Zapalenie mieszków włosowych jest zwykle niegroźną chorobą i ustępuje samoistnie bez leczenia. Jeśli podrażnieniu skóry towarzyszy gorączka, rozprzestrzeniająca się wysypka lub wypełnione ropą guzki, nie czekaj na rozwój sytuacji. Zasięgnij porady lekarza.
Jak i czym leczyć zapalenie mieszków włosowych? Żeby zdiagnozować tę przypadłość, lekarz zbada stan zapalny lub podrażnione obszary skóry. Pamiętaj, aby powiedzieć specjaliście:
- jak długo borykasz się z guzkami pojawiającymi się na skórze,
- jakich innych objawów skórnych doświadczasz,
- czy w przeszłości cierpiałaś już na zapalenie mieszków włosowych.
Przewlekła choroba tego typu może być trudniejsze do leczenia. Antybiotyki i inne leki nie nadają się do długotrwałej terapii. Jeśli inne opcje leczenia zawiodą, specjalista może zalecić Ci depilację laserową. Zapalenie mieszków włosowych po tym zabiegu samoistnie ustąpi. Pamiętaj jednak, że to metoda prewencyjna: nie stosuj jej na własną rękę przy aktywnych i zaognionych zmianach.
Zapalenie mieszków włosowych a leczenie domowe
Co sprawdza się w przypadku łagodzenia niegroźnego zapalenia mieszków włosowych? Leczenie domowe! Możesz pozbyć się podrażnień lub złagodzić ich przebieg dzięki stosowaniu kosmetyków bazujących na aloesie (który działa przeciwzapalnie) a także wprowadzić kilka zmian do swojej rutyny. Poznaj kilka ze sprawdzonych sposobów:
- Ciepłe okłady. Umieszczenie ciepłego kompresu na podrażnionej skórze może zmniejszyć swędzenie i upłynnić zalegającą w guzkach treść ropną. Wystarczy, że namoczysz czysty ręcznik w ciepłej wodzie i odciśniesz nadmiar płynu. Trzymaj kompres na skórze przez około 20 minut. W razie potrzeby powtórz całą procedurę.
- Higiena przede wszystkim. Delikatne przemywanie zmienionego obszaru łagodnym żelem lub mydłem pomoże zmniejszyć stan zapalny. Aplikuj produkty tylko czystymi dłońmi. Myjki i rękawice nie są zalecane, ponieważ za ich pomocą możesz roznosić bakterie na inne części ciała. Do osuszania skóry używaj czystych ręczników. Pamiętaj też, żeby mieć pod ręką osobny ręcznik do twarzy oraz reszty ciała.
- Kojąca kąpiel. Zanurzenie się w wannie z ciepłą wodą może pomóc zmniejszyć swędzenie i ból związane z zapaleniem mieszków włosowych. Dodanie olejków eterycznych z szałwii, mięty czy drzewa herbacianego nie tylko sprawi, że poczujesz się jak w spa, ale także zmniejszy zmiany skórne. Olejki te odznaczają się działaniem przeciwbakteryjnym.
Choć zapalenie mieszków włosowych wydaje się groźne, z praktyce można mu dość łatwo zapobiegać. A jeśli już wystąpi, daje się zwalczyć stosunkowo prostymi metodami. Życzymy powodzenia!