Zabawy z niemowlakiem. W co się bawić z małym dzieckiem?

Zabawy z niemowlakiem. W co się bawić z małym dzieckiem?

Wspólne zabawy z maluszkiem stanowią świetny sposób na spędzanie czasu, zyskanie poczucia bliskości oraz zacieśnianie więzi rodzinnych. Co ważne, korzystnie wpływają również na rozwój samego dziecka. Pytanie zatem, jak się bawić z maluchem, żeby uzyskać te wszystkie korzyści?

Zabawy z niemowlakiem – na co zwrócić uwagę?

Zabawa z niemowlakiem to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu. Dzięki tym bezcennym chwilom budujecie bliskość oraz nierozerwalną więź z maluszkiem. Co ważne, dzięki temu dziecko czuje się bezpieczne i kochane, a co za tym idzie, lepiej przesypia noce i jest o wiele spokojniejsze za dnia.

Część rodziców niekiedy zbyt poważnie podchodzi do zabawy z niemowlakiem, wymyślając różne skomplikowane zadania, które mają korzystnie wpłynąć na jego rozwój. Każdy chce, aby jego pociecha nie tylko była zdrowa, ale i czyniła szybkie postępy. Pamiętaj jednak, że każdy maluch jest inny i rozwija się w swoim tempie. To nie jest zatem tak, że któreś z dzieci jest lepsze czy gorsze, bo jako pierwsze nauczyło się siadać, chodzić lub mówić. Swoją drogą, niektóre maluchy początkowo nie robią spektakularnych postępów, ale za to w kolejnych latach potrafią mocno „przyspieszyć”.

Z powyższych względów, podczas wyboru zabawy dla niemowląt, nie kieruj się jedynie chęcią przyspieszenia rozwoju dziecka. Równie ważne jest to, żeby wspólna zabawa dostarczyła wszystkim wiele radości i relaksu. Radosne i odprężone dziecko, na którym nie wywiera się nieustannej presji, nie tylko jest spokojniejsze, ale i staje się pewne siebie.

Miej na uwadze, że niemowlęta tuż po urodzeniu mają dość słabo rozwinięty wzrok. To, co widzą, jest jeszcze nieostre i rozmazane, dlatego np. kolorowe zabawki czy książeczki nie robią na nich większego wrażenia. W ich przypadku lepiej sprawdzają się czarno-białe obiekty, bowiem niemowlęta zwykle dostrzegają przedmioty o kontrastujących barwach. Co ważne, widzą jedynie przedmioty, które znajdują się nie dalej jak 20-30 centymetrów od ich twarzy.

Zabawy z niemowlakiem. W co się bawić z małym dzieckiem?

W co się bawić z małym dzieckiem?

Przede wszystkim warto dostosować zabawy do wieku oraz możliwości malucha. Dzięki temu efektywnie wykorzystasz możliwie najwięcej momentów z życia dziecka. W tym przypadku każdy miesiąc ma znaczenie, a wiedząc, w którym okresie jakie umiejętności zdobywa dziecko, dobierzesz odpowiednią dla niego rozrywkę. To pozwoli mu się lepiej rozwijać i wykorzystywać swój potencjał. Zatem w co się bawić z małym dzieckiem?

Zabawy z niemowlakiem 1. miesiąc

W co się bawić z miesięcznym dzieckiem? Jak już wiesz, niemowlęta mają dość słaby wzrok, dlatego w tym czasie dobrze jest skupić się na dotyku, czułości, masowaniu czy obracaniu malucha. Warto często przytulać dziecko, kłaść je na swoim ciele tak, aby czuło Twoją obecność lub głaskać po główce. Niemowlęta mają dobrze rozwinięty zmysł słuchu, dlatego warto też mówić lub śpiewać im kołysanki.

