Skurcze top

Skurcze Braxtona-Hicksa – co musisz o nich wiedzieć?

John Braxton-Hicks był angielskim ginekologiem żyjącym w XIX wieku. W 1872 roku jako pierwszy opisał skurcze macicy, które noszą nazwę od jego nazwiska. Skurcze Braxtona-Hicksa to inaczej skurcze przepowiadające. Dowiedz się najważniejszych faktów na ich temat!

Skurcze w ciąży


Skurcze w ciąży

Skurcze macicy są zjawiskiem naturalnym w każdej ciąży, o ile pojawiają się w odpowiedniej porze i nasileniu. Ich rolą jest przygotowanie macicy do porodu. Jest kilka rodzajów skurczy, zlokalizowanych w różnych częściach brzucha, o innym natężeniu i podłożu. Warto znać ich przebieg i charakterystykę.

Fale Alvareza


Pewne rodzaje skurczów występują już na stosunkowo wczesnym etapie ciąży. To fale (skurcze) Alvareza, które mogą się pojawić już w 20.tygodniu ciąży. Są odczuwane raczej jako dyskomfort niż ból brzucha. Występują w czasie, kiedy włókna macicy naprężają się, by zwiększyć jej elastyczność. Są nieregularne i nie zmienia się ich natężenie, natomiast mijają przy zmianie pozycji. Całkowicie miną, kiedy pojawią się kolejne skurcze.

Kobiety mogą odczuwać te skurcze, ale też nie muszą. Łatwo je przeoczyć lub po prostu pomylić z innymi dolegliwościami, np. po zjedzeniu posiłku albo przy pozostawaniu przez długi czas w jednej pozycji.

Skurcze Braxtona-Hicksa

Skurcze Braxtona-Hicksa a skracanie szyjki

To prawda, że przepowiadające skurcze macicy w ciąży rozpoczynają proces skracania się szyjki macicy. Jednak dzieje się to dopiero pod koniec ciąży, w bezpośrednim przygotowaniu organizmu do porodu. Warto o tym pamiętać, bo skurczów Braxtona-Hicksa doświadcza się już po 20. tygodniu i nie jest to powód do paniki. Po połowie ciąży jeszcze nie powodują skracania szyjki!

Czy skurcze przepowiadające bolą?

Dolegliwości związane z tymi skurczami częściej odczuwają kobiety, które wcześniej już rodziły. Niemniej panie, które spodziewają się dziecka po raz pierwszy, również mogą je poczuć. Nie ma reguły, co do częstotliwości i nasilenia odczuwanego bólu. Czasem jest krótkotrwały i ustępuje po zmianie pozycji ciała, czasem trwa dłużej i jest dokuczliwy.

Fale Alvareza

Zwane są inaczej skurczami przepowiadającymi, nie są to więc skurcze porodowe. Pojawiają się po 20.tygodniu ciąży, a ich zadaniem jest przygotowanie macicy do akcji porodowej, czyli do wypchnięcia dziecka.

Skurcze Braxtona-Hicksa – jak rozpoznać?


Skurcze Braxtona-Hicksa są zdecydowanie silniejsze od skurczy Alvareza, ale słabsze od skurczy porodowych. U większości kobiet wywołują ból, choć jest to sprawa indywidualna i możesz je odbierać jedynie jako dyskomfort. Mogą chwilowo paraliżować Twoje działanie – utrudniać chodzenie, zmianę pozycji czy wykonywanie codziennych czynności.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak rozpoznać skurcze Braxtona-Hicksa. Możesz je odczuwać jako napięcie w górnej części macicy, przechodzące w napięcie całego brzucha.

Skurcze przedporodowe i porodowe

Skurcze typowo porodowe pojawiają się pod koniec ciąży i są znakiem rozpoczynającej się akcji porodowej. Nie słabną, a wręcz przeciwnie – nasilają się z każdą chwilą, a ich efektem będzie pojawienie się dziecka na świecie. Każdy trwa ok.40 sekund i pojawiają się najpierw co około 30 minut, później co około 10 minut. Ze względu na skalę bólu, nie sposób ich przegapić ani pomylić z niczym innym. Jeśli są regularne, to wskazanie, by udać się do szpitala.

Skurcze porodowe odpowiadają także za właściwe ustawienie dziecka do Twoich dróg rodnych (kanału rodnego).

