mężczyzna unika potu

NADMIERNE POCENIE – PRZYCZYNY I ŚRODKI ZARADCZE

Wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak zwalczać nadmierne pocenie

NADMIERNA POTLIWOŚĆ – PRZYCZYNY I ŚRODKI ZARADCZE

Pocenie się to sposób naszego organizmu na schłodzenie się, kiedy dochodzi do przegrzania – podczas wysiłku fizycznego, przebywania w gorącym klimacie czy nawet podczas intensywnej sesji jogi. Pocenie się, w większości przypadków, jest zjawiskiem oczekiwanym i całkowicie normalnym. Oto trzy najważniejsze funkcje potu:

- Reguluje temperaturę naszego ciała, gdy robi się gorąco
- Chroni ważne organy przed przegrzaniem
- Utrzymuje homeostazę (37°C), czyli temperaturę, w której organizm funkcjonuje najlepiej
- Nawilża skórę

CZYM JEST NADMIERNE POCENIE SIĘ?


kobieta trzymająca spray do ciała Nivea

Czym więc jest nadmierne pocenie się? O nadmiernej potliwości mówimy, gdy organizm poci się, choć wcale nie musi się schładzać. Jest to często występująca dolegliwość, a pojawia się jako odpowiedź na leki, stan zdrowia lub pozornie bez powodu – nawet kiedy nie jest nam gorąco. 

CO POWODUJE NADMIERNE POCENIE SIĘ?

Wyróżnia się dwa główne rodzaje nadmiernej potliwości: pierwotną i wtórną. Każda z nich ma inne przyczyny. Nadpotliwość pierwotna jest dziedziczna i często miał lub ma ją ktoś z krewnych. Oprócz uwarunkowań genetycznych nie ma ona często oczywistych przyczyn. Występuje zazwyczaj w obrębie dłoni, stóp i twarzy.

Nadpotliwość wtórna ma natomiast wiele znanych przyczyn - choroby serca, cukrzyca, otyłość i lęk to tylko niektóre z nich. Ten typ nadmiernego pocenia się dotyczy całego ciała.

Nadpotliwość może również powodować nadmierne pocenie się w nocy. Efekty są bardzo podobne do nadpotliwości wtórnej, jednak występują podczas snu.


ZAPOBIEGANIE NADMIERNEJ POTLIWOŚCI

Bez względu na przyczyny nadmiernej potliwości, warto wiedzieć, co zrobić, żeby się nie pocić. Na szczęście, jest wiele sposobów na ograniczenie nadmiernego pocenia się – od zmiany ubioru, który nosisz, poprzez dietę, aż po rozwiązania farmaceutyczne i medyczne:
ZAPOBIEGANIE NADMIERNEJ POTLIWOŚCI

1. NOŚ LUŹNE, PRZEWIEWNE UBRANIE

Noszenie luźnych ubrań (np. koszulek typu oversize) może zminimalizować oznaki nadpotliwości. Z kolei skarpetki i opaski przeciwpotne pomogą wchłonąć wilgoć i łatwo je zmienić w ciągu dnia. Generalnie kluczowe jest wybieranie tkanin oddychających, takich jak ubrania z bawełny, zamiast materiałów nieoddychających. Dotyczy to także łóżka. Jeśli doświadczasz nadmiernego pocenia się w nocy, upewnij się, że Twoja pościel jest możliwie jak najbardziej oddychająca, i ewentualnie uchyl okno, aby zapewnić przepływ chłodnego powietrza. 

ZAPOBIEGANIE NADMIERNEJ POTLIWOŚCI

2. UTRZYMUJ CHŁÓD

W zmniejszeniu poziomu potu pomaga również utrzymanie jak najchłodniejszej temperatury. W naprawdę upalne dni z pomocą może przyjść wentylator, a także unikanie bezpośredniego działania promieni słonecznych. Dobrym pomysłem może być również przechowywanie produktów do pielęgnacji skóry w lodówce, gdyż nakładane na skórę będą miały działanie chłodzące.

