proste włosy

Jak prostować włosy? Podpowiadamy!

Prostowanie włosów wysoką temperaturą wystawia je na ogromną próbę i z czasem mogą ulegać zniszczeniu i łamaniu. Jednak niekoniecznie musi tak być – pamiętając o kilku zasadach, można z sukcesem i bezpiecznie prostować włosy! Jak mieć idealnie proste włosy bez zniszczeń? Oto sekret!

Kto potrzebuje wygładzania włosów?

Ktoś mógłby powiedzieć, że wygładzanie prostych z natury włosów to fanaberia. Skoro są proste same z siebie, to po co je dodatkowo prostować? Cóż, to tak, jak by zapytać, po co stylizować włosy kręcone, skoro skręt mają wpisany w naturę. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że „proste” i „kręcone” to mocno idealizujące określenia. Loki bez właściwej pielęgnacji i stylizacji puszą się i tracą siłę skrętu, włosy proste z kolei nieregularnie falują, a ich końcówki wywijają się w najmniej pożądane strony. Kobiety, które mają idealnie kręcone lub proste włosy bez potrzeby dodatkowych stylizacji, to rzadkość.

Prostowania i wygładzania kosmyków najczęściej potrzebują posiadaczki włosów suchych i cienkich. Idealnej gładkości częściej brakuje też włosom krótkim (do ramion) niż długim. Im dłuższe włosy, tym wyższy jest ich ciężar, zatem łatwiej na nich o gładki efekt bez znaczniejszych stylizacji. Większą tendencję do puszenia i wywijania się mają włosy wysokoporowate, intensywnie pielęgnowane kosmetykami proteinowymi i słabo zabezpieczone od zewnątrz (brak emolientów w używanych kosmetykach do włosów).

wygładzanie włosów

Panie, które mają z natury proste, ale niekoniecznie atrakcyjnie układające się włosy, często marzą skrycie o lekkich falach czy delikatnych loczkach, które są puszyste same w sobie i nie wymagają stylizacji. Próbują różnych cięć, które dodałyby im objętości i pozwoliły zrezygnować z prostowania. Jeśli fryzjer nie odwiedzie ich od takich pomysłów, osiągają efekt odwrotny do zamierzonego. Gdy cienkie i rzadkie włosy podda się np. cieniowaniu, fryzura wygląda co najmniej… ubogo. Włosy nie są już proste, ale nadal nie mają nic wspólnego z kręconymi włosami. Koniec końców, posiadaczki cieniowanych włosów prostych i tak sięgają po prostownicę, by ujarzmić powywijane i postrzępione końcówki.
Musisz też wiedzieć, że wyprostowane włosy nigdy nie zachowają swojego kształtu na dłużej, jeśli najpierw nie zajmiesz się poprawą ich kondycji. Chodzi głównie o przywrócenie im równowagi PEH.

O co w tym chodzi? PEH to równowaga pomiędzy trzema głównymi obszarami pielęgnacji włosów i grupami składników, których swoim kosmykom dostarczamy z zewnątrz. P oznacza proteiny, E emolienty, natomiast H humektanty. Kiedy włosy sprawiają określone problemy, to często oznacza to braki pewnych składników i nadmiar innych. Jak to wygląda w przypadku prostych, ale puszących się włosów?

Jeśli Twoje kosmyki nie przypominają gładkiej tafli i nie spływają miękko wzdłuż głowy i ramion, prawdopodobnie wraz z kosmetykami dostarczasz im zbyt wielu protein i humektantów, a zdecydowanie za mało emolientów. Kiedy włosy dostają wiele protein (które są dla nich „cementem”) stają się napuszone i łatwo się plączą. Gdy dostarczasz im zbyt wielu nawilżaczy, zaczynają nadmiernie pochłaniać wilgoć z otoczenia, co nasila ich falowanie (zwłaszcza w deszczowe dni). Zaburzone proporcje między nawilżaczami i proteinami nie mają jednak aż tak dużego wpływu, jak niedobór emolientów. Emolienty to składniki odpowiedzialne za wygładzenie włosów, domknięcie ich łusek i zabezpieczenie przed wpływem czynników zewnętrznych. To one tworzą na powierzchni włosów swego rodzaju powłokę, odpowiedzialną za ich gładkość i miękkość. Jeśli zadajesz sobie pytania, czym wygładzić włosy i jak odciążyć włosy, by tworzyły zwartą, jednolitą taflę, to najlepsza odpowiedź brzmi: więcej emolientów!

