Jak myć głowę

Jak myć głowę? 10 najważniejszych zasad

Trudno o bardziej prozaiczną czynność niż mycie włosów – a jednak wymaga ona uwagi! Pochłonięci przez rutynę nie zastanawiamy się już wcale, czy prawidłowo myjemy swoje włosy. Przez to, często popełniamy sporo błędów, przez które fryzura wygląda gorzej, a włosy są w słabszej formie. Ten poradnik Ci pomoże!

Jak często myć włosy?

Wydaje się, że odpowiedź jest niezwykle prosta: zgodnie z potrzebami! W praktyce jednak owe potrzeby są przeróżnie interpretowane, nierzadko błędnie. Wiele kobiet myje włosy codziennie, bo w swoim przekonaniu mają nadmiernie przetłuszczającą się czuprynę. W rzeczywistości mogą to być jedynie ich subiektywne odczucia albo też wynik błędnego koła, w jakie wpadły poprzez… zbyt częste mycie włosów.

Jak często myć włosy? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • Typ skóry głowy,
  • stan skóry głowy,
  • rodzaj włosów,
  • bieżący stan włosów.

Skóra głowy może być normalna, sucha, przetłuszczająca się lub wrażliwa. Podobnie włosy – normalne, suche i przetłuszczające się, ale też z tendencją do wypadania i zniszczone. Rodzaj włosów to ich cechy wrodzone, np. to, czy są proste, cienkie, czy może kręcone i grube. Pod tę kategorię możemy podciągnąć także naturalny kolor kosmyków. Struktura blond włosów bardzo różni się od struktury włosów czarnych, dlatego istnienie szamponu do włosów blond z jednej strony i szamponu do włosów ciemnych z drugiej ma swoje uzasadnienie. Bieżący stan dotyczy stopnia odżywienia, istniejących zniszczeń i innych czasowych problemów z włosami, które można zwalczyć odpowiednią pielęgnacją bądź pogłębić kontynuacją szkodliwych praktyk. Bieżący stan wynika także z tego, czy włosy są farbowane oraz poddawane zabiegom stylizacyjnym albo odżywczym (trwała ondulacja jako przykład zabiegu stylizacyjnego i prostowanie keratynowe jako przykład zabiegu naprawczego). Do tego wszystkiego warto wziąć pod uwagę stopień porowatości swoich włosów. Wyróżniamy włosy wysoko, średnio i nisko porowate. Wysoko porowatymi są z reguły włosy kręcone i z tego też względu poleca się stosowanie osobnego szamponu do włosów kręconych.

Jak widać, włosy każdej z nas można zdefiniować co najmniej kilkoma przymiotnikami. Przy poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, co ile myć włosy, najlepiej jest brać pod uwagę każdy z nich! Przykładowo, włosy suche i wysokoporowate powinnaś myć stosunkowo rzadko (nawet raz w tygodniu) a normalne, nie sprawiających większych problemów np. co drugi, trzeci dzień.

pielęgnacja włosów
Łagodny szampon NIVEA Pure Detox Micellar

Mycie włosów codziennie. Czy to zdrowe?

Codzienne mycie włosów powszechnie uznaje się za niezdrowe dla skóry głowy, a także dla samych włosów. To zupełnie tak, jak z myciem twarzy. Jeśli masz cerę tłustą i w związku z tym myjesz ją nawet kilka razy w ciągu dnia, paradoksalnie przyczyniasz się do wzmożonego przetłuszczania. Skóra (czy to twarzy, czy głowy) musi wydzielać nieco łoju, by zabezpieczać się przed czynnikami zewnętrznymi, dlatego ciągle dąży do osiągnięcia równowagi w tym zakresie. Im częstsze i agresywniejsze oczyszczanie, tym silniejszym wydzielaniem sebum odpowiada skóra. Wiele kobiet sądzi, że tylko mycie włosów codziennie pozwala im utrzymać świeży wygląd fryzury, a w rzeczywistości to właśnie codzienne mycie doprowadziło do problemu przetłuszczania.

Jakie jest zatem rozwiązanie w przypadku przetłuszczających się włosów? Czy jako ich posiadaczka jesteś skazana albo na codzienne, przesuszające mycie, albo na nieświeżo wyglądającą fryzurę? Dziś już nie, bo istnieją delikatne szampony stworzone z myślą o codziennym oczyszczaniu skóry głowy! Za przykład może nam posłużyć szampon do codziennego mycia NIVEA Pure Detox – micelarny szampon z zieloną herbatą i limonką. Jest to szampon z łagodną, wręcz przyjazną fizjologii skóry i włosów formułą. Nie powoduje skutków obocznych nawet przy codziennym używaniu.

