Witaminy na włosy. 8 składników dla pięknych kosmyków!

Witaminy na włosy. 8 składników dla pięknych kosmyków!

Na dobry wygląd włosów wpływa wiele czynników. Jeden z nich to oczywiście witaminy. Ich brak szybko odbije się na kondycji kosmyków. Ale, które z nich wybrać, aby rzeczywiście cieszyć się piękną fryzurą? Podpowiadamy!

Witaminy na włosy – co warto o nich wiedzieć?

Odpowiednie witaminy na włosy sprawiają, że kosmyki rosną zdrowe i piękne. Niedobory w tym obszarze prowadzą zaś do ich wypadania oraz łamliwości. Źródłem witamin na piękne włosy powinno być przede wszystkim pożywienie. Prawidłowo zbilansowany, różnorodny jadłospis to podstawa. A co jeśli Twojej fryzurze mimo zdrowego odżywiania i stylu życia wciąż daleko do ideału? W takim wypadku sięgnij po kosmetyki do pielęgnacji włosów pełne witamin na zdrowe włosy, a także innych wartościowych składników. Czasami wystarczy po prostu wybór szamponu czy odżywki do włosów o bogatszym niż do tej pory składzie. Dotyczy to zwłaszcza kosmyków zniszczonych, suchych, a także włosów blond. Gdy i to nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, zainteresuj się suplementacją. Przygotowane przez specjalistów witaminy na mocne włosy przydadzą się po przebytej chorobie, w chwilach osłabienia organizmu, a także w okresie jesienno–zimowym, w którym nietrudno o niedobory witamin.

 

Nawet najlepsze witaminy na włosy to ważny, ale nie jedyny element wpływający na stan kosmyków. Równie istotne okazują się składniki mineralne takie jak cynk, miedź, żelazo i krzem. Nie można też zapomnieć o aminokwasach siarkowych. W kontekście substancji wzmacniających włosy często pojawia się również biotyna, o której przeczytasz za chwilę.

 

Witaminy na włosy dla mężczyzn i dla kobiet są takie same, ale panowie powinni dodatkowo zadbać o podaż cynku i l-aminokwasów. Z kolei witaminy na włosy dla dzieci w formie suplementów to niezbyt dobry pomysł. U maluchów najważniejsza jest bogata dieta. A nadmierne wypadanie włosów zawsze trzeba konsultować z lekarzem.

Witaminy na włosy – co warto o nich wiedzieć?

Jakie witaminy na włosy?

Wiesz już, że witaminy na włosy najlepiej dostarczać w pożywieniu, szamponach, odżywkach i ewentualnie suplementach. Dodatkowo możesz też użyć wymienionych witamin na włosy do wcierania – gotowe wcierki wzbogacone o dodatkowe składniki z pewnością przyniosą zadowalające rezultaty. Ale właściwie jakie witaminy na włosy działają najskuteczniej?

● Witaminy B na włosy to duża grupa, do której zalicza się m.in. popularna biotyna, znana również jako witamina H. Na szczęście rzadko dochodzi do jej niedoborów. Dotyczy to głównie osób mających ubogą dietę lub leczonych pozajelitowo. Za to jej braki przyczyniają się do osłabienia kosmyków, a nawet szybszego powstania siwych włosów. Biotyna znajduje się w żółtkach jaj, wątróbce, a także w produktach z mąki sojowej, ryżowej oraz pełnoziarnistej. Ten typ witaminy dla włosów zawierają też warzywa takie jak pomidory, szpinak czy marchewka. Kolejna witamina z tej grupy to witamina B2 znana jako ryboflawina. Ma ona niebagatelne znaczenie dla odżywienia włosów. Znajdziesz ją przede wszystkim w mięsie, warzywach strączkowych, a także w niektórych produktach zbożowych. Z kolei witamina B5, czyli kwasu pantotenowy wzmocnienia strukturę włosa (choć nie tylko) oraz uczestniczy w procesach jego pigmentacji. Jej dobre źródło to drożdże, otręby pszenne, nasiona słonecznika, brokuły oraz awokado. Bogate w witaminę B są również produkty odzwierzęce, czyli żółtka jaj, wątróbka, śledzie czy łosoś.

 

● Doskonale działa też witamina C na włosy. Dlaczego? To zasługa jej właściwości przeciwutleniających oraz wzmacniających naczynia krwionośne. Dzięki temu pozytywne substancje łatwiej docierają do cebulek włosa. Na tym nie koniec! Zarówno maseczka z witaminy C na włosy, jak i produkty spożywcze, które ją zawierają, pobudzają produkcję kolagenu, który naturalnie tworzy włosy. Najwięcej witaminy C znajdziesz w czerwonej papryce, natce pietruszki, malinach, porzeczkach, kiszonej kapuście i cytrusach.

Jakie witaminy na włosy?

Witaminy na wypadanie włosów

Niektóre osoby mają rzadkie włosy z natury i jest to całkowicie normalna sprawa. Ale gdy Twoja czupryna przerzedza się z powodu wzmożonego wypadania włosów, może być to skutek braków witamin. Zatem, jakie witaminy na wypadanie włosów sprawdzą się najlepiej?

