Lekarze zalecają karmienie noworodków do 6. miesiąca życia wyłącznie mlekiem matki. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Karmienie mieszane noworodka czasami jest koniecznością, a innym razem świadomym wyborem młodej mamy. To sposób, w którym karmi się dziecko na przemian piersią i butelką. Co ciekawe, w butelce może znajdować się mleko modyfikowane lub odciągnięty pokarm matki. Kiedy wprowadza się karmienie mieszane niemowlaka? Powodów, by je zastosować, jest kilka. To konieczność, gdy mama ma niewystarczającą ilość pokarmu, a przy tym próby laktacji nie dają oczekiwanego rezultatu. Wówczas dziecko może zbyt wolno przybierać na wadze, dlatego ważne jest dokarmianie malucha. W tym czasie warto pracować z położną lub doradcą laktacyjnym nad poprawą laktacji.
Kolejny przypadek, gdy włącza się karmienie mieszane noworodka, to zbyt słabe lub nieefektywne ssanie piersi przez niemowlę. Zdarza się to stosunkowo często wśród wcześniaków urodzonych przed 35. tygodniem ciąży. Czasami wynika to z wady anatomicznej, np. za krótkiego wędzidełka. Gdy noworodek mało je, a przyrost masy jest nieprawidłowy, lekarz zapewne zaleci karmienie mieszane.
Ponadto kobiety decydują się na taki sposób karmienia, gdy muszą przerwać karmienie piersią. Powodem może być wyjazd, powrót do pracy lub względy zdrowotne. Czasami konieczne okazuje się karmienie mieszane bliźniaków. Tutaj w grę wchodzi m.in. za mała ilość pokarmu matki.