Pierwsze dwa tygodnie ciąży – co musisz wiedzieć?

Pierwsze dwa tygodnie ciąży – co musisz wiedzieć?

Pierwszy i drugi tydzień ciąży to bardzo specyficzny czas. Przyszła mama o niczym jeszcze nie wie, niczego nie czuje, a tak naprawdę, to… nawet nie jest jeszcze w ciąży! Zastanawiasz się, jak to możliwe? Spieszymy z wyjaśnieniami. Oto wszystko, co należy wiedzieć o pierwszych dwóch tygodniach ciąży!

Pierwszy tydzień ciąży – zobacz, co dzieje się z Twoim ciałem

Kiedy marzysz o urodzeniu dziecka, kiedy staracie się z partnerem o poczęcie maluszka, chciałabyś jak najszybciej wiedzieć, czy już jesteś w upragnionej ciąży. Na pewno się zastanawiasz, jakie są pierwsze objawy ciąży? Niestety, nie możesz ich doświadczyć w pierwszym czy drugim tygodniu ciąży. Na mdłości, zawroty głowy, senność czy bolesność piersi czas przyjdzie dopiero za kilka tygodni.

Pierwsze objawy ciąży

1 tydzień ciąży to czas, który może minąć niezauważalnie. Zmiany w organizmie dopiero się zaczynają i nie są silne. Ponadto mogą być mylone na przykład z przeziębieniem czy inną infekcją. Jeśli jednak wnikliwie obserwujesz swoje ciało i rozumiesz wysyłane przez nie sygnały, masz szansę rozpoznać pierwsze dni po zapłodnieniu. A jakie zmiany następują w Twoim ciele? 1 tydzień to czas krwawienia miesiączkowego. W tym czasie pod wpływem hormonu FSO następuje wzrost pęcherzyków jajnikowych. Następuje złuszczanie błony śluzowej macicy. Podczas wizyty u ginekologa lekarz zapyta Cię o ostatnią miesiączkę, bo od pierwszego dnia ostatniej miesiączki liczy się wiek ciąży. Zajście w ciążę nastąpiło oczywiście później, jednak dzień zapłodnienia nie może być pierwszym dniem ciąży, bo nie da się precyzyjnie wskazać, kiedy to nastąpiło. Szerzej o tym, dlaczego pierwszy dzień ciąży to pierwszy dzień ostatniego krwawienia, wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Bóle brzucha w pierwszym tygodniu ciąży

A ból brzucha w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu? Jeśli się zdarza, to co takiego zwiastuje? Niektóre kobiety są w stanie odczuć moment przytwierdzenia się komórki jajowej do ścianki macicy. Zwykle da się to wyczuć jako kłucie lub napięcie w podbrzuszu. Taki ból można więc potraktować jako jeden z objawów pierwszego tygodnia ciąży (z medycznego punktu widzenia – trzeciego tygodnia).

Brak miesiączki a ciąża

Jeśli na początku ciąży miała planowo wypaść Ci miesiączka, to nie będziesz jej miała, mimo to możesz odczuwać typowe dolegliwości związane z okresem jak ból brzucha w 1. tygodniu ciąży. Komórka jajowa została bowiem zapłodniona i z połączenia z plemnikiem powstała zygota, która następnie zagnieździła się w macicy. Złuszczony nabłonek macicy wraz z krwią nie wydostaje się na zewnątrz, ponieważ spełnia swoją rolę, zatem nie ma krwawienia miesięcznego. Jeśli jednak Twoja miesiączka nie przypadała na początek ciąży, to oczywiście nie będzie to sposób na rozpoznanie, że to 1. tydzień.

Pierwszy tydzień ciąży – zobacz, co dzieje się z Twoim ciałem
Pierwszy tydzień ciąży – zobacz, co dzieje się z Twoim ciałem

Pierwsze objawy ciąży – śluz

Kolejnym sposobem rozpoznania początku ciąży może być obserwacja śluzu. Śluz w ciąży pełni niezwykle ważną rolę - chroni kobietę przed infekcjami pochwy, a tym samym chroni dziecko. Powstaje z niego swego rodzaju czop, który zamyka szyjkę macicy i staje się barierą dla bakterii. W ciąży śluz jest obfity („przepłukuje” pochwę), a konsystencją i kolorem przypomina śluz z dni płodnych. Jest więc ciągnący i przezroczysty.

Mdłości w pierwszym tygodniu ciąży

Jednym z mniej przyjemnych pierwszych objawów ciąży są nudności. Może Cię mdlić bez powodu lub w związku z jedzeniem bądź zapachem. Czasem na mdłościach się nie kończy i wymiotujesz, mogą Ci też towarzyszyć biegunki. Objawy te miną po pierwszym trymestrze ciąży, zanim jednak do tego dojdzie, możesz nieco stracić na wadze.



Brak apetytu w pierwszych tygodniach ciąży

Wymiotom i biegunkom może towarzyszyć brak apetytu. Trudno jeść, kiedy nic Ci nie smakuje, a różne zapachy powodują, że biegniesz do toalety. Postaraj się mimo wszystko znaleźć coś, co możesz jeść, choćby w niewielkich ilościach. Niech to będzie lekkostrawne.

