Ćwiczenia z dzieckiem – dla mamy i niemowlaka

Ćwiczenia z dzieckiem – dla mamy i niemowlaka

Ćwiczenia po porodzie mają ogromne znaczenie. Zarówno dla Ciebie, jak i dla malucha! Właściwa aktywność wspiera rozwój niemowlaka. Z kolei dla mamy to doskonały sposób na powrót do formy, a także relaks!

Ćwiczenia dla niemowlaka. W jakim celu?

Ćwiczenia dla niemowlaka wpływają na jego kondycję fizyczną oraz intelektualną. Mózg rejestruje wszystkie ruchy niemowlęcia! Ponadto ćwiczenia z noworodkiem pomagają mu w nabyciu świadomość własnego ciała. Dzięki temu może je lepiej kontrolować. Co ważne, ćwiczenia z niemowlakiem to również doskonała zachęta do samodzielnego ruchu. Warto mieć na uwadze, że zmiany w motoryce dziecka następują naprawdę szybko, dlatego trzeba je bacznie obserwować. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości odpowiednia aktywność pomoże je skorygować.

Ćwiczenia dla niemowląt wspierające rozwój

Ćwiczenia dla niemowląt wspierające rozwój

Ćwiczenia dla niemowląt można wykonywać niemal od pierwszych dni jego życia. Właściwe ćwiczenia niemowlaka pomogą mu opanować podnoszenie główki i raczkowanie, wzmocnią też mięśnie brzucha istotne dla poprawnej postawy. Otóż 3-miesięczne dziecko powinno samodzielnie podnosić główkę oraz zyskać symetrię ciała w leżeniu (kręgosłup ma równomiernie przylegać do podłoża). Jak ćwiczyć z niemowlakiem? Poniżej znajdziesz przykłady bezpiecznych aktywności dla noworodka.

Ćwiczenia na podnoszenie główki u niemowlaka

Główka noworodka jest duża, a mięśnie karku słabe, dlatego należy je wspomagać. W końcu podnoszenie głowy u niemowlaka jest kluczowe w przyszłej nauce chodzenia. Niestety, kiedy dziecko podnosi główkę, a raczej ćwiczy jej podnoszenie, nie czuje się komfortowo i może grymasić. Mimo tego zachowaj konsekwencję działania!

Najpopularniejsze ćwiczenia na podnoszenie główki u niemowlaka polegają na układaniu malucha na brzuszku kilka razy dziennie, ale na krótko. Ponadto, kiedy niemowlę trzyma głowę już samodzielnie, zapewnij mu odpowiednią motywację. Mata edukacyjna w kontrastowe, wyraźne wzory sprawdzi się doskonale (gdy noworodek podnosi głowę nad jednokolorowym materiałem, nudzi się).

Więcej ważnych informacji znajdziesz w artykule Kiedy dziecko trzyma główkę? Ćwiczenia na podnoszenie główki.

Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha u niemowlaka

Stymulacja noworodka – układanie na brzuchu

Układanie noworodka na brzuchu to wstęp do raczkowania. Ponadto, gdy noworodek leży na brzuchu, lepiej pracuje jego układ pokarmowy, co minimalizuje powstawanie gazów oraz bolesnych kolek. Pozycja pronacyjna dobrze wpływa też na stawy biodrowe.

Jak układać noworodka na brzuchu? Zacznij od przykładania go do własnego ciała. Bliskość uspokoi malucha i pozwoli mu oswoić się z pozycją. Dobra metoda to także noszenie dziecka w pozycji brzusznej, w której opiera się ono o przedramię rodzica. Później warto wprowadzić odpowiednie podłoże – ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie czy zapadające. Prawidłowa pozycja niemowlaka na brzuchu, do której należy dążyć do około 3 miesiąca życia to rączki wysunięte do przodu, miednica bliżej podłoża, proste nóżki.

Jak często kłaść niemowlę na brzuchu? Tutaj liczy się systematyczność. Wystarczy minuta lub dwie, ale kilka razy dziennie. Możesz też pomóc, wysuwając łokcie dziecka pod linię barków. W stymulacji noworodka warto użyć zwiniętego ręcznika w formie podpórki. Kolejny element to delikatne sprowadzanie pupy dziecka ku dołowi. Pamiętaj jednak, że układanie noworodka na boku lub na brzuchu podczas snu jest niebezpieczne. To pozycje wymagające Twojego nadzoru.

Ćwiczenia dla niemowlaka. W jakim celu?

Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha u niemowlaka

Ćwiczenia na brzuch dla dzieci mają duże znaczenie. Mięśnie brzucha uczestniczą w niemal każdej aktywności! Wpływają też na kręgosłup noworodka i kontrolę ustawienia miednicy. Warto zatem wdrożyć odpowiedni zestaw ćwiczeń z dzieckiem.

● Jak wyglądają ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha u niemowlaka? Pierwsze z nich zakłada ułożenie malucha na pleckach na kocyku lub macie. Teraz pokaż dziecku zabawkę, trzymając ją w okolicy jego pępka. Maluch podnosząc się ku niej, napnie brzuch.

