artykuly-o-pielegnacji

Demakijaż twarzy — jak wykonać go poprawnie?

Demakijaż to nieodłączny etap codziennej pielęgnacji skóry. Nie każda z nas wie jednak, jak należy go wykonywać i jakiego rodzaju kosmetyków używać do tego celu. Podpowiadamy, w jaki sposób powinno wyglądać prawidłowe usuwanie makijażu dopasowane do typu cery.

Dlaczego oczyszczanie twarzy jest ważne?

Demakijaż twarzy pozwala pozbyć się nie tylko makijażu. Dzięki niemu jesteś w stanie usunąć zgromadzone na twarzy sebum oraz martwy naskórek. Pomijając ten etap pielęgnacji, kondycja Twojej skóry w krótkim czasie ulec może znacznemu pogorszeniu. Dochodzi wówczas do zatykania i rozszerzania porów oraz powstawania wyprysków i zaskórników. Znajdujący się na twarzy martwy naskórek utrudnia wchłanianie składników aktywnych zawartych w kosmetykach stosowanych na późniejszych etapach pielęgnacji twarzy. Jeżeli nie zadbasz o regularny demakijaż, Twoja skóra może stać się pozbawiona blasku, szara i wysuszona. To jednak nie wszystko — na jej powierzchni mogą zacząć pojawiać się nieestetyczne zaczerwienia i podrażnienia. Dochodzić może również do rozwoju stanów zapalnych oraz alergii.

Szkodliwe dla kondycji Twojej cery może być nie tylko pomijanie demakijażu. Równie dużo szkód wyrządzić może nieprawidłowe usuwanie make-upu. Jednym z najpopularniejszych błędów jest niedokładny demakijaż. W celu pozbycia się makijażu i zanieczyszczeń, nie wystarczy użyć wody. Niezbędne będą tutaj preparaty dopasowane do rodzaju Twojej skóry (więcej na ich temat — poniżej). Po usunięciu makijażu, zadbać należy o oczyszczenie twarzy i jej stonizowanie.

Wykonując demakijaż oczu, nigdy nie należy pocierać skóry. W przeciwnym wypadku, na twarzy mogą zacząć pojawiać się nieestetyczne zmarszczki. W artykule prezentujemy, jak powinien wyglądać prawidłowy demakijaż oczu.


Prawidłowy demakijaż twarzy krok po kroku

demakijaż krok po kroku

Jak wykonać demakijaż twarzy krok po kroku? Prawidłowy demakijaż twarzy należy rozpocząć od oczu – usuwając resztki kosmetyków, takich jak tusz do rzęs, eyeliner czy cienie do powiek. Na tym etapie pielęgnacji twarzy należy nasączyć wacik wybranym kosmetykiem do demakijażu oczu, przyłożyć go na chwilę na skórę wokół oczu tak, aby znajdujące się tam produkty mogły się rozpuścić i ściągnąć bez pocierania. Jeżeli jesteś miłośniczką wodoodpornych kosmetyków, sięgnij po specjalne preparaty, które będą w stanie skutecznie rozpuścić tłuszcz oraz brud. Polecić możemy Ci profesjonalny płyn do demakijażu oczu MicellAIR NIVEAz ekstraktem z czarnej herbaty i suchym olejkiem. Kosmetyk oczyszcza skórę skutecznie i jednocześnie łagodnie, nie wymagając pocierania i nie pozostawiając tłustego filmu. Poniżej znajdziesz więcej praktycznych wskazówek na temat prawidłowego demakijażu oczu krok po kroku.

Codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku to oczywiście nie tylko demakijaż oczu! Pamiętajmy także o usunięciu podkładu, bronzera czy różu z policzków, czoła, nosa – jednym słowem należy oczyścić całą skórę twarzy. Nie należy także pomijać szyi oraz dekoltu — na tych częściach ciała również znajdują się resztki makijażu oraz zanieczyszczenia wymagające usunięcia.

