Maseczki na włosy do wykonania w domu

Maseczki na włosy do wykonania w domu!

Maski do włosów mają wielką moc poprawy stanu kosmyków. Możesz je kupić, lub łatwo przygotować we własnym domu! Zobacz, jak działają poszczególne składniki i jak na ich bazie tworzyć własne mieszanki.

Najlepsze maski do włosów – co potrafią?

Domowe maseczki na włosy to produkty z ogromnym potencjałem. Możliwości ich przygotowania są właściwie nieograniczone, a większość z nich jest banalnie prosta. Domowe maski do włosów składają się z prostych, łatwo dostępnych składników, które wystarczy ze sobą wymieszać. W zależności od zastosowanych składników, domowe maseczki mogą mieć właściwości nawilżające, odżywiające, naprawcze czy wygładzające. Na podstawie naszych przepisów możesz przygotować maseczki o pojedynczym działaniu (np. tylko nawilżające) bądź mieszane, np. odżywczo-wygładzające. Każdy ze składników domowych maseczek można zakwalifikować do jednej z trzech grup składników pielęgnacyjnych: do protein, humektantów lub emolientów. Jeśli nauczysz się prawidłowo rozpoznawać, do której grupy zalicza się każda z substancji, będziesz też mogła wykorzystywać je do wzbogacania swoich kosmetyków do codziennej pielęgnacji włosów. To ważne z punktu widzenia równowagi PEH włosów. Zamiast więc kupować 3 różne rodzaje odżywek (proteinowe, nawilżające i wygładzające), wystarczy oprócz odżywki stosować uzupełniającą ją domową maskę.

Nie wiesz, czym jest równowaga PEH? Wyjaśnienie znajdziesz w artykule Jak pielęgnować kręcone włosy?

Maseczki na włosy do wykonania w domu

Maska nawilżająca do włosów

Domowa maseczka nawilżająca powinna zawierać substancje zaliczane do humektantów. Humektanty to składniki wiążące wodę we włosach. W nawilżającej masce do włosów warto wykorzystać np.:

  • glicerynę,
  • aloes,
  • miód,
  • siemię lniane,
  • pantenol,
  • mocznik,
  • kwas hialuronowy.

W przygotowywanej w domowym zaciszu masce nawilżającej do włosów najłatwiej jest wykorzystać miód i siemię lniane – to produkty dostępne niemal w każdym sklepie. Niewiele trudniej będzie o żel aloesowy, glicerynę i kwas hialuronowy, które dostaniesz w aptece bądź zielarni. Jak zatem przygotować najlepszą maskę nawilżającą do włosów?

Maseczki na włosy do wykonania w domu

Naszym typem numer 1 jest maseczka z siemienia lnianego. Aby ją przygotować, wystarczy ugotować ziarna siemienia w wodzie. Dobierz tylko właściwe proporcje – ok. 2 łyżki siemienia zalej co najwyżej szklanką wody. Takiej mieszance wystarczy tylko kilka minut gotowania, by uzyskać gęstą konsystencję kisielu. Jeśli mikstura będzie zbyt rzadka, to nie będzie wystarczająco dobrze trzymać się włosów i skóry głowy. Zanim jednak nałożysz maskę, odcedź ją na gęstym sitku. Potrzebujesz bowiem jedynie lnianego kisielu, nie ziarenek. Głowę z maseczką możesz dodatkowo zabezpieczyć foliowym czepkiem.

Przeczytaj także: Jak nawilżyć skórę głowy?

Maseczka na włosy wypadające

Maseczka na włosy wypadające to tak naprawdę maska na skórę głowy – bo to właśnie tam są cebulki, które potrzebują pomocy! Wypadanie włosów to problem o głębszym podłożu, jeśli nie wynika z pewnych niedomagań organizmu (np. schorzeń endokrynnych), to z dużym prawdopodobieństwem wynika z zaburzeń równowagi i pracy skóry głowy. Samo wzmacnianie łodyg włosa w tym przypadku nie wystarczy.

Chcesz wiedzieć więcej o powodach wypadania włosów? Koniecznie przeczytaj Jak wzmocnić włosy?

Maseczki na włosy do wykonania w domu

Najlepszą maską do włosów wypadających będzie olej z czarnuszki. Dostaniesz go w sklepie zielarskim bądź ze zdrową żywnością.  