● Sięgnij po dmuchaną piłkę. Ułóż ją delikatnie na brzuszku malucha. Poczuje on, że ma zachować stabilny tułów. Przy tej pozycji niemowlę ma próbować objąć zabawkę, wysuwając rączki w górę. Ma ono też unosić zgięte nóżki. Wszystko to świetnie wpłynie na mięśnie brzucha. Kiedy zacząć ćwiczyć? Od około 4 miesiąca życia.

Przeczytaj także Jak nauczyć dziecko siadać? Porady dla rodziców.

Ćwiczenia na raczkowanie

Najważniejsze ćwiczenie na raczkowanie to układanie dziecka na brzuszku. Gdy maluszek opanuje podnoszenie główki i zacznie pełzać, włącz do nauki akcesoria. Układaj zabawki poza jego zasięgiem, aby zachęcić go do samodzielnego ruchu. Gdy zaliczy ten etap, wprowadź kolejne ćwiczenia do raczkowania. Ułóż zabawowy tor przeszkód, który z kolei zachęci szkraba do podnoszenia się na kolana. Skuteczne ćwiczenia do raczkowania to też podtrzymywanie dziecka za biodra połączone z dociąganiem ich ku dołowi, aż ułoży się ono w pozycji do raczkowania.  

Pamiętaj, aby zawsze zabezpieczać kolana maluszka. Poza odpowiednią odzieżą zaopatrz się w kremy dla niemowląt, które ochronią i nawilżą delikatną skórę. My polecamy Mój pierwszy krem NIVEA BABY.  

Więcej przydatnych informacji znajdziesz tutaj: Raczkowanie – kiedy dziecko zaczyna raczkować? 

Stymulacja noworodka – układanie na brzuchu

Ćwiczenia z niemowlakiem na problemy rozwojowe

Ćwiczenia dla niemowlaka z napięciem mięśniowym

Poza rehabilitacją ze specjalistą, do codziennej rutyny dobrze włączyć domowe ćwiczenia dla niemowlaka z napięciem mięśniowym. Wobec tego, co robić z niemowlakiem?

● Znakomite ćwiczenie dla noworodka to masaż, który rozluźnia napięte ciało. Tutaj przydadzą Ci się odpowiednie kosmetyki dla niemowląt. Polecamy np. Ochronną oliwkę pielęgnacyjną NIVEA BABY.

● Wykonuj ćwiczenia z niemowlakiem na piłce. Siedząc na niej z maluchem w ramionach, delikatnie poruszaj biodrami. Tak przyzwyczaisz go do ruchu.

● Zapoznaj dziecko z różnymi fakturami. Dotykaj je delikatnymi materiałami, takimi jak futerko, piłka z wypustkami czy miękki szal. Powinny być ciepłe, dlatego zawsze ogrzewaj je w dłoniach (postępuj tak np. z chusteczkami nawilżanymi).



Ćwiczenia na asymetrię niemowlaka

Do najczęstszych problemów rozwojowych wśród niemowląt zalicza się asymetrię. Na szczęście często ustępuje sama, a przy tym istnieje wiele ćwiczeń, które jej przeciwdziałają. Jednak w niektórych przypadkach asymetria wynika ze wzmożonego lub zbyt słabego napięcia mięśniowego. W takim wypadku nie obędzie się bez konsultacji ze specjalistą oraz rehabilitacji. Sprawdź, jakie ćwiczenia warto wykonywać w wymienionych przypadkach.

Ćwiczenia na podnoszenie główki u niemowlaka

Ćwiczenia na asymetrię niemowlaka

Co to jest asymetria? To zjawisko, mające źródło w ułożeniu dziecka w łonie matki. W rezultacie już po przyjściu na świat widoczna staje się asymetria. Maluch może być ułożony w literę C lub pochylać główkę w jedną stronę. Dokładnie ten problem opisaliśmy w naszym artykule: Asymetria u niemowlaka – co musisz o niej wiedzieć?. Jak mu przeciwdziałać?

● Ćwiczenia na asymetrię niemowlaka mogą odbywać się podczas kąpieli. Wkładaj niemowlę do wanienki naprzemiennie. Raz z jednej, a innym razem z drugiej strony. Sięgnij przy tym po bezpieczne żele do kąpieli dla niemowląt, jak NIVEA BABY Ochronny szampon i płyn do kąpieli 2w1. Po kąpieli zadbaj o nawilżenie skóry dziecka. Pomogą Ci w tym emolienty, np. NIVEA BABY Emolient Kojące mleczko nawilżające.

● Turlaj malucha z brzucha na plecy i w drugą stronę.

● Przystawiaj dziecko na zmianę do obu piersi lub zmieniaj strony podczas karmienia butelką.

● Noś dziecko na zmianę na prawym oraz lewym ramieniu.

Ćwiczenia z niemowlakiem na problemy rozwojowe

Trening z dzieckiem. Jak ćwiczyć, gdy masz małe dziecko?