Jak powinien wyglądać taki zabieg oczyszczania twarzy krok po kroku? Wykonać możesz go na 3 różne sposoby:

  • Z zastosowaniem wody i kosmetyku żelowego — w pierwszej kolejności zwilż twarz. Następnie wmasuj w nią żel i spłucz z użyciem letniej wody. Na koniec zaaplikuj tonik.
  • Bez użycia wody, z użyciem płynu micelarnego — niewielką ilość płynu micelarnego nałóż na płatek kosmetyczny i delikatnie przesuwaj nim po skórze, wykonując ruchy ku górze. Robiąc tego typu demakijaż, pamiętaj o częstej wymianie płatków kosmetycznych.
  • Z wykorzystaniem olejku — olejek nałóż na twarz, wmasuj i poczekaj, aż formuła rozpuści makijaż i zanieczyszczenia. W kolejnym kroku przemyj twarz wodą i następnie stonizuj tonikiem.

Jeżeli jesteś w podróży i nie masz możliwości zachowania właściwej kolejności pielęgnacji twarzy, sięgnij po chusteczki do demakijażu. Pomogą Ci one usunąć resztki make-upu, a co więcej — odświeżą i nawilżą skórę. Produkt ten zawsze warto mieć przy sobie w podręcznej kosmetyczce.

jak wykonać demakijaż

Demakijaż poszczególnych typów cery

Kosmetyki to demakijażu powinny być odpowiednio dopasowane do typu cery. To sprawdzony sposób na to, by zadbać o jej kondycję i przygotować ją do kolejnych zabiegów.

Demakijaż cery tłustej

Jak powinien wyglądać prawidłowy demakijaż cery tłustej? Do tego celu najlepiej sprawdzą się kosmetyki, takie jak pianki, żele czy płyny o lekkiej konsystencji i właściwościach matujących, antybakteryjnych oraz przeciwzapalnych. Wybierając kosmetyki do demakijażu skóry tłustej, upewnij się, że w ich składzie znajduje się między innymi cynk, retinol, siarka czy kwasy owocowe. Jakiego rodzaju produkty nie znajdą zastosowania w przypadku demakijażu tłustej cery? Nie zaleca się tutaj stosowania kosmetyków o ciężkiej, tłustej konsystencji. Mogłyby się one przyczyniać do zapychania porów, prowadząc do tworzenia się zaskórników. Posiadaczki tłustej skóry zrezygnować powinny także z produktów zawierających alkohol — mogą one bowiem zaburzać pracę gruczołów łojowych.

Kosmetyki do demakijażu i oczyszczania cery tłustej:

  • Płyn micelarny NIVEA Urban Skin Detox
  • Żel do mycia twarzy NIVEA do cery mieszanej i tłustej
  • Profesjonalny Dwufazowy płyn do demakijażu NIVEA MicellAIR

 
prawidłowy demakijaż twarzy

Demakijaż cery suchej

Demakijaż dla cery suchej opierać powinien się o stosowanie kosmetyków o gęstej, lekko tłustej konsystencji. Dzięki temu skutecznie uchronisz się przed uczuciem pieczenia i ściągnięcia. Dodatkowo, takie preparaty bardzo skutecznie wzmacniają barierę ochronną skóry. Najczęściej zawierają one składniki, jak gliceryna, kwas hialuronowy oraz różnego rodzaju oleje roślinne. Do demakijażu cery suchej z powodzeniem wykorzystywać możesz mleczka o właściwościach nawilżających oraz delikatne pianki. Demakijażu skóry suchej nigdy nie powinno wykonywać się natomiast przy pomocy wody i mydła — w ten sposób można z łatwością doprowadzić do nadmiernego przesuszenia skóry.

