Skąd się bierze osłabienie i senność w ciąży?

Skąd się bierze osłabienie i senność w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Zachodzi wówczas mnóstwo zmian, zarówno w jej wyglądzie, jak i samopoczuciu. Wśród nich często wymienia się niecodzienne zmęczenie oraz senność. Czy wiesz, z czego to wynika?

Osłabienie w ciąży – co oznacza?

Jeśli do tej pory tryskałaś energią, a teraz nie marzysz o niczym innym niż ucięcie sobie drzemki, to jeszcze nie powód do niepokoju. Osłabienie w ciąży to naturalny objaw burzy hormonalnej, która zachodzi w organizmie ciężarnej kobiety. Zazwyczaj pojawia się już w pierwszym trymestrze, po czym samoistnie ustępuje. Odpowiada za nie głównie progesteron, którego poziom wówczas znacząco wzrasta. Nie da się też ukryć, że osłabienie może wystąpić wskutek nudności i wymiotów – oczywiście jeśli się z nimi zmagasz. Do osłabienia przyczynia się także uczucie niepokoju czy stres nierzadko towarzyszą przyszłym mamom. Osłabienie w ciąży niemal zawsze wiąże się z nadmierną sennością, której przyjrzymy się bliżej.

Osłabienie w ciąży – co oznacza?

Senność w ciąży – przyczyny

Zarówno senność w czasie ciąży, jak i osłabienie wynikają z faktu, że organizm wykonuje pracę dużo intensywniejszą niż dotychczas. Produkcja większej ilości krwi dla dziecka wymaga sporego nakładu energii. Na początku ciąży wytwarza się łożysko, a to nie lada przedsięwzięcie.

Kolejną przyczyną senności w ciąży jest obniżony poziom cukru wynikający z niższego poziomu glukozy we krwi. Poza tym wówczas Twoje ciało potrzebuje więcej substancji odżywczych i wody. Spada również ciśnienie krwi. Osłabienie i senność w czasie ciąży mogą też wynikać z niedoborów w diecie. W tym czasie Twoje zapotrzebowanie na witaminy i inne składniki odżywcze wyraźnie wzrasta. Jeśli nie dopasujesz żywienia do zmieniających się potrzeb ciała, niemal na pewno odczujesz nadmierne wyczerpanie. Więcej na ten temat znajdziesz w naszych artykułach: Witaminy w ciąży i nie tylko. Jak dbać o odporność w ciąży?; oraz Dieta w ciąży - co powinna jeść przyszła mama?.

Miej także świadomość, że organizm potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do zachodzących w nim zmian. Gdy to nastąpi, zmęczenie i napady senności powinny minąć. Chociaż wiemy, że silne osłabienie w ciąży bywa naprawdę uciążliwe, zwłaszcza dla kobiet aktywnych zawodowo.

Osłabienie w ciąży – jak sobie radzić?

Osłabienie w ciąży – jak sobie radzić?

Gdy odczuwasz osłabienie organizmu w ciąży, nie musisz z nim walczyć za wszelką cenę. To okres, w którym Ty i Twoje potrzeby jesteście na pierwszym miejscu, dlatego po prostu słuchaj własnego ciała. Zatem – co na osłabienie w ciąży? Przede wszystkim pozwól sobie na sen w ilości, której potrzebuje Twój organizm. Może po prostu nie dosypiasz? Kładź się wcześniej spać i później wstawaj. Musisz wiedzieć, że za optymalny czas snu uznaje się 9 godzin. Nie obawiaj się także drzemek w ciągu dnia. Nawet krótki, 15-minutowy odpoczynek pomoże Ci normalnie funkcjonować. Postaraj się zasypiać z lekko uniesionymi nogami. Taka pozycja dobrze wpływa na krążenie.

Jak sobie radzić z osłabieniem w ciąży w inny sposób? Czasami wystarczy nieco zmienić jadłospis. Przyszłym mamom zaleca się spożywanie niewielkich porcji jedzenia co kilka godzin. Nie omijaj poszczególnych posiłków. Śniadanie to podstawa! Z kolei kolacje wybieraj raczej niewielkie i lekkostrawne. Spożywaj duże ilości warzyw oraz owoców. Jedz posiłki bogate w witaminy i mikroelementy. Ogromne znaczenie ma też pokrycie zapotrzebowania organizmu na żelazo, magnez oraz wapń. W niektórych przypadkach konieczna okazuje się suplementacja – to jednak kwestia, którą warto omówić z lekarzem. Nie zaszkodzą Ci krótkie spacery w ciągu dnia, które znakomicie odświeżają umysł. Postaraj się zachować dotychczasowy rytm dobowy i mimo wszystko nie rezygnować ze wszystkich obowiązków. Oczywiście wykluczony jest ciężki wysiłek fizyczny czy przemęczanie się, ale już umiarkowana aktywność ma wiele plusów.

