Olejowanie włosów – fakty, wskazówki i porady

Olejowanie włosów – fakty, wskazówki i porady

Olejowanie jest jednym z zabiegów na włosy, który przez część kobiet jest uwielbiany, a przez resztę traktowany raczej jako ciekawostka, a nawet… zabieg o złej sławie. Czy warto zatem olejować włosy? Przeczytaj fakty i wskazówki na temat olejowania włosów!

Olejowanie włosów – na czym to polega?


Olejowanie to zabieg nakładania na włosy na ich długości wybranego oleju. Robi się to w celu odżywienia, a także „zakonserwowania” włosów. Olejowanie włosów pozwala zachować ich doskonały wygląd przez dłuższy czas, olejki dają efekt wygładzenia i pomagają chronić kosmyki przed czynnikami zewnętrznymi. Oczywiście, nie należy zapominać o tym, że olejowanie to zabieg uzupełniający wobec codziennej pielęgnacji szamponem oraz odżywką, które są podstawą w dbaniu o włosy.


Olej do włosów – komu opłaca się go używać?

Olejowanie wywodzi się z Indii i tam też jest stosowane na szeroką skalę. Kraje Zachodu zapożyczyły je już dawno, ale przez wiele lat olejowanie miało tu w większości złą sławę. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że zapożyczyliśmy ideę bez zagłębienia się w jej szczegóły. Nie wystarczy przecież sięgnąć po pierwszy lepszy olej i nałożyć go na włosy w dowolny sposób! Olejowaniem rządzi szereg zasad, a bez ich przestrzegania faktycznie nie przynosi ono żadnego pożytku.

Uznaje się powszechnie, że pozytywne efekty olejowania włosów mogą zauważyć tylko panie z wysokoporowatymi włosami, natomiast olejowanie jest absolutnie nie wskazane u posiadaczek przyklapniętych, przetłuszczających się włosów i włosów o niskiej porowatości. Wszystko przez proste skojarzenie, że tłusta formuła oleju jeszcze bardziej nasili przetłuszczanie i obciąży włosy. W tym wnioskowaniu zapominamy o jednym: oleju nie pozostawia się na włosach bez spłukiwania.

Sekretem w uzyskaniu dobrych efektów olejowania jest dobór właściwego oleju do włosów oraz metody olejowania. Aby zrobić to dobrze, potrzebna jest wiedza na temat porowatości włosów. To właśnie pod nią dobiera się olej: wnikający, półwnikający lub niewnikający. Oleje wnikające mają małe cząsteczki i nieskomplikowaną budowę i dzięki tym parametrom są w stanie wnikać w głąb włosów. Analogicznie oleje niewnikające mają duże cząsteczki i bardziej skomplikowaną budowę, dzięki czemu osadzają się na powierzchni kosmyków. Różna porowatość wymaga różnej budowy oleju.

Olejowanie włosów – fakty, wskazówki i porady
Źle dobrany olej nie będzie służył włosom, dobrze dobrany powinien dawać pozytywne rezultaty. Wniosek jest więc jeden: oleju do włosów opłaca się używać każdemu, pod warunkiem odpowiedniego doboru.

Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem olejowania? Przede wszystkim musisz poznać stopień porowatości swoich włosów. Wiedzę, jak sprawdzić porowatość włosów, znajdziesz w naszym artykule: Porowatość włosów - wszystko, co musisz o niej wiedzieć!  

Olejowanie włosów – jaki olej dla włosów wysokoporowatych?

W olejowaniu włosów wysokoporowatych należy wykorzystywać oleje zawierające kwasy tłuszczowe wielonienasycone, co czyni je olejami niewnikającymi. Oleje te mają duże cząsteczki, dzięki czemu osadzają się na powierzchni włosów i domykają ich nadmiernie rozchylone łuski. Oleje dla włosów wysokoporowatych to:

  • olej sojowy,
  • olej z nasion chia,
  • olej kukurydziany,
  • olej lniany,
  • olej z orzechów włoskich,
  • olej z pestek dyni,
  • olej z pestek winogron,
  • olej z czarnuszki,
  • olej z nasion bawełny,
  • olej z krokosza barwierskiego,
  • olej z ogórecznika,
  • olej z kiełków pszenicy,
  • olej konopny.

