objętość włosów

Jak zwiększyć objętość włosów? 25 trików NIVEA

Co zrobić, żeby zwiększyć objętość włosów? Czy sekret bujnej fryzury tkwi w tapirowaniu, stosowaniu sprytnie ukrytych wypełniaczy czy może dobrze dobranych kosmetyków stylizacyjnych? Sprawdziliśmy wszystkie metody i wybraliśmy te najlepsze!

Cienkie włosy – z czego to wynika?

rzadkie włosy

Włosy bez objętości to najczęściej cienkie, bądź także rzadkie włosy. Za taki ich stan najczęściej odpowiada genetyka – jeśli masz cienkie włosy, to „taka po prostu jest ich uroda”. Grubość włosa może też zmieniać się w ciągu życia, czasem na lepsze, a czasem na gorsze. Cienkie i słabe kosmyki mogą zagęścić się wraz z wiekiem, mogą też się osłabić, np. pod wpływem niewłaściwej pielęgnacji. Zdecydowanie częstszy jest ten drugi scenariusz. Jako dziewczynka mogłaś mieć grube i gęste włosy, jednak wraz z kolejnymi nastoletnimi, potem dorosłymi stylizacjami, Twoje włosy stopniowo słabły. Na utratę objętości i gęstości włosów w ogromnej mierze wpływa nadużywanie prostownicy i silnie chemicznych zabiegów fryzjerskich (np. agresywnego farbowania lub rozjaśniania). Włosy mogą się stawać cieńsze w wyniku nieprawidłowej, mało odżywczej diety bądź z różnego rodzaju schorzeń, np. problemów z tarczycą i anemii. Właściwa pielęgnacja włosów cienkich może przywrócić im dawną świetność, jednak jeśli podłoże problemu jest bardziej złożone (np. przez chorobę), działania należy rozpocząć od wizyty u lekarza.

Jak zwiększyć objętość włosów cienkich – sprawdzone triki

Metody na to, jak uzyskać objętość włosów, dzielą się na super proste i szybkie oraz na takie, które można by określić mianem działań długoterminowych. Czy któreś z nich są lepsze? Nie, ponieważ na każdą z nas działa coś innego. Czasem lekki tapir i utrwalenie lakierem wystarczą, by stworzyć utrzymującą się przez kilka godzin fryzurę, czasem jednak nie obejdzie się bez wcześniejszego wzmocnienia czupryny kosmetykami pogrubiającymi włosy.

Przede wszystkim pamiętaj o właściwej technice mycia i suszenia. Zawsze rób to z głową pochyloną do przodu. W ten sposób niejako wstępnie zdefiniujesz kierunek, w którym mają układać się włosy i odbijesz je od głowy. Wykorzystuj też dyfuzor suszarki. Bardziej zaawansowanym (tzn. wymagającym więcej wprawy) rozwiązaniem jest suszenie i wyciąganie włosów na grubej okrągłej szczotce, zupełnie tak, jak robi to fryzjer. Jednak nie jest to rozwiązanie dla każdej z nas – okrągła szczotka nie sprawdzi się przy włosach kręconych, a nawet przy prostych włosach łatwo zaplątać się na niej bezpowrotnie! Nie wykonuj suszenia włosów na okrągłej szczotce, bez wcześniejszego zapoznania się z metodami wykonywania tego zabiegu.

A jak zwiększyć objętość włosów cienkich, gdy nie są już pierwszej świeżości, ale nie chcesz ich jeszcze myć? W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się spryskanie czupryny suchym szamponem! Kosmetyk ten znany jest przecież z tego, że nie tylko niweluje nieestetyczne przetłuszczenie włosów u nasady, ale też dodaje kosmykom objętości.

jak pogrubić włosy
rzadkie włosy

Jak zwiększyć objętość włosów u nasady?

Jak unieść włosy u nasady to chyba najczęściej padające pytanie wśród posiadaczek cienkich, rzadkich włosów. Z takim problemem borykają się zwłaszcza panie z idealnie prostymi włosami. Nasada włosów to miejsce ich wyrastania ze skóry głowy. Im większy punkt styku kosmyków ze skórą, tym szybsze ich przetłuszczanie. To dlatego kobiety z kręconymi włosami nie mają z tym problemu – ich włosy naturalnie odstają od głowy. Kiedy więc Twoje pasma są płaskie i stykają się ze skórą, szybko zaczynają wyglądać nieświeżo. Jak uzyskać objętość włosów u nasady? Regularnie i dokładnie myjąc swoją czuprynę! Pamiętaj jednak, że częste, zwłaszcza codzienne mycie, negatywnie wpływa na stan skóry głowy. Stosuj zatem łagodny szampon oczyszczający z formułą przyjazną pH skóry głowy. Silniej oczyszczający kosmetyk mógłby paradoksalnie nasilić problem przetłuszczania. 

