Niedługo później pojawiają się wyczekiwane „mama”, „tata” i „baba”. "Mama" jako pierwsze słowo ma znamiona stereotypu - tak naprawdę to, kiedy dziecko zaczyna mówić mama, jest uwarunkowane indywidualnie. To słowo równie dobrze może zastąpić inne. Moment, od kiedy dziecko mówi, nie pokrywa się jednak z nabyciem umiejętności rozumienia mowy. Co to znaczy? Dziecko szybciej buduje swój bierny słownik językowy, dlatego zwykle rozumie więcej niż wypowiada. U dorosłych też może działać ten mechanizm, np. przy nauce języków obcych. Często rozumienie tekstu pisanego lub mówionego jest dla nas łatwiejsze do opanowania niż posługiwanie się tymi samymi słowami w rozmowie.
W drugim roku życia słownik maluszka rozszerza się w ekspresowym tempie. Wiele już rozumie, ale jeszcze nie wszystko jest w stanie powiedzieć. Tworzy własne odpowiedniki słów lub skróty wyrazów, które mają mu ułatwić porozumiewanie się z innymi. Kiedy dzieci mówią na tym etapie, dorośli mają zwykle wiele frajdy - to właśnie czas zabawnych konstrukcji językowych i budowania neologizmów. Warto je zapisywać jako pamiątkę na przyszłość!
W jakim wieku dziecko zaczyna mówić zdaniami? Pierwsze zdania dziecko zaczyna budować w okolicy swoich drugich urodzin. Są to z reguły dwuwyrazowe konstrukcje typu „Mama da”, a mowa dziecka często rozumiana jest jedynie przez najbliższych.