Zabawy z niemowlakiem 2-miesięcznym

W tym okresie zmysł wzroku wciąż się rozwija. Maluch dostrzega i rozpoznaje różnorodne kształty, dlatego dobrym pomysłem będzie zawieszenie nad łóżeczkiem karuzeli. Warto wybrać też inne obiekty, które będą w kontrastujących kolorach np. czerni i bieli, i za którymi dziecko będzie mogło wodzić wzrokiem. Wciąż jednak kołysanie, przytulanie czy masowanie niemowlęcia po brzuszku powinno stanowić podstawę zabaw, bowiem dziecko w pierwszych miesiącach życia potrzebuje czuć Twoją bliskość i obecność. Ponadto warto delektować się kąpielami. W tym zadaniu pomocne będą delikatne żele do kąpieli dla niemowląt, które otulą ciałko maluszka i pozwolą mu się zrelaksować.

Dziecku można też umożliwić chwytanie różnych bezpiecznych zabawek i wkładanie ich do buzi – w ten sposób maluch zaczyna poznawać świat. Warto zaopatrzyć się w rozmaite gryzaczki, które możesz w razie potrzeby szybko umyć. To również dobry czas na kładzenie malucha na brzuszku, aby zaczął ćwiczyć podnoszenie główki.

Zabawy z niemowlakiem 3-miesięcznym

Kontynuuj zabawy z podnoszeniem główki, które wspierają rozwój mięśni grzbietu. W tym czasie warto mówić, śpiewać rytmiczne piosenki, powtarzać wyliczanki i wybierać szeleszczące zabawki. Dzieci mają dobry słuch, dlatego melodyjki czy grzechotki stanowią dla nich atrakcję. Wyliczanka lub zabawka wydającą dźwięki zachęci pociechę do reagowania i unoszenia główki.

Po 3. miesiącu życia maluch zaczyna dostrzegać obiekty znajdujące się w promieniu do 60 centymetrów. To zatem dobry czas na zabawy z minami i wspólne wygłupy. Warto również podstawiać maluchowi lusterko. Choć nie będzie jeszcze wiedział, że patrzy na siebie, niewątpliwie spodoba mu się to, co w nim zobaczy.

W 3. miesiącu dziecko zaczyna również odkrywać swoje ciało. Często bierze do buzi paluszki i stópki, w czym nie warto mu przeszkadzać. Natomiast dobrym pomysłem będzie kładzenie malucha na matach o ciekawej fakturze lub mięciutkich kocykach, a także dawanie mu do rączek różnych przedmiotów. W ten sposób będzie ćwiczył dotyk.

Zabawy z niemowlakiem. W co się bawić z małym dzieckiem?

Zabawy z niemowlakiem 4-miesięcznym

Ostrość wzroku ulega znacznej poprawie, a maluch zaczyna widzieć przestrzennie. Dzięki temu następuje dynamiczny rozwój koordynacji ręka-oko. Dlatego ulubioną zabawą dziecka może okazać się rzucanie zabawkami. Nieustanne podnoszenie przedmiotów z podłogi może być męczące dla rodziców, jednak sprzyja rozwojowi percepcji dziecka. Im maluch będzie starszy, tym większa będzie jego celność oraz świadomość własnych ruchów. To również świetny moment na rozwijanie pamięci wzrokowej. W tym okresie maluch zaczyna bowiem rozpoznawać swoje zabawki, a także miejsca czy osoby.

W co się bawić z 4-miesięcznym dzieckiem w domu? Warto wykorzystać ten moment i pokazywać maluchowi kolory, nazywać zabawki i patrzeć, czy reaguje na ich imiona. Podczas przewijania możesz też opowiadać dziecku, co robisz lub jakich elementów dotykasz np. nóżki, paluszka, pieluszki itp. Dobrym pomyłem będzie również ułożenie własnego wierszyka i powtarzanie go przy każdej okazji. Dzięki temu dziecko szybciej nauczy się rozpoznawać i nazywać części swojego ciała. Będzie umiało także pokazać, co i gdzie je boli.

