swój styl męski? Zacznij od określenia, jak Twój wizerunek ma wyglądać. Poszukaj wzorców męskiego stylu i trafnych inspiracji – zaglądaj na blogi modowe i serwisy społecznościowe, w których nigdy nie zabraknie Ci pomysłów na ciekawe stylizacje o sportowym, casualowym czy eleganckim charakterze. Postaraj się także na bieżąco śledzić trendy – zawsze znajdziesz coś, co pozwoli Ci odświeżyć garderobę.

Swoją przemianę zacznij od zrobienia… porządku w szafie. Wyjmij całą jej zawartość, gruntownie ją przejrzyj i podziel na dwie grupy: rzeczy, które nosisz często i chętnie, oraz ubrania, których nie wkładałeś od miesięcy. Te drugie sprzedaj lub oddaj – oczywiście z wyłączeniem rzeczy noszonych okazjonalnie, jak eleganckie garnitury czy odzież sportowa.

Dobrym pomysłem jest skompletowanie garderoby kapsułowej – znajdziesz w niej ubrania, które dowolnie zestawiane zawsze stworzą udany duet. To doskonała propozycja zwłaszcza dla tych mężczyzn, którzy nie chcą każdego ranka zbyt długo zastanawiać się, co na siebie włożyć. Kompletując garderobę kapsułową, zwróć tylko uwagę na kolory – w tym przypadku najlepiej sprawdzają się stonowane, neutralne barwy, które można łatwo łączyć.


Elegancki mężczyzna w każdym wieku

Od lat nosisz się w ten sam sposób, ale uważasz, że czas na zmiany już minął? Niesłusznie! Na odnalezienie swojego stylu i wykreowanie własnego wizerunku nigdy nie jest za późno. Mężczyzna po 40 czy 50 także może bawić się modą, poszukiwać najlepszych dla siebie możliwości i wyrażać siebie za pomocą stroju. Odważ się na rewolucję w swojej szafie i przekonaj się, że stylowy mężczyzna to niekoniecznie pan w idealnie skrojonym i dopasowanym garniturze.

Jak odnaleźć swój styl? Przede wszystkim wyzbądź się wszelkich stereotypów – modny mężczyzna nie musi spędzać długich godzin przed lustrem czy w łazience. Nie trzymaj się starych przyzwyczajeń i pozwól sobie na modowe eksperymenty – a nuż któryś zaowocuje powstaniem zalążka Twojego nowego wizerunku, z którym zechcesz już zawsze się utożsamiać. I co najważniejsze – bądź sobą. Pamiętaj, że Twój styl ma podkreślać Twój charakter i osobowość, a nie definiować je na nowo.