Postrzępione włosy? Zobacz, jak dbać o końcówki!

Postrzępione włosy? Zobacz, jak dbać o końcówki!

Zdrowe, lśniące i gładkie włosy to marzenie wielu kobiet. Nierzadko jednak na drodze do jego spełnienia stają postrzępione, zniszczone i rozdwojone końcówki. Mogą się przytrafić niezależnie od długości czy rodzaju włosów. Zobacz, co szkodzi Twoim włosom i jak zatroszczyć się o końcówki!

Zniszczone końcówki – charakterystyka problemu

Dlaczego właściwa pielęgnacja końcówek jest tak ważna? Wbrew pozorom, końce włosów mają naprawdę istotny wpływ na ostateczny wygląd fryzury. Są one swoistą „kropką nad i”, a od ich kondycji często zależy odbiór fryzury, a nierzadko też naszej osoby. Jak jednak dochodzi do łamania, kruszenia i rozdwajania się końcówek? Każdy włos na Twojej głowie budowany jest przez korę i osłonkę, a jeśli masz bardzo grube kosmyki – także przez rdzeń. Rozdwajanie się końcówek ma miejsce wtedy, gdy uszkodzeniu ulega osłonka (inaczej naskórek włosa), która ma łuskowatą postać.

Rozdwajające i łamiące się włosy to nie jedyny problem – kosmyki zaczynają się też kruszyć, stają się szorstkie i nieprzyjemne w dotyku, a ponadto łatwiej się plączą. Kruszące się włosy z pewnością też nie poprawiają naszego wizerunku. Nie musimy raczej przekonywać Cię, że nie prezentują się zbyt atrakcyjnie i wyglądają, jakby były po prostu zaniedbane. Szorstkie włosy są przy tym matowe i brakuje im naturalnego blasku. Co więcej, zniszczone, plączące się włosy są także trudne do okiełznania – są mniej podatne na stylizację, ciężko je zdyscyplinować, a uczesanie nie zawsze utrzymuje pożądany kształt.

Jeśli dotyczy Cię problem matowych włosów, koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Matowe włosy – jak przywrócić im blask?

Postrzępione włosy? Zobacz, jak dbać o końcówki!

Postrzępione włosy na końcach – dlaczego takie są?

Przyczyn strzępiących i rozdwajających się na końcach włosów bywa mnóstwo. Włosy są bardzo delikatne, przez co również wyjątkowo podatne na zniszczenie, a lista czynników zewnętrznych mających na nie szkodliwy wpływ jest dość długa. Gdy muszą zmierzyć się z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, wysoką temperaturą, tarciem zewnętrznym czy silnymi środkami wypłukującymi i myjącymi, nie mają wielkich szans.

Co więc może sprawić, że masz przesuszone włosy? Zdarza się, że kosmyki są suche z natury, a skłonność do nadmiernego przesuszania pasm masz zapisaną w genach. Nie oznacza to oczywiście, że jesteś skazana na suche włosy, które na zawsze pozostaną matowe, szorstkie i podatne na zniszczenia – o skutecznych sposobach na poprawę kondycji kosmyków przeczytasz w dalszej części artykułu.

Postrzępione włosy? Zobacz, jak dbać o końcówki!

Postrzępione, łamliwe włosy mogą być również efektem oddziaływania rozmaitych czynników zewnętrznych. Wśród nich wymienić należy między innymi niesprzyjające warunki atmosferyczne – mróz, śnieg, wiatr, ekspozycja na działanie promieni słonecznych czy częsta zmiana temperatury otoczenia po wejściu do ogrzewanego lub klimatyzowanego pomieszczenia. Rozdwojone końcówki włosów mogą być także skutkiem błędów pielęgnacyjnych – stosowania źle dobranych kosmetyków czy nieodpowiedniej stylizacji.
Zniszczenia włosów mogą być też spowodowane przez uszkodzenia mechaniczne. Mamy z nimi do czynienia wtedy, gdy w konsekwencji tarcia włosa dochodzi do naruszenia jego warstwy ochronnej. Uszkodzenia mechaniczne najczęściej są wynikiem:

  • zbyt mocnego pocierania włosów ręcznikiem (po myciu),
  • czesania włosów nieodpowiednio dobranym grzebieniem czy szczotką (np. z metalowymi zębami, ze zbyt gęsto osadzonymi zębami),
  • rozczesywaniem włosów na mokro, a w przypadku włosów kręconych na sucho.