Jednym ze sposobów na to, jak optycznie zwiększyć objętość włosów u nasady, jest tapirowanie. Jak tapirować włosy? Przede wszystkim w miarę delikatnie, z wyczuciem i nie codziennie, bo to zabieg, który niszczy strukturę włosów. Tapirowanie jest rozwiązaniem zwłaszcza w te dni, w które nie myjesz włosów i siłą rzeczy nie możesz poddać ich zabiegom na mokro. Nie bój się tapirowania – umiejętnie stosowane jest wybawieniem dla oklapniętych włosów i nie ma nic wspólnego z utrzymującą się przez tydzień sztywną fryzurą starszych pań.

Tapirować należy przede wszystkim włosy u samej nasady, tam, gdzie najbardziej tego potrzebujesz. Będą to więc czubek głowy, linia czoła i tył głowy (na potylicy). Weź grzebień z gęsto osadzonymi zębami i wydzielaj kolejne pasma, kierując się od góry do dołu (czyli od czoła, przez czubek głowy, po miejsce nad karkiem). Na koniec włosy wygładź od wierzchu w taki sposób, by ukryć tapir. Do tego przyda Ci się grzebień-widelec. Po ułożeniu fryzury całość należy utrwalić lakierem.

Kolejny trik na to, jak zwiększyć objętość włosów u nasady, może Cię trochę zaskoczyć. Tym razem nie chodzi o stylizacyjną sztuczkę, lecz o… ścięcie włosów! Krótszym włosom łatwiej nadać efekt lekkości i puszystości. Poza tym jeśli zawsze pozostawiasz swoje włosy „same sobie”, tzn. co najwyżej podcinasz ich końcówki, trudno spodziewać się po nich ciekawego kształtu i wymarzonej objętości.

Jak zwiększyć objętość włosów długich?

To, jak podnieść objętość włosów długich, jest jednym z większych wyzwań. Dłuższe włosy to także cięższe włosy. Długie włosy opadają smętnie, bo ciąży im… ich własny ciężar. To właśnie dlatego w poprzednim punkcie polecaliśmy Ci zmianę długości fryzury na krótką bądź przynajmniej półdługą.
Długie włosy również możesz tapirować, jednak nie wystarczy, jeśli zrobisz to tylko u nasady. Aby efekt utrzymał się dłużej niż kilka minut, potrzebujesz tapirowania także na długości włosów. Jako że takie postępowania niszczy włosy, wypróbuj także inne metody na objętość długich włosów. Sięgnij po dodający objętości puder do włosów. Puder to sypki kosmetyk, który nadaje włosom tępe wykończenie. Dzięki niemu włosy zyskują pewną czepliwość i nabierają objętości.

pielęgnacja włosów cienkich
Efekt, jaki uzyskuje za pomocą pudru u poszczególnych kobiet oraz trwałość tego efektu mogą być bardzo różne – wiele zależy od indywidualnych cech włosów. Znacznie trwalsze rezultaty możesz osiągnąć poprzez nakręcanie włosów na wałki (choć oczywiście jest też dużo bardziej wymagająca czasowo metoda). Zaletą wałków jest to, że pozwalają zwiększyć objętość włosów nie tylko przy głowie, ale na całej ich długości. Jak zwiększyć objętość włosów długich wałkami? Nie musisz zakładać ich na noc, dla poprawy objętości wystarczy, jeśli nałożysz je na wilgotne włosy i wysuszysz suszarką np. po godzinie. Jeśli chcesz uniknąć skrętu, sięgaj po wałki o dużej średnicy.

