Jak obcinac paznokcie niemowlakowi

Jak obcinać paznokcie niemowlakowi?

Obcinanie paznokci u noworodka budzi lęk wielu rodziców. Nietrudno to zrozumieć, nożyczki są ostre, a paznokcie maleńkie! Dzięki naszym radom przekonasz się, że obcinanie paznokci noworodkowi nie musi być trudne!

Kiedy można obciąć paznokcie noworodkowi?

Niektóre maluszki rodzą się już z długimi paznokciami. Warto im wówczas od razu po urodzeniu założyć rękawiczki-niedrapki. Niedrapki dla noworodka zabezpieczą maluszka w tym czasie, gdy jego paznokcie są jeszcze zbyt miękkie i słabe, by potraktować je ostrzem nożyczek.

Jak obcinac paznokcie niemowlakowi

Ostre paznokcie u niemowlaka nie są niczym przyjemnym ani dla niego, ani dla Ciebie, dlatego im szybciej je obetniesz, tym lepiej. Możesz to zrobić zaraz po wyjściu ze szpitala. Obcinanie paznokci najlepiej przeprowadzić, kiedy dziecko śpi. Łatwiej wówczas utrzymać rączkę maleństwa i masz pewność, że Ci jej nie wyrwie. Wygodnie Ci będzie również podczas karmienia piersią, kiedy maluch jest w pewnym sensie unieruchomiony, zajęty jedzeniem, a czasem nawet drzemie. Po obcięciu paznokci możesz rączki maleństwa posmarować wybranym kremem dla niemowląt.

Niektórzy twierdzą, że paznokcie noworodka najlepiej jest obcinać podczas pielęgnacji w czasie kąpieli. Płytka paznokci jest wówczas rozmiękczona i łatwiej jest ją skrócić. Z drugiej strony jednak zbyt miękkie paznokcie łatwo uszkodzić, podobnie skórę palca. Kiedy paznokieć jest miękki, może być Ci trudno wyczuć granicę między płytką a macierzą. Przez to przy okazji obcinania paznokci może dość do zranienia.

Jeśli bardzo obawiasz się obcinania paznokcia dziecku, możesz poprosić o pomoc położną środowiskową, która przyjdzie do Ciebie na pierwszą wizytę patronażową. Paznokcie u dzieci – podobnie jak szereg innych zagadnień – to dla niej nic nowego, dlatego pewną ręką skróci pazurki Twojego maluszka. Możesz poprosić o pomoc także tatę dziecka, choć panowie zwykle stronią od tego typu obowiązków. Wszystko przez to, że mają większe dłonie i grubsze palce, więc trudniej im zachować tak dużą precyzję przy obcinaniu, co kobiety.


Jak często obcinać paznokcie u niemowlaka?

Paznokcie u niemowlaka rosną szybciej niż u dorosłego, dlatego powinnaś je częściej obcinać. To oczywiście indywidualna sprawa, ale może się zdarzyć, że paznokcie u niemowlaka będziesz musiała obciąć co trzy, cztery dni. Lepiej czynność powtarzać częściej, niż narażać maleństwo na bolesne zadrapania. Jeśli już się takie pojawią, smaruj buźkę dziecka Ochronnym kremem pielęgnacyjnym NIVEA BABY lub Ochronnym mleczkiem nawilżającym NIVEA BABY.

Obcinanie paznokci najlepiej jest przeprowadzać regularnie, ale z uwzględnieniem faktycznego ich stanu. Jeśli teoretycznie przychodzi cotygodniowa pora pielęgnacji rąk dziecka, ale paznokcie są odpowiednio krótkie, możesz pominąć ten zabieg. Czasem po prostu paznokcie noworodkowi rosną wolniej niż zwykle. Co ciekawe, lepiej jest obcinać długie paznokcie niż te z tylko minimalnym odrostem. Wówczas nie tak łatwo o zranienie.

Jak obcinac paznokcie niemowlakowi

Jak obcinać paznokcie niemowlaka?

