Przewijanie noworodka – co warto wiedzieć?

Przewijanie noworodka – wszystko, co warto wiedzieć

Przewijanie dziecka to jedna z umiejętności, którą niedoświadczeni rodzice muszą nabyć jako jedną z pierwszych. Jak wiele innych czynności wykonywanych przy noworodku, budzi obawy. Zobacz, jak krok po kroku przewijać noworodka, by nie zrobić mu krzywdy i zapewnić dziecku wygodę!

Przewijanie dziecka – dlaczego wydaje się trudne?


Przede wszystkim dlatego, że dziecko jest takie delikatne i maleńkie, a Ty nie masz doświadczenia. Nie wiesz, jak i za co złapać oraz jak mono zapiąć pieluszkę. Poza tym przewijanie noworodka jest dość uciążliwe, bo nowo narodzone dziecko wypróżnia się bardzo często. Uzbrój się w cierpliwość. Maluch potrafi wypróżniać się nawet kilka razy w przeciągu paru minut. Nie przeszkadzaj mu w tym. Kiedy już się wypróżni, to zasygnalizuje ten fakt zniecierpliwieniem albo płaczem. Dla niejednego niemowlaka nawet lekkie zmoczenie pieluchy jest silnym bodźcem wywołującym dyskomfort, wówczas zmiany pieluszki muszą być jeszcze częstsze. Nie skupiaj się jednak na tym nadmiernie - rozwój niemowlęcia wciąż postępuje i z każdym tygodniem wypróżnień będzie mniej, zwiększy się też tolerancja pupy na uczucie mokrej pieluszki.

Jak przewijać noworodka? Niezbędne akcesoria w zasięgu ręki

Ten rytuał pielęgnacyjny ułatwią odpowiednie przygotowania. Ustaw nieprzemakalny materacyk w miejscu, do którego masz swobodny dostęp. Wszystkie przybory kosmetyczne, jakie będą Ci potrzebne, powinny być w zasięgu ręki – z pewnością przydadzą się chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt oraz krem dla niemowląt, np. taki przeciwko odparzeniom. Nie zapomnij o przygotowaniu czystego ubranka na zmianę oraz pieluch, a także pojemników na te, które są już brudne
Jak przewijać noworodka? Niezbędne akcesoria w zasięgu ręki

Przewijanie niemowlaka – gdzie?

Przewijanie niemowlaka – gdzie?
Jest wiele miejsc, które nadają się do przewijania: przewijak, podłoga, Twoje łóżko czy nawet łóżeczko dziecka. Jednak przewijanie noworodka odbywa się bardzo często, musi Ci być więc wygodnie. Najlepiej jest zorganizować kącik do przewijania, tak, byś mogła to robić na stojąco, bez ciągłego pochylania się i nadwyrężania pleców. Miejsce powinno być bezpieczne, dobrze sprawdzi się przewijak zakładany na łóżeczko albo stały przewijak na komodzie. Obok możesz położyć wszystkie niezbędne akcesoria, jak pieluszki, chusteczki i kosmetyki do pupy.

Przed przystąpieniem do przewijania sprawdź jeszcze raz, czy wszystko, czego potrzebujesz, znajduje się w pobliżu. Następnie połóż niemowlę na podkładzie lub tetrowej pieluszce, podtrzymując jedną dłonią głowę i barki, a drugą plecy. Teraz następuje właściwe przewijanie dziecka i moment zmiany pieluszki.

Jak przewijać noworodka?

  • Rozepnij ubranko i odsłoń nóżki, czystą częścią pieluchy oczyść zabrudzoną pupę.
  • Następnie zwiń ją wraz z zawartością do środka i zapnij rzepami – zrobi się z niej mały, zgrabny pakunek.
  • Wyrzuć brudną pieluszkę do pojemnika (dobrze zdają egzamin pojemniki z tworzywa sztucznego wyłożone plastikową torbą, otwierane nogą). Jeżeli całe ubranko jest do wymiany, całkowicie rozbieramy dziecko.

Być może zainteresuje Cię także nasz artykuł: Pierwsze dni z noworodkiem - co powinnaś wiedzieć?

