
NIVEA Naturally Good – dobre dla skóry, dobre dla natury
Kosmetyki naturalne do twarzy robią zawrotną karierę. Jednak czy umiemy rozpoznać, które kosmetyki są rzeczywiście naturalne? Zobacz, czym różnią się kosmetyki naturalne, organiczne i tradycyjne oraz jak na ich tle sytuuje się linia NIVEA Naturally Good z 99%* składników pochodzenia naturalnego.
Kosmetyki ekologiczne, naturalne, bio – jak prawidłowo je rozróżniać?
Ekologiczne kosmetyki, kosmetyki organiczne, bio… w nazewniczym gąszczu łatwo się zagubić. Co tak naprawdę kryje się w tych kosmetykach? Co to znaczy „organiczny” i czy pięknie brzmiące nazwy opisują rzeczywisty skład produktów?
Zagadnienie jest dość skomplikowane, bo w regulacjach prawnych wciąż brakuje wystarczających zapisów, które wskazywałyby, jakie kryteria muszą spełniać kosmetyki naturalne, by faktycznie mogły się takimi nazywać. Do niedawna funkcjonowały jedynie komercyjne organizacje certyfikujące, jednak ich oceny mogły być bardzo nieobiektywne. Dziś na szczęście istnieje już norma stworzona przez poważaną Międzynarodową Organizację Standaryzacji ISO, która daje podstawy do ujednoliconych porównań opartych o jasno wytyczone kryteria. To norma ISO 16128.
Norma definiuje, czym są składniki naturalne, organiczne oraz chemiczne oraz jak obliczać procent naturalności i organiczności kosmetyków. Zgodnie z nią składniki naturalne mogą być pozyskiwane wyłącznie z roślin, zwierząt i innych organizmów oraz z minerałów. Istotna jest tez metoda ich pozyskiwania: w wyniku procesów fizycznych, takich jak suszenie czy destylacja, fermentacji i innych tradycyjnych, bez ingerencji chemicznej. Każdej z substancji użytej w kosmetyku przypisuje się jedną wartość, 1 dla tych, które wpisują się w definicję składników naturalnych i 0 dla tych, które nie spełniają kryteriów. Jeśli dany kosmetyk został opracowany zgodnie z normą ISO 16128, to jeśli zawiera składniki naturalne, informację procentową znajdziesz na opakowaniu.