Dobrym pomysłem jest także słuchanie muzyki dla dzieci, rymowanek lub wspólne tańczenie. Maluchy szybko reagują na znajome melodie – swoją drogą, często przypominają im one pozytywne momenty. Dzieci uwielbiają również charakterystyczne, wyraziste dźwięki, takie jak kichanie, bzyczenie czy cmokanie ustami, które zwykle starają się naśladować.

Przeczytaj także: Jakie zabawy z dziećmi w domu? 28 sposobów na nudę

Zabawy z niemowlakiem 5-miesięcznym

Dzieci rozpoznają już kolory, uwielbiają dźwięki oraz różne kształty i faktury. To dobry moment, aby czytać maluchowi bajki. W tym zadaniu pomocne mogą okazać się kolorowe książeczki z obrazkami zwierząt, których głosy możesz naśladować. Częste przeglądanie ilustracji sprawi, że dziecko samo będzie wydawać określone dźwięki. Warto wybierać również rozkładane książeczki (z trójwymiarowymi obrazkami), ciekawymi fakturami lub interaktywne. Te ostatnie będą wydawać odgłosy, grać melodyjki lub świecić.

W co się bawić z 5-miesięcznym dzieckiem? Poza czytaniem i śpiewaniem, warto klaskać, tańczyć z maluchem, a także ćwiczyć z nim wkładanie do właściwych otworów klocków o różnych kształtach. Dobrym pomysłem jest również zabawa w turlanie. Ułóż dziecko na plecach lub brzuszku i zachęć, aby zmieniło pozycje. Dziecko będzie poszukiwało Cię wzrokiem i starało się zmienić pozycję. Warto też ustawiać maluchowi przeszkody np. z rolowanego ręcznika – będzie starał się je pokonać, co przy okazji pozwoli mu ćwiczyć mięśnie.

Zabawy z niemowlakiem. W co się bawić z małym dzieckiem?

Zabawy z niemowlakiem 6-miesięcznym

Niektóre dzieci w wieku 6 miesięcy rozpoczynają próby raczkowania. Jednak nie pospieszaj swojego malucha, ani nie denerwuj się, jeśli nie wykazuje takiej chęci. Miej też na uwadze, że niektóre dzieci w ogóle nie raczkują. Pomijają ten etap, a później od razu zaczynają same stawać.

W tym okresie warto pokazywać dziecku nowe miejsca, zabierać na dłuższe spacerki i pokazywać świat. Warto dużo do niego mówić i opowiadać o rzeczach, które razem widzicie. Wręczaj mu także przedmioty, które wydają dźwięki np. garnek i drewnianą łopatkę, butelkę z piaskiem lub bębenek, w który może uderzać. Sprawdzą się także zabawki interaktywne. Warto turlać do dziecka piłeczkę,  którą będzie mogło schwytać lub popchnąć. Dzięki temu angażujesz do zabawy zmysł dotyku i wzroku.

Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie zapachów. Możesz dawać maluszkowi do powąchania kwiatki czy owoce, a także wzbogacać kąpiele w aromatyczne żele do mycia dla dzieci.

Zabawy z niemowlakiem 7-miesięcznym

Sprawdzonym pomysłem jest zabawa w konika. Ułóż dziecko na kolankach i udawaj stukot kopyt oraz prychanie charakterystyczne dla zwierzaka. Świetną zabawą jest również „a kuku”, bowiem pojawianie się w różnych miejscach ćwiczy wzrok i skupienie.

Warto wrzucać do kąpieli ulubione zabawki malucha, który będzie się starał wyłowić. Dziecko doskonale bawi się też podczas jedzenia, kiedy poznaje jego teksturę, smak i zapach. Choć po samodzielnym posiłku zostaje spory bałagan, to jednak taka zabawa dostarcza maluchowi ogromnej frajdy i okazji do rozwoju.

