Czy skorzystanie z leczenia naturalnego jest dobrym pomysłem w przypadku łojotokowego zapalenia skóry twarzy? Na pewno nie można nim zastąpić farmakoterapii i zmian w pielęgnacji, jednak można skorzystać z takich metod dodatkowo.
Na jakie domowe leczenie możesz się zdecydować przy łojotokowym zapaleniu skóry twarzy? Swędzącej i zaognionej skórze przyniosą ulgę okłady lub przemywanie wodą ze środkami o działaniu przeciwzapalnym oraz antygrzybiczym. Doskonale sprawdzą się w tej roli m.in. olejek z drzewa herbacianego lub wszelkiego rodzaju napary ziołowe – np. z rumianku, nagietka czy szałwii.
Sięgając po ziołowe, domowe metody leczenia łojotokowego zapalenia skóry twarzy, musisz być jednak świadoma tego, jakie ryzyko mogą nieść za sobą. Zioła, jak wszystkie naturalne składniki, cechują się dużym potencjałem uczuleniowym i należy po nie sięgać tylko wtedy, gdy jesteś w stu procentach pewna, że nie masz na nie alergii. Jeśli podrażnisz nimi i tak już podrażnioną skórę, dyskomfort będzie silniejszy, a usunięcie objawów trudniejsze niż wcześniej.
Znacznie bezpieczniejszym sposobem na zahamowanie rozwoju łojotokowego zapalenia skóry twarzy jest zmiana diety. Usuń z niej fast-foody i inne puste kalorie, a następnie zastąp je pełnowartościowymi posiłkami. Zadbaj o to, by było w nich dużo witaminy D, wielonasyconych kwasów tłuszczowych i cynku.
Leczenie łojotokowego zapalenia skóry na twarzy może być długie i uciążliwe. Jeśli jednak będziesz się stosować do wskazówek dermatologa i zmienisz niezdrowe nawyki, objawy choroby będą nawracać z mniejszą intensywnością i częstotliwością.