Jak prostować włosy? Wystrzegaj się tych błędów!

Przejdźmy zatem do samego prostowania włosów. W końcu wszystko jest dla ludzi, pod warunkiem rozsądnego podejścia do sprawy. Jak prostować włosy, by jak najmniej je zniszczyć? Spójrz na typowe błędy podczas prostowania włosów – z niektórych mogłaś dotąd nie zdawać sobie sprawy!

Jednym z takich naczelnych, choć nie do końca uświadomionych błędów, jest stosowanie zbyt niskiej temperatury do prostowania. Brzmi absurdalnie? Jest w tym jednak ogromny sens! Najmniej inwazyjna dla włosów jest prostownica, która nagrzewa się w zakresie 230-260 st. C. Taka temperatura pozwala skutecznie wyprostować włosy już w kilku pociągnięciach. Pracując z niższymi temperaturami, dla zadowalających efektów musisz przeciągać po włosach o wiele więcej razy. W ostatecznym rozrachunku wyższa temperatura wyrządzi Twoim włosom mniej krzywdy.

Z temperaturą ściśle związane jest zagadnienie tempa prostowania. Wiele kobiet prostuje włosy stosunkowo słabo nagrzaną prostownicą, ale przeciąga nią po pasmach powoli i uważnie. W założeniu ma to dać lepszy efekt i nie osłabić tak znacznie włosów. W rzeczywistości lepiej jest używać wysokiej temperatury i prostować włosy szybkimi, zdecydowanymi ruchami. W takim postępowaniu wysoka temperatura domyka łuski włosów, dając efekt wygładzenia. W odwrotnej sytuacji gorąco nasila rozpulchnienie włosów, przez co po prostowaniu mogą one stać się szorstkie i – paradoksalnie – puszące. Takie włosy oddają dużo więcej swojej wilgoci do otoczenia i szybciej ulegają przesuszeniu.
Kolejny błąd przy prostowaniu włosów, to przeprowadzanie zabiegu na mokrych lub wilgotnych pasmach. Choć w taki sposób włosy często prostują się łatwiej niż na sucho, to jest to dla nich ogromne obciążające.
Zatem jak dobrze wyprostować włosy? Przede wszystkim stawiając zdrowie włosa na pierwszym planie. Pamiętaj, by co jakiś czas sprawdzać, w jakim stanie jest Twoja prostownica. Dyskwalifikują ją porysowane płytki i wyszczerbienia, bo powodują dodatkowe zniszczenia.

wyprostowane włosy

Ochrona włosów przed prostowaniem

Wszystkie wymienione dotąd triki i zalecenia można jak najbardziej potraktować jako ochronę włosów przed prostowaniem – a właściwie przed potencjalnymi szkodliwymi skutkami ubocznymi prostowania. Na tym jednak nie koniec. Potrzebna jest Ci jeszcze termoochrona włosów. Jak wyprostować włosy przy użyciu kosmetyków termoochronnych?

czym wygładzić włosy

Ochrona włosów przed wysoką temperaturą – na czym to polega?

Termoochrona do włosów to kategoria produktów, które zmniejszają wpływ gorąca na włosy podczas stylizacji. Aby mogły działać z pełnią potencjału, muszą znaleźć się na włosach w znacznej ilości. Z tego też względu kosmetyki termoochronne do prostowania włosów w ścisłym tego sformułowania znaczeniu, to kosmetyki bez spłukiwania. Najczęściej aplikuje się je na mokre lub wilgotne włosy, jako wstęp do stylizacji. Ich pierwszym zadaniem jest ochrona przed wysoką temperaturą suszarki. Preparat do włosów przed prostowaniem zwykle przyjmuje postać wygodnego spray’u termoochronnego lub primera, który rozciera się w dłoniach, a następnie rozprowadza na pasmach.

Jak jeszcze ograniczyć niekorzystne działanie prostownicy?

Pewnie często zadajesz sobie pytanie, czy prostownica niszczy włosy. Nie jest to tym razem pytanie o wysoką temperaturę, ale o sam sprzęt. Cóż, odpowiedź może być tylko jedna – słabej jakości prostownica działa na włosy gorzej niż sprzęt z wyższej półki. Podczas wyboru prostownicy nie patrz jednak na cenę, ale na parametry sprzętu.

