Czy istnieją sposoby na pobudzenie laktacji po cesarce? Tak, warto jednak uzbroić się w cierpliwość, zaufać położnej i wykonywać jej zalecenia. To właśnie ona odgrywa tutaj niezwykle ważną rolę, dba o stały kontakt noworodka z matką, a także doradza, jak prawidłowo przeprowadzać karmienie.
Na pobudzenie laktacji pomaga też w miarę szybkie przystawienie maluszka do piersi po porodzie. Ssanie noworodka będzie stymulowało organizm do produkcji oksytocyny, która odpowiada za wypływanie mleka – dzięki temu pokarm powinien szybko pojawić się w piersi. Pobudzenie laktacji można również wykonywać przy pomocy laktatora. Może okazać się on też niezastąpiony w przypadku korekty nieprawidłowych brodawek sutkowych. Te ostatnie niekiedy mogą utrudniać maluszkowi prawidłowe chwytanie i ssanie.
Poród jest ogromnym przeżyciem dla kobiety, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Do tego dochodzi stres, ból, ogromne zmęczenie i powszechne oczekiwanie, że świeżo upieczona mama będzie naturalnie karmiła piersią. Są to bez wątpienia czynniki, przez które może być utrudniona lub zahamowana laktacja. Jak pobudzić zatem organizm do produkcji pokarmu?
W tym przypadku pomocny może okazać się sen i wypoczynek. W miarę możliwości warto też przekazać większość obowiązków pozostałym domownikom. Pomocne będą ćwiczenia relaksujące polegające na swobodnym oddechu, medytacja, która pozwoli się wyciszyć, czy odprężająca kąpiel. Do tej ostatniej wybierz ulubione kosmetyki do ciała, kremowe żele pod prysznic czy aromatyczne płyny do kąpieli. Pamiętaj, aby w tym trudnym okresie zadbać również o siebie.
Co jeszcze można zrobić, aby wpłynąć na pobudzenie laktacji? Sposoby, które może Ci zalecić położna, to między innymi zwiększenie liczby karmień w ciągu dnia, a także zmniejszenie przerwy miedzy nimi. W przerwach warto dodatkowo stosować wspomniany wcześniej laktator.
Kolejne sposoby to ograniczenie stosowania smoczka, dzięki czemu dziecko będzie częściej ssało kobiecy sutek, a także stosowanie herbatek pobudzających laktację. Bardzo ważna jest również dieta karmiącej mamy – powinna być bogato odżywcza i pełna drogocennych składników odżywczych.