Układanie noworodka na brzuchu to wstęp do raczkowania. Ponadto, gdy noworodek leży na brzuchu, lepiej pracuje jego układ pokarmowy, co minimalizuje powstawanie gazów oraz bolesnych kolek. Pozycja pronacyjna dobrze wpływa też na stawy biodrowe.
Jak układać noworodka na brzuchu? Zacznij od przykładania go do własnego ciała. Bliskość uspokoi malucha i pozwoli mu oswoić się z pozycją. Dobra metoda to także noszenie dziecka w pozycji brzusznej, w której opiera się ono o przedramię rodzica. Później warto wprowadzić odpowiednie podłoże – ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie czy zapadające. Prawidłowa pozycja niemowlaka na brzuchu, do której należy dążyć do około 3 miesiąca życia to rączki wysunięte do przodu, miednica bliżej podłoża, proste nóżki.
Jak często kłaść niemowlę na brzuchu? Tutaj liczy się systematyczność. Wystarczy minuta lub dwie, ale kilka razy dziennie. Możesz też pomóc, wysuwając łokcie dziecka pod linię barków. W stymulacji noworodka warto użyć zwiniętego ręcznika w formie podpórki. Kolejny element to delikatne sprowadzanie pupy dziecka ku dołowi. Pamiętaj jednak, że układanie noworodka na boku lub na brzuchu podczas snu jest niebezpieczne. To pozycje wymagające Twojego nadzoru.