sposób na ciemieniuchę

Ciemieniucha u niemowlaka – czym jest i jak ją zwalczać?

Ciemieniucha to częsta przypadłość u noworodków i niemowląt - choć nie jest groźna, nie swędzi i nie powoduje bólu, to wygląda nieestetycznie, a co za tym idzie – budzi w młodych rodzicach niepokój. Czym jest, skąd się bierze i jak się jej pozbyć? Odkryj nasze porady!

Ciemieniucha – co to takiego i jak powstaje?

Ciemieniucha u noworodków pojawia się bardzo często – nawet w 2/3 przypadków. To łuszcząca się skóra głowy dziecka, będąca łagodną odmianą łojotokowego zapalenia skóry. Jak wygląda ciemieniucha u niemowlaka? Może pokrywać całą głowę lub pojawiać się miejscowo, najczęściej w okolicach ciemiączka. Zmiany skórne można zauważyć pomiędzy włosami maluszka, w postaci białych lub żółtych łusek przypominających łupież. U niektórych noworodków występuje również ciemieniucha na brwiach oraz ciemieniucha na czole.

Ciemieniucha u niemowląt zwykle występuje w pierwszych sześciu tygodniach życia dziecka, czasem jednak może nawracać sprawiać problemy nawet przez półtora roku. Co ważne, dziecko raczej jej nie odczuwa - ten problem, choć widoczny, nie swędzi ani nie boli, i chociaż u rodziców budzi niepokój, nie jest niczym groźnym. Oczywiście, nie należy jej też ignorować - nieleczona może doprowadzić do infekcji bakteryjnej czy też grzybiczej, a także do problemów ze skórą w przyszłości. Łuszcząca się skóra powinna być potraktowana odpowiednią pielęgnacją, dzięki czemu łatwo się jej pozbyć - więcej o tym w kolejnych częściach artykułu. Dobra wiadomość jest taka, że raz wyleczona przypadłość z reguły już nie nawraca!

Ciemieniucha u noworodka i niemowlaka - przyczyny

Przyczyny powstania ciemieniuchy u niemowlaka nie są do końca znane. Nie są to jednak zaniedbania w pielęgnacji skóry dziecka, o co obwinia się wielu rodziców. Ciemieniuchą nie można się również zarazić - tę obawę również możesz spokojnie odrzucić.

Przypuszcza się, że ciemieniucha u noworodka występuje z powodu krążących w organizmie dziecka hormonów matki, przekazanych mu w trakcie życia płodowego. Powoduje to zbyt intensywną pracę gruczołów łojowych, a co za tym idzie – nadmierną produkcję sebum. Łój zasycha na skórze i łuszczy się razem z nią - stąd odpadające, żółto-białe płatki. Ciemieniucha może występować częściej i być mocniejsza w okresie upałów (w tym czasie gruczoły łojowe pracują bardziej intensywnie).

czesanie

Ciemieniucha – jak zapobiegać?

Tak naprawdę nie jesteś w stanie zapobiec powstawaniu ciemieniuchy, możesz jednak zminimalizować ryzyko jej występowania. Dbaj o to, by główka dziecka się nie przegrzewała, gdyż to sprzyja intensywnemu działaniu gruczołów łojowych. Ciemieniucha pojawia się kiedy skóra głowy wydziela za dużo sebum, dlatego dobrze też regularnie myć włoski malucha. Możesz też profilaktycznie czesać główkę dziecka miękką szczoteczką z naturalnego włosia (np. dzika), które przez swoją strukturę jest w stanie przenosić sebum, aby nie nagromadzało się w jednym miejscu. Szczotki z syntetycznego włosia nie ruszają sebum, więc nie będą dobrym wyborem przy występowaniu ciemieniuchy.

Czy ciemieniucha wymaga leczenia?

Tak i nie - jak powiedzieliśmy, nie można jej ignorować. Nie chcemy przecież, żeby doszło do infekcji lub rozprzestrzeniania się problemu na inne obszary skóry! Jednak zanim udasz się do lekarza widząc pierwsze objawy, skorzystaj z domowych metod. Odpowiednie traktowanie dotkniętej skóry głowy dziecka powinno stopniowo zwalczać objawy. Dopiero kiedy pomimo stosowania się do zasad higieny i pielęgnacji główki łuszcząca się skóra nie znika, a nawet przybiera na intensywności udaj się do pediatry po specjalistyczne preparaty.


Ciemieniucha - początki łojotokowego zapalenia skóry

Proces powstawania ciemieniuchy niemal we wszystkich przypadkach zaczyna się na głowie dziecka - w okolicach ciemiączka (na szczycie główki, gdzie występuje nadaktywność gruczołów łojowych) pojawia się białawy nalot, który z czasem twardnieje i przybiera postać żółtawych łusek. Nalot złuszcza się, jednak na jego miejscu powstają kolejne i coraz grubsze łuski. Zdarza się, że na owłosionej skórze głowy maluszka powstaje z nich skorupka o żółtawym kolorze. Taka twarda i sucha skóra na głowie niemowlaka powinna być odpowiednio pielęgnowana, aby nie doszło do przeniesienia się ciemieniuchy także na czoło czy brwi.

Ciemieniucha u niemowląt najczęściej pojawia się w ciągu pierwszych dwóch miesięcy życia dziecka. Wcześnie wykryta i odpowiednio pielęgnowana powinna sama ustąpić w przeciągu kilku tygodni, nie wymagając specjalistycznego leczenia. Oczywiście, w przypadkach o dużym nasileniu warto odwiedzić lekarza, jednak łagodne przypadki ciemieniuchy można zwalczać samodzielnie w domu. Jak pozbyć się ciemieniuchy? Dowiedz się, czytając dalej!

