Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są cysty na twarzy i na ciele. Otóż to zmiany, zwane także torbielami, które wypełnia płyn lub materiał półpłynny. Mogą powstać na każdej tkance, na całym ciele. Czasami to bardzo małe, wręcz mikroskopijne struktury. Innym razem są tak duże, że przemieszczają narządy wewnętrzne. Wracając jednak do twarzy. Cysta na twarzy może okazać się torbielą zastoinową, czyli prosakiem lub cystą łojową, znaną jako kaszak. Prosaki najczęściej pojawiają się w okolicach oczu, nierzadki widok to również cysta na policzku. Z kolei cysta na czole czy nawet głowie to zapewne kaszak.
Jak odróżnić kaszaki od prosaków? Przeczytaj o nich szczegółowo w artykułach Czym są kaszaki i o czym świadczą? oraz Prosaki na twarzy – czym są i jak je zwalczać?
Cysty na twarzy to również objaw trądziku torbielowatego. To bardzo trudna w leczeniu odmiana o chronicznym, zapalnym charakterze. Co ją charakteryzuje? Właśnie cysty z ropną zawartością. Zazwyczaj są one duże, bolesne, o czerwonym zabarwieniu oraz twardej strukturze. Wypełnia je biała lub żółta wydzielina. Czasami otacza je czerwona obwódka, przez co łatwo pomylić je z czyrakami. W trądziku torbielowatym początkowo pojawiają się zaskórniki, które z czasem zmieniają się w opisywane wykwity. Te bardzo często zlewają się i pęcznieją, tworząc w ten sposób cysty. Ich największa koncentracja dotyczy twarzy, choć czasami pojawiają się pod pachami czy na pośladkach. Nierzadko pozostawiają blizny oraz przebarwienia.