Kobieta siedzi ze skrzyżowanymi rękami

Pryszcze na brodzie – jak się ich pozbyć

Pryszcze na brodzie – przyczyny i środki zaradcze

PRYSZCZE NA BRODZIE

Krosty na konkretnych częściach twarzy, w tym na brodzie, wokół ust i wzdłuż linii żuchwy, mogą mieć różne przyczyny. Zapoznaj się z naszym poradnikiem poświęconym głównym powodom nawracających pryszczy na brodzie.

CZYM SĄ PRYSZCZE NA BRODZIE?

Pryszcze na brodzie to krosty, które pojawiają się właśnie na brodzie, a często także w okolicach ust i linii żuchwy. Powstają w wyniku wahań hormonów, zwłaszcza u kobiet.

CO POWODUJE PRYSZCZE NA BRODZIE U MĘŻCZYZN I KOBIET?

Jest kilka możliwych przyczyn powstawania krost na brodzie, które dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn – należą do nich stres, brak snu i niezrównoważona dieta.

Broda to część twarzy, której często dotykamy, a to sprzyja rozprzestrzenianiu się na skórze tłuszczu, łoju i brudu, nasilających rozwój bakterii trądzikowych.

Istnieją też inne powody występowania pryszczy na brodzie.
Dziewczyna z kręconymi włosami

U kobiet częstą przyczyną nawracających krost w tej strefie jest brak równowagi hormonalnej. To przez nadmiar hormonu androgenowego, który zbyt mocno pobudza gruczoły łojowe.

KOBIETY:

Kobiety skarżące się na trądzik po dwudziestym roku życia mają tendencję do wyprysków na brodzie, wokół ust i na linii żuchwy – jest to tak zwana „strefa U"".

U kobiet częstą przyczyną nawracających krost w tej strefie jest brak równowagi hormonalnej. To przez nadmiar hormonu androgenowego, który zbyt mocno pobudza gruczoły łojowe.

Inną przyczyną o podłożu hormonalnym jest miesiączka. Przez różne fazy cyklu organizm produkuje więcej niż zwykle określonych hormonów. Pod koniec wytwarza więcej testosteronu, który również pobudza aktywność gruczołów łojowych.

Sebum pomaga zachować skórze odpowiednią warstwę ochronną i nawilżenie, jednak jego nadmiar może zatykać pory i powodować powstawanie wyprysków na brodzie. Zazwyczaj pojawiają się one w postaci dużych, bolesnych czerwonych guzków lub widocznych pod skórą białych plamek, zwanych zaskórnikami.

MĘŻCZYŹNI:

U mężczyzn także występują wahania hormonalne, które mogą mieć wpływ na ich skórę, jednak czerwone plamy na brodzie to najczęściej efekt wrastających włosków. Ma to miejsce, gdy końcówka włosa wrasta z powrotem w skórę, powodując zaczerwienienie i stan zapalny. Wrastające włoski mogą powodować podrażnienie, które wygląda jak pryszcz.


CZY PRYSZCZE NA BRODZIE I TRĄDZIK NA BRODZIE TO TE SAME PROBLEMY SKÓRNE?

Mówiąc o krostach, mamy na ogół na myśli przypadkowe, sporadyczne wypryski, z którymi można się szybko uporać i które z reguły nie nawracają.

Trądzik natomiast jest bardziej zaawansowaną i bolesną formą wykwitów, które występują często i wymagają nieco czasu i uwagi. Ma kilka poziomów nasilenia oraz różne rodzaje i przyczyny występowania.

Trądzik na brodzie jest wywoływany przez podobne czynniki jak pryszcze na brodzie (wahania hormonalne), ale jeśli jest uporczywy, może wymagać bardziej złożonego traktowania.

Blondynka uśmiecha się

Jest wiele różnych sposobów na podskórne pryszcze na brodzie, które można zredukować już przy niewielkim wysiłku.