Zasada nr 1. Staraj się unikać codziennego mycia włosów, chyba, że są one z natury przetłuszczające się. Pozwól swoim włosom na przetłuszczenie zawsze wtedy, gdy to możliwe (np. gdy spędzasz weekend w domu). Dzięki temu zyskają czas na odpoczynek i regenerację.

Co ile powinno się myć włosy normalne bądź suche? Tu jak najbardziej można kierować się zasadą „zgodnie z potrzebami”, bo włosy suche i normalne nie przetłuszczają się z dnia na dzień. W przypadku suchych kosmyków, warto myć je dopiero wtedy, gdy wyraźnie się przetłuszczą.

Codzienne mycie włosów a wypadanie

Dlaczego częste mycie włosów źle wpływa na skórę głowy i włosy? Szampon to środek myjący, jeśli się go nadużywa, wypłukuje on naturalną barierę lipidową i w efekcie przesusza skórę. Wzmożona produkcja sebum jest reakcją obronną na przesuszenie. Podobnie reagują włosy. Stają się bardziej suche, matowe, łamliwe. Skóra głowy i włosy to „naczynia połączone”, zdrowie włosów wprost wynika ze zdrowia skóry, więc w pielęgnacji włosów nie powinno pomijać się pielęgnacji skóry głowy.

Pomiędzy codziennym myciem włosów a wypadaniem może, ale nie musi istnieć zależność. Wypadanie to bardzo złożony problem, przyczyną bywa choroba, osłabienie organizmu czy niedobory składników odżywczych. Nadmiernie częste mycie włosów może pogłębić problem, ale raczej muszą mu towarzyszyć także inne czynniki (np. agresywne stylizacje, częste farbowanie, a nawet mocne szarpanie włosów przy codziennym ich rozczesywaniu). Warto wiedzieć, że myjąc włosy prawidłowo, można przeciwdziałać ich wypadaniu. Podstawą tych działań powinno być stosowanie szamponów wzmacniających włosy i zapobiegających wypadaniu, np. Wzmacniającego szamponu micelarnego NIVEA. Chcesz wiedzieć, na czym polega fenomen micelarnej technologii? Koniecznie doczytaj w artykule Szampon micelarny do codziennego, delikatnego mycia.

Wzmacniający Szampon Micelarny NIVEA
spięte włosy

Mycie włosów raz w tygodniu. Czy to wystarczy?

Teraz możemy odwrócić pytanie o to, co ile dni myć włosy i zastanowić się, jaki wpływ na Twoje kosmyki ma rzadkie mycie włosów. Wydaje się, że mycie włosów raz w tygodniu to za mało. W istocie, dla ogromnej grupy kobiet będzie to zdecydowanie za niska częstotliwość.

Co zrobić, żeby włosy się nie przetłuszczały przy rzadszym myciu?

Po kilku tygodniach rzadszego mycia włosy same z siebie powinny zacząć dłużej utrzymywać świeżość, ale oczywiście będziesz musiała trochę im w tym pomóc. Noś upięcia, a włosy znajdujące się najbardziej na zewnątrz i wzdłuż linii czoła oraz skroni zgodnie z potrzebami spryskuj suchym szamponem. Ten kosmetyk odświeży lekko przetłuszczoną fryzurę i pozwoli oszczędzić Ci 2-3 myć w tygodniu.


Jak prawidłowo myć włosy?

Czas na dokładną instrukcję, jak prawidłowo myć włosy. Pokażemy Ci, że przy tej pozornie prostej czynności popełniasz sporo błędów, które wpływają na pogorszenie stanu Twoich włosów. Czy wiesz, że nieprawidłowo umyte włosy mogą wyglądać na tłuste już na drugi dzień od umycia? Przejdźmy zatem do instrukcji, jak dobrze umyć włosy.