Jak zwiększyć objętość włosów? Fryzjerskie sposoby

Umiejętna stylizacja włosów cienkich i delikatnych może sprawić, że Twoja fryzura będzie optycznie pełniejsza. Niewłaściwe podejście do tematu będzie natomiast skutkować jeszcze bardziej płaskim efektem. Znaczenie ma nie tylko kilkukrotnie już wspominane cięcie, ale także farbowanie. Im bardziej jednolita fryzura, tym gorzej. Cienkie włosy nie lubią cieniowania i farbowania na jeden, zwłaszcza ciemny kolor. Jak zwiększyć objętość włosów u fryzjera? Poproś o fryzurę do ramion z refleksami, np. bardzo modnego blond long boba.

grubość włosa

Specjalista powinien wiedzieć, że najlepsze fryzury na cienkie włosy to kompaktowe cięcia „na prosto”. Oznacza to, że końcówek włosów cienkich nie należy cieniować, a jedynie podcinać warstwami na różne długości. Proste cięcia dodają objętości włosom na końcówkach. Taka fryzura wygląda zdrowo i elegancko. Odpowiednimi fryzurami dla cienkich i rzadkich włosów są krótkie pixie i asymetryczny bob. Jeśli chodzi o techniki farbowania, cienkie, płaskie u nasady włosy pokochają współczesny balayage, modny sombre oraz dziewczęce baby lights. Wszystkie te metody pozwalają uzyskać wrażenie pełni i odbicia włosów od skóry głowy oraz trójwymiarowy efekt na całej długości włosów.

U fryzjera możesz też zrobić sobie lekką trwałą unoszącą włosy. Nie jest to klasyczna trwała ondulacja, ale o wiele delikatniejszy zabieg, który skupia się na lekkim pofalowaniu włosów i tym samym odbiciu ich od skóry głowy. Włosy po takim zabiegu przez około cztery miesiące są zdecydowanie bardziej puszyste i naturalnie się falują, zwłaszcza, gdy pozwalamy im schnąć samodzielnie.

Fryzury z cienkich włosów. Jak się czesać dla większej objętości?

Czy krótkie fryzury dla cienkich włosów to jedyne słuszne rozwiązane, by mieć na głowie optycznie więcej włosów? Oczywiście, że nie. Jeśli lubisz swoje długie włosy, nie musisz ich ścinać. Wystarczy, że będziesz z nich układać odpowiednie fryzury.

Świetnymi fryzurami dla cienkich i rzadkich włosów są upięcia. Upięcia włosów cienkich powinny mieć charakter artystycznego nieładu. Co to znaczy? Unikaj gładko zaczesanych do tyłu włosów, czyli wszelkich grzecznych kucyków i oficjalnych koków. Czesz się w stylu messy bun, niech Twoje koczki wyglądają tak, jakbyś układała je na szybko, lekko od niechcenia. Powinny wystawać z nich pojedyncze kosmyki, splot powinien być luźny. Gdy wiążesz włosy w kucyk, zawsze poluźnij nieco gumkę w taki sposób, by włosy u nasady odbiły się od głowy. Te pasma, które uwolnią się same z upięcia, pozostaw luźno.

Przy układaniu fryzur dla cienkich włosów zwracaj uwagę na to, by zawsze sporo działo się wokół twarzy i na czubku głowy. Wypuszczaj kosmyki przy uszach i nad skroniami, na czubku możesz lekko tapirować włosy i nieco skręcać je wokół własnej osi – w ten sposób uzyskasz efekt odbicia od głowy. Jako że cienkie proste włosy są z reguły bardzo sypkie, pomagaj sobie różnymi kosmetykami do stylizacji. Objętość np. koka pomoże Ci łatwo uzyskać także wypełniacz do fryzur.

Fryzury z cienkich włosów uwielbiają też częste zmiany przedziałka. Gdy stale układasz włosy w ten sam sposób, przyzwyczajasz je do określonego rozkładu, co odbiera im objętość. Już lekkie przesunięcie przedziałka sprawia, że włosy nabierają nowego życia!

Jak naturalnie zwiększyć objętość włosów? Włosy a dieta

Dieta ma ogromny wpływ na grubość i zdrowie włosów. Istotne jest, by w Twoim menu znajdowały się produkty odżywiające skórę głowy, np. napary ziołowe ze skrzypu i pokrzywy, produkty z biotyną, witaminami z grupy B, witaminą D, krzemem, cynkiem oraz kwasem pantotenowym. jak wzmocnić włosy tymi składnikami? Jedząc pestki dyni i słonecznika, kalarepę, rzodkiewkę, pełnoziarniste produkty zbożowe, siemię lniane, chude mięso. Istotne jest także spożywanie witaminy A, która nasila produkcję keratyny, białka budującego włosy.