Mówiliśmy już o tym, że lepsza jest prostownica z wysokim zakresem temperatur. To fakt, jednak z drugiej strony ważne jest też to, by ten zakres był dość szeroki. Czasem bowiem się zdarza, że prostujesz np. bardzo cienkie i delikatne pasma przy samej twarzy. Takie działanie wymaga precyzji i wolniejszych ruchów. Silnie rozgrzana prostownica mogłaby wówczas zupełnie spalić Twoje włosy! Przy tego typu stylizacjach należy ustawiać najniższą temperaturę prostownicy.
Negatywny wpływ prostowania potrafią też zmniejszyć inne parametry prostownicy oraz dodatki specjalne. Zdrowsza dla Twoich kosmyków jest np. prostownica z jonizacją i keratyną. Prostownica z keratyną to wspaniały wynalazek, który rzeczoną keratynę uwalnia do Twoich włosów pod wpływem wysokiej temperatury. Jej użycie ma więc charakter stylizacji o znamionach zabiegu odbudowującego. Jonizacja natomiast niweluje elektryzowanie się włosów podczas stylizacji, dzięki czemu jesteś w stanie szybciej osiągnąć gładki efekt.

jak dociążyć włosy

Jak wyprostować włosy bez prostownicy – alternatywne sposoby na proste włosy

Nowoczesna technologia oferuje wiele, ale nie może zastąpić zdroworozsądkowego podejścia do prostowania. Powiedzmy sobie szczerze – nie jest tak, że prostowania potrzebujesz bezwzględnie każdego dnia. Czasem możesz wygładzić włosy w inny sposób, a efekt dla potrzeb chwili będzie wystarczający.

Jak wyprostować włosy bez prostownicy? Wypróbuj np. czesanie się szeroką szczotką do prostowania włosów. Możesz też wykorzystać grzebień do prostowania włosów, który wyglądem przypomina nieco prostownicę (składa się z dwóch ramion, które pozwalają zamknąć pomiędzy nimi pasmo włosów i tym samym lepiej je wygładzić). Ten grzebień sam w sobie nie pozwoli Ci uzyskać spektakularnych efektów – potrzebujesz jeszcze źródła ciepła. Grzebienia do prostowania najlepiej jest więc używać podczas suszenia włosów suszarką. Chyba, że zaopatrzysz się w podłączany do prądu, podgrzewany grzebień prostujący – wówczas kwestia źródła ciepła jest rozwiązana. Istnieją nawet suszarki prostujące włosy – ich działanie opiera się na specjalnie wyprofilowanych końcówkach oraz dodatkowych nakładkach. Czy warto zamieniać prostownicę na prostowanie z wykorzystaniem suszarki? W końcu to także stylizacja z użyciem gorącego powietrza. Mimo wszystko warto, bo suszarka nie rozgrzewa włosów aż do takiego poziomu, jak prostownica.

Proste włosy bez prostownicy możesz mieć także dzięki prostemu trikowi z odżywką. Kiedy po umyciu włosów nałożysz na kosmyki odżywkę, zamiast po chwili ją spłukiwać, delikatnie wyszczotkuj włosy. Używaj do tego celu grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. Po rozczesaniu włosów zmyj odżywkę bardzo delikatnie, tak, by nie poplątać ponownie włosów!

Chcesz dodatkowych porad? Przeczytaj Top porady na lśniące włosy.

Kosmetyki do prostowania włosów

jak prostować włosy

Czy wiesz, że istnieją też kosmetyki do prostowania włosów, które potrafią… zastąpić prostownicę? Oczywiście wszystko zależy od konkretnego typu i stanu włosów. Jeśli problem puszenia i falowania dotyczy Cię tylko w niewielkim stopniu, taki preparat do prostowania włosów może dać Ci zupełnie zadowalające efekty. Jeśli dzięki niemu bez żadnych strat mogłabyś zmniejszyć częstotliwość stosowania prostownicy choćby o połowę, to gra jest zdecydowanie warta świeczki.

Jak wygładzić włosy za pomocą kosmetyków? Ich działanie przedstawimy Ci na przykładzie linii do stylizacji NIVEA Straight. Znajdziesz w niej trzy produkty: Primer wygładzający do włosów, krem do włosów oraz Modelujący, wygładzający spray do włosów. Kosmetyki te zawierają kluczowe dla wygładzenia emolienty – suchy olejek i Eucerit. Nawilżają i nadają włosom jedwabistą gładkość. Jak ich używać?