Pytanie, jak prawidłowo obcinać paznokcie niemowlakowi, zadaje sobie pewnie każda mama. Tymczasem jest to prostsze niż myślisz, musisz tylko zaopatrzyć się w specjalne nożyczki. Nożyczki, którymi możesz obciąć paznokcie u niemowlaka, mają zaokrąglone końcówki, dzięki temu są one bezpiecznie dla maleństwa. Nietrudno bowiem sobie wyobrazić sytuację, w której niemowlę wyrywa rączkę i rani się. Dlatego koniecznie zaopatrz się w nożyczki przeznaczone do obcinania paznokci u niemowląt.

Jak obcinac paznokcie niemowlakowi

Jak obcinać paznokcie u rąk? Do tego celu możesz wykorzystać też obcinacz do paznokci dla niemowląt. Jest on skonstruowany dokładnie tak samo, jak ten dla dorosłych, tylko że ma o wiele mniejsze rozmiary. Często jest on dołączony obok nożyczek do zestawu do obcinania paznokci dziecku. Czy obcinanie paznokci za pomocą obcinacza jest łatwiejsze niż nożyczkami? Niekoniecznie. Obcinanie przebiega tu bardziej gwałtownie, przy nożyczkach masz zdecydowanie większą kontrolę nad tempem i płynnością zabiegu. Jeśli więc nieprawidłowo uchwycisz płytkę, konsekwencją może być za krótko obcięty paznokieć albo delikatnie zraniony palec. Poza tym obcinaczem nie da się jednym ruchem nadać paznokciom równego, gładkiego kształtu, więc na obcinanie paznokci musi odbywać się przynajmniej w kilku ruchach, a ostatecznie paznokcie noworodka i tak mogą być kanciaste, a przez to ostre. Krótkie ostre paznokcie mogą być dla dziecka jeszcze bardziej niebezpieczne niż długie paznokcie, ale idealnie zaokrąglone!

Jak obcinac paznokcie niemowlakowi

Wróćmy do nożyczek. Powinnaś je umyć i wygotować, a przed każdym użyciem przetrzeć antyseptykiem. Paznokcie u niemowlaka staraj się obcinać prosto, wówczas jest mniejsze ryzyko zanokcicy czy wrastania paznokci. Zwracaj tylko uwagę, by brzegi paznokci nie pozostawały spiczaste.


Obcinanie paznokci u nóg dziecka


Jeśli chodzi o paznokcie u nóg, nie ma tu żadnej tajemnej wiedzy, której nie przekazaliśmy Ci przy okazji rozważań wokół paznokci u rąk. Warto jednak odnotować, że paznokcie u nóg rosną dziecku zwykle jakby szybciej niż u rąk, albo przynajmniej... takie masz wrażenie! Wszystko przez to, że dłonie maluszka są cały czas w zasięgu Twojego wzroku, natomiast stópek nie zawsze oglądasz tak szczegółowo. Jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad tym, jak rosną dziecku paznokcie u stóp, załóż sobie, że będziesz je sprawdzać np. co drugą kąpiel. Nie obcinaj ich jednak w czasie kąpieli, chyba, że nie masz nic przeciwko, by dziecko Cię ochlapało wodą!

Paznokcie z problemami

Czasem zdarza się, że paznokcie niemowlaka nie rosną tak, jak powinny, zmieniają kształt, barwę, grubość. Oto najczęstsze paznokciowe dolegliwości:

Żółte paznokcie u niemowlaka

Żółte paznokcie u niemowlaka mogą wynikać z diety, na przykład z karotenu zawartego w marchwi. O ile nie ma innych objawów, nie powinno Cię to niepokoić.

Czerwone paznokcie u niemowlaka

Czerwone paznokcie u dziecka mogą wynikać z podrażnienia, stanu zapalnego. Smaruj paluszki dziecka kremem, a jeśli sytuacja się nie zmieni, zgłoś się do lekarza.

