Jak nauczyc dziecko korzystaia z nocnika top

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika

Odpieluchowanie to wyzwanie, które wśród rodziców wywołuje wiele obaw. Kiedy odpieluchować dziecko? Czy to aby nie za wcześnie? Kiedy i jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika? I w końcu: jak szybko odpieluchować dziecko?

Odpieluchowanie – kiedy dziecko jest na nie gotowe?

Nauka korzystania z nocnika jest jak nauka siadania i nauka chodzenia - dziecko uczy się tego naturalnie, w momencie, gdy jest już na to gotowe psychicznie i fizjologicznie.

Fizjologicznie dziecko jest gotowe między 2. a 4 rokiem życia. Jak więc widać, 2 lata to ta naprawdę dopiero początek tej gotowości, a społeczeństwo najczęściej oczekuje, że maluch nauczy się korzystania z nocnika już po pierwszych urodzinach, ewentualnie w wieku 1,5 roku. Presja otoczenia często sprawia, że rodzice zadają sobie pytanie, jak odpieluchować dwulatka, a kiedy dziecko jest starsze i wciąż nie posiadło tej umiejętności, desperacko szukają niezawodnych metod na to, jak odpieluchować 3-latka i to najlepiej w szybko, w bardzo krótkim czasie. Tę presję potęguje fakt, że w wieku 3 lat maluch zaczyna chodzić do przedszkola, a warunkiem przyjęcia do placówki jest to, że dziecko samo załatwia się na nocniku. Oczywiście niektóre dzieci będą w stanie nauczyć się korzystania z nocnika wcześniej niż w wieku 2-3 lat, ale są to raczej wyjątki.

Jakie mogą być negatywne skutki, gdy nocnikowanie odbywa się zbyt wcześnie

Między 2. a 4. urodzinami maluchy wykształcają dojrzałość zwieraczy i ośrodka mózgu odpowiedzialnego za kontrolę wydalania moczu. Od kiedy sadzać dziecko na nocnik? Zgodnie z wynikami badań Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej , większość dzieci jest na to gotowa w wieku 24 miesięcy. W wieku 30-36 miesięcy większość maluchów powinna umieć kontrolować swoje potrzeby w ciągu dnia, w nocy zaś w wieku 36-48 miesięcy.

Nauka korzystania z nocniczka uzależniona jest także od gotowości emocjonalnej. Dla dorosłego może się to wydawać banalne, ale dla dziecka jest to ogromna życiowa zmiana. Nauka korzystania z nocnika ma prawo wzbudzać w dziecku niechęć i obawy, kiedy jest jeszcze gotowe emocjonalnie na tę zmianę.

Ważna jest także dojrzałość poznawcza. Dziecko musi nie tyle zrozumieć, do czego służy nocnik, ale raczej co to znaczy robić siusiu, że potrzeby fizjologiczne da się kontrolować i sygnalizować je. Odpieluchowanie dziecka, które jeszcze nie rozumie, jak i dlaczego robi kupę oraz siusiu, może i prędzej czy później się powiedzie, ale nie będzie dla malucha naturalne. Dziecko może robić siku do nocniczka, ale zupełnie nieświadomie.

Gotowe na naukę sikania jest to dziecko, które żywo interesuje się swoją fizjologią i tym, jak z toalety korzystają ludzie dorośli. Tak samo rzecz ma się z gotowością emocjonalną. Maluch musi umieć zaakceptować nową sytuację, bo pożegnanie pieluszki to dla niego ogromna zmiana. Jeśli dziecko nie chce siadać na nocnik, to właśnie może być sygnał braku gotowości. Z drugiej strony pamiętaj, że dzieci są bardzo ruchliwe i trudno im skupić uwagę na jednej czynności przez długi czas. Uciekanie z nocnika nie zawsze świadczy o braku gotowości, ale o braku cierpliwości. W takiej sytuacji nie rezygnuj z nauki!

Przeczytaj także: Jak nauczyć dziecko siadać? oraz Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Nauka chodzenia dla dzieci


Jakie mogą być negatywne skutki, gdy nocnikowanie odbywa się zbyt wcześnie?

Jeszcze kilka lat temu wiele źródeł podawało, że dziecko zdobywa gotowość do odpieluchowania w czasie od 18. do 24. miesiąca życia (czyli gdy ma 2 lata, powinno już oduczyć się robienia siusiu w pieluszkę). Dziś jednak dysponujemy wynikami wielu badań, które pokazują, jak dalekosiężne mogą być skutki zmuszania dziecka do porzucenia pieluchy w tym wieku.

