kobieta ze swędzącą skórą

Swędzenie skóry – przyczyny i wskazówki

Poznaj przyczyny i odkryj, jak radzić sobie ze swędzeniem skóry

Pomoc dla swędzącej skóry: przyczyny, sposoby i wskazówki

Swędzenie skóry może być nieprzyjemne i denerwujące, ale na szczęście zazwyczaj nie jest to oznaką niczego poważnego.

Więc… co powoduje swędzenie skóry? Istnieje wiele przyczyn, a najlepszym sposobem na odkrycie, dlaczego skóra swędzi, jest zastanowienie się, jaki to rodzaj swędzenia.

Możesz to zrobić na podstawie obszaru skóry lub określić, czy masz jakieś dodatkowe objawy typu wysypka.

Swędzenie skóry twarzy, na ciele czy dosłownie wszędzie?

Ciało

Jedną z najczęstszych przyczyn swędzenia jest suchość skóry, sezonowe alergie lub kontakt skóry z czymś drażniącym. Inne przyczyny swędzenia skóry mogą być związane z ukąszeniami owadów, takich jak komary, pająki lub inne insekty. Ukąszenia te są tak małe, że często ich nie widać, ale odczuwamy swędzenie. Takie ukąszenia owadów zwykle nie są powodem do niepokoju, jeśli jednak swędzenie skóry utrzymuje się, zalecamy konsultację z lekarzem w celu przeprowadzenia dalszych badań.

Twarz

Swędzenie skóry twarzy najczęściej występuje zimą, co jest spowodowane zimnym, suchym powietrzem, które może prowadzić do wysuszenia podrażnionej skóry. Alergie sezonowe lub alergie środowiskowe także mogą powodować swędzenie skóry, a w szczególności właśnie swędzenie skóry twarzy. Innymi przyczynami swędzenia mogą być także alergie pokarmowe/leki, a także trądzik różowaty, który jest przewlekłym zapalnym stanem skóry, mogącym powodować swędzenie i mrowienie na policzkach.

Wszędzie

Jest to często związane z chorobami skóry, takimi jak egzema, suchość skóry, świerzb lub oparzenia. Ważne jest, aby pamiętać, że w większości przypadków nie ma się czym martwić, jednak jeśli swędzenie jest długotrwałe, warto skonsultować to ze specjalistą. Zdarza się, że swędzenie może być związane z chorobami podstawowymi, takimi jak choroba wątroby czy nerek, cukrzyca, problemy z tarczycą, anemia czy chłoniak.


Swędzenie skóry bez wysypki?

Najczęstszą przyczyną swędzenia skóry bez dodatkowych objawów w postaci wysypki rónież jest sucha skóra. To zwykle efekt działania czynników środowiskowych – np. jeśli przebywasz zbyt długo na słońcu, w mroźnych warunkach zimowych, w suchych pomieszczeniach, a nawet gdy zbyt długo przebywasz w wodzie. Często suchość skóry nasila się wraz z wiekiem, ponieważ nasza skóra z czasem wydziela coraz mniej naturalnego sebum.
Grupa uśmiechniętych kobiet

Swędząca skóra w nocy?

Terminem technicznym określającym swędzącą skórę w nocy jest świąd nocny,  który może być na tyle uciążliwy, że nie prześpisz spokojnie nocy. Przyczyny swędzenia skóry w nocy można podzielić na:

- Przyczyny naturalne

- Przyczyny medyczne
Naturalne przyczyny swędzenia skóry w nocy są zwykle związane z rytmem dobowym. Jest to wewnętrzny 24-godzinny cykl naszego organizmu w codziennym otoczeniu. Może mieć wpływ na swędzenie skóry w nocy, ponieważ zarówno przepływ krwi, jak i temperatura ciała wieczorem wzrastają – a wzrost temperatury skóry może powodować właśnie swędzenie skóry. Zgodnie z rytmem dobowym organizm uwalnia również, w zależności od pory dnia, określone substancje. W nocy organizm uwalnia więcej cytokin, co może nasilać stan zapalny, a także redukować produkcję hormonów takich jak kortykosteroidy, które zmniejszają stan zapalny.

Jest kilka przyczyn swędzenia skóry w nocy, jednak zanim sam stwierdzisz, że to na pewno ta, a nie inna powoduje u Ciebie problem, zalecamy wizytę u specjalisty. Podpowie Ci, w jaki sposób poradzić sobie ze swędzeniem. Kosmetyki łagodzą objawy, ale nie wystarczą, jeśli okaże się, że swędzanie spowodowane jest chorobami skóry (np. egzemą, świerzbem), obecnością wszy, chorobami nerek lub wątroby, anemią, problemami z tarczycą, białaczką lub chłoniakiem, a nawet zaburzeniami nerwowymi.

