Nieprzyjemny zapach potu u mężczyzny - możliwe przyczyny
Choć pocenie się jest naturalnym mechanizmem naszego organizmu, zapach potu bywa dokuczliwy. Czasami jest to po prostu kwestia indywidualna, innym razem ma to konkretną przyczynę. Podpowiadamy, jak skutecznie zatuszować zapach potu ale też sprawić, by Twój pot był mniej wyczuwalny.
Dlaczego pot śmierdzi? Kilka słów o poceniu się
Co ciekawe, tak naprawdę pot w czystej postaci nie ma zapachu. Wiąże się to z jego składem. Jest to przede wszystkim woda i to w aż 98%. Pozostałe 2% to amoniak, mocznik, chlorek sodu oraz związki mineralne – potasu, żelaza oraz magnezu. Oznacza to, że pot składowo jest obojętny. W takim razie, dlaczego pot śmierdzi? Dzieje się tak, ponieważ po przedostaniu się na powierzchnię skóry staje się on doskonałą pożywką dla bakterii oraz mikroorganizmów.
Poza tym na brzydki zapach potu wpływ mają czynniki takie jak dieta, hormony, palenie papierosów, przyjmowane leki oraz oczywiście higiena. W związku z tym, zmieniając swoje nawyki, dietę czy styl życia można też zmienić nieco właściwości potu. Niezwykle ważna jest także właściwa pielęgnacja skóry i stosowanie odpowiednich kosmetyków, które mogą zminimalizować nieprzyjemną woń.
Pocenie pod pachami i w ogóle na całym ciele nieco różni się zapachowo u kobiet i u mężczyzn. Wiąże się to z tym, że w składzie męskiego potu znajduje się więcej kwasów tłuszczowych, a w kobiecym dominują związki siarki. Dlaczego jeszcze pocenie pod pachami u mężczyzn uznaje się za szczególnie dokuczliwe? Dzieje się tak dlatego, że pod pachami (oraz na stopach) mieści się najwięcej gruczołów potowych oraz bakterii.
Zmiana zapachu potu - czego to oznaka?
Niektóre zmiany w organizmie mogą wywoływać dziwny zapach potu, którego nigdy nie należy ignorować. Może być to sygnał dotyczący rozwoju choroby lub nieleczenia już obecnego stanu. Nie należy jednak panikować! Zmiana zapachu potu to jedynie ostrzeżenie oraz znak, któremu należy bliżej się przyjrzeć. Zatem, jeśli specyficzny zapach potu utrzymuje się przez dłużej, warto poświęcić mu więcej uwagi, a w razie potrzeby udać się do lekarza. Zwróć też uwagę na nadmierne pocenie się przy małym wysiłku. Także ono może być sygnałem, że w organizmie nie wszystko jest w porządku. Przekonaj się, co może wpływać na zapach potu.
Co na pocenie?
Przede wszystkim trzeba sobie powiedzieć, że pocenie się to naturalny proces zachodzący w naszym organizmie. Jeśli źle pachnący pot pod pachami wiąże się z wyżej opisanymi przyczynami, postaraj się o ich wykluczenie. Gdy podejrzewasz, że ma on źródło w chorobie, należy udać się do lekarza. Jak już zostało wspomniane, zależność między dietą a potliwością ma duże znaczenie, dlatego należy ograniczyć lub całkowicie wykluczyć produkty, które pogarszają zapach potu. W szczególności weź pod uwagę ostre przyprawy i produkty, które rozgrzewają organizm, przez co zwiększają potliwość.
Poza tym bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny dostosowanej do Twoich potrzeb. Zatem bierz prysznic tyle razy w ciągu dnia, ile potrzebujesz. Możesz też w razie potrzeby odświeżać jedynie kłopotliwe miejsca, np. pachy czy stopy. Staraj się używać w tym celu raczej zimnej lub chłodnej wody, unikaj za to gorącej, która może wzmagać potliwość. Możesz też stosować mydła antybakteryjne lub chłodzące i odświeżające żele pod prysznic dla mężczyzn, które znajdziesz również w ofercie NIVEA MEN.