Noc to czas, w którym nasze ciało regeneruje się po trudach minionego dnia. Jeśli organizm nie będzie w stanie odzyskać sił, odbije się to na zmniejszeniu wydajności mózgu bolesności mięśni, a także problemach z koncentracją. A to tylko część z przykrych efektów nieefektywnego, słabego snu.
Naukowcy nie określili jednoznacznie, skąd bierze się i co oznacza płytki sen. Wskazuje się, że przyczyną problemów tego typu są niezdiagnozowane zaburzenia związane ze snem, styl życia, genetyka i aktywność fal mózgowych podczas snu. Podczas snu naprzemiennie przeżywasz kilka faz snu: moment zasypiania, sen płytki, sen głęboki (fazy NREM) oraz fazę REM. Sen REM ma miejsce około 90 minut po zaśnięciu. To właśnie w tej fazie pojawia się większość Twoich snów, a ciało najbardziej się rozluźnia i wypoczywa. Zaburzenie tej fazy sprawia, że organizm nie może się zregenerować, a Ty budzisz się zmęczona i zaniepokojona.
Równie istotna jest faza głębokiego i płytkiego snu. Ile powinny trwać? Fazy NREM przygotowują nasze ciało do przejścia w wypoczynkową fazę REM. Trwają średnio ok. 80-100 minut. Po tym czasie przechodzą w 15 minutowy sen REM, po którym znów następuje faza NREM.
Problemy z zaśnięciem, a więc z zapadnięciem w fazę NREM przekładają się na nieefektywną fazę REM. Pamiętaj, że sen wpływa na prawie każdą funkcję w Twoim ciele, od metabolizmu po system odpornościowy.