Pierwsze objawy ciąży – senność

Jeśli obserwujesz swój organizm, to dość wcześnie możesz zacząć zauważyć chroniczne zmęczenie. Mimo, że nie przepracowujesz się, śpisz tyle, co zwykle, jesteś wciąż zmęczona i senna, brak Ci energii. To z powodu progesteronu, który obniża ciśnienie krwi. Takie objawy powinny zwrócić Twoją uwagę.

Wrażliwe piersi

Już od pierwszych dni po zapłodnieniu zmieniają się piersi kobiety. Gruczoły powiększają się, uwidoczniają się naczynia krwionośne, piersi stają się większe i jędrne. Może to powodować ich wrażliwość na dotyk, napięcie, tkliwość. To zupełnie normalne i dowodzi, że w Twoim łonie rozwija się nowe życie.

Pierwszy tydzień ciąży – zobacz, co dzieje się z Twoim ciałem

Jak rozpoznać ciążę ze 100% pewnością?

Wszystkie przedstawione tu objawy mogą wystąpić w całości lub tylko częściowo, a mogą nie występować w ogóle. Jest to sprawa indywidualna i złożona, zależna od wielu różnych czynników. Spośród innych objawów ciąży w pierwszym po zapłodnieniu tygodniu można wymienić nabrzmienie i tkliwość piersi. Na nudności i wymioty jest jeszcze za wcześnie. Jako że zmiany w obrębie piersi często występują również w trakcie miesiączki, łatwo przeoczyć ten objaw. Dlatego też większość kobiet nie jest w stanie rozpoznać u siebie ciąży aż w pierwszych czterech tygodniach jej trwania! Jak więc rozpoznać ciążę ze 100% pewnością? Są na to dwa sposoby.
Jak rozpoznać ciążę ze 100% pewnością?

Test ciążowy z apteki

Test bada stężenie gonadotroipiny kosmówkowej (hCG) w moczu. Producenci zabezpieczają się, pisząc na opakowaniu, że test należy wykonać co najmniej po 10 dniach od zapłodnienia, ale możesz to zrobić wcześniej, wynik powinien być miarodajny. Pamiętaj jednak, że test nie wykryje zajścia w ciążę na drugi dzień od stosunku, bo nie da się określić dokładnie momentu zapłodnienia. Co, jeśli test zrobiłaś jeszcze przed tym zdarzeniem? Poza tym owszem, hormon hCG zaczyna być produkowany od razu po zapłodnieniu, ale na tak wczesnym etapie ciąży może go być zbyt mało, by test go wykrył (nawet ten wysoce czuły). Testy apteczne mają 95% skuteczności, ale trzeba odczekać przynajmniej 7 dni. Aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań, najlepiej jest zaczekać do momentu, w którym powinna pojawić się kolejna miesiączka. Jeśli krwawienie nie wystąpiło, warto wykonać test.

Laboratoryjny test ciążowy

Również bada poziom hCG, tyle że nie w moczu, a w krwi. Test może być wykonany już w 1. tygodniu od zapłodnienia (im później, tym poziom hCG będzie wyższy) i daje 100% pewność. Jeśli chcesz, zabierz wynik na wizytę u ginekologa potwierdzającą ciążę. Lekarz oceni go fachowo, choć dla Ciebie samej po otrzymaniu z laboratorium powinien być prosty do zinterpretowania.

Przeczytaj więcej: Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży?.

Od kiedy liczy się pierwszy tydzień ciąży?

Pierwszy biologiczny tydzień ciąży

Biologicznie pierwszy tydzień następuje bezpośrednio po zapłodnieniu, a więc w czasie po owulacji. Twojego jajnika zostaje uwolniona komórka jajowa, która następnie wędruje przez jajowód. Na swojej drodze w pewnym momencie napotyka na plemnika, możliwe jest więc zapłodnienie i poczęcie dziecka. Jako że niemożliwe jest wsteczne wyliczenie, kiedy miało miejsce zapłodnienie (nawet, jeśli przeprowadzałaś test owulacyjny i wiesz, kiedy owulacja u Ciebie wystąpiła), w medycynie przyjęło się jeden stały schemat obliczania, kiedy rozpoczęła się ciąża. To tzw. pierwszy tydzień ciąży z medycznego punktu widzenia.

Pierwszy medyczny tydzień ciąży

W praktyce medycznej za pierwszy tydzień przyjęło się jednak traktować czas liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Pierwszy i drugi tydzień ciąży to w związku z tym dwa tygodnie poprzedzające moment zapłodnienia! Pierwszy tydzień ciąży uznawany przez ginekologa to z biologicznego punktu czas, w którym jeszcze nie jesteś w ciąży. To jeszcze moment cyklu, w którym trwa miesiączka. Ten sposób liczenia wieku ciąży jest jedynym obowiązującym, zgodnie z nim będziesz mieć wpisane do karty ciąży jej początek oraz datę przewidzianego rozwiązania. Kalendarz ciąży, a więc 40 tygodni, które ciąża trwa, jest zgodny z takim sposobem liczenia. Można więc powiedzieć, że kobieta rodzi dziecko, gdy od zapłodnienia mija 38 tygodni.