Co ciekawe, odpowiedni olejek do włosów wysokoporowatych znajdziesz także wśród olejów nasyconych, które generalnie są wnikające. Tak właściwie nie są to oleje, a masła: kakaowe, mango i shea. Mimo, że nasycone, nie mają wnikającego charakteru. Dzieje się tak dlatego, że masła te mają inną niż pozostałe tłuszcze nasycone budowę chemiczną.

Dlaczego oleje do włosów wysokoporowatych nie mogą być drobnocząsteczkowe? Jeśli wiesz, na czym polega zjawisko porowatości, to na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że we włosach wysokoporowatych łuski budujące osłonkę włosa silnie odstają na zewnątrz. Drobne cząsteczki oleju mogłyby więc swobodnie pod nie wnikać, jeszcze bardziej rozpulchniając włosy. Olej do włosów wysokoporowatych ma natomiast za zadanie wygładzać włosy, to znaczy zamykać ich łuski. Tak, by na powrót tworzyły zwartą strukturę i odpowiadały za blask czupryny.

Olejowanie włosów – fakty, wskazówki i porady

Co by natomiast się stało, gdybyś jako olejów do włosów niskoporowatych zastosowała oleje niewnikające, o dużych cząsteczkach? Takie oleje nie byłyby w stanie „przebić się” przez zwarte łuski, więc jedynie osiadłyby na powierzchni włosów, przeciążając je, nasilając przetłuszczanie i brak objętości.


Włosy niskoporowate – oleje, które im służą

Olejowanie włosów niskoporowatych przeprowadza się za pomocą olejów małocząsteczkowych, o charakterze wnikającym. Taką strukturę mają oleje nasycone. Wnikanie w głąb włosów jest w tym przypadku pożądane, bo włosy niskoporowate mają ściśle przylegające do siebie łuski. Cząsteczki oleju nie spowodują zatem rozpulchnienia włosów, ale odżywią je od środka, dodadzą lekkości i puszystości. Najlepsze oleje do włosów niskoporowatych to:

  • olej palmowy,
  • olej babassu,
  • masło bacuri,
  • masło ucuuba
  • masło murumuru.

Co by natomiast się stało, gdybyś jako olejów do włosów niskoporowatych zastosowała oleje niewnikające, o dużych cząsteczkach? Takie oleje nie byłyby w stanie „przebić się” przez zwarte łuski, więc jedynie osiadłyby na powierzchni włosów, przeciążając je, nasilając przetłuszczanie i brak objętości.

Włosy średnioporowate – oleje również pośrednie

  • oliwę z oliwek,
  • olej z awokado,
  • olej rycynowy,
  • olej z orzechów laskowych,
  • olej ze słodkich migdałów,
  • olej sezamowy,
  • olej ryżowy,
  • olej pestek moreli,
  • olej arganowy,
  • olej rzepakowy,
  • olej z rokitnika,
  • olej makadamia.

Dzięki średniemu rozmiarowi cząsteczek oleje do włosów średnioporowatych częściowo wnikają do wnętrza włosów, a częściowo tworzą na ich powierzchni ochronny film. W ten sposób spełniają obie potrzeby tych włosów – zarówno lekkie odżywienie, jak i domknięcie tylko lekko odchylonych łusek. Stosowanie oleju wnikającego albo niewnikającego jako oleju do włosów średnioporowatych mogłoby poskutkować nasileniem jednego z problemów – włosy albo stałyby się bardziej porowate, albo zyskałyby efekt przyklapnięcia, braku życia. Włosy średnioporowate są jednak najbardziej „uniwersalne” ze wszystkich, to znaczy, że niektórym z nich mogą służyć także pewne oleje z grupy wnikających lub niewnikających. Jeśli masz włosy średnioporowate, które dobrze współpracują z olejem teoretycznie dla nich nieprzeznaczonym, to nie musisz go zmieniać tylko po to, by podporządkować się zasadom. Obserwuj swoje włosy i podążaj za tym, co daje im zdrowie i piękno!

Oleje do średnioporowatych włosów określa się mianem półwnikających, o średnim rozmiarze cząsteczek. W tę definicję wpisują się oleje z kwasami tłuszczowymi jednonienasyconymi. Do olejowania włosów średnioporowatych wykorzystujemy:

Olejowanie włosów kręconych

 

Uznaje się, że z olejowania najwięcej pożytku czerpią posiadaczki suchych włosów. Choć olej sam w sobie nie nawilża, to jednak tworzy na włosach zabezpieczającą powłokę, która zatrzymuje wilgoć w środku włosów poprzez domknięcie łusek; poza tym uelastycznia włosy, a tego włosom suchym bardzo potrzeba. Jako że włosy kręcone właściwie zawsze są suche i wysokoporowate, olejek do włosów powinien na stałe wejść do rytuałów pielęgnacyjnych dla włosów kręconych.