Czy skurcze przepowiadające bolą

Jak odróżnić skurcze Braxtona-Hicksa od skurczów porodowych?

Dopadła Cię fala skurczów? Na spokojnie poczekaj, aż ustąpią. Spójrz na zegarek i zmierz czas, jaki upłynie do następnego skurczu. Skurcz się nie pojawił? Był więc skurczem przepowiadającym. Kolejne skurcze pojawiają się co jakiś czas, ale przerwy pomiędzy nimi mają bardzo różne długości? Jeśli jesteś w końcówce ciąży, mogą to być już ostatnie skurcze przepowiadające, które lada chwila zmienią się w porodowe. Postaraj się mimo wszystko zachować spokój i nie spieszyć się z wyjazdem do porodu. Takie skurcze możesz przeczekać w domu, pod warunkiem, że nie obserwujesz wypływu wód płodowych ani nie występują u Ciebie takie niepokojące objawy, jak np. krwawienie.

Skurcze w ciąży – jak przebiegają

Są to dwa rodzaje skurczów, które występują pod koniec ciąży, jednak te porodowe w krótkim czasie od ich pojawienia się zakończą się porodem. Nie odróżnia się ich na podstawie skali bólu - i skurcze przepowiadające, i skurcze porodowe w pierwszej ich fazie mogą być tak samo bolesne. Najważniejsze jest obserwowanie regularności.

Skurcze w ciąży – jak przebiegają?

Bóle przepowiadające pojawiają się w górze brzucha i powoli wędrują w dół. Promieniują w kierunku krzyża, co powoduje, że czasem możesz mieć problem ze zlokalizowaniem źródła bólu. Ich intensywność słabnie. Jeden skurcz trwa około 30-45 sekund. Ustępują samoczynnie.

Zbyt duża częstotliwość skurczy przepowiadających nie jest korzystna dla płodu, ponieważ może przyspieszyć akcję porodową w sytuacji, w której czas porodu jeszcze nie nadszedł. Dlatego powinnaś unikać czynności i zachowań, które mogą wywoływać dodatkowe skurcze. Obserwuj swój organizm i jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy, omów je ze swoim lekarzem.

Skurcze Braxtona-Hicksa

Skurcze przepowiadające – ile przed porodem?

Skurcze Braxtona pojawiają się po 20 tygodnia ciąży, ale dopiero w ostatnim miesiącu przybiorą na sile i nabiorą największego znaczenia dla przygotowywania układu rodnego do porodu.

Skurcze przepowiadające – jak często?

Najpierw co kilka godzin, później kilka na godzinę. W ostatnim miesiącu ciąży mogą pojawiać się nawet co 20-30 minut i trwać kilka minut. Raczej jednak nie będziesz ich odczuwać z taką regularnością.

Skurcze Braxtona-Hicksa – ile razy dziennie?

Nawet kilkanaście! Nie myśl jednak, że końcówka ciąży upłynie Ci pod znakiem ciągłego bólu. Większość tych skurczy ujdzie Twojej uwadze. To, ile skurczy Braxtona-Hicksa dziennie odczuwa kobieta, jest uwarunkowane indywidualnie. Jeśli jednak jesteś przed 37. tygodniem ciąży i odczuwasz przynajmniej cztery razy dziennie bolesne dolegliwości (także w okolicy krzyżowej), zgłoś się do lekarza.

Skurcze w ciąży – jakie to uczucie?


Dla każdej kobiety, która spodziewa się dziecka, ważnym pytaniem jest to, jak odczuwa się skurcze porodowe. O ile wszystkie wcześniejsze skurcze to były raczej bolesne dolegliwości, to skurcze porodowe są już bólem z prawdziwego zdarzenia. Towarzyszy mu uczucie rozpierania od środka, ból promieniuje na plecy, pośladki, wewnętrzną stronę ud. Można nieco go złagodzić, ale trudno tu o znaczącą ulgę, dopóki dziecko się nie urodzi.

Skurcze macicy w ciąży – co jeszcze może je wywołać?

Skurcze przepowiadające są fizjologiczne i pojawiają się w określonym czasie. Jednak są czynniki, które mogą wywołać skurcze Braxtona-Hicksa. Należą do nich:

  • nadmierny wysiłek fizyczny;
  • aktywność seksualna;
  • odwodnienie;
  • wyczerpanie organizmu (na przykład przepracowanie).