Od kiedy liczy się pierwszy tydzień ciąży?
Przejdźmy w końcu do interpretacji tego skomplikowanego zagadnienia, jakim jest kalendarz ciąży przyszłej mamy. To, jak liczyć 1. tydzień, wielu przyszłym mamom sprawia pewien problem. Zwłaszcza, że pierwsza wizyta potwierdzająca ciążę u ginekologa odbędzie się dopiero za kilka tygodni. Podobnie trudna jest odpowiedź na pytanie o to, jak rozpoznać pierwszy tydzień. Wynika to z faktu, że czas trwania ciąży rozpatruje się w dwóch aspektach: medycznym i biologicznym.

Kiedy ciążę widać na USG?

Kiedy ciążę widać na USG?

Na badaniu USG w pierwszym i drugim tygodniu nie można jeszcze zobaczyć ciąży, bo formalnie nie doszło jeszcze do zapłodnienia. Mało tego: potwierdzenia nie zobaczysz na USG przez cały pierwszy miesiąc ciąży! Najwcześniej jest to możliwe w 5. tygodniu. Wówczas to zapłodniona komórka jajowa widoczna jest w jamie macicy jako pęcherzyk ciążowy.

Pierwsze USG w ciąży

USG robi się najwcześniej w 5. tygodniu. Warto jeszcze raz podkreślić, że w 4.-5. tygodniu ciąży podczas badania widoczny jest wyłącznie pęcherzyk ciążowy. W kolejnych dwóch tygodniach uwidacznia się w nim pęcherzyk żółtkowy, mający za zadanie odżywiać zarodek. Czynność serca można natomiast zarejestrować dopiero podczas badania ok. 7. tygodnia. Co to oznacza? Że z wizytą u ginekologa potwierdzającą ciążę kobieta nie powinna się nadmiernie spieszyć.

Być może zainteresuje Cię także: Jak i kiedy można poznać płeć dziecka?

Objawy drugiego tygodnia ciąży

Mdłości w 2. tygodniu ciąży – czy występują?

Jeśli chodzi o mdłości, to w drugim tygodniu ciąży też raczej nie należy się ich spodziewać. Zwykle pojawiają się one między 5. a 18. tygodniem (czyli najwcześniej 3 tygodnie po zapłodnieniu).

2. tydzień ciąży – USG

To już wiesz, ale potwierdźmy raz jeszcze: USG w drugim tygodniu ciąży również nie pozwoli jeszcze jej rozpoznać, bez względu na to, czy spojrzeć na ciążę z medycznego, czy z biologicznego punktu widzenia.

Ból brzucha w 2. tygodniu ciąży

A co z bólem brzucha w drugim tygodniu ciąży? Jeśli w biologicznie drugim tygodniu ciąży odczuwasz dolegliwości w obrębie brzucha, raczej nie musisz się tym martwić. To prawdopodobnie ból implantacyjny, czyli towarzyszący zagnieżdżaniu się zarodka. Bóle mogą też wynikać ze zmian hormonalnych i dostosowywania się ciała kobiety do nowego stanu.



Pierwsze 2 tygodnie ciąży – jak je rozumieć?

Pierwszy i drugi tydzień ciąży można rozumieć na dwa sposoby, co generuje pewne nieścisłości i nieporozumienia. Pierwsze dwa tygodnie ciąży to tak naprawdę początek cyklu miesięcznego, czas krwawienia i przygotowania organizmu na ewentualną ciążę. Z biologicznego punktu widzenia dwa pierwsze tygodnie po zapłodnieniu są czasem zagnieżdżania się zarodka. Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu sprawa ta przedstawia Ci się o wiele jaśniej.

Pielęgnacja w trakcie 2 pierwszych tygodni ciąży

Jak każda prawdziwa kobieta, na co dzień dbasz o swoje zdrowie i urodę - w momencie zajścia w ciążę, szczególnie zwróć uwagę na to by konsekwentnie stosować delikatne kosmetyki do ciała, jak np. żele pod prysznic z olejkiem (np. Natural Oil pielęgnujący olejek pod prysznic NIVEA) czy kremowe żele pod prysznic.

Koniecznie dbaj o odpowiednie nawilżenie i ujędrnienie swojej skóry stosując odpowiednie balsamy nawilżające (np. Błyskawicznie nawilżający balsam NIVEA), świetnie się sprawdzą także olejki w balsamie (np. Olejek w Balsamie NIVEA® Kokos i Olejek Monoi i Olejek w Balsamie Róża i Olejek Arganowy).

Od początku ciąży postaw na dobrej jakości płyny i emulsje do higieny intymnej (np. Emulsję do higieny intymnej NIVEA® Intimo MILD).

Pielęgnacja w trakcie 2 pierwszych tygodni ciąży