Olejowanie włosów – fakty, wskazówki i porady

Jako że włosy kręcone odznaczają się wysoką porowatością, najlepiej sprawdzają się na nich oleje wielonienasycone, czyli niewnikające. Niektóre typy skrętu mają jednak to szczęście, że ich łuski są średnio odstające, wówczas lepsze są dla nich oleje jednonienasycone, półwnikające.

Jaki olej do włosów?


Oleje do włosów należy dobierać zgodnie ze stopniem porowatości włosów. Jednak czy to jedyne kryterium? Czy to, który olej z listy wnikających, półwnikających lub niewnikających wybierzesz, jest zupełnie obojętne? Niekoniecznie, bo skład chemiczny olejów to nie tylko kwasy tłuszczowe i proporcje między kwasami nasyconymi, jedno- i wielonienasyconymi. W znalezieniu odpowiedzi na pytanie, czym olejować włosy, pomoże analiza innych właściwości, jakie mają oleje. Poza tym warto trochę poeksperymentować, bo to, że np. oliwa z oliwek i olej z awokado są olejami półwnikającymi, nie oznacza od razu, że na każdych włosach średnioporowatych będą się sprawdzać dokładnie tak samo.

Oliwa z oliwek na włosy

Olejowanie włosów oliwą z oliwek jest jedną z najpopularniejszych metod olejowania. Po pierwsze dlatego, że oliwa jest stosunkowo tania i łatwo dostępna, po drugie dlatego, że jest to olej jednonienasycony, a więc przeznaczony włosom średnioporowatym, a ten typ włosów występuje wśród Polek najpowszechniej! Oliwa z oliwek zawiera witaminy A, E oraz D, a także delikatnie chroni włosy przed promieniowaniem słonecznym (filtr UV na poziomie 2-8 SPF).

Olej kokosowy na włosy

Olej kokosowy i włosy to połączenie, które wzbudza wiele kontrowersji. Mówi się, że olej kokosowy nie nadaje się do olejowania, bo oblepia włosy i tym samym je przeciąża. Rzeczywiście, może tak być, jeśli po olej kokosowy sięgają panie z włosami średnio- i wysokoporowatymi. Olej kokosowy, jako olej nasycony, nadaje się tylko do włosów niskoporowatych. Na tych włosach daje bardzo dobre efekty, na pozostałych faktycznie będzie dawał więcej szkody niż pożytku. Tak naprawdę każdy inny olej również może szkodzić włosom, jeśli będzie źle dobrany. Olej kokosowy nie nadaje się dla włosów wysokoporowatych, a np. olej lniany, który dla bardzo porowatych włosów jest dobrodziejestwem, dla niskoporowatych będzie obciążający.

Olejowanie włosów – fakty, wskazówki i porady

Równie nieciekawe będą efekty stosowania oleju kokosowego na włosy zniszczone, bo zniszczone włosy odznaczają się silnie odstającymi łuskami osłonki. Olejowanie włosów olejem kokosowym spowoduje spuszenie fryzury, wrażenie szorstkości, odbierze włosom resztki blasku i paradoksalnie jeszcze bardziej nasili łamliwość. Najlepszy olej kokosowy do włosów to olej nierafinowany, stosowany na zdrowe włosy w celu utrzymania ich dobrej kondycji.

Olej z czarnuszki na włosy

Olej z czarnuszki i włosy to połączenie, które sprawdzi się przy wysokoporowatych i zniszczonych włosach. Oprócz nienasyconych kwasów tłuszczowych, olej z czarnuszki zawiera witaminy z grupy B oraz minerały takie jak cynk, fosfor, miedź, wapń i żelazo, poza tym jest źródłem flawonoidów, alkaloidów i steroli roślinnych. Olej z czarnuszki do włosów będzie więc działał nie tylko wygładzająco, ale będzie też wzmacniał włosy.

