stopy

Jak dbać o suche stopy

Twoje stopy każdego dnia dźwigają ciężar całego ciała, nic więc dziwnego, że bywają suche. Przeczytaj porady NIVEA dotyczące pielęgnacji suchych stóp oraz sposobów radzenia sobie z nimi I zapobiegania silnemu wysuszeniu skóry w tym miejscu.

Sposoby na suche stopy

Aby wiedzieć, jak dbać o suche stopy, ważne jest również, aby dokładnie poznać jej przyczyny. Przyczyn tej dolegliwości jest wiele. Jedną z nich może być coś oczywistego, np. styl życia, niewłaściwa dieta, dużo chodzenia i ćwiczeń fizycznych lub po prostu niewłaściwa pielęgnacja. Mydła, żele pod prysznic, ciepło i wilgoć również mogą się przyczynić do suchej, zgrubiałej lub popękanej skóry na stopach. Suchość stóp może być drażniąca, swędząca, czasami bolesna, ale choć jest uciążliwa, rzadko bywa szkodliwa. Zastosuj się do porad NIVEA dotyczących pielęgnacji suchych stóp oraz przyczyn suchości skóry stóp i wreszcie poczuj ulgę.
Suche stopy - przyczyny

Dlaczego Twoje stopy są tak suche?

Suche stopy i pękające pięty są bardziej powszechne niż suchość skóry w innych częściach naszego ciała, ponieważ brakuje w nich gruczołów natłuszczających, zwłaszcza na piętach. Brak natłuszczenia prowadzi do odwodnienia, które jest jedną z najważniejszych przyczyn suchych stóp. Stopy, aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, są zdane na gruczoły potowe. 

Są eksploatowane przez cały dzień i wywierany jest na nie nieustający nacisk - podczas stania, chodzenia, ćwiczeń fizycznych i dźwigania ciężaru całego ciała. W punktach nacisku na stopy może to powodować powstawanie twardej, suchej i zrogowaciałej skóry, co jest jedną z przyczyn suchych stóp. Objawy te mogą być szczególnie nasilone, gdy stoisz częściej niż przeciętna osoba, dużo ćwiczysz lub dopiero rozpoczynasz treningi czy intensywne ćwiczenia - może to prowadzić do powstawania bolesnych pęknięć na stopach. 

Ważne jest, aby odpowiednio pielęgnować suche stopy poprzez stosowanie nawilżającego balsamu. Należy zawsze starać się zapobiegać suchości stóp i łuszczeniu się skóry, zamiast czekać na leczenie problemu. Dlatego tak ważne w przypadku suchych stóp jest regularne stosowanie kremu nawilżającego co wieczór. W przypadku pojawienia się popękanej skóry na stopach, spróbuj stosować balsam odżywczy dwa razy dziennie, raz po kąpieli lub prysznicu i raz przed snem, aby je nawodnić.
nogi kobiety

Suche stopy - przyczyny

kobieta pod prysznicem

GORĄCA WODA

Prysznic lub kąpiel w bardzo gorącej wodzie może pozbawić stopy wilgoci, powodując uczucie suchości i odwodnienia. Im dłużej przebywasz w wannie lub pod prysznicem, tym uczucie suchości jest silniejsze. Kiedy skóra stóp i dłoni staje się pomarszczona, to znak, że już przebywasz w wodzie zbyt długo. Aby uniknąć problemu  suchych stóp bierz prysznic lub kąp się w letniej wodzie i uważaj na ostre mydła oraz żele do mycia ciała, które również mogą pozbawiać skórę wilgoci. Pamiętaj, aby zmyć nadmiar mydła przed wyjściem z wanny lub spod prysznica, aby dodatkowo nie wysuszać już i tak suchych stóp.
kobieta w słońcu

USZKODZENIA SPOWODOWANE PROMIENIOWANIEM UVA/UVB

Spędzanie długiego czasu na słońcu może wysuszyć Twoje stopy. Stopy są szczególnie narażone na uszkodzenia spowodowane słońcem i promieniami UV, ponieważ jest to obszar, na który najrzadziej nakładamy krem z filtrem, często o tym zapominając. Tymczasem cienka, delikatna skóra na wierzchu stóp jest szczególnie narażona na działanie czynników zewnętrznych.  Następnym razem, gdy w słoneczny dzień założysz sandały, nie zapomnij o zastosowaniu kremu przeciwsłonecznego.
 jesień

ZIMOWE CHŁODY

Mroźne zimowe warunki atmosferyczne pozbawiają skórę nawilżenia, powodując uczucie odwodnienia. Na domiar złego, systemy ogrzewania w pomieszczeniach obniżają wilgotność powietrza w miesiącach zimowych, co jeszcze bardziej wysusza stopy. Dlatego zimowa pielęgnacja skóry to ważny element naszej codziennej rutyny. Zimą powinnaś zwrócić szczególną uwagę na swoje stopy i zwiększyć ich nawilżenie.
nogi kobiety

SCHORZENIA SKÓRY

Stopy bywają podatne na wysuszenie i wysypki związane z niektórymi chorobami skórnymi ze względu na tarcie powodowane przez obuwie i skarpetki oraz liczne gruczoły potowe.Do schorzeń skórnych należą: 

