Huśtawka emocjonalna jest zupełnie normalna w okresie ciąży. Odpowiedzialne są za nią hormony, które decydują o rozwoju maluszka: prolaktyna, estrogeny i progesteron. To one także sprawiają, że miewasz dziwne zachcianki w ciąży, awersję do dotąd lubianych pokarmów bądź częste zachcianki na słodkie w ciąży.
Taki stan to wyzwanie nie tylko dla Ciebie, ale też dla Twojego partnera. Dlatego tak ważne jest, abyście ze sobą rozmawiali i wzajemnie się wspierali. W końcu już niedługo spotka Was największe szczęście… będziecie rodzicami!
Do tej pory szczerze nienawidziłaś gorzkiej czekolady, a teraz zajadałabyś się nią bez przerwy? A może nagle zamarzył Ci się remont całego mieszkania? Chociaż wydaje się to absurdalne, w ciąży takie zmiany są bardzo naturalne. Podczas ciąży zmieniają się Twoje upodobania i preferencje – zarówno te smakowe, jak i kolorystyczne.
Ogórek kiszony o 2. w nocy, a lody waniliowe o świcie to tylko pokłosie zmian zachodzących w Twoim organizmie. W czasie ciąży zapotrzebowanie energetyczne wzrasta o nawet 300-500 kcal, stąd właśnie wzmożona chęć na produkty będące źródłem dobrze przyswajalnej energii, takie jak słodycze czy węglowodany. Biorąc pod uwagę to, kiedy zachcianki w ciąży się pojawiają (ok. 12. tygodnia), potrzeba pokrycia zwiększonego zapotrzebowania energetycznego wydaje się sensownym wytłumaczeniem.
Jednym z popularniejszych zestawów królujących w menu przyszłych mam są wszelkie połączenia smaków kwaśnych ze słodkimi. Dzieje się tak dlatego, że takie kombinacje bardzo często powstrzymują mdłości i poprawiają samopoczucie.
Dlatego jeśli obudzisz się w środku nocy z niepohamowaną chęcią przekąszenia czegoś, nie miej wyrzutów sumienia. Tego właśnie potrzebujesz Ty i Twoje maleństwo. Wraz z jego przyjściem na świat, to właśnie ten mały brzdąc stanie się centrum Twojego wszechświata, a Ty i Twoje potrzeby zejdą na dalszy plan. Dlatego póki możesz, pozwól sobie na humory i daj się innym rozpieszczać. Oczywiście staraj się mieć to wszystko pod kontrolą i jeśli podjadanie zacznie Ci się zdarzać każdej nocy, powiedz sobie stop. Warto mieć zachcianki pod kontrolą także dlatego, że ich nieograniczone spełnianie powoduje wprowadzenie do diety dużych ilości niezdrowych składników. Przez zachcianki na słone w ciąży możesz jeść za dużo soli i sztucznych dodatków, a zachcianki w ciąży na słodkie mogą skutkować nadmiarem cukru.
Mamy nadzieję, że teraz będzie Ci znacznie łatwiej odnaleźć się w zawiłościach diety dla kobiet w ciąży. Pamiętaj, że zdrowa dieta w ciąży powinna być również smaczna i dopasowana do Ciebie. Jedz więc tak, by mieć dobre samopoczucie, bo to z pewnością przełoży się na lepszy rozwój Twojego maluszka!
Chcesz dobrze przygotować się na narodziny dziecka? Przeczytaj inne nasze artkuły oraz zapoznaj się z ofertą kosmetyków dla niemowląt NIVEA Baby.