Brązowe paznokcie u niemowlaka

Brązowe paznokcie u niemowlaka mogą być objawem niewydolności nerek. Dla swojego spokoju pokaż je pediatrze.

Białe plamki na paznokciach u dziecka

U najmłodszych dzieci białe plamki na paznokciach mogą wystąpić na skutek urazu mechanicznego. Nierzadko pojawiają się one na paznokciach stóp, jako konsekwencja zbyt ciasnych kapciuszków. U starszych niemowląt białe plamki na paznokciach mogą być oznaką niedoborów żywieniowych, np. braku wapnia, cynku, żelaza czy potasu.

Łamliwe paznokcie u niemowlaka

Łamliwe czy też kruche paznokcie u niemowlaka mogą być objawem niedoborów w diecie. Jeśli karmisz piersią, zastanów się, czy Twoja dieta jest odpowiednio zbilansowana. Jeśli niemowlak je już inne produkty niż mleko, warto dołączyć więcej warzyw.

Schodzenie paznokci u dzieci

Schodzenie paznokci u dziecka jest najczęściej skutkiem urazu. Być może raczkujący maluch przytrzasnął gdzieś rączkę czy mocniej się uderzył? Jeśli już się to stało, zadbaj o odpowiednią pielęgnację. Schodzące paznokcie u rąk i nóg warto natłuszczać, na przykład oliwką.

Płaskie lub wklęsłe paznokcie u niemowlaka

Płaskie paznokcie nie powinny Cię niepokoić, ponieważ są cechą osobniczą, wynikającą z niedojrzałości płytki paznokcia. Zmiany te powinny się ustabilizować około pierwszego roku życia. Płytka wówczas stwardnieje i osiągnie ładniejszy kształt.

Rozdwajające się paznokcie u dziecka

Rozdwajające lub pofalowane paznokcie u niemowlaka mogą być objawem niedoboru witaminy A+E, witaminy B7 lub wapnia. Warto zadbać o składniki diety bogate w te elementy. Możesz też wcierać w paznokcie kapsułki z witaminą A+E, a dodatkowo pielęgnować je kosmetykami dla niemowląt, np. oliwką.

Pękające paznokcie u noworodka

Najczęściej pękające paznokcie u noworodka pojawiają się, kiedy ten zaczyna być mobilny, pełza lub raczkuje. Nie martw się, miną, gdy paznokcie się wzmocnią. Do tej pory wcieraj w nie niezawodną oliwkę.

Sine paznokcie u noworodka

Sine paznokcie – zwłaszcza u nowonarodzonych dzieci – zupełnie nie powinny Cię dziwić. To objaw niewykształconej do końca sprawności krążenia. Skoro maluch ma zimne dłonie, to ma przez to także sine płytki. Zasinienie może być niepokojące dopiero u starszych dzieci, jeśli utrzymuje się długo i niezależnie od warunków zewnętrznych (mogą to być problemy z krążeniem, które na tym etapie rozwoju nie powinny występować).

Wrastające paznokcie u niemowlaka

Wrastający paznokieć u dziecka nie pojawia się raczej sam z siebie. Jest natomiast wynikiem zbyt krótkiego obcinania płytek lub obcinania ich za bardzo na okrągło.

Jak obcinac paznokcie niemowlakowi

Zastrzał u niemowlaka


Zastrzał do zakażenie bakteryjne objawiające się nagromadzeniem ropy po wewnętrznej stronie opuszka palca. Jest niezależne od paznokcia, choć może wystąpić na skutek zakłucia tkanki przy paznokciu podczas obcinania. Jeśli dziecku coś takiego się przytrafi, lepiej udaj się z nim do lekarza, bo nie leczone (albo niewystarczająco leczone) zakażenie może rozprzestrzenić się na inne obszary organizmu.

Jesteśmy pewni, że po przeczytaniu naszych rad zagadnienia takie, jak obcinanie paznokci u noworodka czy jak czyścić paznokcie niemowlakowi, nie będą miały przed Tobą tajemnic.