Pierwsze, co radzą dermatolodzy, to nie dłubać przy krostach – im mniej ich dotykasz, tym szybciej się zagoją. Skubanie i wyciskanie prowadzi do stanów zapalnych i ewentualnych blizn.

Zadbaj o codzienne oczyszczanie skóry – używaj płynu do mycia twarzy, aby usunąć z powierzchni skóry makijaż, brud, zanieczyszczenia, pot i bakterie. 

Warto stosować chemiczne środki złuszczające, najpierw raz czy dwa razy w tygodniu, a potem codziennie, aby pobudzić proces wymiany komórek i zwiększyć produkcję kolagenu. 

Po oczyszczeniu i złuszczeniu użyj toniku do twarzy, który dodatkowo nawilży skórę, a następnie zastosuj krem nawilżający – to pomoże wzmocnić barierę ochronną skóry i zrównoważyć wydzielanie sebum.

W produktach do pielęgnacji skóry unikaj silnych składników, które mogą pozbawić skórę wilgotności. Gdy skóra jest przesuszona, gruczoły łojowe nadmiernie produkują substancje oleiste, aby zrekompensować utratę wilgoci, co prowadzi do zatykania porów i powstawania wyprysków.

Poszukaj produktów pielęgnacyjnych z takimi składnikami jak kwas salicylowy i kwas glikolowy, rozbijają one substancje ropne w porach i pomagają zmniejszyć trądzik.

U mężczyzn, gdy krosty na brodzie są wynikiem wrastających włosów, najlepszym sposobem na ich zmniejszenie jest stosowanie kremów i balsamów do golenia, które zapobiegają swędzeniu i podrażnieniu skóry.

Skutecznym sposobem na zapobieganie wrastającym włosom jest również złuszczanie naskórka z twarzy oraz niezbyt dokładne golenie, ponieważ odrobina zarostu może uniemożliwić bakteriom dostanie się do środka.

W przypadku, gdy te metody nie sprawdzają się na Twojej skórze i nadal obserwujesz czerwone plamy na brodzie lub wydaje Ci się, że cierpisz na poważniejszą formę trądziku, skorzystaj z profesjonalnej porady lekarskiej i podejmij bardziej zaawansowane leczenie.


JAK ZAPOBIEC NAWROTOM PRYSZCZY NA BRODZIE?

Za pomocą prostych kroków możesz zapobiec ponownemu pojawieniu się wyprysków na brodzie:

- Myj twarz dwa razy dziennie, zwłaszcza gdy się spocisz.
- Trzymaj ręce z dala od brody i linii żuchwy.
- Stosuj niekomedogenne kosmetyki do pielęgnacji skóry – produkty te zawierają składniki, które nie zatykają ani nie blokują porów skóry.
- Zminimalizuj stres i dobrze się wysypiaj – to pozwoli na zachowanie równowagi hormonalnej.
- Staraj się stosować zdrową dietę i minimalizuj spożycie cukru.
- Dbaj o czystość swojej pościeli i poszewek na poduszki.
- Dbaj o czystość włosów, najlepiej trzymając je z dala od linii żuchwy.
- Dla mężczyzn – stosuj delikatne techniki golenia, aby uniknąć efektu wrastających włosków.

Kobieta trzymająca kostkę mydła Nivea

OGRANICZ PRYSZCZE NA BRODZIE DZIĘKI NIVEA DERMA SKIN CLEAR:

NIVEA Derma Skin Clear pomaga w pielęgnacji skóry dzięki kosmetykom, które usuwają nadmiar sebum, nawilżają skórę bez zatykania porów i zapobiegają pojawianiu się nowych wyprysków. Linia łączy w sobie trzy skuteczne składniki – niacynamid, kwas salicylowy i kwas glikolowy – które ułatwiają usuwanie i odnowę starszych, uszkodzonych komórek, oczyszczają pory i przywracają skórze równowagę, dając widoczne rezultaty już po 7 dniach.