Czasami złe nastroje są wynikiem zewnętrznych czynników: przebitej opony w samochodzie, płaczu dzieci lub spóźniającego się autobusu, gdy spieszysz się do pracy. Innym razem złe nastroje biorą się z czynników wewnętrznych, które mogą być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Powracające negatywne myśli, niewystarczająca długość snu, zbyt duża ilość kofeiny i cukru w diecie są w stanie wywołać chroniczne złe samopoczucie. Osłabienie całego organizmu i zwiększona podatność na choroby to zazwyczaj efekt reakcji łańcuchowej.
Za obniżenie samopoczucia mogą również odpowiadać… alergie. Jeśli cierpisz na alergię sezonową, może się okazać, że na Twój nastrój ma wpływ pora roku, w której pojawiają się objawy. Ciągłe kichanie, łzawienie oczu, wyciek z nosa i swędzenie również mogą prowadzić do zmęczenia, zwłaszcza jeśli alergie zakłócają sen.
Inną możliwą przyczyną wahań nastroju jest zmiana poziomu hormonów, zwłaszcza estrogenu. Takie wahania, przede wszystkim związane z cyklem miesiączkowym, są codziennością wielu z nas. Obniżony nastrój na tle hormonalnym częściej dotyka więc kobiet: nie tylko w czasie menstruacji, ale także w ciąży czy w trakcie menopauzy.
Kiedy jeszcze pojawia się złe samopoczucie? Po antybiotykach, po zjedzeniu czegoś, co nam szkodzi (np. produktów zawierających laktozę). Zły nastrój może być kulminacją wielu przyczyn wewnętrznych i zewnętrznych. Ale zły nastrój czasem pojawia się znikąd, bez wyraźnego powodu.
Kiedy od dłuższego czasu nęka Cię myśl „źle się czuję”, zaufaj specjaliście. Nie tylko pomoże Ci poradą lub dobierze sposób leczenia, ale przede wszystkim poprawi jakość Twojego życia w dłuższej perspektywie. Korzenie złego nastroju mogą być zaskakujące, ponieważ wcześniej się nad nimi nie zastanawiałaś. Praca z terapeutą pozwala dotrzeć do źródła problemu (na przykład do trudnych relacji rodzinnych) oraz uczy radzenia sobie z emocjami i nastrojami w momencie kryzysu.
Przyczyn obniżonego nastroju jest cała masa, choć część z nich możesz łatwo rozpoznać. Jeśli czujesz spadek energii, zjedz zdrowy posiłek lub przekąskę. Jeśli czujesz się przytłoczona codziennością, poproś o wsparcie rodzinę, a w pracy swoich współpracowników. Dopóki nie zdecydujesz się z kimś porozmawiać, otoczenie może się nie domyślić, że coś jest nie tak. Jednak bez względu na to, jak się masz, znajdź czas na uważną praktykę medytacji. Pomoże Ci ona w trenowaniu spokojniejszego umysłu i szybszym zażegnaniu kolejnej fali złego samopoczucia psychicznego.