Wybierz niewielką buteleczkę z pipetką – za pomocą takiego aplikatora z łatwością nałożysz odpowiednią dawkę oleju we wszystkie miejsca na głowie. Każdorazowo po nałożeniu porcji oleju od razu krótko wetrzyj go w skórę, by zapobiec jego spływaniu. Dopiero gdy pokryjesz nim całą głowę, przejdź do starannego masażu całej głowy. Poświęć na niego kilka minut. Następnie okryj głowę folią i umyj włosy dopiero po 30 minutach.

Jeśli nie zniechęca się trochę więcej pracy przy przygotowywaniu domowych kosmetyków, możesz też wypróbować maskę na porost włosów z czarnej rzepy. Kup na targu jedną rzepę (byłoby idealnie, gdyby było to warzywo z ekologicznej uprawy), obierz ją i zetrzyj na tarce. Następnie przełóż rzepę na sitko i mocno odciśnij. Uzyskany sok to Twoja maska-wcierka. Czujesz ten charakterystyczny, intensywny zapach rzepy? To zasługa olejków gorczycznych. Działają one pobudzająco na krążenie, a lepsze krążenie w skórze głowy to szybszy porost włosów. Maskę z rzepy zaaplikuj podobnie jak olej, masując skórę głowy. Możesz też zamoczyć w niej całe włosy – to nawet wskazane! Jeśli możesz sobie na to pozwolić, sok z rzepy trzymaj na głowie nawet przez 2 godziny, a następnie umyj włosy. 

 

Maseczki na włosy do wykonania w domu

Jak wzmocnić włosy domowymi sposobami? Ostatnia z naszych propozycji masek na wypadanie włosów to maska z kawy, dotąd pewnie bardziej znanej Ci jako dodatek do kosmetyków antycellulitowych. Działanie kawy w maseczkach do włosów jest bardzo podobne. Chodzi o pobudzenie krążenia w skórze głowy, a tym samym stymulację cebulek włosów do wydajniejszej pracy. Ponadto uznaje się, że kofeina blokuje aktywną formę testosteronu (DHT) znaną jako bezpośrednia przyczyna łysienia androgenowego. Nic, tylko stosować kosmetyki z kofeiną! Jak przygotować maseczkę z kawą w domu? Sięgnij po swoją ulubioną odżywkę do włosów, wyciśnij odpowiednią porcję do miseczki i wymieszaj ją z połową łyżeczki suchej kawy (nie zaparzonej). Wmasuj mieszankę w skórę głowy, a podziała jak peeling! Pozostaw ją na 10 minut, owiń głowę folią i ręcznikiem. Zmyj ciepłą wodą, poświęcając na tę czynność trochę więcej czasu, by mieć gwarancję, że usunęłaś wszystkie ziarenka kawy.


Domowe sposoby na włosy cienkie – maska wzmacniająca

Jak pogrubić włosy domowymi sposobami? Oczywiście odpowiednio dobraną maseczką. Jeśli Twoim włosom brakuje objętości i życia, prawdopodobnie masz zaburzoną równowagę PEH, a dokładniej mówiąc, za mało protein. To właśnie one odpowiadają za grubość włosa i bujność całej czupryny. Najlepiej dostarczać dwóch rodzajów protein – małocząsteczkowych oraz wielkocząsteczkowych. Te pierwsze wnikają w strukturę włosów i wypełniają ubytki, te drugie osadzają się na powierzchni włosów, rzeczywiście je pogrubiając.

Jakie domowe sposoby na włosy dadzą Ci najlepsze efekty? Zrób sobie maseczkę, która łączy oba rodzaje protein. Wielkocząsteczkowe znajdziesz w żółtku jaja kurzego, płatkach owsianych, jogurcie naturalnym. Proteiny małocząsteczkowe powstają natomiast w specjalnym procesie zwanym hydrolizą i raczej nie znajdziesz ich w naturalnych produktach. Aby więc Twoja domowa maseczka zawierała oba rodzaje protein, wybierz gotową odżywkę do włosów z proteinami hydrolizowanymi i uzupełnij ją o naturalny składnik z proteinami wielkocząsteczkowymi. Wybierz np. Odżywkę do włosów o strukturze cienkiej NIVEA Hairmilk, która zawiera hydrolizowane proteiny mleka i dodaj do niej trochę jogurtu albo mleka powstałego z moczenia płatków owsianych.