Włosy zniszczone często są również bolączką osób, które niespokojnie śpią – kosmyki pocierają wówczas o pościel, lub których pasma mają tendencję do plątania się.
Włosy suche z rozdwajającymi się, postrzępionymi końcówkami mogą być także konsekwencją uszkodzeń termicznych. Nie jest tajemnicą, że włosy nie lubią wysokich temperatur – zarówno podczas mycia, jak i stylizacji. Co więcej, suszarka czy prostownica mogą powodować niszczenie nie tylko końcówek, ale i zwiększenie łamliwości włosów na całej ich długości. Nic więc dziwnego, że to właśnie nadmierne korzystanie z prostownicy, lokówki czy szczotki termicznej wymienia się jako najczęściej występującą przyczynę rozdwajania się i strzępienia włosów na końcach. Nie sposób też pominąć suszarki, która może uszkadzać włosy w takim samym stopniu, jak prostownice czy lokówki.
Czy to oznacza, że musisz zrezygnować z suszarki? Absolutnie nie! O tym, jak bezpiecznie używać tego urządzenia piszemy w naszym artykule: Jak suszyć włosy, by im nie zaszkodzić?

Zniszczone włosy po rozjaśnianiu

Rozjaśnianie czy farbowanie włosów to uwielbiany przez kobiety zabieg, bez którego wiele z nich nie potrafi się obejść. Pozwala na uzyskanie niemal dowolnego koloru pasm: od platynowych blondów, przez jego perłowe czy ciepłe, miodowe odcienie, przez całą paletę brązów i rudości, aż po intensywną, nasyconą czerń. Dzięki rozjaśnianiu i farbowaniu włosów możemy cieszyć się wymarzonym kolorem kosmyków, którym nie obdarzyła nas natura.

Koloryzacja nie pozostaje jednak bez wpływu na kondycję kosmyków. Panie, które regularnie farbują pasma, częściej skarżą się na zniszczone włosy oraz rozdwojone końcówki. W tym gronie nie brakuje kobiet, które marzyły o tym, by zostać jasnymi blondynkami – choć kolor je zachwyca, nierzadko narzekają one na włosy jak siano po rozjaśnianiu, które są trudne do okiełznania, są wyjątkowo niesforne, a ponadto mają tendencje do puszenia się.

Postrzępione włosy? Zobacz, jak dbać o końcówki!

Choć farbowanie i rozjaśnianie potrafi dawać zdumiewające rezultaty, warto mieć świadomość, że zabieg pozostawia po sobie ślad na każdym pojedynczym włosie. Do zniszczeń dochodzi nawet wtedy, gdy koloryzacja jest przeprowadzana przy użyciu mniej inwazyjnych farb czy rozjaśniaczy. Co prawda są one mniejsze, ale i tak się pojawiają, a najszybciej uwidacznia się to właśnie na końcówkach. Oczywiście profesjonalnie wykonany zabieg oraz późniejsza właściwa pielęgnacja włosów farbowanych pomoże zminimalizować uszkodzenia, jednak każda kolejna koloryzacja może przyczyniać się do pogorszenia kondycji kosmyków.

Więcej o tym, jak dbać o włosy farbowane przeczytasz w artykule: Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów farbowanych?

Zniszczone końcówki włosów – zacznij od podcięcia

Bardzo często regenerację zniszczonych końcówek włosów należy rozpocząć od ich podcięcia. Gdy uszkodzenia są nieodwracalne, najlepszym, a zarazem jedynym remedium okazuje się wizyta u fryzjera. Czy konieczne jest radykalne cięcie? Nie zawsze – zwykle wystarczy podciąć same zniszczone końcówki włosów. Kondycję kosmyków najtrafniej oceni jednak profesjonalny fryzjer – powinien on zarekomendować, jakie strzyżenie należałoby wykonać, by włosy odzyskały zdrowy wygląd oraz jakie zabiegi pielęgnacyjne są wymagane, by przywrócić włosom życie.

Fryzjera warto jednak odwiedzać nie tylko wtedy, gdy dojdzie już do zniszczenia włosów. Końcówki powinnaś podcinać regularnie, nawet jeśli zapuszczasz włosy. Nie mówimy tu oczywiście o znacznym skróceniu pasm, tylko obcinaniu samych końców, które z biegiem czasu, pod wpływem rozmaitych czynników ulegają większym lub mniejszym uszkodzeniom. Takie symboliczne podcięcie kosmyków nie zmieni ani Twojej fryzury, ani znacząco długości włosów, a pozwoli pozbyć się zniszczonych końcówek i ułatwi pielęgnację pasm.

Jak odbudować zniszczone włosy?

Zniszczone włosy potrzebują przede wszystkim odpowiedniej, dostosowanej do ich potrzeb pielęgnacji. W Twojej łazience jak najszybciej powinny więc znaleźć się starannie dobrane kosmetyki do włosów, które pomogą Ci solidnie zregenerować i odbudować pasma, przywracając im zdrowy, piękny wygląd, aksamitną gładkość i zniewalający blask.