Gdy dziecko długo przesiaduje na nocniku, bo nie może się wypróżnić, jego narządy wewnętrzne mogą się nadmiernie obniżać. Osłabiają się też mięśnie dna miednicy, co jest szczególnie niebezpieczne dla dziewczynek. Zbyt wczesna nauka nocnikowania może w przyszłości zwiększać ryzyko hemoroidów.

Jeśli niegotowe jeszcze dziecko kilka razy dziennie zmuszane jest do siadania na nocnik, może zacząć próbować robić siusiu czy kupę na siłę. W dalszej perspektywie takie praktyki mogą prowadzić do wysiłkowego nietrzymania moczu.


Jak nauczyć dziecko sikać do nocnika – metody nauki korzystania z nocnika

Na rynku niejeden nocnik dla dzieci, poszczególne modele w różny sposób zachęcają do siebie maluchy. W wielu domach hitem jest nocnik grający, którego dźwięki mają być swego rodzaju nagrodą za skorzystanie z niego przez dziecko. Popularny jest też nocnik dziecięcy imitujący prawdziwą toaletę. Dzieci uczą się przecież przez naśladowanie dorosłych i zwykle chcą korzystać ze wszystkiego tego, z czego korzystają rodzice. Nocniczek-toaleta daje im więc namiastkę „dorosłości”.

W porządku, ale jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika? Czy istnieje skuteczny sposób, dzięki któremu maluch zacznie konsekwentnie korzystać z nocnika bez przykrych niespodzianek? Tak naprawdę jedyna słuszna metoda to brak pośpiechu i słuchanie potrzeb swojego dziecka. Jeśli zdecydujesz się na odpieluchowywanie zbyt wcześnie, czeka Cię wiele stresu, frustracji i biegania z nocnikiem w ręku za maluchem, który niewiele z tego wszystkiego rozumie.

Odpieluchowanie dziecka – pomocne majtki treningowe

Odpieluchowanie dziecka – pomocne majtki treningowe

Z gadżetów, które na pewno przydadzą Ci się w czasie nauki robienia siku na nocniku, warto polecić majtki do nauki sikania (zwane też zgrabniej majtkami treningowymi). Majtki treningowe to specjalne, chłonne majteczki, które nie przepuszczają wilgoci na zewnątrz. Warto ich używać szczególnie podczas wyjść, by zminimalizować ewentualny bałagan. W domu możecie korzystać ze zwykłych bawełnianych majteczek, a także pozwolić dziecku chodzić bez żadnego „zabezpieczenia”. Mokre niespodzianki na podłodze i w łóżeczku to niestety nieodzowny element odzwyczajania dziecka od pieluszek – warto się na to przygotować i nie walczyć z tym za wszelką cenę. Lepiej zaopatrz się w zapas dobrych chusteczek nawilżanych i pokrowiec na materacyk łóżeczka. Możesz też na jakiś czas zwinąć i schować znajdujące się w domu dywany.

Jak nauczyć dziecko sikać do nocnika – metody nauki korzystania z nocnika

Dziecko powinno wiedzieć, do czego służy nocnik, ale nie warto całkowicie zabraniać dziecku zabawy z nocnikiem. Jeśli będziesz reagować złością bądź surowością w momentach, gdy dziecko nie za każdym razem będzie chciało skorzystać z nocnika, ale też się nim pobawić, w oczach dziecka przedmiot ten stanie się obcy, może nawet nieprzyjazny i groźny. Spróbuj wyważyć zabawę i powagę nauki korzystania z nocnika, by nie przechylać tego procesu w żadną ze stron.

W jakiej porze roku nauka korzystania z nocnika jest najprostsza?

Widzisz, że nadszedł moment gotowości malucha na porzucenie pieluchy? Jeśli akurat trwa późna jesień lub zima, nie zabieraj się ostro do odpieluchowania. Jest duże prawdopodobieństwo, że nauka będzie bardziej uciążliwa. W tych porach roku grubo się ubieramy, więc każda wpadka, kiedy dziecko robi kupę i siusiu w majteczki, to ogrom bałaganu i prania. Zaczekaj przynajmniej do początku wiosny, gdy maluch nie zakłada już rajstop i dodatkowej pary spodni na śnieg, więc przy ewentualnym zabrudzeniu ubranka będziesz mógł łatwo go przebrać.