  •  Stopa sportowca:  infekcja grzybicza, która może wystąpić, gdy przez dłuższy czas stopy są wilgotne lub noszą przepocone skarpetki.
  • Egzema:  powszechna dolegliwość skórna, egzema powoduje swędzenie i suchość skóry, która po podrapaniu łuszczy się lub zaczyna pękać.
  • Łuszczyca:  schorzenie autoimmunologiczne, które powoduje, że komórki skóry namnażają się szybciej niż normalnie. Zamiast regularnie się odkładać, jak to ma miejsce w przypadku komórek skóry, gromadzą się tam, co powoduje powstawanie wysypek i mało estetycznych zmian, które swędzą i bolą.

Jeśli uważasz, że cierpisz na któreś z tych schorzeń skórnych, skorzystaj z porady dermatologa lub lekarza pierwszego kontaktu.

kobieta na zewnątrz

CIEPŁO I WILGOĆ

W zakrytym obuwiu stopy mogą się nagrzewać i pocić, zwłaszcza gdy jest wilgotno. Stopy nie mają gruczołów olejowych, ale mają wiele gruczołów potowych - w rzeczywistości więcej niż jakakolwiek inna część ciała. Ciepłe, przepocone, zamknięte środowisko powoduje wydobywanie się ze skóry wilgoci oraz tarcie i podrażnienia, które mogą prowadzić do pękania skóry na stopach.
kobieta na zewnątrz

DŁUGIE PRZEBYWANIE NA NOGACH

Zbyt długie stanie lub noszenie źle dopasowanych butów wywiera stały nacisk na stopy i może powodować otarcia, a to z kolei może skutkować popękanymi i suchymi stopami. Bolesne pękanie skóry na stopach towarzyszy zwłaszcza bieganiu i innym intensywnym treningom. Regularne moczenie stóp i zwracanie szczególnej uwagi na nawilżanie dotkniętych tym problemem miejsc pomoże złagodzić suchość skóry stóp spowodowaną ćwiczeniami lub długim staniem.

Pielęgnacja suchych stóp

Dzięki wiedzy i odpowiedniej pielęgnacji skóry radzenie sobie z suchychi stopami nie musi być dla Ciebie trudnym wyzwaniem. Wprowadzenie regularnej profilaktyki pomoże zapobiec wysuszaniu I pękaniu skóry na stopach oraz pozwoli utrzymać je w dobrej kondycji i zdrowiu.

Najlepsze domowe sposoby na suche stopy

Dbanie o stopy może pomóc zapewnić im gładkość i brak zrogowaceń. Na zaniedbanych stopach gromadzą się martwe komórki skóry, które mogą tworzyć zgrubiałe, popękane obszary na piętach lub podeszwach stóp. Z czasem mogą one stać się niekomfortowe, a nawet sprawić, że chodzenie będzie trudne i bolesne.

W przypadku pielęgnacji suchej skóry stóp ważne jest ustalenie odpowiedniej pielęgnacji, która obejmie zarówno oczyszczanie, jak i nawilżanie. W martwych komórkach może zalegać pot i brud, co może sprzyjać rozwojowi bakterii i nieprzyjemnego zapachu, a także powodować suchość stóp. 

Oto przewodnik krok po kroku, jak pozbyć się suchej skóry na stopach i zapobiec jej wysuszaniu.

Krok 1: Oczyszczanie suchych stóp

Aby zadbać o suche stopy, dokładnie oczyść stopy nawilżającym żelem do mycia ciała. Ważne jest, aby zmyć brud, martwe komórki naskórka i bakterie, które mogą się gromadzić na skórze. Wyrób sobie nawyk codziennego mycia stóp w wannie lub pod prysznicem, pamiętając o myciu przestrzeni między palcami. Użycie nawilżającego żelu pod prysznic przyniesie podwójne korzyści - zmyje martwe komórki skóry i zanieczyszczenia z całego dnia, a także zapewni stopom kojące uczucie nawilżenia, które zapobiegnie ich wysuszeniu.  

Aby głęboko oczyścić skórę, co faktycznie pomoże pozbyć się suchej skóry ze stóp, zastosuj cotygodniową - lub nawet bardziej regularną - kąpiel stóp. 

Moczenie stóp w ciepłej wodzie nie tylko pomaga zmniejszyć suchość skóry, lecz także może zapobiegać jej wysuszeniu poprzez poprawę krążenia krwi w stopach. Moczenie stóp może być szczególnie korzystne przy rozwiązywaniu konkretnych problemów ze stopami, gdyż umożliwia wprowadzenie składników, które mogą pomóc, w tym:
Ocet 
Sól Epsom
Olejki eteryczne, takie jak mięta pieprzowa lub lawenda.

