Wiesz, że ćwiczenia są dla Ciebie dobre – ale jakoś zawsze udaje Ci się znaleźć dobrą wymówkę, aby nie ćwiczyć. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek motywacyjnych i pomysłów na ćwiczenia w ciąży. Twoje jeszcze nienarodzone dziecko będzie Ci wdzięczne, jeśli z ogórkami kiszonymi i lodami poczekasz do zakończenia ćwiczeń… bo po silnej dawce treningowych endorfin lody mogą okazać się już niepotrzebne! Sport w ciąży niesie ze sobą także wiele innych plusów.
Aktywność fizyczna w ciąży ma dobroczynny wpływ na Twój organizm bez względu na to, czy wcześniej ćwiczyłaś, czy dotąd byłaś raczej typem kanapowca. Wie o tym coraz więcej mam, mimo, że w społeczeństwie wciąż dość silnie zakorzenione jest przekonanie, że w czasie ciąży "kobieta powinna się oszczędzać". Owszem, sporty ekstremalne i zajęcia mocno obciążające organizm nie są wskazane, jednak w równym stopniu nie poleca się zalegania przed telewizorem przez całą ciążę.
Podczas aktywności fizycznej dochodzi do wielu przemian w organizmie. Wydzielają się hormony szczęścia, które poprawiają Twoje samopoczucie. To z kolei udziela się dziecku. Aktywność sprawia, że przyszłe mamy – a tym samym także ich maluszki – są lepiej dotlenione, poza tym pod wpływem wykonywania ćwiczeń ciało kobiet w ciąży staje się elastyczniejsze, zwinniejsze, silniejsze. W czasie ciąży niećwiczące kobiety skarżą się szereg dolegliwości, jak bóle pleców, kręgosłupa, bioder, kolan, głowy, problemy ze snem, obrzęki. Aktywność fizyczna pomaga zwalczyć te problemy! Trening sprawia, że lepiej radzisz sobie z utrzymaniem równowagi, gdy brzuch jest już naprawdę duży. Do tego wszystkiego aktywność pomaga kontrolować przyrost masy ciała w czasie ciąży.
Czy jest jeszcze jakaś korzyść z ćwiczeń w ciąży? Oczywiście, dla wielu kobiet będzie to najważniejsza z korzyści. Trening w ciąży zwiększa Twoją ogólną wydolność, dzięki czemu jesteś w stanie znieść więcej podczas porodu! Udowodniono, że panie, które ćwiczyły regularnie przez całą ciążę, łatwiej znoszą bóle porodowe, a cała akcja trwa u nich krócej. Jeśli swoje ćwiczenia dla ciężarnych uzupełnisz także o ćwiczenia nakierowane na wzmacnianie kluczowych partii mięśniowych (np. ćwiczenia w ciąży na uda i pośladki albo biodra), będziesz w stanie efektywniej przeć i szybciej urodzisz!