Olej z awokado na włosy

Po olej awokado na włosy, podobnie jak po oliwę z oliwek, może sięgać wiele kobiet, bo jest to olej idealny dla włosów średnioporowatych. Oczywiście znajduje się w nim również szereg innych cennych dla włosów składników, np. odpowiadająca za gromadzenie się we włosach siarki biotyna, dodająca blasku witamina C czy blokującą dostęp toksyn do komórek włosa witaminę E.

Olejowanie włosów – fakty, wskazówki i porady

Olej lniany na włosy

Olej lniany – jako że łatwo dostępny i bardzo cenny również w kuchni – jest często wybierany do olejowania włosów wysokoporowatych. Pamiętaj tylko, by kupować olej w butelce z ciemnego szkła i przechowywać go w lodówce. Inaczej jego dobroczynne składniki szybko się utlenią! Im mniejsze buteleczki będziesz kupować, tym lepiej, bo olej lniany po otwarciu zachowuje swoje właściwości przez około 2 miesiące. Im jest starszy, to nawet prawidłowo przechowywany, będzie stopniowo tracił swoje właściwości. Olej lniany do włosów da Ci najwięcej korzyści, jeśli zużyjesz go w ciągu kilku tygodni. 

Inne oleje na włosy

Jakim jeszcze olejem na włosy warto się zainteresować? Tak naprawdę nie należy kierować się rekomendacjami innych użytkowniczek z rodzaju „u mnie sprawdził się olej X, więc to najlepszy olej”. U każdej z nas włosy mogą polubić się najbardziej z innym rodzajem oleju, pod warunkiem, że zawsze wybieramy go spośród olejów przeznaczonych do naszej porowatości. Warto wiedzieć, że nie jest wymagane stosowanie wyłącznie jednego oleju. Bardziej doświadczone włosomaniaczki stosują mieszanki różnych olejów, opierając je na tych, które lubią najbardziej. Mieszanie olejków to dobre rozwiązanie także pań początkujących w temacie olejowania, które nie potrafią określić stopnia porowatości swoich włosów albo u których próby jego określenia nie dają jednoznacznych wyników. Oto przykładowe mieszanki oparte na olejach z kategorii jedno- i wielonienasyconych, innych niż te które opisaliśmy dotychczas:

olej sezamowy na włosy i olej z awokado,
olej ze słodkich migdałów na włosy i olej z konopi siewnej
olej słonecznikowy na włosy + olej z wiesiołka na włosy,
olej rzepakowy na włosy (najlepiej nierafnowany, nie zaś najpopularniejszy w kuchni rafinowany olej do smażenia) i masło shea (przypominamy – masło shea na włosy, mimo, że nasycone, nadaje się do olejowania włosów wysokoporowatych),
olej rycynowy na włosy i olej z krokosza barwierskiego (to mieszanka raczej do włosów ciemnych, jako że olejek rycynowy ma właściwości lekko przyciemniające włosy).
 

Jeśli tego rodzaju mieszanki nie dają u Ciebie pozytywnych rezultatów, być może Twoje włosy są raczej niskoporowate i do swojej mieszanki powinnaś dodać wybrany olej nasycony. Problem może też tkwić w metodzie olejowania czy błędach podczas zmywania oleju.


Jak olejować włosy?


Istnieje wiele metod olejowania i jak to zwykle bywa, najważniejsze to wybrać tę najlepszą dla siebie. Najpopularniejsze metody to olejowanie na makro oraz na sucho. Pewną odmianą olejowania na mokro jest olejowanie na odżywkę czy podkład. Różne metody zapewniają też różny stopień intensywności użycia oleju. Np. znacznie mniej oleju używa się w olejowaniu mgiełką (olej mieszany jest z wodą lub hydrolatem, mieszaninę wlewa się do butelki z atomizerem i spryskuje włosy) oraz w olejowaniu w odżywce (porcję odżywki do włosów miesza się z olejem i umieszcza na włosach jak maskę). Od wybranej metody zależy także to, ile trzymać olej na włosach oraz jak zmyć olej z włosów.

Olejowanie można też podzielić ze względu na obszary aplikowania oleju. Najpopularniejsze jest olejowanie włosów na ich długości, ale równie dobrze można zastosować także olejowanie samych końcówek, a także olejowanie skóry głowy wraz z włosami – w tym ostatnim przypadku należy jednak bardzo ostrożnie podejść do wyboru oleju, aby był odpowiedni do skóry głowy.