Czy w ciąży na każdym kroku musisz uważać na to, co robisz? Nie, na szczęście jako przyszła mama jesteś pod stałą kontrolą lekarza, który w ostatnim trymestrze regularnie sprawdza, czy czynność skurczowa macicy jest prawidłowa. Wykonuje w tym celu badanie KTG. Zapis KTG obejmuje zapis skurczy przepowiadających (i ogólnie czynności skurczowej macicy) oraz akcji serca płodu. Interpretacja wyników poprzez lekarza często daje odpowiedź, czy czasem nie przeciążasz się za bardzo w ciąży.


Skurcze Braxtona-Hicksa – jak sobie ulżyć?

Odczuwanie tego rodzaj skurczów można złagodzić. Oto podstawowe sposoby.

Zmiana pozycji ciała

Bóle przepowiadające w przeciwieństwie do skurczy Alvareza nie znikają wraz ze zmianą pozycji, możesz jedynie nieco je złagodzić. I tu faktycznie może pomóc zmiana aktywności. Jeśli siedziałaś lub leżałaś, wstań i przejdź się; jeśli chodziłaś – usiądź.

Relaksująca i rozprężająca kąpiel

Weź relaksującą kąpiel – ciepła woda ma działanie rozkurczające, a przy okazji ukoi nerwy. Taką kąpiel uprzyjemnią Ci żele pod prysznic, szczególnie warte uwagi są żele wzbogacone odżywczymi olejkami, jak Żel pod prysznic NIVEA Rose & Almond Oil, Żel pod pryszynic NIVEA Diamond & Argan oil i Żel pod prysznic NIVEA Orange & Avocado oil.

Kąpiel będzie miała bardziej relaksacyjny wpływ na mamę, kiedy wykorzysta do niej płyny do kąpieli, np. Pielęgnujący płyn do kąpieli i żel pod prysznic Care&Relax. Podczas każdego mycia, warto zatroszczyć się o strefę okolic intymnych stosując dedykowane do nich Płyny i emulsje do higieny intymnej, jak Emulsja do higieny intymnej NIVEA® Intimo FRESH. Po kąpieli, na rozgrzane ciało zastosuj kosmetyk nawilżający, np. balsamy ujędrniające.

Skurcze przedporodowe i porodowe

Praktykowanie jogi w ciąży

Jeśli praktykujesz jogę, odpowiednie pozycje ułatwią Ci znieść ból.

Lek rozkurczający

Pod kontrolą lekarza możesz również czasem przyjąć lek rozkurczający, choć jest to ostateczność.

Skurcze Braxtona-Hicksa – problemy

Jakie mogą być problemy z tym rodzajem skurczów, oprócz tego, że są nieprzyjemne i bolesne?

Skurcze Braxtona-Hicksa – nie czuję ich!

Nie masz powodów do niepokoju. Wcale nie musisz ich czuć. Jeśli badanie KTG nie wykazuje nieprawidłowości, możesz być spokojna.

Silne skurcze Braxtona-Hicksa

Być może masz niski próg bólu. Albo mylisz skurcze przepowiadające ze skurczami porodowymi. Jeśli jesteś na wczesnym etapie ciąży i w Twoim odczuciu skurcze są za silne, poradź się swojego lekarza.

Częste skurcze w ciąży

Zdarzają się, choć rzadko, przypadki odczuwania każdego skurczu Braxtona. Martwisz się, bo masz nieustanne wrażenie, że za chwilę rozpocznie się akcja porodowa? Również poproś o poradę lekarza, bo częste sięganie po leki rozkurczowe w ciąży to nienajlepszy pomysł.

Skurcze macicy w ciąży po stosunku

Czasami możesz odczuwać lekkie skurcze po zbliżeniu z partnerem. W końcówce ciąży aktywność seksualna może je wywoływać, zwłaszcza ta bardziej intensywna. Chcesz wiedzieć, jak to działa? Przeczytaj więcej w artykule Seks w ciąży – prawdy i mity.

Choć skurcze Braxtona-Hicksa nie należą do przyjemnych, to są objawem prawidłowo rozwijającej się ciąży i mają do spełnienia ważną rolę. Skoro nie możesz ich uniknąć, wiedza na ich temat oraz pozytywne nastawienie powinny sprawić, że poczujesz się spokojniejsza.