Witamina PP – właściwości dobre dla skóry

Witamina PP – właściwości dobre dla skóry

Witamina PP to prawdziwa królowa pielęgnacji! Substancja ta, zwana również witaminą B3 lub niacyną, doskonale wpływa na stan skóry. Wygładza, rozjaśnia, łagodzi stany zapalne… i co jeszcze? Dowiedz się, jakie jest działanie witaminy PP i w jakich kosmetykach można ją znaleźć!

Witamina PP

Co to jest witamina PP? Substancja ta, nazywana również witaminą B3, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Pod tą nazwą kryją się tak naprawdę dwa związki chemiczne – kwas nikotynowy (niacyna) oraz nikotynamid (niacynamid). Co ciekawe, może być ona produkowana przez nasz organizm, lecz niewielkich ilościach. Dlatego też witaminę PP należy dostarczać wraz z pożywieniem lub stosować na skórę pod postacią odpowiednich kosmetyków. Niacyna występuje między innymi w drożdżach, rybach, nabiale, orzeszkach ziemnych oraz awokado.

Witamina PP

Witamina PP – działanie i rola w organizmie

Witamina PP odgrywa niezwykle ważną rolę w organizmie. Jest niezbędna do przeprowadzenia wielu procesów metabolicznych. Uczestniczy w tworzeniu krwinek, procesach przemiany węglowodanów. Przede wszystkim jednak odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Jej niedobory mogą przyczyniać się do powstawania zaburzeń psychicznych.

Witamina PP ma właściwości przeciwzapalne i niezwykle korzystnie wpływa na stan skóry. Złuszcza martwy naskórek, nawilża i rozjaśnia przebarwienia. Wspomaga również leczenie trądziku. Borykasz się z wypryskami i niedoskonałościami? Przeczytaj artykuł, w którym dowiesz się, jak sobie z nimi poradzić: Trądzik – jak się pozbyć?

Jakie jeszcze są właściwości witaminy PP? Niacyna pozytywnie wpływa na stan błon śluzowych, przeciwdziała zmęczeniu, ujednolica koloryt skóry i chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Witamina PP – działanie i rola w organizmie

Witamina PP – niedobór

Poważny niedobór witaminy PP powodować może chorobę zwaną pelagrą. Objawia się ona zapaleniem skóry, problemami psychicznymi, zaburzeniami pracy układu pokarmowego i krwionośnego. W obecnych czasach schorzenie występuje dość rzadko. Inne objawy niedoboru witaminy PP to:

● trądzik,

● przebarwienia na skórze,

● pogorszenie stanu cery,

● obrzęki błon śluzowych,

● zwolnienie metabolizmu,

● problemy psychicznie (np. depresja, zaburzenia lękowe, a nawet psychozy).

Witamina PP – na co?

Kiedy warto przyjmować witaminę PP? Wskazania obejmują przede wszystkim niedobory witaminy B3 oraz zaburzenia psychiczne. Pamiętaj jednak, że zanim zaczniesz przyjmować suplementy na własną rękę, lepiej skonsultuj się z lekarzem. Nadmiar witaminy PP może powodować zaczerwienienie skóry, problemy trawienne oraz inne skutki uboczne.

Witamina PP na włosy przeciwdziała przetłuszczaniu się, reguluje wydzielanie sebum i przywraca kosmykom zdrowy blask. O tym, co zrobić, aby cieszyć się pięknymi i lśniącymi włosami, przeczytasz też w artykule: Top porady na lśniące włosy.

Na co jeszcze stosować niacynę? Poniżej opisujemy, kiedy i jak warto stosować ją na skórę.

Niacyna na skórę

Działanie na skórę witaminy PP jest kompleksowe. Niacyna działa przeciwzapalnie, reguluje wydzielanie sebum i złuszcza martwe komórki naskórka. Dzięki temu świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Witamina B3 rozjaśnia też przebarwienia, nawilża, zwiększa elastyczność skóry i stymuluje procesy odnowy naskórka.

Witamina PP w kosmetyce jest wykorzystywana do produktów o działaniu przeciwstarzeniowym. Jeśli Ty również kochasz naturalną pielęgnację, sięgnij po NIVEA Przeciwzmarszczkowy + Rewitalizujący krem na noc 55+. Nawilżająca formuła z cennym olejkiem z awokado, który zawiera witaminę PP, skutecznie regeneruje skórę i redukuje zmarszczki.

Niacyna na skórę sprawdza się również w kosmetykach do całego ciała. Żele pod prysznic zawierające tę oraz inne witaminy i minerały nie tylko myją, lecz także pielęgnują skórę. Jeśli jesteś miłośniczką pięknych zapachów, koniecznie wypróbuj jeden z żeli pod prysznic damskich: NIVEA Orange & Avocado Oil Pielęgnujący żel pod prysznic. Kremowy kosmetyk z olejkiem z awokado delikatnie oczyszcza, zmiękcza i wygładza skórę.

Kolejnym kosmetykiem zawierającym olejek z awokado jest NIVEA Pielęgnująca pomadka do ust NATURAL AVOCADO. Formuła ze składnikami pochodzenia naturalnego gwarantuje 24-godzinne nawilżenie, zmiękcza i wygładza usta. Jeśli zmagasz się z problemem spierzchniętych warg, zawsze miej przy sobie ochronną pomadkę do ust.

Witamina PP – niedobór

Witamina PP – trądzik

Witamina PP na trądzik stała się ostatnio niezwykle modna. Niacyna łagodzi stany zapalne, reguluje wydzielanie łoju i rozjaśnia przebarwienia oraz blizny po wypryskach. Warto stosować witaminę PP na łojotok i inne problemy dermatologiczne, jednak przed rozpoczęciem kuracji zalecamy konsultację z dermatologiem. Więcej na temat trądziku dowiesz się w artykule: Trądzik – pierwsza pomoc.

Witamina PP – jak stosować?

Dawkowanie witaminy PP zależy od stopnia niedoboru oraz od tego, na jaką dolegliwość chcesz przyjmować ten preparat. Możesz sięgnąć po witaminę PP w tabletkach, witaminę PP rozpuszczalną w wodzie lub preparat multiwitaminowy.

Niacynę na skórę stosuj zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi na produkcie lub zaleceniami dermatologa. Opcją, która na pewno przysłuży się Twojej skórze, jest stosowanie żeli pod prysznic, kremów czy balsamów do ciała zawierających naturalne źródła witamin, np. NIVEA NATURALLY GOOD Rozpieszczający balsam do ciała z 100% naturalnym awokado.

Witamina PP – na co?

Witamina PP – występowanie

W jakich produktach występuje witamina PP? Znaleźć ją można m.in. w otrębach, rybach, wątróbce, orzechach ziemnych, mięsie, pomidorach, fasoli, awokado, kaszy gryczanej, mleku, truskawkach, awokado, marchewce. Spożywanie produktów, które są naturalnymi źródłami witaminy PP, świetnie wpłynie na Twoje zdrowie.

Niacyna na skórę

Witamina PP – skutki uboczne i przeciwwskazania

Skutki uboczne przyjmowania witaminy PP dotyczą głównie skóry. Zwykle obejmują one zaczerwienienie, któremu może towarzyszyć pieczenie lub swędzenie. Mogą pojawić się także skutki uboczne witaminy PP dotyczące układu pokarmowego lub krwionośnego. Czy witaminę B3 warto przyjmować w ciąży i podczas miesiączki? Przed rozpoczęciem suplementacji zalecamy konsultację z lekarzem, który doradzi, czy przyjmowanie niacyny będzie korzystne dla twojego zdrowia!

Porady dla Ciebie