Co na osłabienie w ciąży poza tym? Zwróć uwagę na higienę snu. W ten sposób minimalizujesz ryzyko budzenia się w nocy. Wstaniesz wypoczęta, co powinno ograniczyć ataki nagłej senności w ciągu dnia. Przed snem wietrz sypialnię i zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Śpij w zupełnie zaciemnionym wnętrzu bez migających diod czy innych świateł. Przyjmij też wygodną pozycję. Za optymalne uznaje się spanie na lewym boku. Dlaczego? To pozycja zalecana ze względu na pozytywny wpływ na krążenie krwi i oddech. Ponadto przy takim ułożeniu matki maluch ma najlepszy dostęp do wszelkich substancji odżywczych. Dodatkowo pod biodro lub bok podłóż sobie poduszkę. Więcej informacji na temat snu w ciąży znajdziesz tutaj: Jak spać w ciąży? Jakich pozycji unikać w ciąży?

Pamiętaj również, że sięgniecie po kawę to nienajlepszy pomysł. Picie kawy w ciąży trzeba skonsultować z lekarzem. Na podstawie wyników badań ustali on, czy możesz sięgać po kofeinę. Zazwyczaj nie ma przeciwwskazań do jednej filiżanki naparu dziennie, lecz to kwestia mocno indywidualna.

Osłabienie w ciąży – jak sobie radzić?

Senność w ciąży – co warto wiedzieć?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że senność i zmęczenie w ciąży to całkowicie normalne objawy tego szczególnego stanu. Poza tym właśnie one są jednymi z pierwszych znaków, że zaszłaś w ciążę! Nie zdziw się, jeśli senność w ciąży dopadnie Cię w całkowicie nieoczekiwanych sytuacjach. Zasypianie przy telewizorze czy książce to jeszcze nic! Może się zdarzyć, że przyśniesz w pracy. Cóż, nadmierne zmęczenie w ciąży to fakt. Ale między bajki należy włożyć przypuszczenia, że senność w ciąży a płeć dziecka mają na siebie jakikolwiek wpływ.

Senność w ciąży – od kiedy?

Wspomnieliśmy już, od kiedy senność w ciąży staje się większa niż zwykle. Najczęściej pierwszy trymestr ciąży jest najbardziej „senny”. Ten stan trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Ale to nie jedyny okres, w którym możesz odczuwać zmęczenie. Kiedy się pojawia senność w ciąży poza tym czasem? Zmęczenie dokucza mamom także w trzecim trymestrze. To najczęściej wynik dodatkowych kilogramów, które przeszkadzają w zasypianiu oraz oddychaniu. Ponadto na jakość snu może wpływać duża waga dziecka. Częste budzenie się w nocy, choćby ze względu na konieczność odwiedzenia toalety, prowadzi do niewyspania i odczuwania senności w dzień.

Postaraj się przetrwać czas nadmiernego zmęczenia i senności, poświęcając się przyjemnym, relaksującym sprawom. Może zacznij kompletować wyprawkę dla malucha? Z pewnością przydadzą Ci się produkty dla dzieci i niemowląt NIVEA. Jeden z najbardziej użytecznych produktów to niewątpliwie chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt, z których skorzystasz zarówno w domowym zaciszu, jak i podczas pierwszych wyjść. Możesz też skupić się na pielęgnacji swojego ciała i cery. Ciekawe informacje na ten temat zawarliśmy tutaj: Jak dbać o cerę w ciąży?

Senność w ciąży – co warto wiedzieć?

Czy to już nadmierna senność w ciąży?

Wiesz już, że duża senność w ciąży to normalna sprawa. Zdarza się jednak, że jest zbyt przytłaczająca lub trwa za długo. Może wówczas okazać się, że to wynik pewnych schorzeń. Dlatego ciągłe zmęczenie i senność w ciąży zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Ginekolog zleci Ci wykonanie odpowiednich badań, w tym badania krwi. Niestety czasami nadmierna senność w ciąży bywa wynikiem zaburzeń hormonalnych, anemii, cukrzycy ciążowej czy problemów z tarczycą.

Senność w ciąży – kiedy mija?

Jeśli masz już dość ciągłego zmęczenia i zastanawiasz się, kiedy mija senność w ciąży, spieszymy z odpowiedzią. Otóż w drugim w trymestrze powinna ona ustąpić lub przynajmniej stać się mniej nasilona. Ale jeśli senność pojawiła się dopiero pod koniec ciąży, raczej nie możesz liczyć, że przeminie. Zapewne będziesz się z nią zmagać, aż do chwili rozwiązania. Wówczas postaw po prostu na odpoczynek i regenerację bez wyrzutów sumienia.

 

Po zapoznaniu się z naszym artykułem z pewnością już rozumiesz, skąd nagła zmiana w Twoich odczuciach oraz poziomie energii. Zatem nie martw się, lecz wypoczywaj! W końcu robisz to nie tylko dla siebie, ale i dla maluszka. Życzymy Ci przyjemnego odpoczynku oraz spokojnego oczekiwania na narodziny dziecka.