  1. Zdejmij ostrożnie wszystkie ozdoby, spinki i gumki z włosów. Delikatnie rozczesz włosy przed umyciem – to bardzo ważna zasada i krok którego nie można pominąć w rutynie mycia włosów.
  2. Jeśli masz na głowie misterną i silnie utrwaloną fryzurę, nie rozczesuj jej na sucho. Rozplącz palcami to, co możesz, a następnie umyj włosy.
  3. Zmocz włosy ciepłą wodą. Zadbaj o to, by wilgoć dotarła do wszystkich pasm.
  4. Nałóż szampon na dłoń. Użyj porcji wielkości orzecha włoskiego.
  5. W zagłębieniu dłoni wymieszaj szampon z odrobiną wody. Spień do lekko i rozprowadź po dłoniach.
  6. Szampon nakładaj tylko na skórę głowy i włosy u nasady – nie na całą ich długość! Na tym etapie nie zajmuj się włosami na ich długości. Szampon powinien dobrze się pienić. Masuj skórę samymi opuszkami palców. Nie drap jej.
  7. Spłucz pianę – woda z szamponem spływająca po długości włosów zdecydowanie wystarczy, by je umyć.
  8. Nałóż na rękę kolejną porcję szamponu i postąp z nią w taki sam sposób, jak za pierwszym razem.
  9. Opłucz włosy. Zrób to dokładnie, by nie pozostawić na nich ani grama piany. Podczas spłukiwania szamponu rękoma wygładzaj włosy, nadając im naturalny kierunek opadania. To, ile włosów wypada przy myciu, w dużej mierze zależy od tego, jak silnie mierzwisz je i plączesz. Do ostatniego płukania włosów wykorzystaj nieco chłodniejszą wodę (która pomoże domknąć łuski włosów).
  10. Odciśnij włosy, ale unikaj silnego przeciągania po nich dłońmi, pociągania w dół, a już tym bardziej wykręcania!
  11. Zastosuj odżywkę. Zawsze, bezwzględnie. Twoje włosy tego potrzebują! Jeśli stosujesz odżywkę do spłukiwania, odciśnij jeszcze włosy ręcznikiem i dopiero wtedy ją zaaplikuj. Po spłukaniu kosmetyku kolejny raz delikatnie odciśnij włosy.
mycie włosów

Taka procedura mycia włosów w dużej mierze przypomina mycie włosów u fryzjera. Fryzjer również nakłada szampon przynajmniej dwa razy i osusza pasma poprzez delikatne ich odciskanie.

Jak poprawnie myć włosy? Byłoby najlepiej, gdybyś myła je na stojąco, z odchyloną głową. Jeśli musisz myć je pochylona nad wanną, bądź szczególnie delikatna, bo w tej nienaturalnej dla kierunku wzrostu włosów pozycji włosy łatwiej się plączą.


Metody mycia włosów

Powyższa instrukcja to podstawowy i najbardziej optymalny sposób na codzienne mycie włosów, ale nie jedyny. Jak jeszcze można myć włosy i czy warto stosować te metody?
nakładanie odżywki

Metoda OMO – co to takiego?

OMO możemy rozwinąć jako Odżywianie, Mycie, Odżywianie. Metoda OMO zakłada takie mycie, które w jak największym stopniu chroni włosy przed niekorzystnym wpływem substancji myjących z szamponu. W myciu OMO właściwe mycie poprzedzone jest nałożeniem odżywki do włosów (z pominięciem włosów u nasady). W następnym kroku myje się skórę głowy (czyli ten obszar, na którym nie ma odżywki). Ostatni krok to ponowne nałożenie odżywki. Zwolenniczki mycia włosów OMO twierdzą, że metoda pozwala uniknąć przesuszenia i elektryzowania się włosów.

Metoda kubeczkowa

Metoda kubeczkowa pod ciekawie brzmiącą nazwą kryje niesamowicie prostą metodę na mycie włosów dla posiadaczek wrażliwej skóry i delikatnych włosów. W największym skrócie, mycie włosów metodą kubeczkową polega na… rozcieńczaniu szamponu wodą (niekoniecznie w kubeczku). Metoda pozwala zużyć jednorazowo o wiele mniej szamponu, a także ograniczyć jego bezpośredni wpływ na skórę. Mniej skoncentrowany i wstępnie spieniony kosmetyk jest też łagodniejszy dla włosów. Nie trzeba go tak silnie wcierać w skórę i włosy, by uzyskać odpowiedni stopień spienienia. Metoda kubeczkowa przydaje się także wtedy, gdy stosujesz łagodne szampony z niską zawartością substancji pieniących, bo pomaga wytworzyć z nich pianę.

dokładne spłukanie włosów

Błędy w myciu głowy – czym skutkują?

Wiesz już, jak myć włosy. Być może się zastanawiasz, czy te wszystkie (nierzadko czasochłonne) zabiegi są warte poświęcenia. Aby Cię o tym przekonać, przedstawiamy najważniejsze konsekwencje błędów popełnianych podczas mycia głowy.