Jak odżywić zniszczone włosy? Podstawę zabiegów pielęgnacyjnych powinny stanowić szampony do włosów, które pozwolą Ci łagodnie, ale skutecznie oczyścić kosmyki z wszelkich zanieczyszczeń czy pozostałości produktów do stylizacji, a jednocześnie dostarczą im cennych substancji aktywnych. Szczególnie polecane są szampony do włosów suchych z keratyną oraz innymi proteinami, które zauważalnie poprawiają stan kosmyków.

włosy

Co na zniszczone końcówki włosów? Z powyższej grupy szamponów świetną propozycją będzie NIVEA Szampon Repair & Targeted Care z innowacyjnym systemem inteligentnej odbudowy. Kosmetyk zawiera płynną keratynę i pielęgnujący pantenol, które chronią, wzmacniają i wspierają odbudowę suchych oraz łamliwych pasm. Formuła szamponu wykrywa zniszczone fragmenty kosmyków i skutecznie regeneruje je właśnie w tych miejscach, gdzie jest to potrzebne. Włosy stają się lśniące, sprężyste i są chronione przed dalszymi uszkodzeniami i łamaniem.

Na jakie inne kosmetyki na rozdwojone końcówki włosów warto postawić? Wypróbuj NIVEA Hairmilk Łagodny szampon do włosów cienkich z naturalnymi proteinami mleka. Formuła kosmetyku idealnie dostosowuje się do naturalnego poziomu pH skóry głowy. Szampon natychmiastowo regeneruje i głęboko pielęgnuje suche i zniszczone włosy bez ich obciążania. Dodatkowo wzmacnia pasma od wewnątrz, pomaga chronić przed powstawaniem nowych uszkodzeń i pozostawia kosmyki gładkie, lśniące oraz sprężyste.

Jak nawilżyć włosy?

To oczywiście nie jedyne kosmetyki do pielęgnacji włosów zniszczonych, na które warto zrobić miejsce na łazienkowej półce. Suche końcówki włosów, które się rozdwajają, łamią, strzępią i kruszą potrzebują również nawilżenia – a to zapewni im NIVEA Hairmilk NATURAL SHINE Szampon wyzwalający blask z formułą zawierającą proteiny mleka oraz jedwabiu naturalnego pochodzenia. Kosmetyk dogłębnie nawilża matowe i zmęczone włosy, regeneruje je od wewnątrz, wygładza, a przede wszystkim wyzwala pełnię ich naturalnego blasku i nadaje jedwabistą gładkość.

Zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić i jak nawilżyć bardzo suche włosy i końcówki? Z tym wyzwaniem znakomicie radzą sobie także szampony micelarne, które dokładnie, ale delikatnie oczyszczają i pielęgnują kosmyki. Doskonałą propozycją jest zwłaszcza Nawilżający szampon micelarny NIVEA wzbogacony o esencję z kwiatu lotosu. Kosmetyk łagodnie oczyszcza włosy i nawilża je na całej długości, nie powodując ich obciążania. Szampon chroni przy tym naturalne pH skóry głowy oraz pozostawia kosmyki gładkie i miękkie w dotyku.

Postrzępione włosy? Zobacz, jak dbać o końcówki!
Postrzępione włosy? Zobacz, jak dbać o końcówki!

Więcej o tym, jak nawilżyć suche włosy znajdziesz w artykule: Jak nawilżyć suche włosy – 7 sposobów.

A może farbujesz kosmyki i chcesz wiedzieć, czym nawilżyć włosy, które stały się matowe i szorstkie w dotyku? W takim razie polubisz Micelarny szampon NIVEA PURE COLOR, który spełnia wyjątkowe potrzeby koloryzowanych kosmyków. Szampon zawiera innowacyjną formułę wzbogaconą o pielęgnujące olejki, naturalny ocet malinowy oraz olejek makadamia. Kosmetyk łagodnie i dokładnie oczyszcza włosy, nawilża je i wygładza, a potwierdzona dermatologicznie formuła chroni naturalne pH skóry. Szampon dodatkowo chroni kolor włosów, zachowując jego intensywność, blask i pełny energii odcień nawet przez 8 tygodni.

Czym wygładzić włosy?

Zniszczone pasma z rozdwajającymi się końcówkami często stają się szorstkie w dotyku. Czym je wygładzić? Do tego zadania doskonale nadaje się odżywka na końcówki włosów, opierająca się na wygładzających substancjach emolientowych. Możesz też wzbogacić swoją kosmetyczkę o odżywki do włosów, które, oprócz końcówek, można nakładać także na długości pasm.

