Objawów ząbkowania u dzieci jest kilka i w szczegółach opisaliśmy je w naszym artykule Ząbkowanie u niemowlaka – objawy i wskazówki dla rodziców. W skrócie, 6 miesięcy to wiek, w którym u malucha pojawiają się pierwsze zęby. Wczesne sygnały mają miejsce na wiele tygodni przed wyrżnięciem się pierwszego ząbka. Dziecko zaczyna się intensywniej ślinić oraz wkłada do buzi rączki i różne przedmioty. Maluszek szuka ulgi, bo ząbkowanie na wczesnym etapie daje nieprzyjemne uczucie swędzenia dziąseł.
Jak wyglądają dziąsła przy ząbkowaniu?
Rozpulchnione dziąsła przy ząbkowaniu u niemowlaka to sygnał, że ząbek jest coraz bliżej. Im większy dyskomfort i ból sprawia ten proces, tym bardziej dzieci są rozdrażnione. Możesz zauważyć w tym czasie, że dziecko gorzej śpi i częściej się budzi. Poświęć wówczas więcej uwagi maluszkowi i pomóż mu się wyciszyć. Częściej go przytulaj, kołysz w ramionach, śpiewaj.
W miejscu, w którym ma pojawić się ząbek, dziąsło staje się jakby większe, znacznie szersze, ze zgrubieniem. Na krótko przed wyrżnięciem możesz zauważyć białe dziąsła u niemowlaka. Biała jest skóra na samym czubku przyszłego zęba. Ta biała plamka wynika z tego, że ząb wywiera na skórę duży nacisk i odcina niejako w tym miejscu dopływ krwi. Także twarde dziąsła u niemowlaka świadczą o tym, że ząbek jest już blisko.
Przekrwione dziąsła u niemowlaka
U niektórych dzieci objawy ząbkowania to przekrwione a nie białe dziąsła. Świadczą o tym, że ząb przecina tkanki i konsekwentnie przebija się ku górze. Spuchnięte dziąsła u niemowlaka z charakterystycznym, podłużnym wklęśnięciem to z kolei dowód na to, że ząb przebił już zewnętrzną granicę dziąsła i lada chwila zacznie być widoczny. Może pojawić się przy tym krew. Krwawiące dziąsła u niemowlaka warto przemywać częściej niż raz dziennie, by zminimalizować ryzyko infekcji.