Olejowanie włosów na sucho i mokro

Olejowanie na mokro to nałożenie oleju na świeżo umyte, mokre, ale dobrze odsączone włosy. Osuszać należy je papierowym ręcznikiem lub bawełnianym materiałem (np. t-shirtem) i dopiero na takie kosmyki aplikować olej. W olejowaniu na sucho – jak sama nazwa wskazuje – włosy pokrywa się olejem bez wcześniejszego ich mycia. Różne metody mają swoje wady i zalety, np. na mokro łatwiej jest rozprowadzić olej, ale nie widać na nich tak dokładnie, gdzie olej się już znajduje, a gdzie trzeba go jeszcze zaaplikować. Olejowanie na sucho jest najszybsze (bo pomija się etap poprzedzającego olejowanie mycia), ale niezabezpieczone w żaden sposób kosmyki mogą zareagować na taki zabieg wrażeniem przesuszenia. To dlatego istnieje wiele pośrednich metod olejowania, jak moczenie włosów w wodzie z dodatkiem oleju, aplikacja pod postacią mgiełki czy na włosy nasmarowane odżywką.

Ile oleju należy użyć? Trudno jest to wskazać jednoznacznie, bo to zależy np. od długości i gęstości włosów. Poza tym inną ilość oleju przyjmą włosy suche, inną mokre. Przy włosach wysokoporowatych możesz mieć wrażenie, że kosmyki wręcz piją olej i krótko po jego nałożeniu prawie nie czuć go na włosach. Porcje oleju musisz dobrać indywidualnie pod siebie, metodą prób i błędów.

Co dalej? Olej należy pozostawić na włosach przez określony czas. Przy aplikacji na mokro lub w odżywce jest to min. 15 minut, na sucho należy trzymać go przynajmniej 40 minut (taki sam czas obowiązuje przy aplikacji na podkład lub w formie mgiełki). Potem przychodzi czas na emulgowanie i zmywanie.

Emulgowanie oleju to po prostu pierwszy etap zmywania go z włosów. Robi się to za pomocą odżywki do włosów. Sięgnij na przykład do Odżywkę wyzwalającą blask NIVEA Hairmilk Natural Shine albo Mleczną odżywkę do włosów o strukturze normalnej NIVEA i umyj nią delikatnie włosy na długości, gdzie nakładany był olej. Spłucz i dopiero teraz umyj włosy łagodnym szamponem do włosów. Pamiętaj, że szampon do włosów nakładamy tylko na górę głowy, nie na całą długość włosów – pisaliśmy już o tym w naszym artykule Jak myć głowę? 10 zasad!. Szampon do zmywania oleju nie może być zbyt mocny, inaczej zniweczysz efekty olejowania! Warto wypróbować do tego celu szampony micelarne.

Olejowanie włosów – fakty, wskazówki i porady

Olejowanie włosów na noc

Być może zapytasz, jaka jest górna granica czasu trzymania oleju na włosach. Nie podaliśmy jej nie bez przyczyny – przy olejowaniu największe znaczenie ma bowiem to, by oleju nie pozostawiać zbyt krótko. Optymalnie jest dać olejowi od 30 do 60 minut na działanie, ale nierzadko wybieraną metodą jest także… olejowanie włosów na noc. Warto ją wypróbować i jeśli się sprawdzi, praktykować np. raz na kilka zabiegów olejowania.

Olejowanie włosów – jak często?

Niestety, kolejny raz nie mamy dla Ciebie jednoznacznej informacji. Musisz wyczuć, z jaką częstotliwością olejowania Twoje włosy czują się najlepiej. To, jak często olejować włosy, w dużej mierze zależy też od tego, jak często je myjesz. Jednak można założyć, że jeśli myjesz włosy codziennie, to powinnaś olejować je przynajmniej raz, a optymalnie 2 razy w tygodniu. Jeśli myjesz włosy rzadziej, np. co drugi dzień, częstotliwość olejowania powinna być adekwatnie niższa.


Czy warto olejować włosy? Wszystko wskazuje na to, że tak. Jak można jednak wywnioskować z naszej analizy, jest to zabieg dość wymagający – zarówno pod względem przygotowania, jak i czasu. Pamiętaj, że olejowanie nigdy nie jest obowiązkowe, a jedynie opcjonalne. Najważniejsze są podstawowe kosmetyki do pielęgnacji włosów: szampon i odżywka.