Takim produktem jest NIVEA Mleczna odżywka do włosów o strukturze normalnej z formułą zawierającą proteiny mleka. Odżywka pielęgnuje każdy kosmyk, intensywnie je regeneruje oraz wzmacnia je od wewnątrz, nie powodując przy tym ich obciążania. Formuła odżywki wypełnia ubytki w strukturze włosów, chroniąc je przed dalszymi uszkodzeniami. Po zastosowaniu pasma odzyskują wspaniały wygląd oraz są wyraźnie wygładzone, lśniące i sprężyste. Kosmetyk możesz aplikować zarówno na same końcówki, jak i na całą długość włosów.
Jeśli wolisz kosmetyki w sprayu, do gustu zapewne przypadnie Ci NIVEA Hairmilk Mleczna ekspresowa odżywka do włosów normalnych. Formuła kosmetyku z naturalnymi proteinami mleka zapewnia natychmiastową regenerację i głęboką pielęgnację włosów bez ich obciążania. Odżywka skutecznie chroni kosmyki przed uszkodzeniami termicznymi i zapobiega ich łamaniu się. Kosmetyk nadaje włosom aksamitną gładkość, blask, sprężystość i objętość, a także ułatwia ich rozczesywanie.
Dla uzupełnienia pielęgnacji zniszczonych kosmyków, możesz sięgnąć również po olejek na końcówki włosów. Regularne stosowanie emolientów zauważalnie poprawia kondycję przesuszonych, kruszących się, postrzępionych i podatnych na puszenie kosmyków. Dobre rezultaty może przynieść także olejowanie włosów, które pozwala odbudować ich naturalny płaszcz lipidowy, odzyskać elastyczność kosmyków oraz nadać im połysk.

Postrzępione włosy? Zobacz, jak dbać o końcówki!

Domowe sposoby na nawilżenie włosów

Postrzępione włosy? Zobacz, jak dbać o końcówki!

Ciekawym pomysłem na uzupełnienie pielęgnacji i wzmocnienie efektów regeneracji, jakie dają szampony i odżywki, są domowe sposoby na nawilżenie włosów. Jednym z popularniejszych jest maseczka z jajek, które są znane z wysokiej zawartości witamin A, z grupy B, D, E i H oraz cennych minerałów – fosforu, potasu, cynku, manganu, miedzi, jodu, krzemu, żelaza czy magnezu.

Jak zrobić maseczkę z jajek na wysuszone włosy? Dokładnie ubij trzy żółtka i nanieś maskę na włosy. Przykryj pasma folią oraz ręcznikiem i pozostaw na 15 minut. Po upływie tego czasu spłucz włosy letnią wodą i umyj delikatnym szamponem. Temperatura wody jest tu niezwykle ważna – jeśli będzie za ciepła, jajka zetną się we włosach! Do wykonania innego przepisu, oprócz żółtka jaja, będziesz potrzebować jeszcze 2-3 łyżek oliwy z oliwek oraz 1 łyżki miodu. Dokładnie wymieszaj ze sobą składniki, nałóż maskę na włosy i pozostaw na pół godziny. Następnie spłucz głowę i umyj łagodnym szamponem. To bardzo dobra maska na suche końcówki włosów, które przy regularnym stosowaniu staną się mniej łamliwe.

Jak dbać o końcówki włosów, by nie strzępiły się w przyszłości?

Nie jest tajemnicą, że zdecydowanie łatwiej zapobiegać niż leczyć. To samo dotyczy końcówek włosów – właściwa pielęgnacja i ograniczanie wpływu szkodliwych czynników zewnętrznych pozwoli Ci zmniejszyć ryzyko zniszczenia kosmyków, a tym samym łamania, rozdwajania i strzępienia się końcówek.
Chcąc uniknąć uszkodzeń mechanicznych włosów, warto minimalizować ich tarcie oraz czesać kosmyki dopiero po nałożeniu odżywki. By nie spowodować uszkodzeń termicznych, należy ograniczyć korzystanie z termicznych urządzeń do stylizacji włosów, a w suszarkach stosować zimny nawiew. Oczywiście, za każdym razem kiedy zamierzasz skorzystać z suszarki czy prostownicy, wcześniej nałóż na włosy kosmetyk zapewniający im ochronę przed wysoką temperaturą. Takimi kosmetykami mogą być primery do włosów NIVEA, zapewniające ochronę przed działaniem temperatur nawet do 220°C. Ważnym elementem profilaktyki jest także zbilansowana, zdrowa dieta, bogata w witaminy A, E, z grupy B oraz H oraz minerały: cynk, miedź, żelazo, magnez, krzem, siarka, wapń, jod, potas, selen, sód, mangan i bor.
Zniszczone, łamliwe, rozdwojone i strzępiące się końcówki włosów to często efekt nieodpowiedniej pielęgnacji, niekorzystnego wpływu czynników zewnętrznych oraz uszkodzeń mechanicznych i termicznych. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na postrzępione włosy, dzięki którym znów będziesz mogła cieszyć się zdrowymi i olśniewająco pięknymi kosmykami.

Postrzępione włosy? Zobacz, jak dbać o końcówki!

Porady dla Ciebie