jak zwiększyć objętość włosów cienkich

Jak zwiększyć objętość włosów – domowe sposoby

Mówiąc o domowych sposobach na to, jak zwiększyć objętość włosów, mamy na myśli unikanie typowych pielęgnacyjnych oraz stylizacyjnych błędów. Jeden z naczelnych to nakładanie odżywki nie na samej długości, lecz także u nasady włosów. Najgorzej, gdy w ten sposób używasz odżywki bez spłukiwania, ale produkty do spłukiwania również odpowiadają za płaski efekt. Bardzo poważnym błędem jest także używanie produktów do pielęgnacji niedostosowanych do rodzaju i potrzeb swoich włosów. Czy wiesz, że np. olejowanie włosów może zarówno je obciążać, jak i dodawać im objętości? Wszystko zależy od tego, czy użyjesz oleju odpowiedniego do struktury włosów, czy zupełnie z nią niewspółpracującego. Włosy cienkie, rzadkie i pozbawione życia to z reguły włosy niskoporowate. Są zdrowe, gładkie i śliskie, przez co trudno poddają się stylizacji. Jaki jest najważniejszy problem z takimi włosami? Że niezwykle łatwo jest je przeciążyć stosowaną pielęgnacją. Jak poprawić objętość włosów? Przyjrzyj się temu, jak wygląda Twoja zwyczajowa pielęgnacja włosów. Dokonaj przeglądu kosmetyków. Sprawdź, czy aby na pewno odpowiadają one na potrzeby Twoich włosów i czy wszystkie są Ci niezbędne.

Kosmetyki do cienkich włosów. Czego używać?

Kosmetyki do cienkich włosów można opisać jednym krótkim zdaniem: mniej znaczy więcej. Pielęgnacja cienkich włosów o niskim stopniu porowatości powinna być ograniczona do oczyszczania (nie częściej niż co drugi dzień) i stosowania lekkiej odżywki do włosów cienkich. Bogate maski, odżywki bez spłukiwania i olejkowe sera będą takie włosy nadmiernie obciążać i nawet czasochłonna stylizacja nie pozwoli Ci uzyskać na nich znacznej objętości.

Odżywka do włosów cienkich i delikatnych nie powinna zawierać zbyt wielu składników emolientowych, które odpowiadają za wygładzenie i domykanie łusek włosa (Twoje włosy same z siebie są wystarczająco gładkie). Nie należy też przesadzać z kosmetykami nawilżającymi. Jeśli nie zadbasz o dostarczenie swoim włosom protein, będą stale oklapnięte. Nie wiesz, czym jest równowaga PEH włosów? Koniecznie doczytaj w artykule Jak pielęgnować włosy kręcone? 11 kosmetycznych pewniaków To zagadnienie jest istotne dla każdego rodzaju włosów!

Preparaty zwiększające objętość włosów

Preparaty zwiększające objętość włosów można rozumieć jako kosmetyki pielęgnacyjne, czyli szampon i odżywkę do cienkich włosów, ale też kosmetyki stylizacyjne. Spójrzmy na obie kategorie z osobna.

jak optycznie zwiększyć objętość włosów

Kosmetyki do układania włosów cienkich

Co na objętość włosów? Kosmetyki do układania włosów cienkich możemy podzielić na te do stosowania na mokro, przed suszeniem oraz na te do użytku na sucho. Pierwszą grupę tworzą następujące środki do stylizacji włosów cienkich:

Kosmetyki na pogrubienie włosów

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, kosmetyki na pogrubienie włosów powinny zawierać wzmacniające proteiny. Proteiny są jak cement dla włosów, wypełniają uszkodzenia i luki, a tym samym stanowią najlepszą odpowiedź na pytanie o to, jak pogrubić włosy podczas ich codziennej pielęgnacji. Pamiętaj, by proteiny równoważyć humektantami, czyli substancjami nawilżającymi (w tej roli dla włosów oklapniętych najlepiej sprawdzają się aminokwasy). Zwróć uwagę, by stosować w miarę łagodne kosmetyki, na przykład szampony micelarneZbyt silnie skoncentrowane odżywczo preparaty nie będą miały szansy wniknąć w głąb niskoporowatych włosów, więc jedynie osiądą na ich powierzchni i je obciążą.

Jak zwiększyć grubość włosów? Oto polecane przez nas kosmetyki:

Przyczyn, dla których Twojej fryzurze brakuje objętości, może być wiele. To z jednej strony genetyczne predyspozycje, z drugiej niewłaściwa pielęgnacja i źle dobrane kosmetyki. Na szczęście sposobów na to, by przywrócić włosom objętość, jest o wiele więcej! Które z nich wykorzystasz na swoich włosach od zaraz?

 

jak zwiększyć objętość włosów u nasady