Wcierka do włosów – na co pomaga i jak ją zrobić?
Wcierka to produkt, który zna każda włosomaniaczka. Nie masz jej jeszcze w swojej kolekcji kosmetyków do pielęgnacji włosów? Czas to nadrobić! Sprawdź, czym właściwie jest wcierka oraz jak poprawnie ją stosować!
Wcierka do włosów czy wcierka do skóry głowy?
Choć zwykle można spotkać się z określeniem wcierka do włosów, tak naprawdę stosuje się ją na skórę głowy. Poprawnie zatem należałoby nazywać ją wcierką do skóry głowy. Ma ona pielęgnować właśnie ten obszar, abyś mogła cieszyć się gęstą i zdrową czupryną. Jednak co to właściwie jest wcierka do włosów? To rodzaj odżywki czy po prostu preparatu, który ma pobudzać porost włosów lub zapobiegać ich wypadaniu. To pewnego rodzaju kuracja odżywiająca, regulująca pracę gruczołów łojowych oraz wspomagająca leczenie chorób skóry głowy. Ma ona zwykle postać rzadkiego płynu, który aplikuje się za pomocą pipety. Niektóre wcierki lepiej jednak aplikować za pomocą spray’u.
Wcierka na porost włosów – najpopularniejszy rodzaj wcierki
Wcierka na wypadanie włosów jest wybierana zdecydowanie najczęściej. Nic dziwnego, przerzedzanie się fryzury to poważny problem natury estetycznej, a często również zdrowotnej. Wcierka na porost włosów ma pobudzać wyrastanie nowych kosmyków oraz wzmacniać te już obecne w skórze głowy. Produkty tego typu zawierają zwykle mieszanki ziół, ekstrakty roślinne oraz odpowiednio dobrane substancje aktywne. Najlepsze efekty osiągniesz, łącząc użycie wcierki z masażem skóry głowy. Wówczas najważniejsze składniki szybciej wnikają w głąb skóry. Ponadto już sam masaż ma zbawienny wpływ na cebulki. Wcierka przeciw wypadaniu włosów stosowana wraz z masażem poprawi ukrwienie skóry oraz ją odżywi.
Jaka jest najlepsza wcierka do włosów?
Na forach poświęconych tematyce włosów często pojawia się pytanie, jaka jest najlepsza wcierka do włosów. Tak naprawdę odpowiedź jest prosta. Otóż najlepsza wcierka na porost włosów to ta, która pasuje do Twoich potrzeb. Każda osoba może inaczej reagować na konkretne składniki aktywne, dlatego niekoniecznie to, co sprawdza się u koleżanki, pomoże również Tobie. Wcierka nigdy nie powinna podrażniać skóry głowy ani powodować swędzenia czy pieczenia.
W poważnych problemach z wypadaniem włosów pomocna, a przede wszystkim bezpieczna, okaże się specjalna wcierka do włosów od dermatologa. To dobry pomysł, szczególnie jeśli na Twojej głowie znajdują się podrażnienia czy zmiany chorobowe. Ponadto uważnie czytaj składy kosmetyków, aby sprawdzić, czy nie zawierają one składników, na które reagujesz alergią lub podrażnieniem. Tego samego trzymaj się, stosując domowe wcierki do włosów. Zawsze zachowuj maksymalną ostrożność.
Wcierka do włosów – jak zrobić z domowych składników?
Nie kupiłaś specjalnych ziół do przygotowania wcierki? Zależy Ci na czasie? Z pomocą przybędą Ci składniki prosto z kuchni. Wykonaj bardzo proste, ale naprawdę skuteczne kosmetyki z tego co masz pod ręką. Jak zrobić wcierkę do włosów z wykorzystaniem zawartości lodówki? Oto 3 pomysły.
- Jeśli kochasz domowe wypieki, na pewno masz w domu drożdże. Wykorzystaj je do zrobienia wcierki do włosów na wypadające włosy. Za sprawą wysokiej zawartości witaminy B wzmocnią one cebulki włosów. Wcierkę do włosów z drożdży nakładaj na głowę na pół godziny przed myciem. Przygotuj ją z około ¾ kostki drożdży w połączeniu z ulubionym olejem do włosów, miodem, odżywką czy maską.
- Klasyk to wcierka do włosów z piwa, które podobnie jak drożdże zawiera dużo witaminy B. Wystarczy, że zaaplikujesz ją na skórę głowy na czas około 20/30 minut, owiniesz ręcznikiem, a następnie umyjesz jak zwykle. Możesz stosować ją na przemian z innymi wcierkami.
- Nie ma prostszego kosmetyku niż wcierka do włosów z cytryny. Również ona pomaga w problemach z wypadaniem, ale i przetłuszczaniem się włosów. Około ¼ soku z całej cytryny zmieszaj z niewielką ilością wody, np. 10 ml, a następnie aplikuj na umytą, ale wciąż wilgotną skórę głowy. Po tygodniu lub 2 zrób kilkudniową przerwę w stosowaniu wcierki, aby nie doprowadzić do przesuszenia skóry.
Wcierka do włosów – jak stosować?
Jak widać na wyżej opisanych przykładach, metody używania wcierki są dwie, czyli przed i po myciu. Lekkie wcierki na bazie ziół oraz wody, sprawdzają się na umytej skórze głowy. Zwykle nie obciążają one fryzury u nasady, za to nadają jej pięknej objętości. Za to cięższe, olejowe czy gęste preparaty, lepiej nakładać przed myciem. Pamiętaj, że nawet najlepsza wcierka do włosów nie zadziała przy zbyt krótkim, nieregularnym stosowaniu. Dlatego bądź systematyczna i staraj się używać wcierki przed każdym myciem. Uzbrój się w cierpliwość, ponieważ pierwsze efekty przyjdą dopiero po około miesiącu, a nawet nieco później. Pamiętaj, że każda wcierka do włosów – na wypadanie, przetłuszczanie się czy podrażnienia skóry głowy zadziała lepiej, gdy połączysz jej nakładanie z pobudzającym skórę głowy masażem. Wykonuj go własnymi palcami lub specjalnym masażerem w kształcie grabek. Wybierając domowe wcierki zawsze wykonuj próby uczuleniowe.
Wcierki do włosów to jeden z ważnych elementów troski o wspaniałą fryzurę. Pomogą Ci zadbać o skórę głowy, co z kolei wpływa na kondycję oraz zdrowie samych włosów. Wybierz tę, która odpowiada na Twoje potrzeby i spokojnie czekaj na rezultaty jej działania. Zapewniamy, że warto!