Gdy odczuwasz osłabienie organizmu w ciąży, nie musisz z nim walczyć za wszelką cenę. To okres, w którym Ty i Twoje potrzeby jesteście na pierwszym miejscu, dlatego po prostu słuchaj własnego ciała. Zatem – co na osłabienie w ciąży? Przede wszystkim pozwól sobie na sen w ilości, której potrzebuje Twój organizm. Może po prostu nie dosypiasz? Kładź się wcześniej spać i później wstawaj. Musisz wiedzieć, że za optymalny czas snu uznaje się 9 godzin. Nie obawiaj się także drzemek w ciągu dnia. Nawet krótki, 15-minutowy odpoczynek pomoże Ci normalnie funkcjonować. Postaraj się zasypiać z lekko uniesionymi nogami. Taka pozycja dobrze wpływa na krążenie.
Jak sobie radzić z osłabieniem w ciąży w inny sposób? Czasami wystarczy nieco zmienić jadłospis. Przyszłym mamom zaleca się spożywanie niewielkich porcji jedzenia co kilka godzin. Nie omijaj poszczególnych posiłków. Śniadanie to podstawa! Z kolei kolacje wybieraj raczej niewielkie i lekkostrawne. Spożywaj duże ilości warzyw oraz owoców. Jedz posiłki bogate w witaminy i mikroelementy. Ogromne znaczenie ma też pokrycie zapotrzebowania organizmu na żelazo, magnez oraz wapń. W niektórych przypadkach konieczna okazuje się suplementacja – to jednak kwestia, którą warto omówić z lekarzem. Nie zaszkodzą Ci krótkie spacery w ciągu dnia, które znakomicie odświeżają umysł. Postaraj się zachować dotychczasowy rytm dobowy i mimo wszystko nie rezygnować ze wszystkich obowiązków. Oczywiście wykluczony jest ciężki wysiłek fizyczny czy przemęczanie się, ale już umiarkowana aktywność ma wiele plusów.
Co na osłabienie w ciąży poza tym? Zwróć uwagę na higienę snu. W ten sposób minimalizujesz ryzyko budzenia się w nocy. Wstaniesz wypoczęta, co powinno ograniczyć ataki nagłej senności w ciągu dnia. Przed snem wietrz sypialnię i zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Śpij w zupełnie zaciemnionym wnętrzu bez migających diod czy innych świateł. Przyjmij też wygodną pozycję. Za optymalne uznaje się spanie na lewym boku. Dlaczego? To pozycja zalecana ze względu na pozytywny wpływ na krążenie krwi i oddech. Ponadto przy takim ułożeniu matki maluch ma najlepszy dostęp do wszelkich substancji odżywczych. Dodatkowo pod biodro lub bok podłóż sobie poduszkę. Więcej informacji na temat snu w ciąży znajdziesz tutaj: Jak spać w ciąży? Jakich pozycji unikać w ciąży?
Pamiętaj również, że sięgniecie po kawę to nienajlepszy pomysł. Picie kawy w ciąży trzeba skonsultować z lekarzem. Na podstawie wyników badań ustali on, czy możesz sięgać po kofeinę. Zazwyczaj nie ma przeciwwskazań do jednej filiżanki naparu dziennie, lecz to kwestia mocno indywidualna.