 

● Witamina A na włosy spisuje się doskonale. Ma duży wpływ na metabolizm cebulek włosowych. Te z kolei odpowiadają za kondycję włosa. Jej niedobory sprawiają, że włosy rosną zdecydowanie wolniej, a przy tym okazują się łamliwe i suche. Poszukuj tej witaminy na wypadanie włosów w produktach roślinnych takich jak pomarańcze, papryka, morele, bataty, botwinka, natka pietruszki, szpinak czy pomidory. Jej źródło to też wątróbka, jajka, masło i mleko.

 

● Witamina E na włosy poprawia krążenie krwi w skórze głowy, tym samym pobudzając porost włosów. Ponadto chroni mieszki włosowe przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Dostarczysz ją organizmowi, spożywając awokado, jarmuż, brokuły, produkty zbożowe, migdały oraz orzechy laskowe. Co ciekawe, połączenie witaminy A+E na włosy często występuje w suplementach. To znane witaminy na wypadanie włosów.

 

● Zawsze dbaj o odpowiednią podaż witaminy B3, zwanej też witaminą PP lub niacyną. To składnik mający duże znaczenie dla prawidłowej budowy łodygi włosa, a przy tym dostarczający jej energię do wzrostu. Poza tym podobnie jak witamina E poprawia ukrwienie skóry głowy. Gdzie szukać tej witaminy do włosów? Bogate w witaminę PP są drożdże, orzechy ziemne, otręby oraz ryby.

 

● Kolejna witamina na wypadające włosy to witamina D, a dokładnie D3. Wiadomo, że reguluje ona cykl wzrostu włosa i pobudza porost nowych cebulek.

 

Nawet dbając o dietę i stosując odpowiedni kompleks witamin na wypadanie włosów, nie zapominaj o zewnętrznej pielęgnacji kosmyków. Pomogą Ci w tym odpowiednie kosmetyki do włosów. Zaopatrz się w dopasowane do swoich potrzeb szampony do włosów i odżywki. Dzięki temu znacznie szybciej uzyskasz satysfakcjonujące rezultaty. Pomoże Ci w tym np. zestaw produktów z linii Diamond Gloss. Łagodna odżywka pielęgnująca NIVEA Diamond Gloss oraz Łagodny szampon pielęgnujący Diamond Gloss z diamentowym pyłem zapewniają kosmykom zdrowie i blask. Dobre witaminy na włosy zawierają nawet kosmetyki do stylizacji włosów. Witamina B3 (czyli PP) to jeden ze składników Lakieru do włosów Color Care & Protect.

Witaminy na wypadanie włosów

Witaminy na wypadanie włosów u nastolatków

Najczęstszą przyczyną wypadania włosów u nastolatków jest zachodząca w okresie dojrzewania burza hormonalna. Ale czasami u źródła problemu leży zła dieta. Wówczas trzeba zwrócić szczególną uwagę na witaminy na wzmocnienie włosów zawarte w pożywieniu. Świeże owoce i warzywa z pewnością przysłużą się kondycji całego organizmu. Można też sięgnąć po witaminy przeciw wypadaniu włosów w formie gotowych preparatów. Jakie konkretnie witaminy na wypadanie włosów u nastolatków sprawdzą się najlepiej? Dokładnie takie same jak u osób dorosłych. Dobre witaminy na włosy to witaminy B (w tym biotyna), A, E, PP oraz D. Warto też wspomagać się odpowiednimi kosmetykami. U młodych osób znakomicie sprawdzi się Odświeżający szampon NIVEA Ultra Mild z Witaminą B3, który pielęgnuje kosmyki, a przy tym zapobiega nadmiernej produkcji sebum. Jeśli wypadanie nie ustaje po zmianie diety, a także po zakończeniu okresu dojrzewania, należy skontaktować się z trychologiem.

Witaminy na wypadanie włosów u nastolatków

Witaminy na włosy w ciąży

Zmiany hormonalne w ciąży i połogu mogą znacznie osłabić włosy. W takim wypadku możesz sięgnąć po specjalne witaminy na włosy w ciąży. Zawierają one przede wszystkim witaminy z grupy B. Przy czym dawka witaminy B12 nie powinna przekraczać 4 mcg, B6 – 2,5 g, z kolei w przypadku witamin B1 i B2 mowa o około 1,5 g. W składzie witamin na włosy dla karmiących czy kobiet w ciąży znajduje się również biotyna, której dawka nie powinna przekraczać 60 mg. Inne składniki preparatów witaminowych to jod do 150 mcg, aminokwasy, kwas hialuronowy, hydrolizaty białek kolagenu i wyciąg ze skrzypu polnego. Należy jednak pamiętać, że przyjmowanie witamin na włosy podczas karmienia piersią czy też w ciąży, zawsze należy konsultować z lekarzem.

 

Planując przyjmowanie zestawów witamin na włosy po porodzie czy w ciąży, w chwilach osłabienia czy w stanach chorobowych, omów ten krok ze specjalistą. Poszukuj też dobrych preparatów dopasowanych konkretnie do własnych potrzeb. I oczywiście pamiętaj o diecie oraz pielęgnacji kosmyków!

 

Witaminy na włosy w ciąży

Porady dla Ciebie