Na naukę najlepiej jest zarezerwować najcieplejsze miesiące roku - wówczas dziecko może nie tylko biegać po domu bez pieluch, ale też bez majteczek i spodni. Łatwiej jest posprzątać bałagan z samej podłogi, niż z podłogi i wszystkich warstw ubrania!


Kiedy jest czas na nocnik? Odpowiedni wiek dziecka na całkowite pozbycie się pieluch

W porządku, ale od kiedy nocnik powinien całkowicie zastąpić pieluszki? Tak naprawdę nie ma tu jedynej słusznej odpowiedzi. Każde dziecko jest inne, ale każde potrzebuje czasu, bo odpieluchowywanie jest procesem. Rzadko bywa tak, że dziecko od początku nauki załatwia się już tylko na nocniku i nigdy więcej do pieluchy. Na początku dobrze jest ściągać dziecku pieluszkę tylko w domu, a na spacery jeszcze ją zakładać. Z biegiem czasu można wprowadzać coraz śmielsze zmiany. Na pewno nie należy zbyt długo zwlekać z kolejnymi etapami, w obawie przed tym, że maluch zrobi siusiu w miejscu publicznym. To ma prawo się wydarzyć, a Ty nie powinieneś czuć się z tego powodu zawstydzony. Jeśli Twoja pociecha poczyniła już na tyle duże postępy, że zaczęła używać nocnika, wkrótce całkowicie odzwyczai się od pieluchy.


Jak nauczyć dziecko korzystać z nocniczka? Uzbrój się w cierpliwość

Każdy rodzic chciałby przejść przez ten proces szybko i bezproblemowo. Niektórzy rodzice pytają wręcz, jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika w 7 dni („Jak nauczyć dziecko korzystania z nocniczka z 7 dni” to także tytuł poradnikowej książki dla rodziców). Jeśli myślisz, że to możliwe, musimy Cię rozczarować. Nauka sikania to proces, w zależności od dziecka krótszy bądź dłuższy. Zobacz lepiej, jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika w zdrowy i rozsądny sposób.

Jak nauczyć dziecko sikać na nocnik? Oto zasady, których powinniście przestrzegać:

  • Najpierw przyzwyczaj dziecko do nocnika. Pokazuj mu go, pozwalaj się nim nawet pobawić. Tłumacz przy tym, do czego służy.
  • Czytajcie razem książeczki poświęcone tematowi potrzeb fizjologicznych, wymyślajcie wierszyki i piosenki. W księgarniach pozycje takie jest "bajka o nocniku" zajmują ważne miejsce na półkach. Spraw, żeby siadanie na nocnik dobrze kojarzyło się dziecku.
  • Zabieraj ze sobą dziecko do toalety. Niech widzi, że te potrzeby dotyczą każdego z nas.
  • Jak przekonać dziecko do nocnika? Zapomnij o zmuszaniu, krzyku, gniewie. Dziecko na pewno niczego nie nauczy się pod presją. Poza tym zmuszanie dziecka do załatwiania się na siłę może powodować problemy z układem moczowo-wydalniczym w przyszłości.
  • Kiedy sadzać dziecko na nocnik? Wyczuj, czy dziecku służy stały rytm korzystania z nocnika. Niektóre maluchy uczą się najlepiej, gdy rodzic sadza je na nocniku w określonych porach dnia, przed lub po danych czynnościach. Inne dzieci wolą same inicjować „posiedzenia”, zgodnie z odczuwanymi potrzebami.
  • Nie skupiaj się nadmiernie na wrażeniach związanych z wydalinami dziecka. Nie powtarzaj wciąż, że są paskudne i brzydko pachną, bo zawstydzone dziecko może zacząć je wstrzymywać. Mówiąc dosadnie, kupa to tylko kupa. Po wszystkim trzeba ją po prostu pożegnać w toalecie.
  • Nie porównuj swojego malucha do innych dzieci! To, że maluchy przyjaciółek i sąsiadek pożegnały już pieluszki, nie znaczy, że Twoje również muszą. Dla każdego dziecka prędzej czy później przyjdzie właściwy moment. Jego przyspieszanie jest stresujące dla wszystkich i ostatecznie nie musi być wcale skuteczne.
W jakiej porze roku nauka korzystania z nocnika jest najprostsza

Podsumowując: jak nauczyć dziecko siadać na nocnik? Zacznij od oswajania malucha z samym przedmiotem. Pozwól dziecku siadać na nocniczek w ubraniu. Po okresie adaptacji należy sadzać dziecko z gołą pupą. Jeśli maluch załatwi się do pieluszki, wrzuć jej zawartość do nocnika i wytłumacz dziecku, że to jest teraz jej właściwe miejsce. Wysadzaj malucha konsekwentnie, ale bez przymusu. Warto, by pozwolić dziecku na zabawę w domu bez pieluszki, tak, by zgodnie z potrzebami mogło w końcu samo skorzystać z nocnika.