Twój umysł może istotnie być jedną z wielu przyczyn swędzenia skóry. Uczucie swędzenia skóry w nocy może się nasilać – w ciągu dnia jesteś zabiegany i skupiasz się na innych rzeczach, podczas gdy w nocy Twoje myśli zaczynają krążyć wokół swędzenia, a im bardziej o tym będziesz myśleć, tym intensywniejsze będzie wrażenie świądu.
kobieta nakładająca balsam do ciała

Kosmetyki na swędzącą skórę

Co pomaga na swędzącą skórę? Jest na to wiele sposobów, a większość z nich możesz wypróbować  w domu. By odczuć natychmiastową ulgę i uwolnić się od swędzenia, zalecamy nałożenie chłodnego mokrego kompresu na swędzący Cię obszar. Ręcznik z zimną wodą przez 5 do 10 minut może być bardzo skutecznym sposobem na swędzącą skórę na całym ciele.
Jeśli chodzi o inne sposoby na swędzącą skórę, zwłaszcza gdy swędzenie spowodowane jest jej suchością, na początku dobrze jest skórę odpowiednio nawilżyć. Polecamy stosowanie długotrwałego kremu nawilżającego lub balsamu, który zapewnia intensywną pielęgnację, na przykład Odżywcze mleczko do ciała NIVEA.


Jeśli Twoja skóra jest swędząca i sucha z powodu nadmiernej ekspozycji na słońce, zalecamy nałożenie kremu nawilżającego po opalaniu z aloesem, takiego jak nasz NIVEA Łagodzący balsam do ciała. Zapewni Ci to natychmiastową ulgę i nawilżenie skóry nawet do 48 godzin.

 
Jeśli masz skórę wrażliwą, zalecamy stosowanie kremu nawilżającego lub kremu na dzień, który nie zawiera perfum, takiego jak nasz NIVEA Kojący krem nawilżający 24h na dzień. Oprócz tego, że nawilży Twoją skórę, posiada filtr SPF 15 i wesprze dodatkowo naturalną odporność skóry na podrażnienia.

Jak powstrzymać swędzenie skóry?

Aby zapobiec swędzeniu skóry, możesz podjąć pewne działania, które nie wymagają od Ciebie wysiłku, a mogą okazać się skuteczne. Sprawdzaj skład kosmetyków, których używasz, zwracaj uwagę na to, w jakich warunkach przebywasz (nadmierna ekspozycja na słońce czy przebywanie w suchych pomieszczeniach to czynnik, którego można uniknąć). Zwróć też uwagę na skład ubrań, które nosisz. 

 Na co dzień dobrze jest unikać ekstremalnych zmian temperatury – optymalne warunki dla skóry to powietrze o neutralnej wilgotności. Jeśli masz skłonność do suchej skóry, w zamkniętych pomieszczeniach w okresie zimowym dobrze jest mieć nawilżacz powietrza.
 
Ubrania, które nosisz, także mają wpływ na to, czy Twoja skóra zacznie Cię swędzieć. Radzimy nosić luźne, bawełniane ubrania, a także unikać tkanin takich jak wełna i materiały syntetyczne. Mogą one dodatkowo podrażniać skórę i prowadzić do intensywnego swędzenia, szczególnie u osób o wrażliwej skórze.

Wnioski

W większości przypadków przyczyny swędzenia skóry są banalne i nie są powodem do zmartwień. Jeśli jednak stwierdzisz, że swędzenie utrzymuje się przez dłuższy czas i zacznie Cię niepokoić, dobrze jest udać się na konsultację do specjalisty. Jeśli chcesz uniknąć swędzącej skóry w przyszłości, zacznij zwracać uwagę na działanie czynników zewnętrznych (nadmierna ekspozycja na słońce, suche powietrze, itd.).

Zwróć też uwagę na składniki kosmetyków, których używasz na co dzień. Jak już wspomnieliśmy, najczęstszą przyczyną swędzenia skóry jest jej suchość – aby zapewnić jej odpowiedni poziom nawilżenia, zapoznaj się z naszą ofertą balsamów do ciała i wybierz odpowiedni dla siebie.


Kobieta nakładająca balsam do ciała