Trening z dzieckiem jest możliwy! Choć wymaga dobrej organizacji oraz pewnych ustępstw z Twojej strony – w ćwiczeniach z dzieckiem to ono dyktuje warunki. Jednak nie zniechęcaj się. Pamiętaj, aby nie rozpocząć ćwiczeń zbyt wcześnie. Połóg trwa zwykle około 6 tygodni – organizm po porodzie potrzebuje czasu na regenerację. O ćwiczeniach, które możesz wykonywać w tym czasie piszemy w artykule: Ćwiczenia po porodzie. Kiedy zacząć ćwiczyć po porodzie?. Najczęstsze problemy po porodzie to rozejście mięśnia prostego brzucha oraz problemy z dnem miednicy – zwróć na nie szczególną uwagę. Czujesz się dobrze? Działaj!

Zacznij od znalezienia najlepszej pory na ćwiczenia. Początkowo możesz ruszać się, gdy maluch śpi lub znajduje się pod opieką innej osoby. Wybierz łagodne ćwiczenia, które pomogą Ci się zrelaksować. Nie forsuj się! Świetnie sprawdzą się choćby podstawowe pozycje jogi, których opisy znajdziesz poniżej. Poza tym koniecznie zajrzyj do artykułu Joga w domu – jak ćwiczyć z dzieckiem? 13 prostych asan, w którym znajdziesz sporo cennych informacji.

Gdy już przyzwyczaisz ciało do ruchu, wypróbuj fitness z dzieckiem. To intensywniejsze ćwiczenia, które pomogą Ci zrzucić zbędne kilogramy. W zależności od stopnia rozwoju dziecko może przy Tobie leżeć lub siedzieć. Możesz też ćwiczyć z maluchem na rękach! Fitness dla mam z dziećmi prowadzi wiele siłowni, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, abyś ćwiczyła w domu. Aby wzmocnić efekt treningów, sięgnij po balsamy ujędrniające. Polecamy Ujędrniające mleczko do ciała NIVEA® Q10. Twoja skóra z pewnością doceni także olejki w balsamie.

Poznaj nasze propozycje ćwiczeń z zakresu jogi oraz domowego fitnessu dla mamy z dzieckiem.



Trening z dzieckiem. Jak ćwiczyć, gdy masz małe dziecko?

Pozycja dziecka

To podstawowa pozycja jogi. Polubisz ją za łagodzenie bólu pleców. Wymaga ona siadu na piętach ze złączonymi stopami. Kolana powinny znajdować się na szerokości bioder. Wydychając powietrze, pochyl się do przodu. Wyciągnij ręce, czoło i dłonie oprzyj o podłogę. Pośladki kieruj ku piętom, podwijaj pod siebie miednicę, rozciągaj kręgosłup. Wytrzymaj od 30 sekund do minuty.

Ćwiczenia na kręgosłup – koci grzbiet

Wypróbuj także koci grzbiet. Rozciąga on kręgosłup w odcinku lędźwiowym, a przy tym pozytywnie wpływa na narządy wewnętrzne, usprawniając trawienie. Do kociego grzbietu wykonaj klęk podparty z rękami na szerokości bioder. Teraz weź wdech, wypchnij kręgosłup w odcinku piersiowym w górę, aby utworzył łuk. Głowę schowaj między ramionami, patrząc na klatkę piersiową. Miednicę skieruj do przodu. Wytrzymaj około 5 sekund.

Pozycja drzewa

Dzięki niej poprawisz równowagę. Stań swobodnie, po czym unieś lewą nogę, a jej podeszwę przyłóż do prawego uda. Ręce wyciągnij ku górze i złącz je nad głową. Postaraj się napinać mięśnie całego ciała oraz utrzymać kręgosłup w jednej linii. Wytrzymaj kilkanaście sekund i zmień stronę.

Przysiady z dzieckiem

Możesz też ćwiczyć z maluchem. Koniecznie spróbuj z przysiadami. Z dzieckiem na rękach stań pewnie na nogach. Rozstaw je na szerokość barków i wykonaj tyle przysiadów, ile dasz radę. Rób je seriami z chwilami na odpoczynek.

Pozycja dziecka

Pompki damskie

Przygotuj matę oraz miejsce dla malucha na podłodze. Ułóż szkraba naprzeciwko siebie, po czym klęknij. Teraz oprzyj się na łokciach i rób pompki. Przy tym zbliżaj się i oddalaj od dziecka.

Pozycja drzewa

Podnoszenie bioder z dzieckiem

Połóż się na plecach, a nogi ugnij w kolanach i biodrach. Rozstaw nogi na szerokość bioder. Dziecko ułóż na sobie tak, aby opierało się na udach. Teraz podnieś biodra, a następnie powoli opuszczaj. To ćwiczenie dla Ciebie i przyjemna zabawa dla dziecka. Wykonując je, wzmocnisz pośladki oraz uda.

 

Aktywność po porodzie jest dobra dla Ciebie i dla malucha. Nie rezygnuj z niej! Dzięki ćwiczeniom zapewnisz dziecku doskonałe warunki do rozwoju. Ty zaś zyskasz lepszy humor oraz formę.

Ćwiczenia dla niemowlaka z napięciem mięśniowym