Ciemieniuszka a atopowe zapalenie skóry (AZS)

Złuszczająca się skóra jest także objawem innych schorzeń skóry, takich jak AZS. Ta choroba wymaga innego podejścia do pielęgnacji niż łojotokowe zapalenie skóry i nie należy ich ze sobą mylić. Ciemieniuszka dotyczy owłosionej skóry niemowlęcia - jeśli złuszczanie pojawia się na innych częściach ciała maluszka (rączkach, brzuszku), jest wysoce prawdopodobne, że masz do czynienia z atopowym zapaleniem skóry.

przyczyny ciemieniuchy

Domowe sposoby na ciemieniuchę

Jak zwalczyć ciemieniuchę i co stosować, żeby ustąpiła? Przede wszystkim utrzymując odpowiednią higienę skóry głowy dziecka. Należy codziennie myć włoski dziecka delikatnym szamponem dla niemowląt, masując przy tym delikatnie skórę głowy. Dobrze sprawdza się regularne wyczesywanie łusek miękką szczoteczką do włosów, również po uprzednim nałożeniu oliwki. Nie próbuj usuwać ciemieniuchy „na sucho” ani zdrapywać jej – może to podrażnić skórę dziecka i doprowadzić do infekcji.

NIVEA BABY - Oliwka pielęgnacyjna

Oliwka na ciemieniuchę

Przed kąpielą powinnaś także posmarować skórę malucha ochronną oliwką pielęgnacyjną. Oliwka na ciemieniuchę natłuszcza skórę głowy, pomagając w usuwaniu łusek, a jednocześnie nie podrażnia jej. Można jej używać już od 1. dnia życia. Odczekaj kilkanaście minut po nałożeniu kosmetyku i dopiero wtedy udaj się wykąpać dziecko. Dzięki temu łuski tworzące się na głowie będą miękkie i łatwiej będzie Ci je usunąć.

Chcesz wiedzieć więcej o kąpieli niemowlęcia? Przeczytaj nasz artykuł: Kąpiel noworodka i niemowlaka - przewodnik krok po kroku

Wyczesywanie łusek

Tuż przed kąpielą (a po tym, jak zaaplikujesz oliwkę) powinno się także wyczesywać łuski. Przyda się do tego gęsty grzebień o zaokrąglonych zębach (nic ostrego!) lub miękka szczotkę z naturalnego włosia. Łuski wyczesujemy pod włos, a następnie myjemy skórę głowy dziecka delikatnym szamponem. Pamiętaj, aby każdorazowo po takim zabiegu umyć grzebyk czy szczotkę.


Ciemieniucha u niemowląt - jak leczyć i kiedy do lekarza?

Leczenie ciemieniuchy wymaga cierpliwości – bardzo ważna jest tutaj konsekwencja. Z reguły ta przypadłość bardzo dobrze poddaje się leczeniu - po regularnym natłuszczaniu i wyczesywaniu powinniście zauważyć ustępowanie objawów. Jeśli jednak po dwóch tygodniach systematycznej pielęgnacji problem nie ustępuje, powinnaś skonsultować objawy z lekarzem. Pediatra po badaniu może zalecić ci specjalistyczne preparaty na ciemieniuchę, takie jak kremy czy żele.

Powodem do wizyty u pediatry jest także ciemieniucha na twarzy. Problem ten nie powinien przenosić się na skórę dziecka poza częścią owłosioną - jeśli tak się stało i nalot pojawia się nie tylko na główce, może wymagać specjalistycznego preparatu lub terapii.

mycie włosów

Ciemieniucha u starszych dzieci

Chociaż objawy ciemieniuchy pojawiają się zwykle do drugiego miesiąca życia a zanikają przy szóstym miesiącu, jest także możliwa ciemieniucha u dzieci starszych. Im starsze dziecko, tym także gęstsze włosy i większa aktywność, co sprzyja produkcji łoju na skórze głowy. Zmiany skórne, takie jak ciemieniucha u rocznego dziecka, a nawet ciemieniucha u trzylatka nie są niemożliwością. Na szczęście, przy pielęgnacji podobnej jak w przypadku niemowlaka (odpowiednia higiena, delikatne mycie i wyczesywanie) objawy powinny ustąpić równie szybko. Pilnuj jednak swojego malucha, gdyż ciemieniucha u starszego dziecka może być bardziej odczuwalna i wywoływać swędzenie - zgodnie z tym, co napisaliśmy wcześniej, łusek nie należy usuwać na sucho i drapanie nie będzie sprzyjało zwalczaniu tych zmian skórnych.

Ciemieniucha u dorosłych

Ciemieniuchą nie zarazisz się od synka czy córeczki, więc jako rodzic nie musisz się tego obawiać. Ciemieniucha u dorosłego zdarza się bardzo rzadko, a żeby powstała musiałyby temu towarzyszyć znaczące zmiany hormonalne i zaburzenia w higienie. Najczęściej jednak u dorosłych występuje łupież, a łój nie zasycha na głowie.

Ciemieniucha to zjawisko bardzo powszechne – nie wpadaj więc w panikę, gdy przytrafi się i Twojemu maluszkowi. Nasze porady, odpowiednia i systematyczna pielęgnacja w większości przypadków pozwolą Ci na pozbycie się problemu w ciągu kilku tygodni. Jeśli natomiast nieestetyczne żółte łuski nie znikają pod wpływem domowych sposobów, skonsultuj się z lekarzem – z pewnością pomoże Ci dobrać odpowiedni sposób leczenia oraz zestaw leków i kremów, które zwalczą problem.


Porady dla Ciebie