Kosmetyki do demakijażu cery suchej:

  • Pielęgnujący płyn micelarny NIVEA MicellAIR do skóry suchej
  • Żel — krem do mycia twarzy NIVEA do cery suchej
  • Łagodzące chusteczki do demakijażu NIVEA

Demakijaż cery naczynkowej

Demakijaż cery naczynkowej opierać powinien się o kosmetyki zawierające wyciąg z kasztanowca, korę dębu, miłorząb, arnikę oraz witaminę K. Skutecznie koją one skórę i redukują naczynka, działając na cerę lekko ściągająco. Do demakijażu skóry naczynkowej z powodzeniem używać możesz zarówno płynów micelarnych, jak i delikatnych mleczek.

Demakijaż skóry trądzikowej

Demakijaż skóry trądzikowej przypomina nieco ten, który wykonywać powinny posiadaczki cery tłustej. Wzbogacić należy go jednak o preparaty posiadające właściwości antybakteryjne. Wykonując demakijaż cery trądzikowej, z powodzeniem wykorzystać możesz specjalną szczoteczkę lub gąbeczkę oczyszczającą — to sprawdzony sposób na usunięcie zanieczyszczeń i poprawę ukrwienia skóry.

Kosmetyki do oczyszczania cery trądzikowej:

  • Peelingujący żel do mycia twarzy NIVEA przeciw niedoskonałościom
  • Żel — peeling — maska NIVEA przeciw niedoskonałościom
  • 1-minutowa maska NIVEA głęboko oczyszczająca
prawidłowe oczyszczanie twarzy

Demakijaż skóry wrażliwej

Demakijaż skóry wrażliwej opierać powinien się o stosowanie kosmetyków hipoalergicznych, o prostym składzie. Idealne preparaty tego typu pozbawione powinny być substancji zapachowych, barwników oraz konserwantów, które mogłyby przyczynić się do podrażnienia skóry. Do demakijażu cery wrażliwej nie zaleca się również używania wody z mydłem — to najkrótsza droga do wysuszenia skóry. Zamiast tego, warto sięgnąć po kosmetyki o właściwościach nawilżających i lekko natłuszczających.

Kosmetyki do demakijażu cery wrażliwej:

  • Pielęgnujący płyn micelarny NIVEA MicellAIR do skóry wrażliwej i nadwrażliwej
  • Micelarny żel oczyszczający NIVEA MicellAIR z kojącą wodą różaną
  • Pielęgnujący dwufazowy płyn do demakijażu oczu NIVEA

Demakijaż skóry mieszanej

Demakijaż skóry mieszanej może być nieco problematyczny, a to ze względu na fakt, iż łączy ona w sobie cechy cery tłustej oraz suchej. Tak zwana strefa T obejmująca czoło nos oraz brodę błyszczy się, a na jej powierzchni pojawiać mogą się zaskórniki oraz wypryski. Pozostałe części twarzy mają natomiast skłonność do nadmiernego przesuszania się, łuszczenia i powstawania podrażnień.

Kosmetyki do demakijażu cery mieszanej:

  • Pielęgnujący płyn micelarny NIVEA MicellAIR do cery normalnej i mieszanej
  • Żel do mycia twarzy NIVEA do skóry mieszanej
  • Odświeżający tonik NIVEA do cery normalnej i mieszanej

W jaki sposób należy zatem wykonywać demakijaż dla cery mieszanej? Kosmetyki przeznaczone do tego celu powinny posiadać jednocześnie właściwości matujące oraz nawilżające. Znakomicie sprawdzą się tutaj odświeżające chusteczki do demakijażu NIVEA. Ich delikatna formuła na bazie witaminy E skutecznie oczyszcza cerę, pozostawiając ją nawilżoną i odświeżoną. Posiadaczki cery mieszanej zdecydować mogą się również na zakup 2 rodzajów kosmetyków do demakijażu. Na strefę T stosować mogą one żel oraz tonik o właściwościach matujących, a na resztę twarzy — delikatne mleczko lub płyn micelarny.


demakijaż

Demakijaż skóry atopowej

Skóra atopowa jest niezwykle wrażliwa, a co za tym idzie — wymaga specjalnej pielęgnacji. Wybierając preparaty do demakijażu cery atopowej, stawiać należy na kosmetyki, które skutecznie ją nawilżą i zadbają o jej barierę lipidową. Demakijaż cery atopowej najlepiej wykonywać przy pomocy preparatów zawierających niewielką ilość składników aktywnych. Powinny być one pozbawione detergentów oraz mydła, a zamiast tego — posiadać neutralne PH i gwarantować skórze stosowne nawilżenie oraz natłuszczenie.

