Jak dbać o zniszczone włosy

Zapewnij swoim włosom ochronę, na jaką zasługują. Dowiedz się, jak dbać o włosy zniszczone, by stały się piękne, odżywione i zdrowe. Codzienne mycie, suszenie i stylizacja stanowią obciążenie dla włosów, przez co stają się potargane, trudne do ułożenia i matowe. Jednak zmęczone, osłabione i zniszczone włosy to jeszcze nie koniec świata! Właściwa pielęgnacja może przywrócić im dawny blask - zobacz nasze porady i dowiedz się, jak dbać o suche włosy.

Jak dbać o włosy zniszczone? Postaw na właściwą ochronę

Zniszczone włosy to efekt uszkodzeń spowodowanych niewłaściwą pielęgnacją. Uszkodzenia te powstają między innymi poprzez stosowanie nieodpowiednich dla danego rodzaju włosów grzebieni, szczotek czy ozdób. Strukturę włosa uszkadza także działanie farb, promieni UV czy soli morskiej. Zniszczone włosy są także bardzo częstym skutkiem działania wysokiej temperatury urządzeń termicznych - suszarek, lokówek, prostownic . Przeciążone zabiegami i przesuszone włosy potrzebują intensywnej odbudowy i regeneracji. Dowiedz się, jak dbać o suche włosy zniszczone takimi właśnie zabiegami. Z produktami NIVEA to nie tylko proste, ale przede wszystkim skuteczne.

Jak odbudować zniszczone włosy

  • Stosuj produkty do pielęgnacji dostosowane do potrzeb Twoich włosów. Specjalne produkty do pielęgnacji włosów narażonych na obciążenie, jak na przykład NIVEA HAIRMILK zawierają substancje odbudowujące oraz wzmacniające, takie jak pantenol czy keratyna. Składniki te pomagają odbudować strukturę włosów i doskonale chronią zniszczone włosy.
  • Zwiększ ilość zabiegów pielęgnacyjnych: zniszczone włosy wymagają stosowania odżywki, która ochroni ich strukturę po umyciu oraz nada zdrowy połysk. Zalecane jest także stosowanie raz w tygodniu odżywczej maski do włosów.
  • Pozwól sobie na przerwę od stylizacji. Od czasu do czasu zniszczone włosy potrzebują takiej przerwy, szczególnie jeśli do modelowania regularnie używasz lokówki lub prostownicy. Produkty do stylizacji NIVEA nie obciążają włosów, niszczą je natomiast wysokie temperatury. Aby wyczarować piękne loki, możesz na noc zapleść włosy w warkocze.
Zniszczone włosy
Różnorodność jest solą życia! Zmieniaj uczesanie każdego dnia – w ten sposób zmienisz miejsce najbardziej narażone na obciążenia. Właściwe uczesanie świetnie kamufluje zniszczone włosy.

Suche, łamliwe i zniszczone włosy

Zniszczone włosy powstają w wyniku szkodliwego działania czynników zewnętrznych. Koloryzacje, trwałe, lokówki oraz wystawianie się na zbyt duże ilości chloru i słońca może szkodzić włosom i w dłuższej perspektywie powodować ich obciążenie. 

Końcówki włosów mają od 2 do 4 lat i sporo za sobą. To dlatego potrzebujesz odżywek i masek bogatych w składniki odżywcze, które przywrócą Twoim włosom odpowiedni poziom nawilżenia. Pożegnaj na zawsze zniszczone włosy, stosując odbudowujące i chroniące Twoje włosy odżywki. 

Jak rozpoznać czy masz zniszczone włosy?

Zniszczone włosy daje się łatwo i szybko  wyczuć: podczas gdy zdrowe włosy są jedwabiste i gładkie, zniszczone włosy są szorstkie i mniej wyraziste. 

Jeśli przy rozczesywaniu włosów suchych i mokrych napotykasz na większy opór, oznacza to, że masz zniszczone włosy. Musisz zatem zapewnić im delikatną pielęgnację, zwłaszcza wtedy, gdy są wilgotne. Mokre kosmyki rozczesuj przy użyciu szerokiego grzebienia, zawsze pamiętając o odżywce ułatwiającej ich rozplątywanie. 

Pamiętaj także o ochronie włosów podczas suszenia: suszarkę trzymaj w odpowiedniej odległości i nie szarp włosów szczotką. Zawsze susz włosy w kierunku od nasady do końcówek, aby ich powłoka mogła się domknąć. Jeśli masz możliwość, użyj strumienia chłodnego powietrza zamiast gorącego. Pamiętaj, że zniszczone włosy potrzebują delikatnego traktowania.


Perfekcyjne fryzury na zniszczone włosy

Obciążone włosy często pozbawione są połysku i miękkości, ale upięcia uratują Twój dzień od złej fryzury. Dzięki temu rozwiązaniu dodatkowo pozwolisz włosom odpocząć od stylizacji lokówką lub prostownicą, unikając ich dodatkowego obciążenia.

Jak czesać zniszczone włosy

  • Jeśli zdecydujesz się na warkocze, uważaj na tanie gumki do włosów. Mogą one uszkodzić strukturę włosów, prowadząc do ich rozdwajania. Wybieraj gumki w kształcie spirali, przypominające kabel od staromodnego telefonu, i delikatnie okręcaj nimi włosy. 
  • Wskazówka: zdjęta gumka nie pozostawia na włosach prawie żadnych odkształceń.
  • Aby chronić włosy i skórę głowy, nie upinaj włosów zbyt mocno. 
  • Nałożenie niewielkiej ilości olejku na suche lub mokre zniszczone włosy pozwoli je wygładzić. Naturalne olejki, w tym migdałowy lub kokosowy, nadają się do tego równie dobrze jak specjalistyczne olejki do włosów opracowywane przez laboratoria chemiczne.
Upięcia
Upięcia są idealnym rozwiązaniem w te dni, gdy nie myjesz włosów. Nie musisz obciążać włosów produktami do pielęgnacji, by wyglądać elegancko i stylowo. Za pomocą odpowiednich upięć ukryjesz zniszczone włosy.
Koński ogon

Więcej o rodzajach splotów i technikach zaplatania znajdziesz w naszym artykule: Warkocze – zaplatanie krok po kroku!

Lakiery do włosów

Twoje nowe upięcie powinno utrzymać się niezależnie od wiatru i pogody, a żeby osiągnąć ten trwały efekt, należy wybrać lakier do włosów. Ale czy lakiery są dobrym rozwiązaniem na zniszczone włosy?

Zazwyczaj lakiery do włosów nie szkodzą włosom, ale pamiętaj, by ostrożnie i niezbyt obficie spryskiwać tylko wybrane obszary. W przeciwnym razie włosy będą wyglądać na sklejone i matowe.

Pamiętaj także, by nie używać zbyt dużej ilości lakieru do włosów w połączeniu z prostownicą lub lokówką: do utrwalenia fryzury powinno wystarczyć kilka szybkich pryśnięć.