Praca w ciąży jest możliwa. Co więcej, wiele przyszłych mam chce pozostać aktywnych zawodowo możliwie jak najdłużej. Nie ma w tym nic złego, zwłaszcza, jeśli lubisz swoje zajęcie i sprawia Ci ono przyjemność. Umiarkowana praca w czasie ciąży jest nawet korzystna, zarówno dla Ciebie, jak i maluszka. Co więcej, wskazane jest nie tylko posiadanie zajęcia, ale również uprawianie aktywności fizycznej – możesz np. biegać czy jeździć na rowerze. Dzięki stałemu ruchowi kobiety znacznie lepiej znoszą trudy ciąży.
Jeśli chodzi o zatrudnienie, powinnaś wiedzieć, jakie przywileje i prawa Ci przysługują. To szczególnie istotna kwestia, zwłaszcza dla tych kobiet, które obawiają utraty zatrudnienia przez zajście w ciążę. Miej na uwadze, że warunki oraz czas pracy regulowane są przez przepisy prawa pracy, a ciężarnej przysługują szczególne uprawnienia. Wynika z nich, że czas wykonywania pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Jest to szczególnie istotne, jeśli kobieta pracowała do tej pory w trybie 12-godzinnym co drugi dzień.
Co ważne, zmiany nie mogą przypadać na noc, ponieważ zaburzałoby to naturalny cykl dobowy organizmu i niekorzystnie wpływało na zdrowie ciężarnej. Kobieta nie może wykonywać nadgodzin, nawet jeśli sama chce się ich podjąć. Niewskazana jest również ciężka praca w ciąży związana np. z dźwiganiem, długim staniem czy wykonywaniem stresujących lub niebezpiecznych zadań. Mimo ograniczenia czasu pracy, skrócenia zmian (np. z 12 na 8 godzin na dobę) lub zwężenia zakresu obowiązków, kobieta musi otrzymywać takie samo wynagrodzenie jak do tej pory.
Wszystkie powyższe wskazania dotyczą kobiet, u których ciąża przebiega prawidłowo i bez żadnych komplikacji. Jeśli jednak źle się czujesz, Twój lekarz zaleca Ci odpoczynek lub ciąża jest zagrożona, cały 9-miesięczny okres masz prawo spędzić na zwolnieniu, a Twój pracodawca nie może Cię w tym czasie zwolnić.