ZAPOBIEGANIE NADMIERNEJ POTLIWOŚCI

3. UNIKAJ PEWNYCH POKARMÓW, A SIĘGAJ PO INNE

Dobrym pomysłem jest też unikalnie tych produktów, o których wiesz, że mogą zwiększyć potliwość. Aby utrzymać poziom potu w ryzach, spróbuj wystrzegać się pikantnych potraw (zwykle zawierających kapsaicynę) i alkoholu. Potliwość nasilić może również kofeina z powodu jej wpływu na nasze nadnercza. Z drugiej strony, istnieją pewne produkty spożywcze, które przy problemach z nadmiernym poceniem się mogą być bardzo pomocne. Na początek polecamy bogatą w przeciwutleniacze oliwę z oliwek i wyciszającą zieloną herbatę.

Mądrze jest równie ograniczyć wielkość posiłków. Jedząc mniej a częściej, podczas procesu trawienia Twój organizm będzie wytwarzał mniej ciepła.

ZAPOBIEGANIE NADMIERNEJ POTLIWOŚCI

4. ROZWIĄZANIA FARMACEUTYCZNE

Poza rozwiązaniami praktycznymi istnieją również środki dostępne bez recepty w Twojej aptece. Znajdziesz tam wkładki przeciwpotne, które można umieścić w szczególnie wilgotnych miejscach (np. pod pachami), tabletki bez recepty (np. z szałwią) oraz bardzo silne antyperspiranty. 
Warto przejść z dezodorantu na silny antyperspirant – zmiana jest niewielka, ale bardzo skuteczna. Poznaj gamę antyperspirantów NIVEA, aby znaleźć ten jeden idealny dla Ciebie. 
Wypróbuj silny antyperspirant, na przykład nasz NIVEA Dry Comfort w spray'u, który pomaga chronić przed niepożądanym zapachem przez 96 godzin. 
Stosowanie antyperspirantu blokuje kanały potowe, co oznacza, że – owszem – pocisz się, ale pot nie dociera do powierzchni skóry. Sam dezodorant natomiast nie wpływa na poziom potu, a jedynie sprawia, że pot ma ładniejszy zapach.

ZAPOBIEGANIE NADMIERNEJ POTLIWOŚCI

5. PRZED SNEM STOSUJ ŚRODKI ANTYPERSPIRACYJNE

Efekty działania dobrego antyperspirantu mogą być widoczne dopiero po pewnym czasie. Zalecamy stosowanie go w nocy, kiedy poziom potu jest niższy. W nocy zwykle nasze ciało jest mniej aktywne, dlatego pocimy się mniej. Jest to więc idealna pora, aby substancje antyperspiracyjne zadziałały na kanały potowe i ograniczyły poziom potu.

ZAPOBIEGANIE NADMIERNEJ POTLIWOŚCI

6. DŁUGOFALOWE ROZWIĄZANIA MEDYCZNE

Przy silnym nadmiernym poceniu się, z którym trudno sobie poradzić, niezależnie od praktycznych i farmaceutycznych rozwiązań dostępne są pewne długoterminowe metody postępowania. Ponieważ nadmierne pocenie się pochodzi z gruczołów potowych, można je leczyć medycznie. Lekarz może podjąć decyzję o zastosowaniu jonoforezy - delikatnego prądu elektrycznego dostarczanego przez mokrą nakładkę, który to zabieg tymczasowo wyłącza gruczoł potowy.

Gruczoły potowe mogą być również potraktowane botoksem. Zastrzyki pod pachy są skuteczne, ponieważ botoks blokuje znajdujące się tam neuroprzekaźniki, które uniemożliwiają wytworzenie dużej ilości potu. O wiele bardziej radykalna jest operacja usunięcia gruczołów potowych, która fizycznie likwiduje problem.

                                   Pamiętaj, aby przed rozważeniem którejkolwiek z tych długoterminowych metod skonsultować się z lekarzem.