Jak zniwelować lęk separacyjny u dziecka? Co robić, żeby zmniejszyć niepokój i histerie malucha? Czy są jakieś skuteczne sposoby na lęk separacyjny? Terapia tak naprawdę powinna zacząć się możliwie najwcześniej. Najlepiej ćwiczyć rozłąkę z maluchem już od pierwszych tygodni życia. Rozwój niemowlaka przebiegnie prawidłowo, jeśli będzie wcześnie przyzwyczajany do obecności innych osób, brany przez nich na ręce lub pozostawiany z nimi nawet na kilka godzin. Tych kilka prostych zachowań może zapobiec wystąpieniu lęku separacyjnego.
Jeśli jednak w pierwszych miesiącach z jakiegoś względu nie mogłaś oswajać dziecka z innymi członkami rodziny, wówczas leczenie lęku separacyjnego powinno odbywać się stopniowo. Nie wskazane są radykalne działania np. nieoczekiwane zniknięcie mamy na wiele godzin. Te wręcz utwierdzają malucha w przekonaniu, że musi się nieustannie martwić o nieobecność rodzicielki, bo ta może już do niego nie wrócić. Warto rozmawiać z dzieckiem, mówić mu, że mama zaraz wróci lub pojawi się do określonej pory (tylko koniecznie trzeba dotrzymywać słowa). Możesz również pokazywać „papa”, a potem wracać, dzięki czemu gest ten nie będzie wywoływał u malucha silnych reakcji.
Dobrym pomysłem jest również wykonywanie stałych rytuałów rodzinnych np. mama karmi, a tata kąpie. Jeżeli do tej pory partner nie uczestniczył w wieczornej higienie, to warto, żeby na początku towarzyszył i wspierał ten obowiązek, a następnie go przejął. Może używać tych samych żeli do mycia dla dzieci czy szamponów dla niemowląt, po które dotychczas sięgała mama. Maluchy mają dobrze rozwinięty zmysł węchu i szybko rozpoznają znajome zapachy. Znajome kosmetyki dla dzieci sprawią, że niemowlę poczuje się spokojniejsze, nawet jeśli to tata będzie odpowiadał za kąpiel.
Jak uspokoić niemowlę, kiedy zacznie płakać? Warto, aby osoba, która zostaje z maluchem, znała sposoby mamy na jego uspokojenie. Czasem wystarczy relaksacyjny masaż noworodka, włączenie znajomej piosenki lub melodyjki czy założenie ubrania mamy. Dzięki temu ostatniemu maluch poczuje zapach rodzicielki i poczuje się spokojniej.