Zacznij jeszcze wtedy, gdy Twoje włosy są mokre. Najpierw sięgnij po primer. Rozetrzyj go na dłoniach i załóż na włosy od nasady aż po końce. Wygładzaj przy tym pasma, pociągając je lekko w dół. Grzebieniem zrób wyraźny przedziałek w pożądanym miejscu, a następnie nałóż krem do stylizacji włosów. Krem możesz stosować na 2 sposoby – albo w większej ilości na jeszcze mokre włosy, albo odrobinę na włosy już wysuszone, dla dodatkowego efektu wygładzenia. Jeśli nałożysz go na mokre włosy, susząc je w kolejnym kroku wyprostuj pasma je używając szczotki. Jeśli potrzebujesz użyj prostownicy kiedy włosy będą już suche. Utrwal całość sprayem wygładzającym i przeczesz szeroką szczotką. Uzyskasz modny efekt, jeśli zaczeszesz włosy za ucho i podepniesz je efektowną spinką. Pojedyncze wystające kosmyki psują idealnie gładki efekt? Nie koniec jeszcze raz przeciągnij po fryzurze otwartymi dłońmi z odrobiną primera.

Czy proste włosy są teraz modne? Sprawdź w artykule Najmodniejsze fryzury w 2020!.

 

Jak te kosmetyki stylizacyjne mają się do ochrony termicznej włosów? Jak połączyć oba te obszary podczas stylizacji? Najlepiej, by wybrane przez Ciebie kosmetyki spełniały oba zadania jednocześnie, czyli i ułatwiały stylizację, i chroniły przez temperaturą prostownicy. I tak właśnie działa linia Straight od NIVEA. Primer wygładzający chroni Twoje włosy przed temperaturą do 220 st. C, natomiast spray nie zawiera wysuszającego alkoholu.

W dążeniu do prostych włosów mogą Cię jednak wspierać nie tylko kosmetyki do stylizacji, ale też do pielęgnacji. Mamy na myśli szampon prostujący włosy i odżywkę do prostowania włosów. Nazwy mogą być nieco mylące, chodzi o te kosmetyki, które dzięki regularnemu stosowaniu na co dzień pozwalają uzyskać trwale bardziej gładkie włosy.

Do włosów prostych i prostowanych warto polecić także serię Diamond Gloss. Szampon, odżywka i lakier zawierają diamentowy pył, który dodatkowo nadaje optyczne wrażenie błysku włosów. 

prostowanie włosów

Keratynowe prostowanie włosów, czyli metody z wyższej półki

jak dobrze wyprostować włosy

Na koniec zabieg, który wydaje się rozwiązaniem marzeń – keratynowe prostowanie włosów. Polega na wprowadzeniu za pomocą żelazka fryzjerskiego specjalnej odżywki keratynowej w głąb włosów. Niekiedy nazywa się go trwałym prostowaniem włosów, jednak trzeba mieć na uwadze, że efekt uzyskany po zabiegu utrzymuje się nie dłużej niż 6 miesięcy. Keratynowe prostowanie to tak naprawdę zabieg naprawczy, efekt wygładzenia jest jedynie skutkiem ubocznym. Możesz zdecydować się na keratynowe prostowanie włosów w domu (za pomocą gotowego zestawu) lub u fryzjera (najczęściej wybierane rozwiązanie). Dlaczego więc zabieg tylko wydaje się tak cudowny, a rzeczywistości wcale taki nie jest? Bo niestety nie nadaje się do każdego rodzaju włosów. Jako że jest to zabieg naprawczy, powinny się mu poddawać osoby ze zniszczonymi włosami. Jeśli Twoim włosom nie brakuje protein, to keratynowe prostowanie spowoduje u Ciebie przesuszenie i łamliwość włosów!

Osiągnięcie efektu idealnie prostych włosów jest proste – zwłaszcza, jeśli stosujesz wygładzające kosmetyki stylizacyjne i prostownicę. Mamy jednak nadzieję, że uczuliliśmy Cię na potrzebę racjonalnego podejścia do zabiegów prostujących. Zdrowe i lśniące mogą być tylko zdrowe włosy!