Demakijaż cery dojrzałej

Posiadaczki cery dojrzałej wybierać powinny preparaty dopasowane do ich wieku. Do demakijażu cery dojrzałej dobrze sprawdzać będzie się płyn micelarny bogaty w składniki o właściwościach przeciwstarzeniowych. Taki kosmetyk skutecznie usunie makijaż, nie narażając skóry na nadmierne wysuszenie, co prowadzić mogłoby do pogłębiania zmarszczek. Dojrzałe kobiety sięgnąć mogą także po kosmetyki na bazie olejków, które zagwarantują skórze należytą elastyczność oraz miękkość.

Demakijaż oczu

Demakijaż oczu należy wykonywać nieco inaczej niż demakijaż twarzy. Związane jest to tym, że skóra wokół oczu jest niezwykle cienka, wrażliwa oraz delikatna, co sprawia, że szybko ulega procesom starzenia. Co więcej, jest ona niemalże w całości pozbawiona gruczołów łojowych. Brak naturalnej bariery ochronnej sprawia, że skóra w okolicach oczu każdego dnia jest narażona na szkodliwe działanie wysokich i niskich temperatur, wiatru oraz promieni słonecznych. W związku z tym, wykonując demakijaż oczu wrażliwych, sięgnąć należy po kosmetyk bogaty w składniki nawilżające i natłuszczające, przyczyniające się do wzmocnienia warstwy lipidowej skóry.
demakijaż oczu

Jak wybrać dobry płyn do demakijażu oczu? Do tego celu wykorzystać możesz delikatny płyn do demakijażu oczu NIVEA, którego skład wzbogacony został o prowitaminę B5. Przyjazna dla skóry formuła preparatu skutecznie pielęgnuje i nawilża delikatne okolice oczu. Ten dobry płyn do demakijażu jest w stanie skutecznie usunąć nawet najbardziej trwały make-up, bez konieczności pocierania.

Szukasz alternatywy dla klasycznego płynu do demakijażu oczu? Co powiesz na micelarny żel do demakijażu oczu NIVEA? Zawarta w nim innowacyjna formuła oil-free skutecznie, a jednocześnie łagodnie usuwa makijaż. Dzięki zawartości kwasu hialuronowego, kosmetyk nawilża oraz pielęgnuje wrażliwe okolice oczu.

Jak powinien wyglądać prawidłowy demakijaż oczu? W pierwszej kolejności nasącz płatki kosmetyczne wybranym produktem. Następnie przyłóż je do zamkniętych powiek i odczekaj kilkanaście sekund tak, aby preparat mógł rozpuścić znajdujące się na oczach kosmetyki. Następnie, wykonując delikatne ruchy od zewnętrznej do wewnętrznej strony oka, pozbądź się resztek make-upu. Pamiętaj — wykonując demakijaż oczu, nigdy nie pocieraj i nie naciągaj skóry, ponieważ może to przyspieszyć powstawanie zmarszczek.

 


Demakijaż ust

Makijaż z twarzy i oczu usunięty? Teraz pora na usta! Jak powinno się wykonywać demakijaż ust? Do tego celu należy wybrać produkt, który skutecznie rozpuści znajdującą się na ustach pomadkę, jednocześnie nie wysuszając ust. Nasza propozycja to łagodzące chusteczki do demakijażu NIVEA z mleczkiem oczyszczającym i olejkiem migdałowym. Dobrze sprawdzają się one zarówno w przypadku cery suchej, jak i wrażliwej. Z ich pomocą z łatwością usuniesz nawet najbardziej trwałą szminkę. Demakijaż ust wykonać możesz również przy pomocy płynu przeznaczonego do demakijażu wodoodpornego. Nasącz nim wacik, przyłóż na kilka sekund do warg, a następnie przesuń po ustach. Gotowe!