Nie musisz mieć specjalnego urządzenia do kąpieli stóp - wystarczy zwykła miska do mycia naczyń. Po prostu napełnij ją ciepłą wodą i dodaj dowolny ulubiony dodatek. Mocz stopy przez maksymalnie 15-20 minut (lub do momentu, gdy woda stanie się zimna).

nogi kobiety

Krok 2: Złuszczaj suche stopy

Po kąpieli lub moczeniu stóp użyj pilnika do stóp lub pumeksu, aby usunąć martwy naskórek z suchych stóp i odsłonić nowe, bardziej miękkie warstwy skóry. Przed użyciem pumeksu namocz go w ciepłej wodzie. Po wytarciu stóp ręcznikiem, delikatnie masuj pumeksem skórę okrężnymi ruchami przez dwie lub trzy minuty, a następnie spłucz. Po zakończeniu złuszczania popękanej skóry na stopach, najlepiej użyć balsamu silnie nawilżającego - nowa, bardziej miękka skóra powinna szybciej i lepiej wchłaniać krem nawilżający niż skóra sucha. Nasz Regenerujący balsam do ciała NIVEA jest szczególnie polecany do złuszczonych stóp, które bywają nieco bardziej wrażliwe. Wzbogacony olejkiem z awokado, nawilża suchą skórę stóp, pozostawiając ją gładką, nawilżoną i zdrowo wyglądającą.

Krok 3: Nawilżaj suche stopy

Balsamy do ciała NIVEA działają w równowadze z mikrobiomem skóry, czyli "niewidzialną warstwą" bakterii na Twoim ciele, aby pomóc utrzymać i naprawić tę naturalną barierę skóry. Szczególnie dobrze sprawdzają się na stopach, ponieważ zatrzymują wilgoć, przez co nie może ona łatwo wyparować, sprawiając, że stopy pozostają bardziej suche i mniej podatne na pękanie. Nałóż balsam do ciała na stopy i łydki po prysznicu lub kąpieli, wmasowując go w pięty i podeszwy stóp, najbardziej podatne na wysuszenie i pękanie.

Krok 4: Nocna maseczka do stóp

Aby zapewnić swoim stopom głęboko nawilżający efekt, warto rozważyć zastosowanie maseczki do stóp na noc. Po prostu nałóż na suche stopy bogaty balsam nawilżający i załóż parę bawełnianych skarpet przed pójściem spać. Rano powinnaś obudzić się z bardziej miękką i nawilżoną skórą.

Niektórzy eksperci zalecają miód jako naturalny środek na suche stopy. Możesz stosować go jako peeling do stóp po kąpieli - po prostu wmasuj go w dolegliwe miejsce. Możesz też stosować go jako maseczkę do stóp na noc, zabezpieczając stopy skarpetkami.

Najważniejsze wskazówki, jak pielęgnować suchą skórę stóp i pięt

- Lepiej zapobiegać niż leczyć! Upewnij się, że stosujesz odpowiednią dietę i dbasz o skórę, ponieważ pomoże to powstrzymać jej wysychanie.

- Upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość wody - brak nawodnienia będzie mieć zawsze wpływ na Twoją skórę. To właśnie odwodnienie będzie odpowiedzialne za potęgowanie suchości skóry stóp. 

- Popraw krążenie w stopach poprzez lepszą dietę, więcej ćwiczeń fizycznych, niepalenie papierosów i poprawę postawy nóg.

- Używaj nawilżacza powietrza, aby zapobiec wysychaniu powietrza wokół Ciebie. Nadmierne wysuszenie powietrza może pro- wadzić do wysuszenia skóry (także stóp).

- Staraj się brać prysznic i kąpiel w letniej, a nie gorącej wodzie. Zbyt wysoka temperatura powoduje często suchość i bolesność skóry. 

- Stosuj produkty przeznaczone do nawilżania skóry i unikaj wszelkich produktów zawierających zbyt dużo alkoholu etylowego.

na zewnątrz w słońcu
kobieca noga

Nie drap się

Istnieje pokusa, aby spróbować i podrapać łuszczącą się skórę na stopach. Może swędzieć i sprawiać dyskomfort, ale drapanie doprowadzi do rozprzestrzeniania się bakterii, a także do pękania skóry na stopach i ran. 

Rozprzestrzenianie się bakterii może spowodować wypryski, infekcje i bolesność stóp. Zamiast się drapać, przyłóż zimną szmatkę, aby ukoić swędzące stopy lub delikatnie je oczyść, złuszcz i nawilż.

Suche stopy i wybór skarpetek

(Prawdopodobnie) nosisz jedne skarpetki prawie przez cały dzień, a jeśli masz suche stopy, może to powodować, że bakterie przyczyniające się do suchej skóry są przenoszone na skarpetę i odwrotnie. Aby nie dopuścić do pękania skóry na stopach, upewnij się, że przez cały ten czas używasz czystych, oddychających skarpetek. Po treningu - jeśli nie jesteś w stanie wziąć od razu prysznica - powinnaś zmienić skarpetki i nigdy nie zakładać ich ponownie bez uprzedniego wyprania.

Dzięki skarpetom, które pozwalają stopom oddychać, możesz zapobiec suchości stóp. Bawełniane skarpety są lżejsze i przyjemniejsze od syntetycznych oraz pomagają zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnego zapachu stóp.