Maseczki na włosy do wykonania w domu

Maska na włosy zniszczone

Maska na włosy wymagające regeneracji to maska bardzo podobna do wyżej opisanych maseczek do włosów cienkich. Przygotowując taką maseczkę, również powinnaś sięgać po składniki z proteinami, ale przede wszystkim małocząsteczkowymi. Ponownie postaw na gotową odżywkę i uzupełnij ją o wybrany składnik z proteinami wielkocząsteczkowymi (np. jogurt, kefir, białko jaja kurzego). Wybrana odżywka powinna mieć wysoko w składzie hydrolizowane proteiny, np. pszenicy czy soi albo aminokwasy (które mają jeszcze mniejsze cząsteczki niż proteiny i również mogą głęboko wnikać). Przykładem takiego produktu jest Odżywka Repair & Targeted Care NIVEA, która zawiera hydrolizowaną keratynę.

Maseczki na włosy do wykonania w domu

Domowe sposoby na suche włosy

Domowe sposoby na suche włosy to maska zawierająca humektanty, ale też emolienty. Chodzi o to, że samo nawilżenie nie utrzyma się we włosach zbyt długo, jeśli nie zostanie zabezpieczone od zewnątrz. Przepisy na maski nawilżające już znasz – to maska z siemienia lub gliceryny. A maska emolientowa? Najłatwiej będzie ją przygotować z wybranego oleju lub masła. Wybierz olej arganowy lub masło shea. Sprawdzi się także wosk pszczeli. Chcesz, żeby Twoja maseczka jednocześnie nawilżała i zabezpieczała włosy przed czynnikami zewnętrznymi? Zrób maseczkę na suche włosy z żółtka jaja, łyżki oleju arganowego i łyżki miodu.

Maseczka na włosy farbowane

Domowa maska do włosów farbowanych powinna przedłużać trwałość koloru Twoich włosów. Takie właściwości ma np. rumianek, miód i sok z cytryny. Maseczka na włosy z tych składników to propozycja dla blondynek. Szatynki powinny wymieszać ze sobą miód i cynamonem, natomiast brunetki mogą przygotować sobie wywar z cynamonu, goździków i majeranku zagęszczony do konsystencji maski mąką owsianą.

Maseczki na włosy do wykonania w domu

Maska do włosów – jak stosować?

Na pewno zdążyłaś już zauważyć, że to, jak stosować maskę do włosów, zależy od jej konsystencji, a także konkretnego przeznaczenia. Większość maseczek warto zabezpieczać folią oraz ręcznikiem, by ciepło gromadzące się przy skórze głowy wzmagało działanie maski. Zwróć uwagę, że czas utrzymywania maseczek na głowie różni się w zależności od przepisu. Postaraj się trzymać tych wytycznych. Nie jest tak, że przekraczanie zalecanego czasu wzmaga działanie maseczki. W niektórych przypadkach może być wręcz odwrotnie, np. przetrzymanie oleju na włosach może spowodować ich przeciążenie.

Maseczki na włosy do wykonania w domu

A jak nakładać maskę na włosy? Jeśli to maska do skóry głowy, koniecznie poprzez delikatny masaż opuszkami palców. Jeśli stosujesz maskę na pasma, możesz pomóc sobie grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. W ten sposób dokładnie rozprowadzisz kosmetyk po całych włosach!

Niektóre maski wystarczy zmyć ciepłą wodą (np. te bazie gotowej odżywki z dodatkiem gliceryny, kwasu hialuronowego czy miodu), inne wymagają umycia włosów szamponem (wszelkie maski i wcierki z olejów). Pamiętaj jednak, by do zmywania olejów zawsze stosować szampon delikatnie oczyszczający, na przykład szampon micelarny. Taki szampon usunie tłustą warstwę z włosów i skóry, ale nie pozbawi Twoich kosmyków całego dobrodziejstwa, jakie dały im oleje (co mogłoby się zadziać podczas mycia włosów silnie oczyszczającym szamponem).

Jak często używać maseczek na włosy? Nie ma tu sztywnych reguł. Wiele zależy od kondycji Twoich włosów i tego, czy ilu rodzajów maski używasz. Jeśli tylko jednej, np. proteinowej, stosuj ją raz w tygodniu. Jeśli także nawilżającej i wygładzającej, w ciągu tygodnia powinnaś zastosować po razie każdą z nich.


Domowe maski do włosów - pomysły

Oliwa z oliwek na włosy

Podstawą wielu domowych maseczek do włosów jest też oliwa z oliwek. To świetny składnik o szerokim działaniu, nawilża, odżywia i wygładza włosy. Oliwa z oliwek na włosy świetnie sprawdza się solo, w ramach olejowania przed myciem włosów, może też stanowić emolientowy dodatek do odżywki. Najlepsza maska do włosów z oliwą to z kolei lekko podgrzana oliwa wymieszana z miodem. Oliwa na włosy podziała wygładzająco i zabezpieczy kosmyki przed odparowywaniem pozyskanej z miodu wilgoci. 