Zmiana pieluszki to także obmycie dziecka. Dokładnie, nie pomijając żadnej fałdki, oczyść zabrudzoną skórę – na przykład przy pomocy wilgotnych chusteczek higienicznych dla niemowląt lub ciepłej wody i wacików. Wytrzyj też pupę, jeśli jest wilgotna od moczu. Im młodszy maluch, tym ważniejsze mycie pupy za pomocą mokrych chusteczek. Należy ją przecierać przy każdej zmianie pieluchy.

  • Pielucha jest już zdjęta, a dziecko czyste. Czas na ponowne ubranie dziecka.
  • Jeśli konieczne było zdjęcie z dziecka całego ubranka, nałóż czysty kaftan lub body.
  • Na dobrze osuszone krocze stosujemy krem przeciw odparzeniom, rozprowadzając go od przodu ku tyłowi. Nakładaj oszczędną warstwę kremu - skóra nie powinna pozostawać biała od kosmetyku.
  • Załóż czystą pieluchę. Jeżeli są to pieluchomajtki, muszą być zapięte dokładnie, ale nie za ciasno, by nie powodowały ucisku i nie krępowały swobody ruchów. Ważny jest odpowiedni rozmiar. Jeżeli kikut pępowiny jeszcze nie odpadł, powinien pozostać odkryty. Teraz możesz spokojnie dokończyć ubieranie maleństwa.
Jak przewijać noworodka?

Przewijanie noworodka dziewczynki

Myjąc okolice krocza, zachowuj zawsze kierunek od przodu ku tyłowi, co jest szczególnie ważne u dziewczynek. Jeśli podłożona pielucha zamoczyła się, konieczna będzie wymiana jej na suchą. Jeśli niemowlę zrobiło kupkę, sprawdź, czy nie znalazła się ona pomiędzy wargami sromowymi i dokładnie ją stamtąd wytrzyj. Jeśli w pieluszce jest tylko siusiu, nie wycieraj zbyt mocno przestrzeni pomiędzy wargami, by nie usuwać naturalnej wydzieliny z pochwy, która pełni funkcje ochronne.

Jak przewijać noworodka chłopca?

Przewijanie noworodka chłopca jest nieco prostsze. Nie musisz, a nawet nie powinieneś odciągać napletka i oczyszczać go przy każdym przewijaniu (chyba, że penis jest zabrudzony kupką). Czas na taką czynność jest tylko podczas kąpieli.

Jak przewijać chłopca? Uważaj, bo maluch podczas przewijania może Cię przypadkiem osiusiać! Miej zatem pod ręką czystą pieluszkę albo duży wacik kosmetyczny, którym szybko okryjesz krocze chłopca. Przy zakładaniu nowej pieluchy zwróć uwagę, by penis dziecka był skierowany ku dołowi. Jeśli zadrze się do góry, mocz może wycieknąć górą pieluszki.

Przeczytaj także: Kąpiel niemowlaka - poradnik krok po kroku.



Jak przewinąć dziecko? Właściwa technika

Jak przewinąć dziecko? Właściwa technika

Zwróć uwagę na sposób, w jaki trzymasz i przekręcasz dziecko podczas zmiany pieluszki. Nie podnosimy maleństwa za nogi (niebezpieczne dla stawów biodrowych), a przetaczamy na boki, odpowiednio podłożywszy rękę pod pośladki. Nie rozchylaj na siłę nóg dziecka, w celu odsłonięcia jego krocza, jeśli maluch jest spięty i zdenerwowany. Cały czas staraj się utrzymywać z dzieckiem kontakt wzrokowy, rozmawiać z nim, by oswoić je z sytuacją. Czasami pomocne bywają dodatkowe „zabawiacze”, np. ulubiona grzechotka. Ważne jest, by dziecko lubiło takie codzienne zabiegi i kojarzyło je z czymś przyjemnym.

Jak prawidłowo założyć pampersa?

Bardzo ważna jest także odpowiedź na pytanie, jak założyć pampersa, by dziecku było wygodnie i by... pieluszka nie powodowała u niego problemów rozwojowych. Tak - niewłaściwie założona pielucha może np. skłaniać dziecko do prostowania nóżek, a przecież w pierwszych miesiącach życia maluch powinien utrzymywać ich zgięcie (rozwój stawów biodrowych).

Pieluchę należy zapinać delikatnie, ale nie nazbyt luźno, bo będzie się przesuwać i przepuszczać zawartość za zewnątrz. Zapięcie powinno przebiegać na brzuchu, nie na biodrach i udach, bo wówczas naciskałoby na uda i prowokowało wyprost nóg. Gumki pieluszki nie mogą zachodzić na uda, powinny znajdować się dokładnie w pachwinach.