Zabawy z niemowlakiem 8-miesięcznym

W co się bawić z 8-miesięcznym dzieckiem? Warto zaangażować do zabaw nie tylko tatę, ale również babcię, dziadka czy innych członków rodziny. Dobrze jest bowiem, gdy maluch możliwe najczęściej przebywa z innymi ludźmi. Często jest zapatrzony w nowe twarze, lubi słuchać wydawanych przez nie dźwięków, a także chętnie chwyta za brodę, okulary czy włosy.

Warto opowiadać dziecku o nowo napotkanych osobach tak, aby uczyło się zapamiętywać informacje – niech pozna i zapamięta np. wujka Wojtka, ciocię Kasię czy Dziadka Staszka. Dobrze jest także, gdy członkowie rodziny angażują się w opowiadanie dziecku historii, zabawę w konika czy rzucanie piłeczki.

Zabawy z niemowlakiem. W co się bawić z małym dzieckiem?

W co się bawić z 9-miesięcznym dzieckiem?

Prosta zabawa w chowanego (maluch pokazuje, gdzie się schował tata lub mama), budowanie różnych konstrukcji z klocków czy zabawy z latarką i cieniami na ścianie dostarczą dziecku niemało radości. Wybieraj również nowe bajki do czytania i uczyńcie z tego rytuał przed snem.

Zabawy z niemowlakiem na dworze

Jakie zabawy z niemowlakiem na dworze? Około 7.-8. miesiąca życia dziecko zaczyna samo siadać lub chwytać palce dorosłego, aby się podnieść. Nie przyspieszaj tego procesu. Gdy jednak maluch nauczy się siadać samodzielnie, sadzaj go na trawce, w piaskownicy lub baseniku – ten ostatni stanowi świetny pomysł, zwłaszcza na wakacje w domu. Dziecko z pewnością będzie zachwycone zabawą, szczególnie tą w wodzie. Jeżeli basenik będzie ustawiony na świeżym powietrzu, zastosuj balsamy do opalania dla dzieci, które ochronią skórę malucha przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych.

Zabawy z niemowlakiem. W co się bawić z małym dzieckiem?

Gry i zabawy z niemowlakiem na świeżym powietrzu, które dostarczą mu wiele radości, to np. robienie babek z piasku, budowanie zamków lub ładownie piasku na ciężarówkę i przewożenie go w inne miejsce. W tym przypadku dziecko obserwuje rodzica i stara się powtarzać ruchy, dzięki czemu ćwiczy koordynację ruchową, a także zapamiętywanie etapów, które doprowadzają do określonego celu.

Dobrym pomysłem na zabawy dla dzieci na dworze jest także robienie błota, polewanie piasku wodą lub gotowanie – do tego warto wziąć stary garnek, rondelek i nazrywać listków. Oczywiście po takich zabawach nie obejdzie się bez gruntownej kąpieli, więc warto postawić na odpowiednie kosmetyki dla dzieci, które pozwolą pozbyć się błota i innych zabrudzeń. Mogą przydać się także chusteczki nawilżające dla dzieci i niemowląt, które umożliwią szybkie oczyszczenie rączek i buzi.

Zabawy edukacyjne z niemowlakiem, które pozwalają poznawać świat, to wspólne zrywanie listków, kwiatków czy zbieranie szyszek lub patyczków. Warto opowiadać dziecku o tym, co razem znajdziecie. Dobrym pomysłem jest także poszukiwanie zwierzątek np. ptaszków, wiewiórek, kotków czy piesków. Możesz o nich opowiadać, o tym, co robią i jedzą, a także naśladować ich odgłosy. Zabawy z dzieckiem na dworze mogą również polegać na obserwowaniu innych dzieci, ludzi czy przejeżdżających pojazdów. Dobrze jest też uczyć malucha o potencjalnych niebezpieczeństwach, czyli np. o tym, że trzeba uważać na jadące samochody.

Popularna jest również zabawa niemowlaka z balonami, która pozwala mu obserwować ciekawy obiekt i samodzielnie wprawiać go w ruch. Dzięki niej maluch będzie rozwijał zmysł wzroku oraz dotyku.

Porady dla Ciebie