Maseczki na włosy do wykonania w domu

Miód na włosy – nawilżenie i odżywienie

Miód na włosy to nie tylko humektant, ale też bogate źródło substancji odżywczych. Maseczki do włosów z miodu dostarczają np. kwasów organicznych i witamin z grupy B, poza tym żelaza, miedzi, wapnia, potasu, manganu czy fosforu. Domową maskę do włosów możesz przygotować poprzez wymieszanie miodu z sokiem z cytryny albo olejem lnianym. To maseczki, które przywrócą Twojej fryzurze blask i głęboko odżywią włosy.

Maseczki na włosy do wykonania w domu
Maseczki na włosy do wykonania w domu

Aloes na włosy na noc

Warto też wspomnieć o aloesie należącym do grupy humektantów. Do domowej maseczki najwygodniej będzie Ci użyć żelu aloesowego, który obecnie łatwo kupisz w wielu drogeriach. Aloes doskonale się wchłania i nie wymaga zmywania, dlatego poleca się go do stosowania właśnie na noc. Rano Twoje włosy będą miękkie i błyszczące i wcale nie będziesz musiała ich myć, jak np. po maseczce z olejami. Jak stosować aloes na włosy na noc? Możesz wczesać w wilgotne po umyciu pasma czysty żel. Musisz jednak pamiętać, że humektanty (w tym także aloes) potrzebują zabezpieczenia, inaczej będą powodować puszenie lub przesuszanie włosów. Dlatego też najlepiej, jeśli przygotujesz sobie domową maseczkę na włosy z aloesu i wybranego oleju roślinnego. Tą metodą nawilżysz włosy i zatrzymasz wilgoć wewnątrz kosmetyków.

Maseczki na włosy do wykonania w domu

Maseczka z jajka na włosy

Maseczka na włosy z jajka ma właściwości wzmacniające kosmyki. Nie dość, że odżywia włosy na ich długości, to jeszcze nasila wzrost nowych włosów! Skąd takie właściwości maseczki z jajka na włosy?

Sekret tkwi głównie w żółtku. To właśnie ono zawiera tak cenne dla włosów lecytynę, żelazo, wapń, fosfor i cynk. W podstawowym wariancie maseczkę przygotowuje się wyłącznie z żółtka – wystarczy  roztrzepać widelcem jedno żółtko bądź kilka (w zależności od gęstości i długości włosów) i wsmarować je we włosy.

Żółtko na włosy to jednak nie wszystko. W formie maseczki wykorzystuje się także białko. Najlepsze efekty wzmacniające daje maska na włosy z jajka w całości, a więc zarówno z żółtka, jak i z białka. Może Cię to zaskoczy, ale proteiny zawiera nie tylko białko jajka, ale też żółtko! Razem wzięte są doskonałym materiałem budulcowym dla włosów, które przecież w 70 procentach składają się z białek, głównie kreatyny.

Jednak tutaj uwaga! Jajko – zarówno żółtko jak i białko – zmywaj możliwie zimną wodą! W końcu nie chcesz chyba, aby pod wpływem ciepłej wody ścięło się na Twojej głowie.


Jak dobrać maskę do szamponu i odżywki?

Znasz już podstawowe substancje nawilżające, wygładzające i odbudowujące włosy. Wiesz, jak je łączyć, by osiągać określone efekty. Tylko czy wybrane przez Ciebie maseczki są zgodne z szamponem i odżywką, których używasz na co dzień?

Szampon do włosów, odżywka i maska powinny wzajemnie się uzupełniać i stanowić spójną pielęgnację. Wbrew pozorom jeśli na co dzień używasz np. proteinowego szamponu z keratyną, to wcale nie oznacza, że potrzebujesz też proteinowych odżywki i maski. Wręcz przeciwnie – pozostałymi kosmetykami powinnaś równoważyć swoją pielęgnację i dostarczać wraz z nimi także humektantów i emolientów.

Maska na włosy to kosmetyk, który należy traktować na równi z szamponem i odżywką. Z łatwo dostępnych produktów możesz przygotować przeróżne warianty maseczek o wielu właściwościach. Domowa maska może być ratunkiem w przypadku konkretnego włosowego problemu (np. wypadania czy przesuszenia), a może też być stałym punktem w codziennej pielęgnacji, za pomocą którego zadbasz o jeden (lub więcej) z obszarów równowagi PEH włosów. Do dzieła!