Domowe sposoby na demakijaż

Jak usunąć makijaż bez płynu do demakijażu? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Możesz na przykład zdecydować się wykonać demakijaż olejem kokosowym. Do tego celu potrzebować będziesz 2 łyżeczek wspomnianego produktu, 2 szklanek wody i 3 łyżek ulubionego żelu do mycia twarzy. Połącz wszystkie składniki ze sobą, a następnie włóż miksturę na kilkanaście sekund do kuchenki mikrofalowej. Pamiętaj, by nie doprowadzić do jej zagotowania! Przygotowany w ten sposób preparat przelej do słoiczka i zanurz w nim płatki kosmetyczne. Demakijaż olejem kokosowym wykonuj w ten sam sposób, co przy pomocy swojego ulubionego produktu do usuwania makijażu. Czynność powtarzaj aż do momentu, gdy waciki nie będą czyste. Olejek kokosowy jest w stanie rozpuścić nawet najbardziej trwałe, wodoodporne kosmetyki. Co więcej, skutecznie nawilża on skórę twarzy, wspomagając jej oczyszczenie. Olejku kokosowego z powodzeniem używać możesz również jako balsamu do ciała czy odżywki do włosów. To jednak nie jedyny olej, który sprawdzi się podczas demakijażu. Do tego celu wykorzystać możesz również olej rycynowy, który znany jest ze swoich właściwości oczyszczających, a także olej słonecznikowy, lniany, rzepakowy czy migdałowy.

Jak jeszcze usunąć make-up bez stosowania kosmetyków? W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszą się rękawiczki do demakijażu. Znajdują one zastosowanie w przypadku każdego rodzaju cery — tak wrażliwej, jak i tłustej czy naczynkowej. Jak należy używać tego typu produktu? Rękawiczkę zamocz w letniej wodzie i wykonuj delikatne, okrężne ruchy. Jedną jej stronę wykorzystaj do usunięcia makijażu z oczu, drugą — do twarzy, ust, dekoltu oraz szyi.
zabieg oczyszczania twarzy krok po kroku

Do produkcji takich rękawiczek wykorzystuje się mikrofibrę, co sprawia, że są one niezwykle delikatne i działają niczym łagodny peeling. Dodatkowo, pobudzają mikrokrążenie w skórze i wzmacniają barierę hydrolipidową skóry. Jak dbać o rękawiczkę do demakijażu? Po każdym użyciu należy umyć ją pod bieżącą wodą z użyciem mydła bez dodatku gliceryny. Następnie wypłucz ją, wyciśnij i zostaw do wyschnięcia. Jedna rękawiczka wystarcza na 3 miesiące codziennego stosowania.

To jednak nie jedyne domowe sposoby na demakijaż. Z pomocą ogólnodostępnych produktów, w kilka chwil jesteś w stanie przygotować naturalny kosmetyk do usuwania make-upu. Do tego celu wykorzystaj na przykład odtłuszczone mleko, olejek rycynowy, olejek różany oraz przegotowaną wodę. Mleko rozpuść w ciepłej wodzie, dodaj olejki, przelej do butelki i dokładnie wymieszaj. Taki kosmetyk doskonale sprawdzi się do demakijażu cery normalnej.

 

Posiadaczki cery tłustej wykonać mogą natomiast płyn z maślanki, soku z cytryny oraz miodu. Składniki należy wymieszać, nałożyć na skórę, a następnie spłukać letnią wodę. To sprawdzony sposób na regulację wydzielania sebum i ochronę cery.

Chcesz cieszyć się zdrową, piękną, zadbaną cerą? Pamiętaj o codziennym demakijażu przy pomocy kosmetyków dopasowanych do rodzaju Twojej skóry!