  1. Mycie włosów wodą o nieodpowiedniej temperaturze. Gorąca woda wzmaga rozchylanie się łusek włosa, przez co kosmyki bardziej się plączą, brakuje im gładkości i blasku. Z drugiej strony mycie głowy w zimnej wodzie też nie jest wskazane, bo… może być dla Ciebie szokiem i sprzyjać przeziębieniom! Nasza rada: Złoty środek to ciepła woda do mycia i letnia do ostatniego płukania.
  2. Niedokładne płukanie włosów. Gdy na Twojej głowie pozostają resztki szamponu, włosy krótko po umyciu wyglądają na lekko tłuste, brakuje im lekkości. Radzimy: Nawet jeśli sądzisz, że spłukałaś już cały szampon, na koniec mycia wykonaj jeszcze jedno płukanie. Upewnisz się, że usunęłaś wszystkie resztki kosmetyku i domkniesz łuski włosów.
  3. Nadużywanie szamponu przeciwłupieżowego. Używasz takiego szamponu w celu zapobiegania łupieżowi? Lepiej tego nie rób. Szampon przeciwłupieżowy ma za zadanie leczyć istniejący problem.
  4. Nakładanie odżywki na włosy u nasady. Nieważne, że jest to odżywka do spłukiwania. Nałożona blisko skóry głowy spowoduje obciążenie i oklapnięcie fryzury. Jeśli często Ci się wydaje, że masz tłuste włosy po umyciu, być może przesadzasz z ilością odżywki. Ważne jest, by stosować odżywkę na pasma włosów (od ucha w dół), ponieważ przy skórze głowy wytwarzane jest naturalnie sebum, którego brakuje na długości.
  5. Zbyt agresywne pocieranie włosów przy myciu. Kiedy myjesz włosy z głową pochyloną do przodu i silnie je pocierasz, naruszasz ich naturalną strukturę. Pierwszą konsekwencją są puszące się włosy po umyciu, w dłuższej perspektywie takie praktyki niszczą włosy.
  6. Nadużywanie suchego szamponu. Suchy szampon jest świetnym sposobem na tłuste włosy rano, zawsze wtedy, gdy nie masz czasu na mycie, a tłuste pasma znajdują się tylko przy samej głowie. Jednak czy suchy szampon niszczy włosy? Tak, jeśli stosujesz go niemal codziennie i to wielokrotnie w ciągu dnia. Suchy szampon absorbuje sebum, więc jeśli go nadużywasz, może nadmiernie przesuszyć skórę i kosmyki. Co zrobić, żeby włosy nie przetłuszczały się nocą? Nasza rada: Nie kładź się spać z mokrymi lub wilgotnymi włosami. Możesz też związywać je w luźny kucyk, a pasma znajdujące się najbliżej twarzy podpinać, by w nocy nie dotykały twarzy.

Jak myć włosy? Triki na lepszy wygląd

piękne włosy

Jakie jeszcze sposoby na lepszy wygląd włosów po myciu możemy Ci polecić?

Przede wszystkim stosowanie szamponu dostosowanego do rodzaju i potrzeb Twoich włosów! Jeśli masz np. wysoko porowate włosy, szampon dodający objętości będzie tylko wzmagał ich puszenie, a jeśli masz gęste i grube włosy, to trudno będzie Ci je umyć z wykorzystaniem szamponu dla dzieci.
Przyjrzyj się swoim włosom i używaj szamponu, który najlepiej odpowie na ich potrzeby.

Jak przedłużyć świeżość włosów, gdy musisz zastosować kosmetyki regenerujące do włosów? Zawsze pilnuj odpowiedniego czasu aplikacji. Jeśli zlecany czas trzymania maski do włosów to pół godziny, zmywaj ją po upływie dokładnie takiego czasu. Przetrzymanie maski nie spotęguje regeneracyjnego efektu, może za to przetłuścić włosy.


Mycie włosów a farbowanie

Jak powinno wyglądać mycie włosów farbowanych? W tym przypadku należy wziąć pod uwagę kilka dodatkowych zasad.

Czy przed farbowaniem myć włosy? Fryzjerzy zgodnie radzą, by na farbowanie udawać się z silne przetłuszczonymi włosami. Sebum zabezpiecza bowiem włosy przed niszczącym działaniem farby.

Jak powinno wyglądać mycie włosów po farbowaniu? Pierwsze mycie można wykonać najwcześniej po upływie doby od zabiegu. Im szybciej umyjesz włosy, tym większe prawdopodobieństwo wypłukania koloru. W późniejszym czasie włosy farbowane warto myć nie częściej niż co drugi dzień. Do tego celu powinnaś też używać szamponów przeznaczonych do włosów farbowanych. Mają one właściwości podtrzymujące trwałość koloru i regenerujące kosmyki.


Szampon do włosów – który będzie dla Ciebie najlepszy?

Czas przejść do sedna i zastanowić się, czym myć włosy. Oto konkretne propozycje od NIVEA:

Jak widać, w myśleniu o prawidłowym myciu głowy trzeba mieć na uwadze szereg różnorodnych zasad. Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Twoim zadaniem jest przestrzeganie zebranych tu reguł i wybór stosownych kosmetyków do włosów. To drugie zasadnie nie powinno Ci sprawić problemu – NIVEA oferuje szampony dostosowane do wszystkich rodzajów włosów i ich potrzeb! Jeśli jednak wciąż potrzebujesz pomocy w tym zakresie – przeczytaj nasz poradnik Jaki szampon do włosów wybrać?.

szampony NIVEA do włosów normalnych