Zwróć szczególną uwagę na to, jaka jest kolejność rysowania postaci w rodzinie. Wedle interpretacji psychologów, jako pierwsza na kartce występuje osoba, z którą dziecko jest najbardziej związane emocjonalnie. Często dorysowuje też dodatki, takie jak korale czy wąsy. Ważna jest też wielkość namalowanej mamy, taty lub psa – wtedy nie ma wątpliwości, kto jest dla szkraba najważniejszy.
Kolejność rysowania postaci świadczy o tym, kto jest najważniejszy dla dziecka. Gdy dziecko rysuje rodzinę, najczęściej z lewej strony kartki pojawiają się mama i tata. Z rysunku można odczytać nie tylko to, kogo dziecko lubi, ale też jak postrzega relację w domu. Jeśli pierwszy na rysunku jest ojciec, maluch może postrzegać go jako głowę rodziny. Jeśli to mama, być może w jego oczach to ona zajmuje najważniejsze miejsce w domowej hierarchii.
Rysunek rodziny wskazuje też dużo bardziej skomplikowane relacje. Postać, która znajduje się najbliżej dziecka na rysunku, może świadczyć o najbliższej relacji dziecka z tą osobą. Także sposób rysowania rąk świadczy o tym, co maluch czuje wobec członków rodziny. Trzymanie się za rękę to bliskie i pełne miłości relacje z bliskimi, rak rąk u którejś postaci lub nawet całkowity brak postaci mogą sygnalizować, że dziecko źle się czuje z związku z daną osobą. Często dziecko nie potrafi tego powiedzieć głośno, a nawet nie jest tego do końca świadome myśli o rodzinie. Dobrze jest więc odkrywać znaczenie dziecięcych obrazków, by zgłębić świat dziecka.