Jak nauczyć dziecko robić kupkę na nocnik?

Poradziliście sobie z nauką siusiania na nocnik, ale z kupką nie jest już tak łatwo? Bez obaw, to dość częste zjawisko. Zrobienie kupy trwa dłużej, wymaga więcej wysiłku i dlatego często sprawia, że dzieci są tym procesem zawstydzone. Działa przyzwyczajenie do chowania się w różnych kątach domu. Zdjęcie pieluchy i siedzenie na nocniku oznacza odsłonięcie się, co może budzić niechęć. Jeśli Twoja pociecha chętnie siusia na nocnik, ale nie chce na nim robić kupy, widocznie potrzebuje trochę więcej czasu na emocjonalne oswojenie się z tematem.

Być może zainteresuje Cię także: Dyschezja i zaparcia u niemowlaka - jak je odróżnić?.


Nocnik dla chłopca. Jak powinna wyglądać nauka nocnika dla chłopców?

Czy synek i córka powinni być uczeni załatwiania się na nocnik na dwa różne sposoby? Nie, mimo, że starszy chłopiec siusia już na stojąco. Trening czystości na początku powinien wyglądać u obu płci tak samo, tj. uczymy załatwiać obie potrzeby na siedząco i chłopców, i dziewczynki. Chłopcy tak naprawdę powinni siusiać na stojąco dopiero od momentu, gdy zaczynają korzystać z toalety. Wcześniej wprowadziłoby to za dużo zamieszania. Chłopcu mogłoby się mylić, którą z potrzeb miał załatwiać na siedząco, a którą na stojąco.


Odpieluchowanie w nocy – kolejne wyzwanie

Dziecko zaprzyjaźniło się na dobre z nocnikiem w ciągu dnia, a w Twojej głowie pojawia się pytanie: jak odpieluchować dziecko w nocy? Słusznie. Naukę nocnika w nocy należy przeprowadzać dopiero wtedy, gdy maluch będzie już swobodnie korzystał z niego w dzień. Najpierw jednak sprawdź, jak dziecko radzi sobie bez pieluchy w nocy. Jeśli nie budzi się na siku albo woła Cię za późno przez kilka kolejnych nocy, możesz jeszcze zakładać mu pieluchę. Staraj się podawać maluchowi mniej płynów do wypicia wieczorem. Zawsze przed położeniem dziecka spać, odbywajcie rytuał siadania na nocnik. Wypróżnienie przed snem pozwoli spać dziecku dłużej jednym ciągiem bez pobudek. Niech nocniczek znajduje się zawsze blisko łóżeczka, dziecko musi też wiedzieć, gdzie znajduje się to miejsce. Nie oczekuj od razu, że pociecha będzie załatwiać się po cichu, bez wołania po pomoc. Nie złość się też na dziecko, gdy zdarzy mu się wpadka przez sen. Zabezpiecz materac łóżeczka podkładem higienicznym i wspieraj malucha mentalnie, gdy zaskoczony obudzi się w mokrym łóżeczku.

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocniczka? Uzbrój się w cierpliwość

Uff, temat pożegnania pieluszki jest naprawdę złożony! Na naukę powinno być gotowe nie tylko dziecko, ale też... Ty - rodzic. Dzięki wiedzy zaczerpniętej z tego artykułu na pewno sobie poradzicie!

Jak zachować właściwą higienę, gdy dziecko zmienia pieluszkę na nocnik? Z pomocą przychodzą tu produkty dla dzieci i niemowląt NIVEA BABY. Codzienne kąpiele z żelami do mycia dla dzieci i częste przecieranie pupy dziecka nawilżanymi chusteczkami zagwarantują Wam zachowanie czystości i świeżości!

Nocnik dla chłopca. Jak powinna wyglądać nauka nocnika dla chłopców