Jak przewijać niemowlaka? Kontrola rozmiaru pieluchy

Jak poznać, czy pieluszka w konkretnym rozmiarze wciąż pasuje na malucha? Przede wszystkim po tym, jak przylega do ciała. Jeśli widzisz, że podczas przyciągania nóżek do brzucha dziecko ma jakby przyblokowane ruchy, pieluszka może być za ciasna wokół ud. Wskazują na to także wszelkie nadmierne odgniecenia na skórze w miejscach, gdzie wypadają krawędzie pieluchy. Także jeśli rzepy ledwo sięgają miejsc zapięcia, pieluszka może mieć za mały obwód.

Jak prawidłowo założyć pampersa?

Co ile przewijać noworodka?

Tak naprawdę to, jak częste powinno być przebieranie noworodka, zależy konkretnie od dziecka. Niektóre z dzieci nie tolerują nawet niewielkiej wilgoci w pieluszce, więc sygnalizują potrzebę jej zmiany płaczem za każdym razem, gdy zrobią siusiu. Inne niemowlęta są mniej wrażliwe i potrafią dość znacznie zmoczyć pieluszkę, zanim dadzą o tym znać. W przypadku tych pierwszych dzieci zmiana pampersa jest konieczna za każdym razem, gdy dziecko się tego domaga. W przypadku tych drugich zadanie jest tylko pozornie ułatwione. Dziecko nie woła o czystą pieluchę tak często, dzięki czemu masz mniej pracy, ale Ty sam musisz pilnować, by w związku z tym nie przewijać noworodka zbyt rzadko, inaczej na jego pupie może pojawić się podrażnienie.

Co ile więc zmieniać pieluszkę? Wystarczająca będzie taka częstotliwość, jak częstotliwość karmienia - co 2-3 godziny. Warto zmieniać pieluchę przed karmieniem, by dyskomfort nie przeszkadzał dziecku w jedzeniu. Jeśli dziecko zrobiło kupkę, należy je przewinąć jak najszybciej.

Jaki krem na pupę?

Jaki krem na pupę?

Nie u każdego dziecka potrzebne jest nakładanie kremu po każdej zmianie pieluchy. Na pewno warto to robić, gdy dziecko zrobi kupkę. Pamiętaj, że bez względu na to, w jakiej sytuacji nakładasz krem, zawsze najpierw delikatnie umyj wodą okolice intymne dziecka, a dopiero potem nałóż kosmetyk. Zabezpieczenie zabrudzonej skóry kremem, to żadne zabezpieczenie i odparzenia i tak mogą Wam się przytrafiać! Używaj Ochronnego kremy kojącego przeciwko odparzeniom NIVEA BABY, wspomagaj się też Ochronnym pudrem łagodzącym NIVEA BABY.

Jak przewinąć noworodka? Zadbaj o bezpieczeństwo

Przebieranie dziecka powinno być nie tylko delikatne, ale też bezpieczne. Zawsze, gdy przewijasz malucha na poziomie wyższym niż podłoga, powinieneś pilnować, by dziecko nie spadło z przewijaka. Nigdy nie zostawiaj niemowlęcia samego na przewijaku, nawet, jeśli masz tylko odejść od niego na dwa kroki. Kiedy wychylasz się, by sięgnąć po ubranko czy jakąkolwiek inną rzecz, jedną ręką zawsze trzymaj dziecko.

Przewijak nadaje się do przewijania tylko przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecka. Kiedy dziecko nauczy się już obracania z pleców i obracania wokół własnej osi, przewijak może stać się już zbyt niebezpieczny. Będziesz czuć się bezpieczniej, przewijając malucha na podłodze.

Nie denerwuj się, kiedy chwilę po zakończonym przewijaniu okaże się, że ponowna zmiana pieluchy jest konieczna. Nie trać pogody ducha, kiedy zdarza się to kilka razy z rzędu. Podobno ćwiczenie czyni mistrza... Warto wprowadzić w rodzinie szlachetne współzawodnictwo o mistrzostwo w przewijaniu. Powinny liczyć się: dokładność, sprawność, szybkość, bezpieczeństwo, a przede wszystkim zadowolenie malucha. Przewijanie nie jest ani trudne, ani nudne, ani uciążliwe, można je nawet polubić.