Cysta na twarzy, za uchem, na plecach – co to za zmiany?

Cysta na twarzy, za uchem, na plecach – co to za zmiany?

Jeśli wyczułaś na ciele wyraźną wypukłość, być może to właśnie cysta. To irytujący problem, którego chcesz się szybko pozbyć. Choć rzadko bywa naprawdę groźny. Sprawdź, czym dokładnie są cysty, gdzie powstają i jak sobie z nimi radzić.

Cysta na twarzy – gdzie się może pojawić?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są cysty na twarzy i na ciele. Otóż to zmiany, zwane także torbielami, które wypełnia płyn lub materiał półpłynny. Mogą powstać na każdej tkance, na całym ciele. Czasami to bardzo małe, wręcz mikroskopijne struktury. Innym razem są tak duże, że przemieszczają narządy wewnętrzne. Wracając jednak do twarzy. Cysta na twarzy może okazać się torbielą zastoinową, czyli prosakiem lub cystą łojową, znaną jako kaszak. Prosaki najczęściej pojawiają się w okolicach oczu, nierzadki widok to również cysta na policzku. Z kolei cysta na czole czy nawet głowie to zapewne kaszak.

Jak odróżnić kaszaki od prosaków? Przeczytaj o nich szczegółowo w artykułach Czym są kaszaki i o czym świadczą? oraz Prosaki na twarzy – czym są i jak je zwalczać?

Cysty na twarzy to również objaw trądziku torbielowatego. To bardzo trudna w leczeniu odmiana o chronicznym, zapalnym charakterze. Co ją charakteryzuje? Właśnie cysty z ropną zawartością. Zazwyczaj są one duże, bolesne, o czerwonym zabarwieniu oraz twardej strukturze. Wypełnia je biała lub żółta wydzielina. Czasami otacza je czerwona obwódka, przez co łatwo pomylić je z czyrakami. W trądziku torbielowatym początkowo pojawiają się zaskórniki, które z czasem zmieniają się w opisywane wykwity. Te bardzo często zlewają się i pęcznieją, tworząc w ten sposób cysty. Ich największa koncentracja dotyczy twarzy, choć czasami pojawiają się pod pachami czy na pośladkach. Nierzadko pozostawiają blizny oraz przebarwienia.

Cysta na twarzy – gdzie się może pojawić?

Cysta na twarzy – przyczyny

Jeśli chodzi o przyczyny cyst na twarzy, mają one związek z rozwojem stanu zapalnego w danym miejscu. Powstaje on w wyniku zrogowacenia mieszka włosowego lub uszkodzenia skóry, prowadzących do zatkania gruczołów łojowych. Wówczas sebum cały czas gromadzi się bez drogi ujścia. W efekcie powstaje cysta. Bezpośrednie przyczyny tego stanu są zróżnicowane. Czasami dużą rolę odgrywają tu skłonności genetyczne, innym razem zaburzenia hormonalne. W grę wchodzi też nieprawidłowa pielęgnacja twarzy. Z kolei za cysty w trądziku torbielowatym odpowiada zbyt wysoki poziom androgenów.

Cysta na twarzy – usuwanie

Sposób leczenia cysty na twarzy zależy od jej rodzaju. W przypadku kaszaków i prosaków można spróbować doprowadzić do ich samoistnego opróżnienia. To możliwe dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry oraz stosowaniu specjalnych maści i kremów. Domowe sposoby na cysty na twarzy to peelingi. W przypadku kaszaków sprawdzą się jedynie w początkowej fazie, tuż po pojawieniu się zmian. Peeling do twarzy znajdziesz oczywiście w ofercie NIVEA. W tym wypadku proponujemy dwa warianty tego kosmetyku. Pierwszy z nich to Smooth Rice Scrub – Peeling Ryżowy z Bio Borówkami o średniej mocy złuszczania oraz Purify Rice Scrub – Peeling Ryżowy z Bio Aloesem, który intensywnie złuszcza naskórek. Jeśli usuwanie cysty na twarzy w ten sposób nie powiedzie się, zgłoś się do specjalisty. Z prosakami poradzi sobie nawet kosmetyczka, z kolei kaszaki wymagają wizyty u lekarza. Poza tym duże znaczenie ma profilaktyka. Starannie dobrane kosmetyki do oczyszczania twarzy mogą zapobiec zatykaniu się gruczołów łojowych. Z redukcją nadmiaru sebum oraz oczyszczaniem porów poradzi sobie Oczyszczający żel do mycia twarzy NIVEA z peelingującymi mikrogranulkami. Stosuj również kremy do twarzy o nieobciążających formułach jak np. Odżywczy lekki krem do twarzy Care 3w1.

A jak leczyć cysty na twarzy w trądziku torbielowatym? Tutaj sprawa okazuje się znacznie poważniejsza. Tę agresywną odmianę trądziku leczy się farmakologicznie. Lekarze najczęściej zalecają antybiotyki przyjmowane doustnie, które hamują rozwój bakterii, a przy tym łagodzą stany zapalne. Inna opcja to retinoidy, ograniczające aktywność gruczołów łojowych i działające przeciwzapalnie. Rzadko niezbędne jest włączenie leków antykoncepcyjnych. Gdy choroba osiągnęła zaawansowane, poważne stadium, konieczna bywa interwencja chirurgiczna. Polega ona na nacięciu zmiany i oczyszczeniu jej wnętrza. Czasami leczenie cyst na twarzy wymaga podania do zmiany zastrzyków ze steroidami. Wśród domowych metod leczenia wymienia się maść ichtiolową.

Cysta na twarzy – przyczyny

Cysta za uchem

Najczęściej pojawiająca się cysta za uchem to wspomniany wcześniej kaszak. Właśnie głowa (w tym okolice za uchem) jest jedną z najczęstszych lokalizacji występowania torbieli wypełnionych łojem. Cysta na uchu czy za uchem zazwyczaj jest niewielka. Łatwo ją przesunąć pod powierzchnią skóry. Jej struktura bywa zarówno twarda, jak i miękka. W centrum zmiany może znajdować się czarny punkt oznaczający zatkanie mieszka włosowego. Leczenie torbieli za uchem wygląda tak jak w przypadku pozostałych lokalizacji. Gdy domowe sposoby zawiodą, pozostaje wizyta u dermatologa.

Cysta na plecach – przyczyny

Torbiele na plecach to najczęściej torbiele włosowe. Powstają w dole pleców, tuż nad pośladkami. Przyczyny cysty na plecach? Powiększenie się oraz zakażenie mieszków włosowych. To wynik zablokowania się ujścia gruczołu łojowego przez włos, zrogowaciały naskórek lub nawet drobną bliznę. Wewnątrz gruczołu zaczyna gromadzić się wydzielina – w ten sposób cysta na plecach się powiększa. I to nawet do średnicy kilkunastu milimetrów. Czynniki sprzyjające wystąpieniu cysty na plecach to nadmierne pocenie, niewłaściwa higiena, otyłość, a także częste otarcia okolicy krzyżowo-guzicznej. Czasami nawet zła postawa ciała przy biurku przyczynia się do rozwoju torbieli. Zapomnij o wyciskaniu cysty na plecach! Nic nie zdziałasz lub doprowadzisz do zakażenia. Torbiel na plecach wymaga interwencji chirurgicznej. Choć zdarza się, że wchłania się samoistnie.

 

Cóż, cysty są dokuczliwe, ale na szczęście rzadko bywają naprawdę groźne. To najczęściej po prostu defekty kosmetyczne. Chociaż pojawienie się tego rodzaju zmian zawsze trzeba omówić z lekarzem.

Cysta na twarzy – usuwanie